Ποιό φθηνό DAC να πάρω?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
[FONT=&quot]Δεν πρόκειται για αναπαραγωγή μουσικής υψηλού επιπέδου...[/FONT]

[FONT=&quot]Έχουμε σε μια παρέα μια τηλεόραση LG που δεν έχει καμιά αναλογική έξοδο ήχου, μόνο μιά οπτική. Από μελος αγόρασα ένα σχετικά παλιό home cinema που δεν έχει ψηφιακή είσοδο ήχου (αλλά έχει πολύ καλό ηχο). Έχει μόνο μία AUX (L+R) είσοδο ήχου. Επειδή το home cinema δεν μπορεί να παίξει ταινιες από USB ο μόνος τρόπος να έχουμε ήχο στο Home Cinema (ο της TV είναι πολύ φτωχός) είναι να χρησιμοποιήσω ένα DAC που να με είσοδο οπτική ίνα και έξοδο L+R αναλογικό. Το δοκίμασα με ένα HIFIDIY.NET Mini PCM1793 DAC που είχα πάρει παλιά από κάποιο μέλος και δουλεύει μια χαρά (εντάξει δεν έχουμε πεντακάναλο ήχο αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ πιό καλό από τον ήχο της TV).[/FONT]

[FONT=&quot]Βρήκα στο Ιντερνετ κάποια φτηνά DAC [/FONT](π.χ.)[FONT=&quot] αλλά δεν ξέρω αν θα παίξουν σωστά. Συγκεκριμένα δεν ξέρω ποιό είναι το bitrate κλπ του ήχου που έχουν οι ταινίες (σε MP4, MKV και λοιπά format) και αν αυτά τα κουτάκια μπορούν να κανουν την αποκωδικοποίηση και την μετετροπή σε αναλογικό L+R.[/FONT]

[FONT=&quot]Τι χαρακτηριστιά πρέπει να έχει ένα τέτοιο κουτάκι? Για παράδειγμα το συγκεκριμένο που βρήκα στα 8,30 λέει "Sampling rate: 32, 44.1, 48 and 96 KHz ". Φτάνει αυτό ή πρέπει να έχει 192 ΚΗz?[/FONT]

[FONT=&quot]Το budget είναι πολύ περιορισμένο, δεν ενδιαφέρει ήχος υψηλής ποιοτητας, αρκεί να μπορεί να κάνει τη μετατροπή του εισερχόμενου ψηφιακού σήματος. Ομοαξονική είσοδος δεν μας χρειάζεται.[/FONT]
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Παλιότερα ήταν αρκετά δημοφιλή για τα λεφτά το usb της Behringer UCA 202 . Λίγο πιο ακριβό βέβαια βγαίνει ακόμα στο εικοσάρικο και εχει και έξοδο για ακουστικά αν σου χρείαζεται . Δεν έχει βέβαια οπτική είσοδο αλλά έξοδο με ότι αυτό συνεπάγεται για τις ανάγκες σου
https://www.behringer.com/Categories/Behringer/Computer-Audio/Interfaces/UCA202/p/P0484#googtrans(en|en)
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ποιό φθηνό DAC να πάρω?

192 δεν μπορείς να πάρεις από την οπτική, οπότε μείνε στο 96.

Πολύ σωστά! Δεν το σκέφτηκα!
Ελπίζω μόνο τα audio codecs των ταινιών να μη ζητάνε παραπάνω γιατί τότε δεν θα παίζουν. Αλλά μικρό το κακό, είναι φτηνή η συσκευή...
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ποιό φθηνό DAC να πάρω?

Παλιότερα ήταν αρκετά δημοφιλή για τα λεφτά το usb της Behringer UCA 202 . Λίγο πιο ακριβό βέβαια βγαίνει ακόμα στο εικοσάρικο και εχει και έξοδο για ακουστικά αν σου χρείαζεται . Δεν έχει βέβαια οπτική είσοδο αλλά έξοδο με ότι αυτό συνεπάγεται για τις ανάγκες σου
https://www.behringer.com/Categories/Behringer/Computer-Audio/Interfaces/UCA202/p/P0484#googtrans(en|en)

Αν δεν έχει είσοδο optical δεν μου κάνει...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ποιό φθηνό DAC να πάρω?

