Αγορα μοτερ με μεταλλικά γραναζια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ThePunisher91

New member
1 September 2016
14
Καλησπέρα Θέλω να αγοράσω μοτερ το απλό οχι actuator με μεταλλικά γρανάζια από Ελλάδα. Ποιο είναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή που αντέχει σε αέρα κλπ; Επίσης επειδή την εγκατάσταση θα τη κάνω μόνος είναι δύσκολο για κάποιον που εχει ξανα στοχεύσει με απλο πιατο οχι με μοτερ;
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Αυτα εδω ειναι καποια απο τα γνωστα...

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=21858
https://www.e-smarteck.gr/DISEQC-MOTOR-MOTECK-SG2100A
https://stokostos.gr/motor-diseqc-amiko-3800.html
https://sanmei.gr/shop/doriforiki-lipsi/moter-positioners/moter-positioner-amiko-dm3800/
https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=31501

Δεν ξερω αν εχουν ολα μεταλλικα γραναζια.Θελει λιγο ψαξιμο και επικοινωνια με τον πωλητη.
Το θεμα της αντοχης εξαρταται απο πολλα .Κυριως απο την καλυψη που μπορει να εχει το πιατο απο τον αερα ,το μεγεθος του
και βεβαια απο την περιοχη σου...πχ αμα εισαι καπου στον καβο ντορο εκει δυσκολευει το πραγμα.

Θα χρειαστει πολλες επισκεψεις για επαναφορα και ξαναρυθμισμα.

Οσον αφορα τωρα την τεχνικη του αν δεν υπαρχει πεδιομετρο ,το βρισκω αρκετα εως πολυ δυσκολο να το ρυθμισεις.

https://digitaltvinfo.gr/articles/installations/item/10207-
http://www.sat.gr/show.cfm?id=16&obcatid=18

Τα πιο πανω ειναι καποια βοηθηματα απο το διαδικτυο .
Υπομονη και καλη επιτυχια.
 

ThePunisher91

New member
1 September 2016
14
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Κέντρο Αθήνας μένω φυσικά το πιάτο είναι σε ταράτσα. Τη στόχευση τόσο καιρό τη κάνω μόνος με δέκτη και μόνιτορ μικρό. Δε δυσκολεύομαι σχεδόν καθόλου σε αυτό... υπάρχει και ένα αλλο super powerjack το οποίο το έχω βρει στο εξωτερικό και μου φαίνετε αξιόπιστο γιατί το έχουν πολλοί στο εξωτερικό. Πώς σου φαίνετε φιλε;
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Τα εχω δει και αυτα ( super powerjack ) αλλα δεν εχω ασχοληθει.
Το απλο μοτερ που σου εγραψα πιο πανω το ξερω. Ειχα , αλλα ειχε πλαστικα γραναζια και πολυ "τζογο"και με απογοητευσε.
Μετα απο δυνατο αερα ειχα δρομολογιο στην ταρατσα για να το ξαναρυθμισω.
Επισης κατι αλλο που το θεωρω μειονεκτημα ειναι η καθυστερηση που εχει στο ψαξιμο των καναλιων (ζαπινγκ).
Στα σταθερα πιατα ειδικα με τους νεους αποκωδικοποιητες ειναι πολυ γρηγορο...
Περι ορεξεως ομως....
Και παλι καλη επιτυχια....
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Με το SG2100A της Moteck δεν έχω θέμα ακόμα και με 7αρι μποφόρ που έχε κάνει μερικές φορές εδώ ( και αρκετές φορές 6αρια )
1.2μ αλουμινένιο πιάτο Gibertini έχω πάνω.

Απλά όταν έχει 6-7 μποφόρ δεν το βάζεις να αλλάξει δορυφόρο παρότι έχει αλουμινένια γρανάζια το (SG2100A) για να μην ρισκάρεις ζημιά ή χάσιμο.
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Για το Gibertini συμφωνω. Ειναι μια πολυ καλη επιλογη , λογω υλικου αρα και βαρους ....
( Πιστευω ομως υπαρχει και σε αλλα "ονοματα" με διαφορετικες τιμες....)

