Κεφαλή για Thorens td150 mkii

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Καλή χρονιά στο φόρουμ.
Τι κεφαλή θα προτείνατε για ένα Thorens td150 mkii που είναι σε φάση ανανέωσης; Ο βραχίονας του είναι ο εργοστασιακός TP13a και δεν έχω βρει αναλυτικά στοιχεία για τα ταιριάσματά του σε κεφαλές. Σκεφτόμουνα κάποια Audiotechnica όπως την ΑΤ100Ε ή την Shure M97XE, αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση άλλη, σε μπάτζετ ως τα 150 ευρώ, θα ήθελα τη γνώμη σας.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλή χρονιά Μαρία!!
πως μπορώ να ΜΗΝ σε ρωτήσω ... άλλαξες το ΜΚ2 σου με thorens;;
η Μ97 ξεκινά απο τα 135ευρώ πια... όσο υπάρχει σε στοκ ακόμα.
τα ταιριάσματα ο Πανίκος θα τα αναλύσει όπως πρέπει!
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Το Thorens το πήρα από μια θεία μου, η οποία το είχε από το 1970 και έχω παιδικές αναμνήσεις με αυτό, παρέα με Tandberg ενισχυτή και ηχεία. Είναι πολύ ωραίο πικάπ. Το Technics είναι στο ρακ ακόμη, αλλά θα περάσει τεστ σύγκρισης οσονούπω και ο νικητής μένει στο έπιπλο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Το Thorens το πήρα από μια θεία μου, η οποία το είχε από το 1970 και έχω παιδικές αναμνήσεις με αυτό, παρέα με Tandberg ενισχυτή και ηχεία. Είναι πολύ ωραίο πικάπ. Το Technics είναι στο ρακ ακόμη, αλλά θα περάσει τεστ σύγκρισης οσονούπω και ο νικητής μένει στο έπιπλο.

και θα βάλεις το technics έτσι "ξεβράκωτο" σε συγκριση με thorens;
χαμένη απο χέρι η μάχη... :bigcry: :eating:
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει ακόμη στοκ της 97. Απλά με προβληματίζει το ότι έχουν εμφανιστεί κομμάτια με κατασκευαστικά προβλήματα. Είτε από την αρχή, είτε προκύπτουν και μετά από μήνες!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Υπάρχει ακόμη στοκ της 97. Απλά με προβληματίζει το ότι έχουν εμφανιστεί κομμάτια με κατασκευαστικά προβλήματα. Είτε από την αρχή, είτε προκύπτουν και μετά από μήνες!

τι έχεις ακουσει; για πες,..
2 έχω απο αυτές και την τελευταία που αγόρασα τον Μάρτη που μας πέρασε την έβαλα ξανά στο κουτί της πριν απο 1 βδομάδα περίπου.
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα,
για την Shure M97XE έχει στο διαδίκτυο διάφορες αναφορές για προβληματικά κομμάτια με μουντό ήχο, πρόβλημα στο ένα κανάλι κλπ, αλλά ας μην τα μεταφέρω και πω κάτι λάθος. Πάντως έχουν γίνει πολλές επιστροφές στα μαγαζιά από όπου είχαν αγοραστεί.

Βλέπω πάντως ότι δεν έχουμε πει κάτι σχετικά με το ταίριασμα στο συγκεκριμένο πικάπ. Ίσως δεν υπάρχει εμπειρία στο 150mkii, οπότε ίσως πάμε στα τυφλά ή στα κουφά πιο σωστά :eek:perator:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Καλημέρα,
για την Shure M97XE έχει στο διαδίκτυο διάφορες αναφορές για προβληματικά κομμάτια με μουντό ήχο, πρόβλημα στο ένα κανάλι κλπ, αλλά ας μην τα μεταφέρω και πω κάτι λάθος. Πάντως έχουν γίνει πολλές επιστροφές στα μαγαζιά από όπου είχαν αγοραστεί.

