Dolby atmos και Netflix

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sainakos

New member
14 April 2019
57
Καλησπέρα
Παραθέτω δύο φωτογραφίες και να αναφέρω ότι η τηλεόραση μου LG SJ850V δεν υποστηρίζει dolby atmos ( από όσο ξέρω..)

Στην πρώτη εικόνα ο ενισχυτής μου είναι κλειστός οπότε δεν υπάρχει η ένδειξη atmos. Στη δεύτερη εικόνα ο ενισχυτής μου είναι ανοικτός και στην ταινία εμφανίζεται το atmos.
Οταν παίζει η ταινία ο ενισχυτής παίζει σε DD+ καθώς δεν έχω δηλωμένα ηχεία atmos. Εάν δηλώσω ηχεία atmos (ασχετως εάν δεν τα έχω) ο ενισχυτής δείχνει atmos.

Συγγνώμη εάν φανεί χαζή η ερώτηση αλλά πως εμφανίζεται η ένδειξη atmos στο νετφλιξ εφόσον η τηλεόραση μου δεν το υποστηρίζει και μόλις σβήσω τον ενισχυτή το atmos εξαφανίζεται;

Υπόψιν νετφλιξ παίζω απευθείας από την την τηλεόραση και όχι από κάποιο xbox κλπ.

Ελπίζω να άνοιξα το θέμα στη σωστή κατηγορία
59e9b6067f3d1784388fdf457090cedf.jpg
281f402db1c728dc81b15a962f64568f.jpg


Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Χωρις να ειμαι ειδικος, αλλα επειδη παιδευτηκα με το θεμα... Μαλλον η τηλεοραση σου επιτρεπει μεταφορα ΑΤΜΟΣ απο το HDMI ARC οποτε μπορει να περασει Ατμος στον ενισχυτη, ο οποιος επισης το υποστηριζει. Ομως, απο τη στιγμη που δεν εχεις τα ατμος ηχεια δηλωμενα στον ενισχυτη, αυτο προφανως μπορει μεχρι DD+ οπως λες (αν και καποιοι κανουν virtualization for atmos - Yamaha εχεις που δεν το κανει?).

Το netflix δεν ξερει αν εχεις τα ηχεια, βλεπει ομως (μεσω HDMI) πως ο ενισχυτης το 'σηκωνει' και μαλλον γι αυτο σου νγαζει και την ενδειξη. Μολις κλεισεις τον ενισχυτη ισως (ισως, ξαναλεω) χανει την επαφη μεσω HDMI, οποτε το γυριζει χωρις ατμος.

Μπορει και να λεω βλακειες, αλλα καπως ετσι το σκεφτομαι μετα τη δικη μου εμπειρια που οδηγησε σε αναβαθμιση ακομα και της καρτας γραφικων του PC..(αφου η τηλεοραση μου δεν εχει ARC with Dolby Atmos)
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Όπως τα λέει ο φίλος qwerty1gr είναι.
Από την στιγμή που ο ενισχυτής σου υποστηρίζει Atmos, το Netflix και οποιαδήποτε πηγή που έχει atmos soundtrack το στέλνει ως Atmos στον ενισχυτή και αυτός ανάλογα τα settings σου το διαχειρίζεται καταλλήλως.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Είναι πολύ δύσκολο να ξέρει κάποιος αν το ARC είναι Common Mode ARC και πως αυτό έχει γίνει implemented στα δύο μηχανήματα, καθώς και ποια S/W upgrade μπορεί να έχουν δώσει τη δυνατότητα αυτή.

"Common Mode ARC is superior, but less common (excusing the pun) in terms of deployment. It's still based on the same S/PDIF spec, but can theoretically support up to around 12Mbps. This is enough to carry 24-bit 192kHz 2-channel audio, or - to the point of this blog - a Dolby format called E-AC-3, which we know better as Dolby Digital Plus. This can also carry Metadata-enhanced Audio Transmission (MAT), being audio objects; aka Atmos.

