Denon AVR-X2600H και στήσιμο στα τυφλά

virtus

Established Member
19 May 2007
295
Αφού ο προηγούμενος Pionner μας άφησε μετά από χρόνια είπα να αναβαθμιστώ και μετά από λίγο ψάξιμο θεωρώ ότι πήγα σε ένα vfm AVR τον Denon AVR-X2600H. Μου έμειναν και ορφανά τα ηχεία [FONT=&quot]JBL Simply Cinema SCS200.5 [/FONT]τα οποία θα κρατήσω προς το παρόν και βλέπουμε. Έγινε το unboxing στήθηκε στην θέση του παλιού και άρχισε το σετάρισμα. Στερούμενος γνώσεων καθώς δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με την κατηγορία και χωρίς έναν οδηγό, (η ΚΙΝΟΤΕΧΝΙΚΗ σε ένα δυο μήνες ίσως θα έχει manual ελληνικό ??) γενικά με νέους όρους και χαρακτηριστικά δεν μπορώ εύκολα να λύσω απορίες καθώς βυθίζομαι στις 300+ σελίδες του ατελείωτου manual και ακόμα δεν έχουν στηθεί αρκετά. Οι απορίες πολλές πχ με ARC σύνδεση ο ήχος περνάει στο AVR μόνο με pure direct και οχι με direct & auto? Με πηγή το ΡΙ3 πως αποθηκεύει στο channel Level Adjust & στο Picture Mode τις ρυθμίσεις μου και το Audyssey τι υποτίθεται ρυθμίζει? Γενικά για να μην κουράσω θα ήθελα να βρω εισαγωγικούς οδηγούς για οτιδήποτε μπορεί να με βοηθήσει να εντρυφήσω σε ένα σωστό σετάρισμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Πες στον εγκαταστάτη σου να χρησιμοποποιήσει κάποιο domotz ή ihiji με τα οποία είναι συμβατά ο Denon σου και να περάσει τις ρυθμίσεις εξ' αποστάσεως (remotely).

Back to greek reality:

Απλά τσέκαρε τις συνδέσεις, π.χ. στο sub να το έχεις βάλει στο LFE In, τα ηχεία δηλωμένα small και συχνότητες κάτω από τα 100Hz (ή και παραπάνω στα 120Hz, δεν ξέρω, δεν είδα τα specs τους) να πηγαίνουν στο sub. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις. Εναλλακτικά ρωτάς για όλα αυτά στο κατάστημα που τα πήρες το support team του καταστήματος.
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
προσφατα αγορασα, μετα απο προτροπη του pleo, τον εν λογω ενισχυτη.
μου πηρε δυο μερες για να τον στησω μετα απο πολλα χρονια αποχης απο το αθλημα και με πολυ διαβασμα.
αυτο που με δυσκολεψε ηταν οτι επρεπε να επεμβω στις ρυθμισεις της εκαστοτε εισοδου και να την προγραμματισω για το πως θα περναει το σημα μεσω αυτης(π.χ.ενα παλιο cd player που ειχα το συνδεσα με coaxial στην εισοδο cd του ενισχυτη και μετα πηγα στην ρυθμιση της εισοδου και δηλωσα οτι θα περναει αναλογικα το σημα μεσω αυτης, για το ps3 που το συνδεσα με Hdmi σε μια ειδοδο του ενισχυτη, μετα πηγα στην ρυθμιση της αντιστοιχης εισοδου και του δηλωσα οτι θελω να περναει ψηφιακα το σημα μεσω αυτης και ουτω καθ´ εξεις).
ελπιζω να βοηθησα, λιγο υπομονη και επιμονη θελει και οταν στο τελος ολα θα δουλευουν η ικανοποιηση θα ειναι μεγαλη.
 

virtus

Established Member
19 May 2007
295
Θα επιχειρήσω με επιμονή να τον ξαναστήσω από την αρχή manual και βλέπουμε. Όσον αφορά το support team του καταστήματος, όταν ρώτησα ποια η διαφορά με τον 1600 μου είπαν ότι έχει περισσότερες εξόδους. Εδώ ρυθμίζεις τις εισόδους? http://manuals.denon.com/AVRX2600H/EU/EN/GFNFSYicezyjvb.php
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Θα επιχειρήσω με επιμονή να τον ξαναστήσω από την αρχή manual και βλέπουμε. Όσον αφορά το support team του καταστήματος, όταν ρώτησα ποια η διαφορά με τον 1600 μου είπαν ότι έχει περισσότερες εξόδους