"......Απλά όταν έχει 6-7 μποφόρ δεν το βάζεις να αλλάξει δορυφόρο παρότι έχει αλουμινένια γρανάζια το (SG2100A)
για να μην ρισκάρεις ζημιά ή χάσιμο
."

Εδω δεν συμφωνω.
Αν παρουμε σαν παραδειγμα τον καιρο που ειχαμε το τελευταιο διαστημα , δεν θα δουμε καθολου τηλεοραση.....
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Αυτο εχει μεταλικα γραναζια. (το εχω και εγω)
Επειδη ρυθμιζεις μονος σου το σταθερο κατοπτρο, πολυ πιθανον
να μπορεσεις να στησει και το μοτερ, αλλα θα πρεπει να μελετησεις στο νετ
διαφορα πραγματα, ξεκινωντας απο τον ιστο του μοτερ που θα
πρεπει να ειναι τελειως κατακορυφος.
Και εφ οσον δεν εχεις πεδιομετρο μαλλον θα χρειαστεις τον δεκτη και μια μικρη TV στην ταρατσα.
 

nickzick

New member
28 January 2012
61
Αλεξανδρούπολη
Καλημέρα σας.

Ενδιαφέρομαι και εγώ για μοτέρ με μεταλλικά γρανάζια και όσο και αν έψαξα, το SG2100A το περιγράφουν παντού με πλαστικά γρανάζια. Υπάρχει κάπου διαθέσιμο με μεταλλικά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
Για το Gibertini συμφωνω. Ειναι μια πολυ καλη επιλογη , λογω υλικου αρα και βαρους ....
( Πιστευω ομως υπαρχει και σε αλλα "ονοματα" με διαφορετικες τιμες....)

"......Απλά όταν έχει 6-7 μποφόρ δεν το βάζεις να αλλάξει δορυφόρο παρότι έχει αλουμινένια γρανάζια το (SG2100A)
για να μην ρισκάρεις ζημιά ή χάσιμο
."

Εδω δεν συμφωνω.
Αν παρουμε σαν παραδειγμα τον καιρο που ειχαμε το τελευταιο διαστημα , δεν θα δουμε καθολου τηλεοραση.....

και όμως το Gibertini είναι το μόνο μοτέρ που μου έχει χαλάσει εδώ και χρόνια και να φανταστείς ότι είχα επάνω μόνο ένα πιάτο 70cm

αντίθετα το SG2100A παίζει ακόμα και μάλιστα επειδή το έχω σε ιστό με τζόγο αντέχει στους δυνατούς ανέμους!

απλά δε πάει πλέον αυτόματα δεξιά αριστερά παρά μόνο μέσα από τις ρυθμίσεις, έχω αλλάξει δέκτη, μοτέρ, καλώδια αλλά και πάλι το κάνει και δεν μπορώ να βρω λύση - τα έχω παρατήσει...

πλέον "τη βγάζω" με παράκεντρες λήψεις βαριέμαι ακόμα και στην ιδέα να γυρίσω το μοτέρ!
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Το Gibertini που ανεφερα , εχει να κανει με το πιατο που εγραψε ο φιλος παρα πανω. Οχι με μοτερ..! !
Τωρα αυτο που γραφεις για την ανοχη του πιατου στον τζογο , δεν το καταλαβαινω.
Εγω , προσωπικα , οσα πιατα εχω βαλει (πολλα) , φροντιζω να τα στεραιωνω οσο καλυτερα γινεται .
Ο τζογος κανει το πιατο να χανει το δορυφορο.Και ξεκιναει απο λιγο με μικροσπασιματα (πιξελιασματα) μεχρι το ...αντιο!
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
Το Gibertini που ανεφερα , εχει να κανει με το πιατο που εγραψε ο φιλος παρα πανω. Οχι με μοτερ..! !
Τωρα αυτο που γραφεις για την ανοχη του πιατου στον τζογο , δεν το καταλαβαινω.
Εγω , προσωπικα , οσα πιατα εχω βαλει (πολλα) , φροντιζω να τα στεραιωνω οσο καλυτερα γινεται .
Ο τζογος κανει το πιατο να χανει το δορυφορο.Και ξεκιναει απο λιγο με μικροσπασιματα (πιξελιασματα) μεχρι το ...αντιο!

