Πρόβλημα - μονο - στην ΕΡΤ1 σε Sony τηλεόραση...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Παιδιά, δεν βρίσκω λογική εξήγηση στο παρακάτω πρόβλημα, και θέλω τα φώτα σας...

Εχω μια Sony 40W4000 απο το 2008. Πολύ καλή τηλεόραση για την εποχή της. Την χρησιμοποίησα 2 χρόνια στην Αθήνα χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά για διάφορους λόγους η τηλεόραση το 2010 πήγε σε προσεγμένη αποθήκευση όπου παρέμεινε 10 χρόνια χωρίς να ενεργοποιηθεί ούτε μια φορά.
Πριν μιά εβδομάδα αποφάσισα να την ξεθάψω και να την χρησιμοποιήσω σε ένα χώρο στο χωριό στη Ξάνθη. Η τηλεόραση ήταν όπως όταν την αποθήκευσα, ούτε σκόνη, ούτε τα κανάλια είχε χάσει (αυτά της Αθήνας). Η τηλεόραση ενεργοποιήθηκε αμέσως σαν να την είχα κλείσει χτες, αλλά φυσικά δεν βρήκε τα κανάλια που είχα αποθηκεύσει στην Αθήνα κι επομένως προχώρησα σε "Reset all", επανέφερα τις εργοστασιακές ρυθμίσεις (για καλό και για κακό) και σκανάρησε αυτόματα την μπάντα και βρήκε όλα τα κανάλια που εκπέμπονται απο την Θάσο.
Κι εδώ τώρα είναι το πρόβλημα... ΟΛΑ τα κανάλια παίζουν άψογα, εκτός της EΡT1. Ολα τα απλά και τα HD, (συμπεριλαμβανωμένων ΕΡΤ2, ΕΡΤ3, και EΡT HD) είναι καμπάνα και τα πιάνει χωρίς κοψίματα κλπ...
Οταν το βάζω στην ΕΡΤ1 όμως, "κρεμάει" η τηλεόραση... Βγάζει μαύρη οθόνη και το μήνυμα "Selected program not tuned" και μετά απο λίγη ώρα με γυρνάει σε κάποιο απο τα προηγούμενα κανάλια που έβλεπα, αλλά η μαύρη οθόνη μπορεί να κρατήσει μισό λεπτό. Αν στο μεσοδιάστημα πατήσω οτιδήποτε άλλο, δεν αντιδράει και αυξάνει τον χρόνο που κάνει να γυρίσει σε κανάλι και μπορεί να κλείσει, ή να μην γυρίσει σε λειτουργικό κανάλι καθόλου...
Στην αρχή σκέφτημα οτι μάλλον θα ήταν corrupted to firmware και πιθανόν δεν έσωζε στην 1η θέση της λίστας των καναλιών (την ΕΡΤ1 μου την έφερνε αυτόματα πρώτη-πρώτη στην θέση 001). Πήγα τον Σκαι στην 001 και μετέφερα την ΕΡΤ1 στην θέση 006 του Σκαι. Ο Σκάι παίζει ια χαρά στην 001, η ΕΡΤ1 πάλι δεν παίζει στην θέση 006... Ημουν έτοιμος να φλασάρω το τελετταίο firmware που βρήκα, αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω εσάς πρώτα (γιατί υα φλασαρίσματα πάντα έχουν τα ρίσκα τους)...
Τι λέτε ? Τι μπορεί να φταίει ?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ίσως κάποιο flag για την υβριδική τηλεόραση να στέλνεται με το stream της ΕΡΤ1 και αυτό να προκαλεί κάποια ασυμβατότητα με τον δέκτη της τηλεόρασης...
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Πρόβλημα - μονο - στην ΕΡΤ1 σε Sony τηλεόραση...

Ίσως κάποιο flag για την υβριδική τηλεόραση να στέλνεται με το stream της ΕΡΤ1 και αυτό να προκαλεί κάποια ασυμβατότητα με τον δέκτη της τηλεόρασης...

Απο σύμπτωση, μπορεί να την δείξει την ΕΡΤ1 (με κορυφαία ποιότητα χωρίς πιξέλιασμα) αλλά αν κλείσω την τηλ.και την ξανανοίξω, "selected program not tuned"... και νεκρώνει το μισό τηλεκοντρόλ...

εντιτ...