So existing HDMI ARC can potentially support Dolby Atmos by maxing out the Common mode capability with an MAT stream. But there's a huge catch. Two, actually;

Channel count & resolution - while E-AC-3 can support up to 15.1 channels of audio, it's well beyond the HDMI ARC spec. Even getting 7.1 channels to pass is a stretch, so even if the stream contains object metadata, it will lack the resolution and height speakers.
System support - getting Atmos to work through HDMI ARC requires Common mode support in both the TV and AVR, and a high integrity link in-between. Even then, performance will be marginal."

https://community.cedia.net/blogs/david-meyer/2018/06/25/dolby-atmos-over-hdmi-arc

Κοινώς, eARC και δεν ασχολούμαστε ή χαμογελάμε που έχουμε κάποια έξτρα δυνατότητα ενώ δεν την περιμέναμε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κανονικά έτσι είναι. Θέλεις eARC για το Atmos και να το υποστηρίζει TV και ενισχυτής. Το άλλο με το common mode έτσι κι αλλιώς... Even then, performance will be marginal.
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Απάντηση: Re: Dolby atmos και Netflix

Κανονικά έτσι είναι. Θέλεις eARC για το Atmos και να το υποστηρίζει TV και ενισχυτής. Το άλλο με το common mode έτσι κι αλλιώς... Even then, performance will be marginal.


Καλημέρα ..........

το Atmos το Netflix το περνάει μεσω DD+?
DD+ δεν περναει το ARC?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
DD+ σα bandwidth μπορεί να περάσει από το ARC. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει και το αντίστοιχο application της τηλεόρασης, το firmware αυτής και το firmware του ενισχυτή να είναι σεταρισμένα από την αντίστοιχη εταιρία να το αναγωρίσουν και να το αναπαράξουν.
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Απάντηση: Re: Dolby atmos και Netflix

DD+ σα bandwidth μπορεί να περάσει από το ARC. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει και το αντίστοιχο application της τηλεόρασης, το firmware αυτής και το firmware του ενισχυτή να είναι σεταρισμένα από την αντίστοιχη εταιρία να το αναγωρίσουν και να το αναπαράξουν.

Οκ ευχαριστω για την απαντηση
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Απάντηση: Re: Dolby atmos και Netflix

Κανονικά έτσι είναι. Θέλεις eARC για το Atmos και να το υποστηρίζει TV και ενισχυτής. Το άλλο με το common mode έτσι κι αλλιώς... Even then, performance will be marginal.
Άρα εφόσον ο denon x2500h δεν έχει earc δεν θα έπρεπε να υποστηρίζει ατμος (ας θεωρήσουμε ότι στην περίπτωση μου υπάρχει μια ιδιαίτερη σχέση TV και av).
Το ίδιο συμβαίνει κ σε blue Ray δισκάκι όταν το βάζω στο xbox one X.
Εάν δηλώσω ηχεία atmos ο av δείχνει atmos.
Ειδάλλως DTH

Αρα μήπως εάν τόσο η πηγή όσο και ο av υποστηρίζουν ατμος μήπως δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη του earc και μπορεί να παίξει ατμος και μέσω arc;

Αν πέταξα καμία βλακεια sorry..

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Dolby atmos και Netflix

Άρα εφόσον ο denon x2500h δεν έχει earc δεν θα έπρεπε να υποστηρίζει ατμος (ας θεωρήσουμε ότι στην περίπτωση μου υπάρχει μια ιδιαίτερη σχέση TV και av).
Το ίδιο συμβαίνει κ σε blue Ray δισκάκι όταν το βάζω στο xbox one X.
Εάν δηλώσω ηχεία atmos ο av δείχνει atmos.
Ειδάλλως DTH

Αρα μήπως εάν τόσο η πηγή όσο και ο av υποστηρίζουν ατμος μήπως δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη του earc και μπορεί να παίξει ατμος και μέσω arc;

Αν πέταξα καμία βλακεια sorry..

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν αφορά τις υπόλοιπες εισόδους του ενισχυτή σου το ARC. Εκεί σωστά βλέπεις atmos εάν έχεις δηλωμένα ηχεία atmos και σωστά βλέπεις DTH (Dolby True HD) όταν δεν έχεις atmos ηχεία δηλωμένα και το stream που χρησιμοποιείται για το atmos είναι το Dolby True HD (γιατί γίνεται και με Dolby Digital Plus).

Αν είχες τον 2600H, θα έβλεπες atmos στην οθόνη ακόμα κι αν δεν είχες ηχεία atmos δηλωμένα (έχει επιπλέον feature o 2600H που κάνει επεξεργασία atmos χωρίς να υπάρχουν επιπλέον ηχεία atmos).