Βλέπω πάντως ότι δεν έχουμε πει κάτι σχετικά με το ταίριασμα στο συγκεκριμένο πικάπ. Ίσως δεν υπάρχει εμπειρία στο 150mkii, οπότε ίσως πάμε στα τυφλά ή στα κουφά πιο σωστά :eek:perator:

Για να σου πούμε κάτι με βεβαιότητα πρέπει να ξέρουμε τη μάζα του βραχίονα. Αλλά μια γρήγορη ανάζήτηση στο διαδίκτυο δεν έφερε κάποιο αποτέλεσμα. Ούτε στο vinylengine , ούτε στο Analog Department βρήκα manual για το βραχίονα ΤΡ13, ή έστω πληροφορίες για τη μάζα.

Όμως...

Τόσο το προηγούμενο μοντέλο, ΤΡ 11, όσο και τα επόμενα, ΤΡ 14 και ΤΡ 16, έχουν την ίδια μάζα, 16,5 γραμμάρια...

Ο Audiolytic σίγουρα μπορεί να μας πει ποια κεφαλή ταιριάζει σε τέτοιο βραχίονα.

Edit, σύμφωνα με το calculator του vinyl engine, το βάρος του Shure είναι το σωστό (6,5 γρ.), αλλά η ενδοτικότητα της κεφαλής (25nM), λίγο υψηλή, άρα όχι ιδανικό για το βραχίονά σου.

https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=16,5&submit=Submit
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ για τον πίνακα του vinylengine, τελευταία φορά τον είχα χρησιμοποιήσει πριν από χρόνια και είχα ξεχάσει το link.

Θα κοιτάξω για εναλλακτικές κεφαλές.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
O TP13a ειναι σχετικα βαρυς βραχιονας ,15.5 γρ επομενως προτιμα κεφαλες με χαμηλη ενδοτικοτητα.Ποιο ειναι το μπατζετ σου για κεφαλη ?
Σε χαμηλες τιμες θα σκεφτομουν audio-technica AT95EΧ,AT95E,AT91R,AT91 ,AT3600 (κατα σειρα προτιμησης οπως τις εγραψα).Eπισης απο τις νεες,την VM95E,VM95C.
Mε τις πιο πανω θα εχεις ιδανικο ταιριασμα οσον αφορα μαζα/ενδοτικοτητα.Αν προτιμας κατι πιο ακριβο,το βλεπουμε.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td150 mkii

Καλημέρα,
για την Shure M97XE έχει στο διαδίκτυο διάφορες αναφορές για προβληματικά κομμάτια με μουντό ήχο
Η 97ΧΕ πιθανον να ακουγεται μερικες φορες ετσι λογω της εισοδου 47Κ. Σε εισοδους γυρω στα 60-65Κ δεν υπαρχει τετοιο θεμα.Ομως δεν ειναι και απολυτο οτι στα 47Κ θα ακουγεται μουντη,ειναι και θεμα ολικης σχεδιασης του phono και συμπεριφορας στο ολο συστημα.Ο Βλαδιμηρος εχει δυο,και δεν θυμαμαι να μου ειπε καμια φορα οτι ακουγεται μουντη.Βεβαια στον ΤΡ13a δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη λογω ενδοτικοτητας.
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td150 mkii

Από άποψη ταιριάσματος κι εγώ την VM95E σκεφτόμουνα. Δεν ξέρω όμως σαν ηχητικός χαρακτήρας αν θα μου αρέσει, μήπως είναι πολύ φωτεινή. Χρηματικά σκέφτομαι ως τα 150 ευρώ ή και λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω αν θα το κρατήσω στο βασικό σύστημα ή όχι. Θα κριθεί εκ του αποτελέσματος.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td150 mkii

Από άποψη ταιριάσματος κι εγώ την VM95E σκεφτόμουνα. Δεν ξέρω όμως σαν ηχητικός χαρακτήρας αν θα μου αρέσει, μήπως είναι πολύ φωτεινή. Χρηματικά σκέφτομαι ως τα 150 ευρώ ή και λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω αν θα το κρατήσω στο βασικό σύστημα ή όχι. Θα κριθεί εκ του αποτελέσματος.