όταν είμαι στην σελίδα της ταξινόμησης των καναλιών, στο background την δείχνει κανονικά την ΕΡΤ1, αλλά όταν βγω απο την ταξινόμηση και πάω στο κανάλι που την έσωσα,... νέκρα...
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Η ΕΡΤ1 μαζί με την 2, την 3 και το ΗD καθώς και αλλα 2-3, εκπ'εμπουν απο άλλο κανάλι. Αν δεν έπιανα το κανάλι για κάποιο λόγο, δεν θα έβλεπα ούτε τα άλλα (απο την ίδια συχν'οτητα) - αλλά τα άλλα τα πιάνω καμπάνα... Τρελό... Δεν μου βγάζει μήνυμα "no signal" ή να δείχνει πιξελιασμένη εικόνα - απλά κρεμάνε οι μισές λειτουργίες της TV...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Κάτι με την υβριδική θα είναι. Προγραμματίζει το τηλεχειριστήριο και κολλάει.
 

winlink

AVClub Addicted Member
4 July 2006
1,317
Ελληνικό, Αττική
Τα flags για την υβριδική υπάρχουν και στα άλλα κανάλια της Ε.Ρ.Τ., αλλά δεν κολλάνε. Το θεωρώ απίθανο να είναι αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Μήπως το πρόβλημα είναι στο ρησετ στις εργοστασιακές ρυθμίσεις; Αν διαγράψεις απ' τη λίστα το μπουκέτο της ΕΡΤ και αντί γενική αναζήτηση καναλιών πάς σε ειδική στο κανάλι εκπομπής (περίπτωση συνεκπομπής με βουλγαρικό κανάλι υπάρχει; ) υπάρχει διαφορά;
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Πρόβλημα - μονο - στην ΕΡΤ1 σε Sony τηλεόραση...

Μήπως το πρόβλημα είναι στο ρησετ στις εργοστασιακές ρυθμίσεις; Αν διαγράψεις απ' τη λίστα το μπουκέτο της ΕΡΤ και αντί γενική αναζήτηση καναλιών πάς σε ειδική στο κανάλι εκπομπής (περίπτωση συνεκπομπής με βουλγαρικό κανάλι υπάρχει; ) υπάρχει διαφορά;

Aν διαγράψω μόνο την ΕΡΤ1 (και αφήσω να υπάρχουν οι άλλες ΕΡΤ) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην τηλεόραση. Δουλεύουν τα πάντα άψοξα και με μηδεν καθυστερήσεις (ήταν πάντα γρήγορη τηλεόραση σε εναλλαγές καναλιών). Οταν πάω στο manual scanning (την ειδική που λες) στο κανάλι 22 που εκπέμπει το μπουκέτο των ΕΡΤ, την βλέπω την ΕΡΤ1 κανονικά - σε αυτό το στάδιο η TV δείχνει τα κανάλια με 50% opacity για να ξέρεις σε ποιό κανάλι δουλεύεις. Μόλις το σώσω (την ΕΡΤ1) σε οποιαδήποτε θέση και βγω απο το scanning, όταν αναζητήσω απο το τηλεκοντρόλ ή απο την TV την ΕΡΤ1, μαυρίζει και κολλάει το σύμπαν.

Αυτό που δεν με βοηθάει, είναι γιατί το κάνει μόνο στην ΕΡΤ1 κι όχι στις άλλες 3 ΕΡΤ σύν τα 2-3 επιπλέον κανάλια που εκπέμπονται απο το ίδιο κανάλι 22 απο το ίδιο σημείο εκπομπής στην Θάσο που την έχω φάτσα μπροστά μου... :) --- Απο Βουλγαρία δεν υπάρχουν παρεμβολές (παρεμβάλεται ο ορεινός όγκος της Ροδόπης).
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Να προσθέσω οτι δουλεύω με παθητική εσωτερική κεραία αλλά σε όλα τα κανάλια (και την ΕΡΤ1) στο στάδιο scanning τα πιάνω με πάνω απο 60% ισχύ σήματος.
 

theox

AVClub Enthusiast
11 June 2007
709
Westeros
Έχω την 4500, σχεδόν ίδια τηλεόραση και μου είχε κάνει τα ίδια κολλήματα πριν χρόνια με τα ψηφιακά κανάλια. Κάποια στιγμή, έλαβε μια ενημέρωση μέσω ΟΤΑ και από τότε δεν ξανακόλλησε. Δεν σε βοηθάω και πολύ αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι bug αυτής της γενιάς της Sony. Ίσως στο σερβις της Sony να γνωρίζουν κάτι περισσότερο.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά. Θα δω τι θα κάνω. Εχω στα χέρια μου ένα - υποτίθεται το τελευταίο firmware - που κατέβασα απο την ίδια την Sony για την 40W4000 και σκέφτομαι να την φλασάρω. Εχω φλασάρει δεκάδες συσκευές, αλλά για τις τηλεοράσεις διαβάζω για δράκους που κρύβονται στην όλη διαδικασία, σκορπιούς που περπατάνε και ταραντούλες που παραμονεύουν κατα το φλασάρισμα η οποία και να πετύχει δεν δέχεται (σ'αυτήν την συσκευή) downgrade αν κάτι δεν μου αρέσει...
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Πρόβλημα - μονο - στην ΕΡΤ1 σε Sony τηλεόραση...

