Αγορά ηχείων δαπεδου Polk T50

riomaz

New member
10 August 2018
9
Καλησπέρα στην παρέα .

Ως κάτοχος ενός Onkyo
https://www.nl.onkyo.com/en/products/ht-s5805-125343.html?tab=Stage .

Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίζω τα μπροστινά ηχεία . Επειδή το μπατζετ μου είναι πολύ χαμηλό , έψαξα για διαφορά ηχεία δαπέδου και μόνο για τα Polk βρήκα καλές κριτικές σε αυτά τα λεφτά .


Αν κάποιος φίλος τα έχει μπορεί να μου πει αν αξίζει η αγορά .

Και το δεύτερο βήμα που θέλω να κάνω είναι αν και εφόσον προχωρήσω στην αγορά τους .
Μπορώ τα ηχεία που έχω τώρα ως μπροστινά να τα κάνω surround μια και έχουν Atmos η δεν είναι εφικτό ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Θα πρότεινα 2 πράγματα.

1. Να ακούσεις τα Polκ T50 πως παίζουν για να καταλάβεις την αναβάθμιση στην οποία θα προβείς. Κατά τη γνώμη μου θα πάρεις πολύ καλύτερο ήχο και είναι και εύκολο φορτίο για οποιονδήποτε εισαγωγικό ενισχυτή καθώς από όσα γούφερ βλέπεις, τα περισσότερα είναι παθητικοί ακτινοβολητές.

2. να τσεκάρεις αν ο ενισχυτής σου έχει τη δυνατότητα να δηλώσεις ότι έχεις atmos ηχεία στις θέσεις των surround. Τα upfiring εμπρός ηχεία που έχεις τώρα έχουν δύο σετ από μπόρνες. Ένα για τα "κάτω μεγάφωνα" και ένα για τα "πάνω μεγάφωνα".
Όλα θα παιχτούν στο κατά πόσο έχει τη δυνατότητα αυτή ο ενισχυτής σου, να ορίσεις δηλαδή ότι έχεις atmos upfiring στα surround ηχεία και όχι στα front.
 

riomaz

New member
10 August 2018
9
Καλησπέρα Pleo .,

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση .

Ο ενισχυτής έχει την δυνατότητα να δηλώσω Atmos τα πίσω .

Τα Polk θα τα ήθελα ποιο πολύ για να ακούω και λίγο μουσικουλα στέρεο , τα ηχεία τα άκουσα , μου αρέσουν αρκετά σε σύγκριση πάντα με τα μπροστινά που έχω τώρα .

Αλλά καθώς άσχετος με το χόμπι δεν ξέρω αν όλη αυτή η αλλαγή θα δουλέψει καλά η θα μπερδεύουν όλα .




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Η Onkyo παραπέμπει σε αυτή τη σελίδα του Documentation στο σύστημά σου, στην οποία φαίνεται ότι την έχει τη δυνατότητα αυτή ο ενισχυτής του συστήματός σου (HT-R494)

Κάνεις κλικ στην επιλογή Dolby Enabled Speaker (Surround) και δείχνει ότι γίνεται.

https://www.onkyo.com/manual/htr494/adv/en/027.html

Ναι. Κι εγώ νομίζω ότι σε αυτά τα χρήματα δεν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε ηχείο δαπέδου.
 

riomaz

New member
10 August 2018
9
Και το sub που έχω τωρα . Μπορώ και αυτό να το έχω επάνω η με τα καινούργια ηχεία θα πρέπει να είναι off ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Ενεργό είναι το sub που έχεις και ο ενισχυτής έχει έξοδο για ενεργό sub. Φυσικά θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις το ήδη υπάρχον sub, βέβαια κάποια στιγμή θα σου συνιστούσα να πας σε κάτι καλύτερο, καθώς είναι μικρό αυτό που έχεις.
 

riomaz

New member
10 August 2018
9
Τα μπροστινά τα Polk θα πρέπει να τα δηλώσω large η small . Τι προτείνεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Ο ενισχυτής σου έχει μια ρύθμιση που ακούει στο όνομα Double Bass. Εκεί αν έχεις δηλώσει large τα Τ50, θα συνεχίσει να στέλνει στο sub συχνότητες από το crossover point και κάτω.

Προσωπικά στα set-up εγώ προτιμώ να είναι όλα δηλωμένα small και να επιλέγω κάποιο mode direct ή pure direct για ακρόαση 2.0 stereo (εφ' όσον έχει ο ενισχυτής τέτοια δυνατότητα).

