Πρόταση για κάρτα γραφικών για Magix Vegas + Davinci Resolve

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Καλησπέρα,

Επειδή είμαι προ αγοράς κάρτας γραφικών για αυτά τα 2 προγράμματα, θα ήθελα αν έχει κάποιος εμπειρία να προτείνει. Δουλεύω κυρίως σε 1080 timeline, και τελικά αρχεία σε 1080 επίσης. Σε κάποιες περιπτώσεις, 2556 X 1080 widescreen.

Συγκεκριμένα, η RX 470 8GB Νιτρο που είχα και με εξυπηρετούσε αρκετά καλά επί 1,5 χρόνο παρέδωσε πνεύμα κατά τη δειάρκεια ενός πολύωρου render. Την είχα αγοράσει μεταχειρισμένη, μάλλον από κάποια... φάρμα εξόρυξης κρυπτονοισμάτων, οπότε έφαγε τα ψωμιά της. Σκεφτόμουν ήδη για αλλαγή, οπότε τώρα ήλθε η ώρα.

Το θέμα είναι ότι το Vegas θέλει καλές επιδόσεις σε opencl, δεν υποστηρίζει cuda. Από την άλλη το Davinci δεν έχει θέμα, στις Nvidia χρησιμοποιεί cuda και στις AMD opencl. H AMD τα πήγαινε άριστα στο Vegas και αξιοπρεπέστατα στο Resolve, για τα χρήματά της πάντα.

Σκέφτομαι όμως να κινηθώ προς Nvidia κυρίως λόγω του άριστου Η264/Η265 encoding, ειδικά των turing που υποστηρίζει και Bframes. Της AMD είναι λιγότερο καλό. Και επίσης λόγω της χαμηλότερης κατανάλωσης και την ύπαρξη εκδόσεων με "κοντή" PCB, δεν μπορώ άλλο τις παντόφλες που κλείνουν το μισό κουτί!

Όμως έχω τις αμφιβολίες μου. Πριν είχα μια 1050ti, στο Vegas είχα θεματάκια στο timeline preview. Δεν δούλευε ούτε στο 30% ακόμα και με τα gpu accelerated εφέ. Στο Davinci είχε κάτω από τις μισες μισές επιδόσεις από RX 470 (πλην H264/H265 encoding), μην πω και πιο κάτω, σε stabilization, noise reduction, sharpen κλπ, λογικό και αναμενόμενο όμως, σαν μια αντίστοιχη radeon RX 560 ας πούμε.

Τώρα είμαι προσωρινά με μια GTX 760 4GB που είχα, η οποία αν και παλιά, έχει 256bit δίαυλο, αρκετά cuda cores, αλλά.... ψωφίμι ειδικά σε opencl, ενώ το Nvenc τσιπάκι που έχει είναι... άθλιο. Στο vegas απλά την βάζω off, Στο Resolve είναι περίπου στα επίπεδα 1050 ti, δηλ αρκετά καλή για τα χρονάκια της.

Αυτό δηλαδή που παρατηρώ γενικά είναι ότι σε opencl τόσο ο Kepler πυρήνας, όσο και ο Pascal, είναι... χώμα στο Vegas. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό έχει αλλάξει με τις turing. Σκεφτόμουν για 1660 super, 2060, δηλ 250-300 ευρώ max.

Θα μου πει κανείς, γιατί δεν πας σε AMD. Σωστό, αλλά οι νέες Navi είναι "χώμα" σε compute, στις πιο πολλές μετρήσεις μια 5700XT είναι πιο αργή από Polaris 3 ετών. Οι Vega έχουν μεγάλη κατανάλωση (200W), και θα πρέπει να πάω και σε αλλαγή τροφοδοτικού και δεν θέλω, ούτε χρόνο δεν το έχω, είναι επώνυμο 500άρι (EVGA).

Καταλήγοντας, είμαι μεταξύ 1660 super, 2060, και RX 590. H 3η μου μοιάζει πιο safe επιλογή, μιας και ουσιαστικά θα έχω ένα 15-20% πάνω από την παλιά μου που γενικώς την είχα "μάθει".

