Σωστός καθαρισμός ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα


Θέλω να μεταφέρω τα ηχεία μου σε καινούριο χώρο και θέλω να τα καθαρίσω καλά ώστε να μην έχουν κανένα ίχνος σκόνης κτλπ επάνω τους.

Υπάρχει κάποιο υλικό...ειδικά πανάκια, καθαριστικά υγρά που πρέπει να χρησιμοποιήσω για να μην χαράξω την επιφάνεια?

Επίσης όσον αφορά την αφαίρεση της σκόνης από τα tweeter και τα woofer μπορώ προσεκτικά να περάσω το πανάκι από πάνω τους?


Μέχρι τώρα απλά πέρναγα από πάνω τους ένα swift που μαζεύει την σκόνη..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα τουιτερ εγω τα κανω με γυναικειο πινελο για το προσωπο, ειναι τοσο μαλακο που και να το πιεσεις δεν κινδυνευει, εχω καβατζωσει ενα καινουριο για παρτη μου και κανω τη δουλια μου. Για την καμπινα ελαφρα νοτισμενο πανι η αντιστατικο σουιφερ κι εισαι κομπλε.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Νοτισμενο πανάκι με μικροΐνες για την καμπίνα... Για τις μονάδες, ηλεκτρική σκούπα σε ήπια ένταση σε απόσταση δύο εκατοστών, ενώ με ένα μαλακό πινελάκι τις καθαρίζεις...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Περα από όλα αυτά που λενε οι φιλοι πιο πανω αφου κανεις αυτά μπορεις να παρεις και μια κρεμα για τα επιπλα και με ένα πανακι να τα περασεις τα ηχεια περα ότι θα είναι καθαρα θα γυαλιζουν ωραια και δεν θα κολαει ευκολα και η σκονη !!!-bye-
 

drioannis

Established Member
19 June 2006
260
Το σημαντικό...Τις σίτες πώς τις καθαρίζεις από πολύ σκόνη που δεν βγαίνει με πανί; Πχ ζεστό νερό στο μπάνιο και στέγνωμα;
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
παλι με ηλεκτρικη οπως γραφει ο φιλος σπυρος πιο πανω
με προσοχη θα γινουν σαν του κουτιου.
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Eξαρτάται από το υλικό της σίτας .
Προσωπικά αφού τις βγάλω τις καθαρίζω με την ηλεκτρική σκούπα στην μέγιστη ισχύ της και με το πιο soft εξάρτημα που έχει (εξαρτάται την σκούπα) αυτή που έχουμε έχει ένα με επικάλυψη βελούδου.Τελειώνω το καθάρισμα με ελαφρά υγρό πανί και ΠΟΛΥ προσεκτικό τρίψιμο.'Οτι χνούδι έχει μείνει πάλι με δεύτερο πέρασμα με την σκούπα.
Υπόψιν ότι λόγω των γατών μου έχω.. πολύ δουλειά! :flipout:
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
εγώ τα έχω σκεπασμένα όταν δεν ακούω
(που δεν συμβαίνει συχνά λόγω έλειψης χρόνου)
και δεν χρειάζεται να καθαρίζω