Τρομερή απάντηση του καταστήματος...οι διαφορές είναι περισσότερες φυσικά. Το θέμα ειναι αν σου χρειάζονται..
 

virtus

Established Member
19 May 2007
295
Πες στον εγκαταστάτη σου να χρησιμοποποιήσει κάποιο domotz ή ihiji με τα οποία είναι συμβατά ο Denon σου και να περάσει τις ρυθμίσεις εξ' αποστάσεως (remotely).

Back to greek reality:

Απλά τσέκαρε τις συνδέσεις, π.χ. στο sub να το έχεις βάλει στο LFE In, τα ηχεία δηλωμένα small και συχνότητες κάτω από τα 100Hz (ή και παραπάνω στα 120Hz, δεν ξέρω, δεν είδα τα specs τους) να πηγαίνουν στο sub. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις. Εναλλακτικά ρωτάς για όλα αυτά στο κατάστημα που τα πήρες το support team του καταστήματος.

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες - οδηγοί γενικά για το στήσιμο των ηχείων όσον αφορά στα Ηz και την ρύθμιση crossovers? Βλέπω τιμές στα 150 και 180Hz στα ηχεία που έγινε προφανώς από το Audyssey ? Τα ηχεία μου είναι αυτά τα JBL
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Εάν υποθέσουμε ότι έγινε σωστά η μέτρηση, τότε αυτό που δείχνει είναι το σημείο -3dB της απόκρισης συχνότητας στο κάτω άκρο του φάσματος που μπορούν να παίξουν τα ηχεία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Re: Απάντηση: Denon AVR-X2600H και στήσιμο στα τυφλά

Τρομερή απάντηση του καταστήματος...οι διαφορές είναι περισσότερες φυσικά.

Και βάλε... . Οι διαφορές στο hardware είναι επίσης περισσότερες μεταξύ των δύο μοντέλων.
 

virtus

Established Member
19 May 2007
295
Έτρεξα ξανά το Audyssey και μου έδωσε τα επισυναπτόμενα αποτελέσματα 1 2 3 . Αν και παίζει το sub το -12 είναι φυσιολογική τιμή?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα αποτελέσματα τ αφήνεις ως έχουν, το sub θα πρέπει να κατέβει η τιμή του, για να γίνει αυτό πας πίσω απ αυτό και κατεβάζεις κι άλλο το master volume, (όχι απ τον ενισχυτή, εννοώ απ το κουτί του sub) μετά ξανά τρέχεις την ισοστάθμιση, αν πάλι σου βγάλει -12 κατεβάζεις κι άλλο την ένταση απ το sub μέχρι όταν κάνεις ισοστάθμιση να δεις αποτέλεσμα οτιδήποτε άλλο εκτός από -12, ας είναι και -11.
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Τα αποτελέσματα τ αφήνεις ως έχουν, το sub θα πρέπει να κατέβει η τιμή του, για να γίνει αυτό πας πίσω απ αυτό και κατεβάζεις κι άλλο το master volume, (όχι απ τον ενισχυτή, εννοώ απ το κουτί του sub) μετά ξανά τρέχεις την ισοστάθμιση, αν πάλι σου βγάλει -12 κατεβάζεις κι άλλο την ένταση απ το sub μέχρι όταν κάνεις ισοστάθμιση να δεις αποτέλεσμα οτιδήποτε άλλο εκτός από -12, ας είναι και -11.

Γεια σου Κώστα δάσκαλε..
Και που είσαι φίλος;;; μην κατεβάσεις την εφαρμογή, δεν θα δεις διαφορά.. Αλλά και να δεις οπτικά δεν θα την καταλάβεις ακουστικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Διαφορά θα δει και θα ακούσει ακόμα και στο απλό XT κάνοντας χρήση του app, ενώ ειδικότερα θα μπορέσει να επέμβει σε πράγματα που αλλιώς δεν θα μπορούσε να επέμβει (curve editor ή/και επιλογή μέχρι ποιες συχνότητες θα λειτουργεί η διόρθωση των φίλτρων για παράδειγμα).
Απλά θα πρέπει να αποκτήσει μια εμπειρία πρώτα με το μηχάνημα και μετά σιγά σιγά να ανακαλύψει τις πλήρεις δυνατότητες του Audyssey.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Denon AVR-X2600H και στήσιμο στα τυφλά

