Bose 505 κανένας;

iahabibi

New member
13 November 2019
27
σκεύτομαι για αγωρά να τα συνδέσω σε έναν Marantz ΠΜ 53.
είναι δαπέδου; ή θα χρειαστώ βάσεις;

ψάχνω να βρω πλυροφορίες στο Ιντερνετ αλλλα βρισκω μόνο για τα 501.



τα εχει ακούσει κανένας;

μέχρι στιγμής ειμαι με BW Matrix 505 αλλά δεν φτάνει ο ενισχυτής ούτε να τα γαργαλήσει και θα τα δώσω να πάω σε κάτι ποιο οκ.
αξίζει το transition?
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Εχω ακούσει τα 301 και είχα στο γραφείο τα acoustimass 5 II αν θυμάμαι καλά. Να πω την αμαρτία μου ο ήχος του αν και κάπως περίεργος και κάπως "θολός" μου άρεσε κάποτε.Τονίζω το κάποτε...
Τα ηχεία σου δεν τα έχω ακούσει και δεν τα γνωρίζω δυστυχώς ούτε εγώ για να σου απαντήσω στα ερωτήματα που θέτεις. Αλλά κατά την αποψή μου είναι προτιμότερο να αλλάξεις ενισχυτή και να κρατήσεις τα δοκιμασμένα B&W ,παρά να πάς σε κάτι που είναι ουσιαστικά άγνωστο.
Μιας δεν μπορείς να βρείς ούτε βασικά specs γιατί δεν ρωτάς εκεί που τα βρήκες προς πώληση τουλάχιστον αν είναι δαπέδου κλπ?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Εάν πας στο google στις εικονες θα το δεις είναι ηχειο βασης ογκωδες είναι στην ιδια φιλοσοφια που είναι και τα μικροτερα μοντελα ! εχω ακουσει τον ηχο της bose και είναι λιγο ιδιαίτερος ι εννοω είναι ηχεια τα οποια στον χωρο εξαφανίζονται και παιζουν λογω της συγκεκριμένης τεχνολογιας πολύ ατμοσφαιρικα χανονται στο χωρο και παιζουν τρισδιάστατα αλλα δεν είναι για πολλα γκαζια είναι ιδανικα για χαλαρη μουσικη δεν θα παρεις πολύ χαμηλο και τα πριμα είναι νορμαλ( η προσωπικη μου αποψη )! αλλα νομιζω ότι τα bowers wilkins είναι καλυτερα!!!-bye-
 

iahabibi

New member
13 November 2019
27
τα BW θέλουν και 500-750 watt να παίξουν όμως και δεν παίζει...

άμα είναι και αυτά με βάση το ξεχνάω...
 

iahabibi

New member
13 November 2019
27
Ηχεία για Marantz PM 53 σαλόνι με budget

όχι τέρμα γκάζια.
θέλω να γεμίζει όμορφα ο χώρος με τον ήχο
το σαλόνι να ειναι κανα 20ΤΜ

διαθέτω 250-300 για μεταχειρισμένο σετ.
Προτιμώ κάτι που δεν ειναι σε βάσεις.

Έχετε να πρωτείνεται κανά σετ ηχεία;

ακού αρκετά synths, αρκετά grooves, αρκετή jazz με αρκετά εξπεριμένταλ.

σήμα digital και δίσκους από πικαπ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
@iahabibi

Θα παρακαλούσα να μην ανοίγουν νέα νήματα για το ίδιο ουσιαστικά θέμα.
Μετέφερα εδώ το νήμα σου αφού πρόκειται για την ίδια συζήτηση.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
50-120 watt ενισχυτη συνισταται δεν ειναι επαγγελματικο ηχειο για να χρειαζεται 750 βατ μην τρελαθουμε τα ηχεια ειναι για οικιακη χρηση και οχι για επαγγελματικη !!! ωστοσο χρειαζοναται ενισχυτη με ποιοτητα και ρευμα αλλα οχι επαγγελαματικο σε καμια περιπτωση!!!! πιστευω ενας τελικος η ολοκληρωμενος rotel των 100 βαττ ειναι υπερ αρκετος!!-bye-