Ακούω απόψεις! Ευχαριστώ.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Ναι τα έχω κοιτάξει, όπως και αρκετά άλλα. Οι Navi γενικά έχουν θέματα στο opencl, όχι μόνο είναι σχετικά αργές, αλλά σε κάποιες λειτουργίες κρασάρουν. Νομίζω ακόμα και το folding @home τις έχει κάνει.... ban. Ίσως θέμα driver?

Βέβαια στο τεστ που παραθέτεις έχει γενικά ακριβότερες κάρτες, λείπει η "απλή" 5700, μόνο η 2060 είναι στο άνω όριο αυτών που σκοπεύω να διαθέσω. Και γενικά, το μεγάλο ερωτηματικό μου είναι το Vegas, στο Resolve πάνω-κάτω ξέρω τι παίζει, μέχρι ένα σημείο αξίζει και μετά οι αύξηση των επιδόσεων είναι δυσανάλογες του επιπλέον κόστους. Μου το είχε πει και ο Σπύρου που τον είχα ρωτήσει συμπτωματικά πριν κανα μήνα, πριν τα "τινάξει" τη RX470.

Πχ από το γράφημα του link, overall score RTX2060 857, και η 2πλάσιας τιμής (και βάλε) 2080 super 1081.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
To ιδιο και στο ΑΕ και με τις GPU αλλά και με CPU. Δεν βελτιώνονται απαραίτητα οι επιδόσεις με πιο ακριβό προϊόν αναλογικά.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Nαι γενικά ισχύει παντού αυτό, απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι απλά ότι τα top μοντέλα έχουν το "καπέλο" του premium. Τόσο στα παιχνίδια όσο και στα μετροπρογράμματα compute, η δύναμη στις ακριβές κάρτες υπάρχει. Και λόγω της φύσης της παράλληλης επεξεργασίας του GPGPU computing, συνήθως η δύναμη αυτή είναι αξιοποιήσιμη, δεν είναι όπως στις cpu που οι πολλοί φυσικοί/λογικοί πυρήνες συχνά μένουν αναξιοποίητοι (χαρακτηριστικό παράδειγμα το lightroom). Kάτι άλλο παίζει λοιπόν, κάτι "κόβει".
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,472
Εκεί ψηλά.....
για 2060 σε βλεπω..... γιατι για το resolve θες cuda.


Σκεφτομαι και εγω αυτην την εποχη να αλλαξω την 960 μου ( η οποια δεν δεχεται καν studio drivers παρα μονο game drivers) και σε αυτην ψιλοκοιταζω και εγω.....αλλα τα 8gb τσουζουν (μην πω τα 11gb και λιποθυμησουμε)
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
κι εγω στην 2060 κατεληξα...για παραπανω δεν με επαιρνε.


ΥΓ... δεν μπορουσα και να ηθελα να παω σε 2080Τι και λογω μικρου κουτιου και τροφοδοτικου. επρεπε να τ αλλαξω ολα, αδυνατον τοτε που τη πηρα (εδω κι 6 μηνες περιπου)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,472
Εκεί ψηλά.....
Η απλη 2060 Χρηστο ειναι στα 6GB. Ειναι διαφορα τα 2 επιπλεον GB.


Ποτε βγηκαν οι 2060 πλακα πλακα? και καθε ποτε βγαινουν νεα μοντελα ? να ξερω ποτε θα κανω κινηση....
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Θέλησα να γυρίσω τον συμβατό υπολογιστή μου σε Hackintosh, έχοντας την RTX 2060 σταμάτησα γιατί δεν υποστηρίζει nvidia drivers. Πλέον προτείνω radeon.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Και η απλη 2060 θα κανει εκπληκτική δουλεια.
Ακομα και μια 1660 super/Ti θα ειναι πολύ καλη στη δουλειά της και επική αναβάθμιση σε σχεση με την 470.

Επική ίσως όχι, η έκδοση που είχα ήταν η Nitro+ μη μνήμες Samsung καλύτερες και από κάποιες 580, σχεδόν παντού ταχύτερη από 1060 στο Resolve, και πλησίαζε και 1070 σε κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες... και 8 γίγνα μνήμη έτσι; Με κάτι upscale που είχα κάνει σε μικρά κλιπ, με αποθορυβοποίηση, film grain και λοιπές διαολιές, 6-7 γίγα δέσμευε... αλλά ειδική περίπτωση που δεν χρησιμοποιώ συχνά. Και με 6 γίγα καλυμένος είμαι, εδώ και με τα 4GB που είμαι τώρα την παλεύω.

Πράγματι όμως και η 1660 super μοιάζει value for money και έχει από ότι βλέπω αρκετές υλοποιήσεις σε μικρή PCB. Κλείνω προς τα εκεί.

To μόνο που φοβάμαι είναι το Vegas με τις Nvidia, στο timeline performance. Ξαναγράφω για παράδειγμα, GTX 760 4GB unusable, σέρνεται, ενώ έχω δοκιμάσει σε σύστημα με AMD ryzen APU και ήταν usable. Γι αυτό και δεν έχω βγάλει από το πίσω μέρος του μυαλού μου να πάω να ξανα-αγοράσω μια καινούρια Polaris με 170-180 να ξεμπερδεύω, κι ας είναι τεχνολογία 2016...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,472
Εκεί ψηλά.....
Θέλησα να γυρίσω τον συμβατό υπολογιστή μου σε Hackintosh, έχοντας την RTX 2060 σταμάτησα γιατί δεν υποστηρίζει nvidia drivers. Πλέον προτείνω radeon.


Δεν φττιαχτηκαν για να υποστηριζουν hackintosh οι nvidia.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Επική ίσως όχι, η έκδοση που είχα ήταν η Nitro+ μη μνήμες Samsung καλύτερες και από κάποιες 580, σχεδόν παντού ταχύτερη από 1060 στο Resolve, και πλησίαζε και 1070 σε κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες... και 8 γίγνα μνήμη έτσι; Με κάτι upscale που είχα κάνει σε μικρά κλιπ, με αποθορυβοποίηση, film grain και λοιπές διαολιές, 6-7 γίγα δέσμευε... αλλά ειδική περίπτωση που δεν χρησιμοποιώ συχνά. Και με 6 γίγα καλυμένος είμαι, εδώ και με τα 4GB που είμαι τώρα την παλεύω.

Πράγματι όμως και η 1660 super μοιάζει value for money και έχει από ότι βλέπω αρκετές υλοποιήσεις σε μικρή PCB. Κλείνω προς τα εκεί.

To μόνο που φοβάμαι είναι το Vegas με τις Nvidia, στο timeline performance. Ξαναγράφω για παράδειγμα, GTX 760 4GB unusable, σέρνεται, ενώ έχω δοκιμάσει σε σύστημα με AMD ryzen APU και ήταν usable. Γι αυτό και δεν έχω βγάλει από το πίσω μέρος του μυαλού μου να πάω να ξανα-αγοράσω μια καινούρια Polaris με 170-180 να ξεμπερδεύω, κι ας είναι τεχνολογία 2016...

Εισαι σιγουρος οτι η gtx 740 υποστηριζει relatime encoding για το timeline/preview σου? Ειναι αρκετά παλιά.

Δεν εχει μονο να κανει με την εταιρεία η την επεξεργαστική ισχύ, αλλα και με οδηγους σε συνδυασμο με το optimization απο το εκάστοτε λογισμικο. Δεν παιζει να εχεις τετοιο προβλημα με συγχρονη Nvidia.
AMD APU (2200g/3400g) σημαινει επιδοσεις nvidia gt1030 σε επιπεδο γραφικών.

Μην ανησυχεις καθολου αν παρεις συγχρονη Nvidia και εχεις ενημερωμενο λογισμικο επεξεργασιας video.



Δεν φττιαχτηκαν για να υποστηριζουν hackintosh οι nvidia.

Βασικά το ανάποδο ισχύει. Επειδη δεν τις χρησιμοποιεί η Apple, δεν τις υποστηριζει.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,472
Εκεί ψηλά.....
Όσο το παίζεις σε 2 ταμπλό αυτά θα τα εχεις...καθένα έχει τις δικές του απαιτήσεις.


Aυτο ειναι το κλειδι.

Οσο εισαι στο resolve θα θελεις cuda cores αρα δεν μπορεις να ξεκολλησεις απο την nvidia.

Aρχισε να τα κανεις ολα με το resolve θα σου ελεγα εγω...