ναι έχεις δίκιο εννoούσα το Μοτέρ stab

ναι χάνω αρκετά σήμα στον αέρα από την άλλη το σύστημα έχει ανοχή στον δυνατό αέρα και δεν χαλάει η εγκατάσταση, παίρνεις και διαλέγεις!
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,317
ΤΣΕΧΙΑ
Ειναι και πως θα σου κατσει το καθε μοτερ. Εγω χρησιμοποιω για περιστροφη του κατοπτρου εδω στην Τσεχια το μοτερ STRONG SRT DM2100 βλεπε φωτο. 4 χρονια το ειχα με κατοπτρο GIBERTINI 1 μετρου και αλλα 6 χρονια το εχω με κατοπτρο 70 εκατοστων χωρις να εχει χασει τζογο. Και εχουμε πολυ δυνατους αερηδες εδω στην Τσεχια.

strong-dm2100-28277158654398_small6.jpg
 

kostassatcom

New member
1 April 2011
16
Καλησπέρα φίλε μου,στην περίπτωση που χρησιμοποίησεις gibertini 1m δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με μοτέρ με μεταλλικά γρανάζια.Αντέχει σε βάθος χρόνου.Εάν πας όμως στο OP125 σε ένα μήνα θα έχεις τζόγο στο μοτέρ.Μέχρι και το alsat dark motor προσωπικά χρησιμοποίησα και μετά από ανέμους εμφάνισε τζόγο,(κρέμασε το πιάτο από το βάρος)Τελικά μετά από διάβασμα έχω ένα υπέροχο τόξο κάνοντας χρήση v box και actuator μοτερ.Ιδανικό πιάτο με μοτέρ diseqc 1.2 είναι το penta της fraccaro.Ελπίζω να βοήθησα
 

ThePunisher91

New member
1 September 2016
14
Στην αρχή εννοώ όταν θα ξεκινήσω την εγκατάσταση δηλαδή το πρώτο δορυφόρο που θα πιάσω ποιος πρέπει να είναι. Επίσης έχω 2 πιάτα το ένα 90 εκατοστά και το άλλο 100 και τα 2 σιδερένια ποιο να προτιμήσω για το μοτερ;
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Αφου τελειωσεις με τα δεσιματα πιατου και μοτερ , βαζεις το μοτερ να δειχνει το μηδεν (0)και χωρις να το ξαναπειραξεις (το μοτερ),
βρισκεις τον _Astra 3B (23.5°E)_χειροκινητα οπως θα ρυθμιζες το πιατο μονο του.

ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΝΟΤΟ.
Μπορει να γινει και με πυξιδα που θα ακουμπισεις στο μπρατσο του πιατου και μηδενιζεις στοχευοντας τον ΝΟΤΟ.

Αφου βρεις το δορυφορο οσο καλυτερα γινεται στεραιωνεις και ενεργοποιεις το μοτερ βρισκοντας εναν εναν τους δορυφορους...
Σε πολλους αποκωδικοποιητες αν βαλεις τα στοιχεια απο ενα δορυφορο μετα βρισκει τους υπολοιπους ευκολα.
Δυστυχως δεν ειχα κατι τετοιο και τους εψαχνα εναν εναν.
Καλη επιτυχια ! !
(Καλο ειναι να μην παει το πιατο στα ορια του ,γιατι πολλες φορες κολλαει και θελει βοηθεια να ξεκινησει)
Για το θεμα των πιατων, προσωπικα θα εβαζα το πιο ελαφρυ που μαλλον ειναι και το μικροτερο απο αυτα που λες.
 

ThePunisher91

New member
1 September 2016
14
Πολύ αναλυτικη απάντηση σε ευχαριστώ φίλε μου φαίνετε απλό στη θεωρια για να δούμε...