Γιά δοκίμασε μετονομασία του καναλιού πχ ΑΤΑ2......άσχετο με το ERT1.

Δεν μπορώ να αλλάξω το όνομα - το παίρνει αυτόματα. Γενικά μόνο αριθμό τοποθέτησης στην λίστα μπορώ να αλλάξω.

Oι προδιαγραφές tuning της τηλεόρασης είναι οι παρακάτω - μήπως η ΕΡΤ1 είναι σε Η.265 ?


Digital TV Cable Tuner (with supported operators) YES

High Definition TV Tuner (MPEG-4) - H.264 (with supported operators) YES

No. of Tuners 1

Channel Coverage UHF E21-E69

Digital Terrestrial Tuner (MPEG-2) YES

Favourite Channels YES

Channel Coverage VHF E2-E12

Auto Start Up/Tuning YES

Channel Coverage CATV S1-S20

Auto Labelling YES

Channel Coverage HYPER S21-S41

Channel Skip YES

Analogue Terrestrial Tuner YES

Station Labelling YES
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Πρόβλημα - μονο - στην ΕΡΤ1 σε Sony τηλεόραση...

Κάνε την αναβάθμιση στο τελευταίο firmware πρώτα...

Τελικά δεν θα κάνω flash γιατί βρήκα οτι το firmware που έχω είναι για το προηγούμενο μοντέλο 3000 κι όχι για το 4000.
Πουθενά δεν κατάφερα να βρω firmware για KDL-40W4000...

OK, η λύση ενός φτηνού εξωτερικού αποκωδικοποιητή (dvb-t2 μάλιστα, με διάφορα καινούργια multimedia κόλπα) μιας και η TV είναι του 2008, ίσως να είναι η μόνη λύση.
Η τηλεόραση αν και αρχαία, έχει πολύ καλή εικόνα, γρήγορη αλλαγή καναλιών, και δέχεται πολλές συνδέσεις (3 hdmi, usb2, vga, optical out κλπ). Kρίμα να μένει έτσι.
Το πολύ πολύ τώρα να μην έχω ΕΡΤ1 - θα έχω όλα τα υπόλοιπα...

Αλλά - LOL - το να βλέπω και να ακούω την ΕΡΤ1 κανονικά και χωρίς πιξέλιασμα ή σπασίματα όταν είμαι στην σελίδα ταξινόμισης των καναλιών αλλά να μην μπορώ να την δω κανονικά με διαολίζει... :) - "Selected program not tuned"...
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Ωχ- έψαξα εδώ το σαιτ μας για "40w4000" και μου έβγαλε πολλά για την συγκεκριμένη και άλλες τηλεοράσεις της ίδιας σειράς και γενιάς... Γιατρειά και σωτηρία για την TV δεν υπάρχει...
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Θα τρελλαθώ... Αφαίρεσα την κεραία, έβαλα στην θέση της 80 εκατοστά σύρμα... Καμπάνα όλα και φυσικά ούτε ίχνος απο ΕΡΤ1 την οποία βεβαίως την βρίσκει και την περνάει στην λίστα - απο την οποία την αφαίρεσα για να μην την επιλέγω καταλάθος και μου παίρνει μετά 2-3 λεπτά να ξεκολλήσω απο την μαύρη οθόνη.
Ευχαριστώ όλους. Κατα πως φαίνεται, επειδή είχα ίδιο πρόβλημα και με ένα απο τα ραδιόφωνα - το Τρίτο Πρόγραμμα - του μπουκέτου απο την ίδια συχνότητα (δεν ακουγόταν τίποτα και μου έπαιρνε ώρα να ξεκολλήσω απο αυτό) πιστεύω οτι πρέπει να υπάρχει ασυμβατότητα του τι εκπέμπεται απο την συχνότητα 22 της Θάσου και τι μπορεί να παίξει η τηλεόραση.
Μόνη λύση αν ποτέ χρειαστεί, ένα set top box με διάφορά άλλα καλούδια...
 

magos21

Established Member
19 December 2010
228
Xioς
Δοκιμασε να αλλαξεις γλωσσα μενου ,απο Ελληνικα σε Αγγλικά σε καποιες Sony αυτης της γενιας διορθωνεται το προβλημα αφηνοντας την Αγγλικη γλωσσα.