Γεια σου Κώστα δάσκαλε..
Και που είσαι φίλος;;; μην κατεβάσεις την εφαρμογή, δεν θα δεις διαφορά.. Αλλά και να δεις οπτικά δεν θα την καταλάβεις ακουστικά.
Ο μαστερ ειναι ο pleo, ολοι οι υπολοιποι ειμαστε απλες οδοντοκρεμες οποτε να τον διαβαζετε να μαθαινετε οπως κανω εγω γιατι θα μας βαλει διαγωνισμα κι αλοιμονο μας!

Την εφαρμογη οπως λεει ο pleo ειναι απαραιτητη να την κατεβαζετε, περαν της χρησιμοτητας της να βλεπουμε το πριν στη θεση ακροασης και τα προβληματα που με πειραματισμους μπορουμε να διορθωσουμε, (οχι μονο μεσω της εφαρμογης αλλα και στο στησιμο του εξοπλισμου στο χωρο μας) το οτι μπορουμε μεσω του curve editor να "πειραξουμε" την καμπυλη αποκρισης κι ουσιαστικα κατ επεκτασην την ταυτοτητα του ηχειου σε μεγαλο βαθμο ειναι τεραστιο κερδος. Πλεον "σκοτεινο" ή " φωτεινο" ηχειο σε συνδυασμο με την ηχητικη ταυτοτητα του ενισχυτη μπορεις να το δαμασεις κατα το δοκουν, μεγαλη υποθεση.

Εγω προσωπικα που ενω εχω καταληξει αλλα ακομα πειραματιζομαι εχω παθει πλακα με τις δυνατοτητες κι επιλογες στο πως θα φερω τον ηχο στα μετρα μου, αλλο επιπεδο πραγματικα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Ό,τι και όπως μπορεί ο καθένας είναι η δική μου αντιμετώπιση. Αν ένα εργαλείο που κοστίζει 20 ευρώ παρά ένα λεπτό μπορεί να βοηθήσει, τότε γιατί όχι; Θαύματα μην περιμένετε από κανένα σύστημα ισοστάθμισης. Θα πρέπει πρώτα να βοηθά η τοποθέτηση και ο χώρος και κατόπιν να βελτιστοποιείς ό,τι μπορέσεις με τις δυνατότητες που δίνονται.

Πάντως διόρθωση σε σχέση με πριν θα γίνει και ο ήχος θα είναι καλύτερος. Ή για να το πω λίγο πιο απλά, θα είναι πιο μαζεμένος από τις "χοντράδες" που δημιουργούνται λόγω του χώρου (και τοποθέτησης). Τέλειος δεν θα είναι επ' ουδενί.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μα τελειο δεν υπαρχει καν, ουτοπια ειναι. Ξερει κανεις πως ηταν ο οριτζιναλ ηχος; Που μαγειρευτηκε στο στουντιο; Που προστεθηκαν αρκετα εφε τεχνητα; Με τι προτυπο αναφορας θα το συγκρινουμε ωστε να εχουμε ασφαλες συμπερασμα εμεις κατα ποσο το προσεγγισαμε; Κι αν πιασαμε το "τελειο" σαν προτυπο αλλα στα δικα μας αυτια ειναι χάλι; Υπαρχει κι αυτη η πιθανοτητα. Σωνει και καλα θα μας πουν -επιβαλλουν πως θα ακουσουμε;

Και πως γινεται αλλωστε σε εκατομυρια διαφορετικους χωρους ν ακουμε ολοι το ιδιο; Δεν γινεται. Το αν και ποια ισοσταθμιση ειναι καλυτερη ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Μη κυνηγατε την ουτοπια, αν σας αρεσει αυτο που ακουτε εχει καλως, αν οχι off και τελος.