Όλα αυτά όμως δεν αφορούν το ARC. Εκεί έχει να κάνει με το κανάλι επιστροφής ήχου εξόδου HDMI. Δεν αφορά τις εισόδους.
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Dolby atmos και Netflix

Όλα αυτά όμως δεν αφορούν το ARC. Εκεί έχει να κάνει με το κανάλι επιστροφής ήχου εξόδου HDMI. Δεν αφορά τις εισόδους.

Σωστός!

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Λίγο εκτός θέματος και συγνώμη για την παρεμβολή.
Πόσες ταινίες και σε τι δίσκους, br, 4K ubr, υποστηρίζουν dolby atmos, αλλά και ποια κανάλια?
Ευχαριστώ.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Λίγο εκτός θέματος και συγνώμη για την παρεμβολή.
Πόσες ταινίες και σε τι δίσκους, br, 4K ubr, υποστηρίζουν dolby atmos, αλλά και ποια κανάλια?
Ευχαριστώ.

Οι τίτλοι με Dolby Atmos soundtrack είναι πλέον πάρα πολλοί ( πάνω από 300 ταινίες ).
Τις βρίσκεις υπό διάφορες μορφές, είτε web download, είτε Blu-Ray, είτε 4K Blu-Ray ( νεότερη μόδα είναι να κρατάνε το Atmos μόνο για την 4K έκδοση του blu-ray... ).
Τα υποστηριζόμενα κανάλια είναι απεριόριστα επί της ουσίας.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
με το "καναλια" εννοεις τηλεοπτικα καναλια; αν ναι, μονο το netflix (στην ελλαδα)
 

DOUM1969

New member
29 September 2020
18
Καλησπέρα
Παραθέτω δύο φωτογραφίες και να αναφέρω ότι η τηλεόραση μου LG SJ850V δεν υποστηρίζει dolby atmos ( από όσο ξέρω..)

Στην πρώτη εικόνα ο ενισχυτής μου είναι κλειστός οπότε δεν υπάρχει η ένδειξη atmos. Στη δεύτερη εικόνα ο ενισχυτής μου είναι ανοικτός και στην ταινία εμφανίζεται το atmos.
Οταν παίζει η ταινία ο ενισχυτής παίζει σε DD+ καθώς δεν έχω δηλωμένα ηχεία atmos. Εάν δηλώσω ηχεία atmos (ασχετως εάν δεν τα έχω) ο ενισχυτής δείχνει atmos.

Συγγνώμη εάν φανεί χαζή η ερώτηση αλλά πως εμφανίζεται η ένδειξη atmos στο νετφλιξ εφόσον η τηλεόραση μου δεν το υποστηρίζει και μόλις σβήσω τον ενισχυτή το atmos εξαφανίζεται;

Υπόψιν νετφλιξ παίζω απευθείας από την την τηλεόραση και όχι από κάποιο xbox κλπ.

Ελπίζω να άνοιξα το θέμα στη σωστή κατηγορία
59e9b6067f3d1784388fdf457090cedf.jpg
281f402db1c728dc81b15a962f64568f.jpg


Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/QUOTE

Λοιπόν επειδή ψάχνοντας για το ίδιο ακριβώς θέμα, έπεσα πάνω στην συζήτηση....έχεις δοκιμάσει να παίξεις ταινία με Dolby Atmos κατεβασμένη σε εξωτερικό σκληρό, να δεις αν ο ενισχυτής δίνει ένδειξη Atmos; Έχω μια oled55e6v του 2016 και θέλω να πάρω τον Denon AVC -3700 με ανάλογα ηχεία αλλά δεν νομίζω ότι θα λειτουργήσει το Atmos λόγω μη ύπαρξης EARC HDMI στην tv.....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το eARC είναι για να πάρεις συμπιεσμένο μη απωλεστικα ήχο (Dolby TrueHD / Atmos, DTS Master Audio / X).

To απλό ARC είναι αρκετό για Dolby Digital Plus / Atmos.

To Atmos δλδ μπορεί να είναι από απωλεστικα συμπιεσμένο DD+ (όπως όλα τα συνδρομητικά τύπου Netflix) ή lossless TrueHD (δισκάκια).