Δεν ετυχε να ακουσω την VM95E για πολυ αλλα εκει που την ακουσα δεν μου φανηκε φωτεινη.Ομως εκανα σχολαστικη συγκριση μεταξυ ΑΤ95Ε και ΑΤ95ΕΧ και μπορω να σου πω οτι η ΕΧ ειναι πιο γλυκοηχη απο την Ε χωρις ελλειψη λεπτομερειας.Εχει πιο ογκωδη ηχο,πιο καλα μπασα(για μενα) και πιο ισορροπημενες μεσαιες.Η αλλη ΑΤ που μου εκανε εντυπωση ειναι η ΑΤ91R παρ'ολη την σφαιρικη ακιδα της.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td150 mkii

Από άποψη ταιριάσματος κι εγώ την VM95E σκεφτόμουνα. Δεν ξέρω όμως σαν ηχητικός χαρακτήρας αν θα μου αρέσει, μήπως είναι πολύ φωτεινή. Χρηματικά σκέφτομαι ως τα 150 ευρώ ή και λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω αν θα το κρατήσω στο βασικό σύστημα ή όχι. Θα κριθεί εκ του αποτελέσματος.

Τι κεφαλη εχεις στο technics?
Tσεκαρε τον ιμαντα του 150 και το λαδι στο πηγαδι.Επισης σιγουρεψου οτι η αναρτηση του δουλευει καλα.Μην κανεις κατι στην αναρτηση προτου αλλαξεις (αν χρειαζεται) τον ιμαντα.Ο ιμαντας αποτελει μερος της ρυθμισης της αναρτησης.
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Το έχω δώσει σε άτομο που εμπιστεύομαι για συντήρηση και είναι άψογο. Ιμάντα έχω παραγγείλει από την Thorens, αλλά να δούμε αν θα κάνει, γιατί δεν βγάζει πια για αυτό το μοντέλο ακριβώς, αλλά συστήνει έναν που έχει για διάφορα μοντέλα. Αν δεν ταιριάζει θα πάει πίσω. Το λάδι συμπληρώθηκε, δεν είχε μείνει σταγόνα στο πηγάδι! Ευτυχώς ήταν 30 χρόνια παροπλισμένο.

Στο Technics έχω μια Denon dl103.

Α ναι, μόλις παρήγγειλα και μια ΑΤ-VM95Ε.

Προσεχώς εντυπώσεις....
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td150 mkii

Το έχω δώσει σε άτομο που εμπιστεύομαι για συντήρηση και είναι άψογο. Ιμάντα έχω παραγγείλει από την Thorens, αλλά να δούμε αν θα κάνει, γιατί δεν βγάζει πια για αυτό το μοντέλο ακριβώς, αλλά συστήνει έναν που έχει για διάφορα μοντέλα. Αν δεν ταιριάζει θα πάει πίσω. Το λάδι συμπληρώθηκε, δεν είχε μείνει σταγόνα στο πηγάδι! Ευτυχώς ήταν 30 χρόνια παροπλισμένο.

Στο Technics έχω μια Denon dl103.

Α ναι, μόλις παρήγγειλα και μια ΑΤ-VM95Ε.

Προσεχώς εντυπώσεις....

:a0210:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td150 mkii

Η 97ΧΕ πιθανον να ακουγεται μερικες φορες ετσι λογω της εισοδου 47Κ. Σε εισοδους γυρω στα 60-65Κ δεν υπαρχει τετοιο θεμα.Ομως δεν ειναι και απολυτο οτι στα 47Κ θα ακουγεται μουντη,ειναι και θεμα ολικης σχεδιασης του phono και συμπεριφορας στο ολο συστημα.Ο Βλαδιμηρος εχει δυο,και δεν θυμαμαι να μου ειπε καμια φορα οτι ακουγεται μουντη.Βεβαια στον ΤΡ13a δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη λογω ενδοτικοτητας.