Mαλλον κατι τετοιο θα σου κανει αλλα....γουρουνι στο σακι!
πχ
https://www.amazon.de/dp/B07RFV9GGT...9Y2xpY2tSZWRpcmVjdCZkb05vdExvZ0NsaWNrPXRydWU=
Αυτο γραφει οτι παιζει πολλα φορματ και κατι για dts

και μερκα αλλα:

https://www.amazon.de/dp/B07C76K79J...9Y2xpY2tSZWRpcmVjdCZkb05vdExvZ0NsaWNrPXRydWU=
https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors/f/565319_565349/Toslink-RCA.html

Ευχαριστώ.
Θα πάρω αυτο το τελευταίο από skroutz και μάλιστα από τον Μίχο που είναι και κοντά μου και έχει και έξοδο ακουστικών + καλές κριτικές.
Όταν έψαξα στο skroutz δεν μου το εμφάνισε γιατί είχα ζητήσει "digital to analog converter".
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Φίλε messenger θα σου εξομολογηθώ κάτι (και κατ'επέκταση και στους υπόλοιπους φίλους)
Πολλές φορές το παρελθόν αναρωτιόμουν, όταν κάποιος συμφορουμιτης ζητούσε κάτι.
"Μα καλά δεν μπορεί να ψάξει μόνος του...όλα στο πιάτο τα θέλουν? "
Όμως αυτό το έχω αποβάλλει πλέον ,γιατί και γω πολλές φορές δεν ψαχνω σωστα.
Απλά όπως και συ, ποστάρω τα ερωτήματα μου δείχνοντας όμως ότι έχω,στοιχειωδώς, ψάξει και γω για το ερωτουμενο.
Χάρηκα που σε βοήθησα, έστω, και λίγο .
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Αγαπητέ Μιχάλη δεν είναι μόνο το ότι εσύ μου βρήκες ένα πιό φτηνο, πιό κοντά μου και με έξοδο ακουστικών.
Η επισήμανση του ln() ήταν πολύ σημαντική γιατί δεν ήξερα τι χαρακτηριστικά πρέπει να διασφαλίσω.
Ευχαριστώ πολύ.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Νασαι καλα!
Οταν το αγορασεις, πες καμμια γνωμη.
Θα μου χρειαστει και μενα για το εξοχικο.
Βεβαια με τετοια τιμη...
Απλα να κανει την δουλεια του σωστα, με ενδιαφερει!
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Αν σε πρόλαβα, εγώ θα πρότεινα αυτό:

Fiio D07s

Πληροί όλες τις προδιαγραφές σου και σε σχέση με τα άλλα θα έχεις εγγυημένα μια αξιοπρεπή ποιότητα ήχου.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Έχεις δίκιο για το Flio αλλά για όλο το home cinema έδωσα 50 σε μέλος διπλανού φόρουμ...
Ήθελα κάτι φτηνό και πήρα αυτό με την έξοδο και ακουστικών.
Ο Μίχος το έχει με την δική τπυ φίρμα Pro.fi.con. Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδι με τα άλλα που τα έχει βάλει μαζί το skroutz.
Με σετάρισμα της εξόδου SPDIF σε PCM (όχι DTS ή Dolby Digital) βγάζει εξόδους L+R. Η ένταση του αναλογικού σήματος που βγάζει είναι ελάχιστα χαμηλότερη από το HIFIDIY.NET Mini PCM1793 DAC και στο όχι και πολύ ισχυρό μικρό home cinema του Υ/Δ βάζω τέρμα την ένταση για να έχω ικανοποιητικό ήχο. Θα δοκιμάσω έξοδο και σε άλλο ενισχυτή και θα επανέλθω.

Ο ήχος βγαίνει ταυτόχρονα και στα ακουστικά και είναι σταθερής έντασης, δηλ. αν έχεις ακουστικά πρέπει να έχουν δικό τος ρυθμιστή έντασης, πράγμα όχι και τόσο συνηθισμένο. Συμπερασματικά: η έξοδος για ακουστικά δεν είναι και τόσο χρήσιμη.

Από ποιότητα σε μια ταινία (Angels & Demons) δεν άκουσα διαφορά με το HIFIDIY.NET Mini PCM1793 DAC.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αυτό
Α)δεν έχει οπτική είσοδο και
Β)ειναι 11 φορές πιο ακριβο απο αυτο που αγορασε ο φιλος.
Άρα, άνευ ενδιαφέροντος στην προκειμένη περίπτωση!