Αυτο που προσωπικα εμενα μ ενδιαφερει ειναι να εχω τη δυνατοτητα παραμετροποιησης με προσωπικη παρεμβαση να το φερω εκει που θελω, εως ενα σημειο παντα με τους οποιους συμβιβασμους. Ειμαι ικανοποιημενος; Πανευτυχης. Αυτο εχει σημασια, χαρειτε τα συστηματα σας ειτε δωσατε 500 ειτε 5000 ευρω, απ το υστερημα μας ειναι, αυτα μπορουσαμε αυτα πηραμε. Αυτο εχει σημασια, καθιστε με το ταιρι σας, τους φιλους σας, μονοι σας κι απολαυστε, υγεια να χουμε ολα τ αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

virtus

Established Member
19 May 2007
295
Ρυθμίζοντας όντως το sub volume από το 5 στο 4 και επαναλαμβάνοντας την διαδικασία με το Audyssey άλλαξε τις τιμές λίγο στα υπόλοιπα ηχεία αλλά και στο sub στο -3.0dB από -12.0dB που ήταν. Μια παρατήρηση είναι ότι όσες φορές και να έτρεξα το Audyssey, πάντα στο sub την πρώτη φορά άκουγα μόνο μια ριπή ήχου και όχι 10 που άκουγα στα υπόλοιπα. Το έτρεξα συνολικά 5-6 φορές, συνεπώς να συμπεράνω ότι είναι το default, για την πρώτη φορά που ρυθμίζει το sub? Επί της ουσίας τώρα η τελική ρύθμιση δεν με ικανοποιεί γιατί ακούω τα πίσω ηχεία δυνατότερα από τα μπροστινά καθώς και το κεντρικό χαμηλά. Βλέποντας μια ταινία ανακάλυψα ότι οι τιμές στο channel level adjust που είχα για την πηγή μου (για το Ρi3) ήταν μηδενικές. Αυτό θέλει ψάξιμο για το αν και πως μπορείς να αποθηκεύσεις ρυθμίσεις ανά πηγή και θα ήθελα κάποιες προτάσεις σας (ήδη είμαι χαμένος στο manual)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αυτό που λες με το υπογούφερ, πρώτη φορά το ακούω, πάντα ρίχνει δέκα ριπές σε όλα τα ηχεία, στην περίπτωση που κάποιο ηχείο βγάζει πιο χαμηλό ήχο το κάνει στο καπάκι με πιο δυνατές ριπές.
Ασε τις τιμές που βλέπεις στο channel level adjust, μη τις πειράζεις. Αν έχεις ντεσιμπελόμετρο θα μπορέσεις να δεις ότι με το test tone όλοι οι ήχοι είναι στο 75db με την ένταση στο 0. Οι ρυθμίσεις του ενισχυτή γίνονται με γνώμονα ότι εσύ θα παίξεις σε στάθμη reference, δηλαδή στο 0 αν έχεις το volume σε κλίμακα -79db - +18db, ή στο 80 αν το έχεις από 0 έως 99. Απ τη στιγμή που δεν ακούς λοιπόν στο 0 ή 80 θα πρέπει να ρυθμίσεις on το dynamic eq και επίσης on το dynamic volume και σε θέση light και δοκίμασε ξανά. Εχε υπόψιν σου ότι από default αυτή η ρύθμιση είναι στο medium κι είναι ό,τι χειρότερο γιατί αυτή είναι για βραδυνή ακρόαση να μην ενοχλείς.
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
βλεποντας και εγω τις δικες μου μετρησεις απο το audyssey, ειδα οτι βγαζει και σε μενα -12 τιμη στο subwoofer.
προτεινετε να ξανακανω και εγω το καλιμπραρισμα απο την αρχη?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Για όσους δεν το έχουν υπ' 'οψη, το Volume στα subwoofer είναι επί της ουσίας attenuator, δηλαδή αφαιρεί. Δεν προσθέτει. Στις περισσότερες περιπτώσεις θα πρέπει να το έχετε στο σημείο εκείνο που θα σας δείχνει περίπου -3 στο μενού του ενισχυτή. Είναι υπέρ-αρκετό αυτό, μην πω ότι είναι και λίγο τσιμπημένο.

Κάνετε πρόσθεση σε έναν τρίτο δρόμο. Θα πρέπει να παίζει έτσι ώστε να ακούγεται ως η φυσική συνέχεια του κάτω άκρου των ηχείων που έχετε. Κατόπιν ανεβάζοντας τη συνολική ένταση από το master volume του ενισχυτή όλο το σύστημα θα πρέπει να ανεβάζει γραμμικά την ένταση. Αυτός είναι ο στόχος.