μουντές ακουγόντουσαν όλες όταν πειραματιζόμουν με λάθος βάρη/ενδοτικότητες. ή τα μπάσα πηγαίνανε βόλτα.. ή τα πρίμα δεν είχαν διαύγεια.
ανάλογα τις επιλογές στην κάθε κεφαλή. είδος headshell, wires, με ή χωρίς spacer, τι είδους spacer, με εξτρα μάζα πίσω ή χωρίς..
σε τέτοιο φεγγάρι ήρθε εδώ ο Τζιμισκής και μία έλεγε ότι του αρέσει πιο πολύ το project debut/shure m97, μία το (δικό μου) technics με την άλλη m97.
τι γίνεται εδώ ρε συ;; (επι λέξη η κουβέντα του)
η denon dl160 δεν πήγαινε καλά στις υψηλές.
μέχρι που τέλειωσαν τα πειράματα/δοκιμές (μεχρι να αρχίσουν άλλα) και ήρθαν τα πράγματα στην θέση τους.
το μικρό project ζωγραφίζει με μια ΑΤ 3600, η Μ97 (μαζι με μια Μ70ΒΧ) μπήκαν στα κουτιά τους γιατί ο σωστός συνδιασμός technics/M97 άφησε μίλια πίσω τον συνδιασμό project/M97 και δεν υπήρχε λόγος να "τρώω" και τις 2.
μόνο και έρημο έμεινε και το υπέροχο headshell yamamoto HS-1A γιατί δεν ταίριαξε ούτε στην dl160, (το χειρότερο αποτέλεσμα ever!!) και σε κόντρα μόνο στο technics πια, η Μ97 με το μαμίσιο ασημί headshell με spacer club wood (το μαύρο), έπαιξε λίγο καλύτερα απο την Μ97 στο yamamoto.
άμα διαβάσει το πόστ ο Κώστας Ρομποτης θα πει, ..τι λες μωρέ;; αφου η shure με το yamamoto "έριχνε" στην άλλη..! (βρέθηκε και αυτός σπίτι να βοηθήσει στο να βρεθεί άκρη)..
Αμ κώστα, όλα άλλαξαν όταν ο Πανίκος μου έστειλε και 2ο σετ wires ίδιο με το 1ο στο yam και το έβαλα στην "άλλη" !!
άσε το yamamoto στην άκρη μέχρι να πάρεις κατάλληλη κεφαλή καλύτερης κατηγορίας.....:bigcry:
καλά λόγια μόνο έχω να πω και για την ΑΤ 95Ε που βρήκε έναν πολύ καλό εαυτό, χαρίζοντας πολύ καλό ήχο. ...όχι απλά σαν vfm!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td150 mkii

Το έχω δώσει σε άτομο που εμπιστεύομαι για συντήρηση και είναι άψογο. Ιμάντα έχω παραγγείλει από την Thorens, αλλά να δούμε αν θα κάνει, γιατί δεν βγάζει πια για αυτό το μοντέλο ακριβώς, αλλά συστήνει έναν που έχει για διάφορα μοντέλα. Αν δεν ταιριάζει θα πάει πίσω. Το λάδι συμπληρώθηκε, δεν είχε μείνει σταγόνα στο πηγάδι! Ευτυχώς ήταν 30 χρόνια παροπλισμένο.

Στο Technics έχω μια Denon dl103.

Α ναι, μόλις παρήγγειλα και μια ΑΤ-VM95Ε.

Προσεχώς εντυπώσεις....

H DL103 ειναι καλη περιπτωση για την συγκριση των δυο πικαπ επι ισοις οροις.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td150 mkii

μουντές ακουγόντουσαν όλες όταν πειραματιζόμουν με λάθος βάρη/ενδοτικότητες............

Αυτο ειναι συνηθες φαινομενο........Πριν λιγο ακουγα στο γνωστο πικαπ βραχιονα και phono την ΑΤ91R και σου'στειλα ενα μηνυμα :laugh:
Οταν ολα ειναι υπολογισμενα............