Θα κάνεις τις δοκιμές σου και θα καταλήξεις πως θέλεις να ακούς πάντως.
 

riomaz

New member
10 August 2018
9
Ο ενισχυτής έχει την δυνατό για double bass κι έχει και δυνατότητα pure direct 2.0 .

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια .

Νομίζω θα προχωρήσω στην αγορά , ελπίζω ότι θα έχω καλύτερο ήχο για μουσική .




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Θα έχεις, αλλά δεν είναι και δύσκολο να το τσεκάρεις. Φέρνεις μια μέρα τον ενισχυτή σου αν δεν βαριέσαι να τον αποσυνδέσεις, και τον ακούμε με τα T50.
 

riomaz

New member
10 August 2018
9
Ευχαριστώ πολύ , λίγο δύσκολο όμως μιας και μενω εξωτερικό . Όταν τα σεταρω όλα θα κάνω ένα update το ποστ . ´


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Από την 2η σελίδα (https://www.nl.onkyo.com/downloads/2/8/5/5/2/ONKYO_HT-S5805_datasheet_EN.pdf) που δίνει DYNAMIC POWER 85W/8Ω & 125W/4Ω -> 100W/6Ω (και όχι RMS),
ο ενισχυτής μου φαίνεται γύρω στα 50WRMS ανά κανάλι, από ένταση αλλοιώς θα παίζει με τα δικά του ηχεία αλλοιώς με τα POLK.
Μήπως θα έπρεπε να τον πάρετε παραμάσχαλα και να πάτε εκεί που είναι τα ηχεία για επιτόπιο τεστ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Τα εμπρός ηχεία η Onkyo τα δίνει με 83db/W/m ονομαστική ευαισθησία.

Τα Τ50 έχουν ονομαστική ευαισθησία 90dB και μετρημένη 86dB. Άρα θα παίζουν σίγουρα πιο δυνατά με τον ενισχυτή αυτόν.
Είναι επίσης και αρκετά εύκολο φορτίο με την αντίσταση να μην πέφτει κάτω από τα 4Ω ποτέ.

Polk-T50-imp.jpg
 

riomaz

New member
10 August 2018
9
Καλησπέρα , τώρα είδα τα δυο τελευταία ποστ και έχω μπερδευτεί λίγο , θα τα σηκώσει ο ενυσχυτης ,;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Καλησπέρα , τώρα είδα τα δυο τελευταία ποστ και έχω μπερδευτεί λίγο , θα τα σηκώσει ο ενυσχυτης ,;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εξαρτάται από το πόσο δυνατά θέλεις να ακούς.
 

riomaz

New member
10 August 2018
9
Εξαρτάται από το πόσο δυνατά θέλεις να ακούς.

Δηλ στα δυνατά του δεν ακούγονται καλά ; Σε γενικές γραμμές δεν πάω τον ενυσχιτη πάνω από το 50 εγώ θέλω να άκουω καλύτερη ήχο με χαμηλών volume .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει στην επιλογή του T50 είναι ότι μελλοντικά θα θέλεις τέτοια απόδοση από τόσο οικονομικό ηχείο και δεν θα βρίσκεις.

Προχώρα άφοβα και διάβασε και το review με τις μετρήσεις απ' όπου πήρα το διάγραμμα.

https://hometheaterreview.com/polk-audio-t50-tower-speaker-reviewed/

Η προσωπική μου εκτίμηση στο τι αποτέλεσμα θα έχεις, είναι πως θα έχεις στακάτο μπασάκι λόγω παθητικών ακτινοβολητών και κλειστής καμπίνας, και επειδή η αντίσταση δεν θα γονατίσει τον εισαγωγικό σου ενισχυτή, θα μπορέσει να τα οδηγήσει εν πολλοίς δίχως θέματα.
 

riomaz

New member
10 August 2018
9
Γεια και πάλι , ένα update στο ποστ μιας και σήμερα πείρα τα T50 και όπως είχα πει θα τα ανέβαζα .
Λοιπόν τα ηχεία είναι καλά. Ποιο μπάσο ήχο σε συνγκρισει με τα onkyo μαμά , όχι όμως καμία τεράστια διαφορά . Θέλω να αλλάξω καλώδια μιας και τώρα έχει επάνω τα μαμά onkyo , μήπως κάνει λίγο διαφορά για μουσική . Αυτά προς το παρόν θα επανέλθω όταν βάλω καλώδια και περάσω τα onkyo atmos πίσω .
4edf0fa6747131d86fd8a87de160dd95.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk