Αγορά ενισχυτή για σύνδεση με ηχεία από παλιό all in one 5.1. Μελλοντικά νέα Ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

macxt

New member
4 January 2008
18
Διαθέτω το παρωχημένης πλέον τεχνολογίας Philips LX8200SA/22S. Λόγω αγοράς νέας TV Sony KD-55XF9005 δεν είναι δυνατή η σωστή σύνδεση του ηχοσυστήματος (διαθέτη μόνο SCART) με την TV (HDMI). Προς το παρόν το έχω συνδέσει μέσω της εξόδου των ακουστικών της TV.
Επειδή εξαντλήθηκε το budget στην αγορά της TV και με υπόλοιπο γύρο στα 500 σκέφτομαι την αγορά ενός ενισχυτή π.χ. Denon AVR-X2600H ή άλλου, με την σκέψη πάντα σε αγορά μελλοντικά (6 – 8 μήνες) ηχείων π.χ. Q-Acoustics Q3020i ή Dali Oberon 1 ή Polk Audio Signature S10e ή δεν γνωρίζω. Σε εκείνη την φάση (επιλογή ηχείων) θα ανεβάσω κάτοψη χώρου, γιατί ως γνωστών ο χώρος επιλέγει ηχεία, (αυτό δεν είναι δικό μου, το διάβασα κάπου εδώ μέσα, μετά από πολλές ώρες διάβασμα και το πιστεύω).
Τα ερωτήματα μου τώρα.
  1. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές των υπαρχόντων ηχείων είναι 4 ohm θα έχω πρόβλημα με τον ενισχυτή; Στο site της Denon αναφέρει για τον AVR-X1400H όμως
"Ισχυρός Διακριτός Ενισχυτής 7-καναλιών
Διαθέτοντας υψηλού-ρεύματος διακριτές διατάξεις εξόδου ισχύος σε όλα τα κανάλια, ο AVR-X1400H παρέχει υψηλή ισχύ, 145 watts ανά κανάλι το μέγιστο. Υπάρχει, επίσης, Auto Eco mode που ρυθμίζει τη μέγιστη διαθέσιμη ισχύ ανάλογα με τη στάθμη της έντασης του ήχου, καθώς και ένα επί-της-οθόνης Eco meter, που σας επιτρέπει να δείτε τη μείωση της κατανάλωσης ισχύος σε πραγματικό χρόνο. Για συμβατότητα με την ευρύτερη δυνατή γκάμα ηχείων, ο AVR-X1400H είναι εξοπλισμένος με δυνατότητα οδήγησης χαμηλής σύνθετης αντίστασης, που παρέχει λειτουργική σταθερότητα με ηχεία των 4 ohm."
Για τον Denon AVR-X2600H δεν αναφέρει κάτι.
2. Επίσης αξίζει τον κόπο ή να κάτσω στα αυγά μου.
Ευχαριστώ για τις γνώσεις σας.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν θα έχεις θέμα με τον 2600H, απλά μην τερματίζεις την ένταση γιατί θα έχεις ακραίες παραμορφώσεις.
 

macxt

New member
4 January 2008
18
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Σαν ενισχυτής γύρο στα 500 , και με δεδομένη την αναβάθμιση στα ηχεία π.χ. Q-Acoustics Q3020i ή Dali Oberon 1 ή Polk Audio Signature S10e ή κάτι άλλο που θα το συζητήσουμε με κόστος ηχείων περίπου 1.000 χωρίς το sub ή τα sub τα οποία/ο θα αγοραστούν αργότερα. Είναι ok ο Denon AVR-X2600H;
Όπως καταλαβαίνετε σπάω το κόστος για να είναι πιο εύπεπτο από γκουχ - γκουχ :).
Σε υψηλές εντάσεις ούτως ή άλλος δεν μπορώ να ακούσω γιατί μένω σε διαμέρισμα. Αυτό που θέλω είναι να έχω σε "νορμάλ" ένσταση όγκο και καθαρότητα στον ήχο. Ακούω 50 - 50 μουσική - ταινίες. Μουσική κυρίως pop, ροκ, hard rock - metal 80's, ταινίες σχεδόν τα πάντα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Έτσι όπως τα περιγράφεις και με τα είδη μουσικής που ακούς, συν τις συνθήκες/budget για ενισχυτή, θα έλεγα να αφήσεις τα ηχεία που λες και να προσανατολιστείς σε Klipsch.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Ή στα Polk Signature E που είναι πιο overall λύση. Πάντως για κύρια ηχεία όχι τα S10e. Από S15e και πάνω θα πρέπει να κοιτάξεις. Ωραία θα ήταν αν μπορέσεις να έχεις το S20e (μια και βλέπω ότι πας για ραφιού/βασής) και το S30e για κεντρικό.
Θα έχεις ειδικά με το S20e και αρκετό όγκο στον ήχο και γενικότερα είναι ένα ηχείο που μπορεί να ανταπεξέλθει σε μεγαλύτερα set-up (δες π.χ. την πρόσληψη ισχύος που έχει).

Χωρίς Sub βέβαια δεν γίνεται να έχεις ολοκληρωμένη εμπειρία, αλλά αφού έχεις αποφασίσει να το χτίσεις έτσι, τουλάχιστον να έχεις κάτι πιο ολοκληρωμένο στο χαμηλό.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ελα να μαζευόμαστε τα μέταλλα στο φόρουμ γιατί πήξαμε στους φλώρους. :flipout:

Λοιπόν θα συμφωνήσω και με τους δύο προλαλήσαντες στις επιλογές ηχείων, για ενισχυτή καταλήξατε στον 2600 απ ό,τι κατάλαβα που είναι σίγουρη κι αξιόπιστη επιλογή. Για τα Klipsch θα έλεγα ότι πλεονεκτούν σε χαμηλές εντάσεις για τη μουσική που ακούς αλλά δεν θα τα ευχαριστηθείς αν δεν μπορείς να γκαζώσεις λιγάκι. Και τα polk που προτείνει ο Pleo είναι πολύ vfm ηχείο, τα χω ακούσει όλα στο κατάστημα κι έχω να πω τα καλύτερα για το μπάτζετ που ζητάνε, το καλύτερο είναι να πας ν ακούσεις από κοντά αν υπάρχει η δυνατότητα και ν αποφασίσεις εσύ ο ίδιος και γιατί όχι ν ακούσεις κι άλλα ηχεία να έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Πάντως εδώ δοθείσης της ευκαιρίας που γράφει ο φίλος για διαμέρισμα και ότι δεν μπορεί να παίξει μεγάλες εντάσεις, παιδιά υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες ησυχίας κι απ τη στιγμή που δε τις ξεπερνάτε μπορείτε να σηκώσετε ό,τι ένταση θέλετε, δε μπορεί να σας κάνει κανείς τίποτα. Αν μάλιστα δεν γίνεται κάθε μέρα, δηλαδή τις καθημερινές παίζετε σε μεσαίες εντάσεις και ένα Σάββατο γκαζώσετε και λιγάκι, ε δεν μπορεί να σας πει κανείς τίποτα, κρίμα είναι να χάνετε την εμπειρία από άγνοια.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Ελα να μαζευόμαστε τα μέταλλα στο φόρουμ γιατί πήξαμε στους φλώρους. :flipout:

Λοιπόν θα συμφωνήσω και με τους δύο προλαλήσαντες στις επιλογές ηχείων, για ενισχυτή καταλήξατε στον 2600 απ ό,τι κατάλαβα που είναι σίγουρη κι αξιόπιστη επιλογή. Για τα Klipsch θα έλεγα ότι πλεονεκτούν σε χαμηλές εντάσεις για τη μουσική που ακούς αλλά δεν θα τα ευχαριστηθείς αν δεν μπορείς να γκαζώσεις λιγάκι. Και τα polk που προτείνει ο Pleo είναι πολύ vfm ηχείο, τα χω ακούσει όλα στο κατάστημα κι έχω να πω τα καλύτερα για το μπάτζετ που ζητάνε, το καλύτερο είναι να πας ν ακούσεις από κοντά αν υπάρχει η δυνατότητα και ν αποφασίσεις εσύ ο ίδιος και γιατί όχι ν ακούσεις κι άλλα ηχεία να έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Πάντως εδώ δοθείσης της ευκαιρίας που γράφει ο φίλος για διαμέρισμα και ότι δεν μπορεί να παίξει μεγάλες εντάσεις, παιδιά υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες ησυχίας κι απ τη στιγμή που δε τις ξεπερνάτε μπορείτε να σηκώσετε ό,τι ένταση θέλετε, δε μπορεί να σας κάνει κανείς τίποτα. Αν μάλιστα δεν γίνεται κάθε μέρα, δηλαδή τις καθημερινές παίζετε σε μεσαίες εντάσεις και ένα Σάββατο γκαζώσετε και λιγάκι, ε δεν μπορεί να σας πει κανείς τίποτα, κρίμα είναι να χάνετε την εμπειρία από άγνοια.

O ΠΙΟ βασικος λογος για να μην μπορει να παιξει κανεις δυνατα μουσικη, δεν ειναι ο γειτονας, αλλα η γυναικα του (ο μικρος διαβαζει...κοκ...χοχοχο)
+1 στα μέταλλα εγω....και με "cd" στην πλατη μου (τω καιρω εκεινω....)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Άρα όντως χρειάζεται ένα ηχείο που να παίζει ωραία και στα δύο άκρα του φάσματος. Δηλαδή θέλει Powerport για να μην ακούγεται τσαφ-τσουφ από το bass reflex όταν γκαζώνει και το tweeter να είναι ταυτόχρονα γρήγορο χωρίς να κουδουνίζει, δηλαδή να είναι φτιαγμένο να έχει ομαλή απόκριση και από υλικό που να έχει καλό dampening για ομαλή απόκριση, όπως το teryline που έχει η σειρά Signature Ε.

Σίγουρα μια ακρόαση θα βοηθήσει.
 

macxt

New member
4 January 2008
18
Η αγορά του Denon AVR-X2600H κλείδωσε και χαίρομαι πολύ γι αυτό.
Για τα ηχεία μιας και δεν είναι άμεσης προτεραιότητας, σύντομα όμως θα γίνουν, θα πάρω παραμάσχαλα τον σκληρό με Maiden, Priest, Metallika, Motley Crue κτλ και θα πάω να ακούσω όσα πιο πολλά μπορώ.
* ROOKIE με τσάκωσες ... (ο μικρος διαβαζει...κοκ...χοχοχο)
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Μέταλλο θεωρείται όποιος πήγαινε "Χωρίς ανάσα" τη δεκαετία του 80, για να δω.

Ε κατσε τωρα. Καταρχας ημουν ακομα μαθητης Λυκειου. Αλλα με συναυλιες, κυκλοφορια cd με την Steel Gallery, συμμετοχη σε cd του Metal invader (και ψηφοφορια στο τελος της χρονιας που μας εβγαλε ως το πιο ελπιδοφορο πρωτοεμφανιζομενο συγκροτημα) κλπ...ενταξει, τον δικαιουμα τον τιτλο!
Εδω: https://www.metal-archives.com/bands/Dream_Devoid/5183

(offtopic....ξερω)
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Διαθέτω το παρωχημένης πλέον τεχνολογίας Philips LX8200SA/22S. Λόγω αγοράς νέας TV Sony KD-55XF9005 δεν είναι δυνατή η σωστή σύνδεση του ηχοσυστήματος (διαθέτη μόνο SCART) με την TV (HDMI). Προς το παρόν το έχω συνδέσει μέσω της εξόδου των ακουστικών της TV.
Επειδή εξαντλήθηκε το budget στην αγορά της TV και με υπόλοιπο γύρο στα 500 σκέφτομαι την αγορά ενός ενισχυτή π.χ. Denon AVR-X2600H ή άλλου, με την σκέψη πάντα σε αγορά μελλοντικά (6 – 8 μήνες) ηχείων π.χ. Q-Acoustics Q3020i ή Dali Oberon 1 ή Polk Audio Signature S10e ή δεν γνωρίζω. Σε εκείνη την φάση (επιλογή ηχείων) θα ανεβάσω κάτοψη χώρου, γιατί ως γνωστών ο χώρος επιλέγει ηχεία, (αυτό δεν είναι δικό μου, το διάβασα κάπου εδώ μέσα, μετά από πολλές ώρες διάβασμα και το πιστεύω).
Τα ερωτήματα μου τώρα.
  1. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές των υπαρχόντων ηχείων είναι 4 ohm θα έχω πρόβλημα με τον ενισχυτή; Στο site της Denon αναφέρει για τον AVR-X1400H όμως
"Ισχυρός Διακριτός Ενισχυτής 7-καναλιών
Διαθέτοντας υψηλού-ρεύματος διακριτές διατάξεις εξόδου ισχύος σε όλα τα κανάλια, ο AVR-X1400H παρέχει υψηλή ισχύ, 145 watts ανά κανάλι το μέγιστο. Υπάρχει, επίσης, Auto Eco mode που ρυθμίζει τη μέγιστη διαθέσιμη ισχύ ανάλογα με τη στάθμη της έντασης του ήχου, καθώς και ένα επί-της-οθόνης Eco meter, που σας επιτρέπει να δείτε τη μείωση της κατανάλωσης ισχύος σε πραγματικό χρόνο. Για συμβατότητα με την ευρύτερη δυνατή γκάμα ηχείων, ο AVR-X1400H είναι εξοπλισμένος με δυνατότητα οδήγησης χαμηλής σύνθετης αντίστασης, που παρέχει λειτουργική σταθερότητα με ηχεία των 4 ohm."
Για τον Denon AVR-X2600H δεν αναφέρει κάτι.
2. Επίσης αξίζει τον κόπο ή να κάτσω στα αυγά μου.
Ευχαριστώ για τις γνώσεις σας.

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους, με υγεία, οικογενειακή θαλπωρή, ευημερία και πολλές δημιουργικές στιγμές.

Απ' ότι καταλαβαίνω, το πρόβλημα είναι η μεταφορά ήχου από την τηλεόραση προς τον ενισχυτή. Με την αγορά ενός νέου ενισχυτή λύνεται το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά θα συνεχίσεις να μην έχεις εικόνα από το dvd του Philips (εκτός αν συνδέσεις τον A/V ενισχυτή με την CVBS έξοδο του DVD ΑΛΛΑ δεν είναι συμβατή με την HDMI έξοδο) οπότε θα αρκεστείς στη φτωχή ανάλυση. Μάλλον δε σε ενδιαφέρει αυτό, οι διαδικτυακές ευκολίες της τηλεόρασης σου καλύπτουν το θέμα "εικόνα".
Η πιο φθηνή λύση είναι ένας μετατροπέας με είσοδο οπτικής ίνας σε ομοαξονική έξοδο και σύνδεση στην αντίστοιχη είσοδο του Philips (coaxial).
 

arkan

New member
10 October 2008
97
Θεσσαλονίκη
Έχουμε κάποιο update; Μέταλλο κι εδώ, με παλιό σύστημα sony του 2003 και αγορά του 2600 την επόμενη εβδομάδα όπως και αγορά νέων ηχείων είτε τον επόμενο μήνα είτε λίγο αργότερα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Καλό είναι να αποφεύγεται η σύνδεση ηχείων από συστήματα όλα σε ένα σε ενισχυτή AV. Σπανίως μόνο αν πρόκειται για ηχεία με υψηλότερη αντίσταση και ενεργό sub, μπορεί να κάνουν.

Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορείς να αποφύγεις το θέμα των... 3Ω που είναι τα ηχεία αυτά. Θέλετε να σας πω που; Στο sweep της ισοστάθμισης.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το διακινδυνεύσεις. Υπάρχουν σετ 5.1 ηχείων δορυφόρων 8Ω με ενεργό sub στα.... 500 ευρώ έτοιμα για να μπουν σε ενισχυτή AV. Και παίζουν και πολλές φορές καλύτερα από εκείνα που έχουν τα συστήματα όλα σε ένα!
 

arkan

New member
10 October 2008
97
Θεσσαλονίκη
Λογικό και κατανοητό. Μια που θα ξεκινήσω την αναβάθμιση με τον ενισχυτή άμεσα και τα ηχεία σε διάστημα 1-2 μηνών, σκεφτόμουν μήπως μπορέσω να τον βάλω σε λειτουργία κατευθείαν με τα παλιά ηχεία. Τα sony που έχω τώρα είναι 8Ω 35W κεντρικό και surround και 100W το active sub. Αν θα παίξουν με τις όποιες παραχωρήσεις (όχι τόσο καθαρό ήχο, σε πιο χαμηλή στάθμη κλπ) έχει καλώς, αλλιώς θα περιμένω να έρθουν τα καινούρια ηχεία (μάλλον S35e, S20e + κάποιο ανάλογο sub).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Ε, δεν μας έδωσες στοιχεία για τα ηχεία και πήγε το μυαλό μας στα κλασικά όλα σε ένα.

Άμα το sub είναι ενεργό κάνει. Όχι πως θα παίξει σαν κανονικό sub, αλλά κάνει.

Αν τα ηχεία είναι 8Ω τότε επίσης κανένα πρόβλημα. Το μόνο που θα πρέπει να προσέχεις είναι οι στάθμες. Μην τα στείλεις αδιάβαστα και καρβουνιάσουν κανένα πηνίο γιατί αναφέρουν μικρή ισχύ τα συγκεκριμένα. Βέβαια στην περίπτωση την συγκεκριμένη θα καταλάβεις τα περιθώρια που έχεις γιατί το ηχείο θα σε προειδοποιήσει πιο πριν βγάζοντας παραμόρφωση. Έτσι θα ξέρεις ότι έχεις ξεπεράσει τα όρια και θα μειώσεις την ένταση από το Volume.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
O ενισχυτής θα έκλεινε από προστασία εάν στην έξοδο υπήρχε φορτίο χαμηλής αντίστασης. Δηλαδή με λίγα λόγια αν από το κύκλωμα περνούσε περισσότερο ρεύμα από όσο επιτρέπεται. Για να μη γίνει βραχυκύκλωμα. Τέτοια περίπτωση μπορεί να αντιμετωπίσεις όταν βάλεις χαμηλής αντίστασης ηχείο και βάλεις τον ενισχυτή να παίξει συχνότητες στις οποίες το ηχείο παρουσιάζει χαμηλή αντίσταση.

Αν το φορτίο της εξόδου δεν είναι τέτοιο ώστε το ρεύμα που περνάει από τα κυκλώματα να μην τείνει προς το βραχυκύκλωμα, τότε δεν θα κλείσει από προστασία ο ενισχυτής.

Έχω φουσκώσει πηνιάκι από ηχείο ηθελημένα βάζοντάς το να παίξει sinewave 20Ηz σε μεγάλη στάθμη. Αλλά με είχε προειδοποιήσει το ηχείο πιο πριν και εγώ ήθελα να δω τι θα γίνει... :silly: ΟΚ, μύρισε κάμποσο το ηχείο και ο κώνος σταμάτησε να κινείται, αλλά δεν έβγαλε protect ο ενισχυτής... .
Το πείραμα ολοκληρώθηκε, αλλάχτηκε το μεγάφωνο και όλα ΟΚ.

Μεγεθύνω το παράδειγμα για να γίνει πιο ευδιάκριτο το πως λειτουργεί το protect στους ενισχυτές και γιατί πρέπει να αποφεύγονται τα ηχεία με πολύ χαμηλή αντίσταση.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δύο φορές μου είχε κλείσει ο Yamaha από μεγάλη ένταση με τα b&w σε ξαφνική αύξηση έντασης του ήχου, αυτό τι ήταν; Παρεμπιπτόντως με τους τελικούς έχω ξεπεράσει αυτές τις εντάσεις αλλά ποτέ δεν έχουν κλείσει.