Ραδιόφωνο-MP3 player SENCOR SRD 215 μικρό αλλά θαυματουργό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,317
ΤΣΕΧΙΑ
Ραδιόφωνο-MP3 player SENCOR SRD 215 μικρό αλλά θαυματουργό

RASESRD215W_v01.jpg



Το μικρό ραδιόφωνο Sencor SRD 215 είναι η καλύτερη αγορά από όλες τις μέχρι τώρα αγορές όλων των ραδιοφώνων μου. Και ας έχει κόστος αγοράς κάτι λιγότερο από 20 ευρω. Το ράδιο αυτό η Sencor το ονομάζει "Multi-function Digital MP3 FM Radio". Είναι δικαιολογημένος αυτός ο τίτλος γιατί το Sencor SRD 215 δεν είναι μόνο ένα πολύ καλό ράδιο στα FM, είναι και player MP3 με τις εισόδους USB και TF-card, είναι και μικρός ενισχυτής audio σηματος με την είσοδο LINE-IN, γίνεται και ενισχυτής κάρτας ήχου του υπολογιστή με την είσοδο micro-USB.

Το Sencor SRD 215 με συνοδεύει παντού στα ταξίδια μου μαζί με τον φορητό υπολογιστή επειδή με την σύνδεση micro-USB με φορητό υπολογιστή γίνεται αυτόματα η λήψης ήχου από την κάρτα ήχου του laptop με εξαιρετικό δυνατό ήχο και μπάσα με πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου από ότι με τα μεγάφωνα του φορητού υπολογιστή.

Κάθε φορά που επιστρέφω σπίτι, αυτό το μικρό μαγικό ραδιοφωνακι ζωντανεύει όλα τα ισχυρά παλιά μου συγκροτήματα ήχου HI-FI, που έχω ουκ ολίγα σαν λάτρης παλαιών ηλεκτρονικών ακουστικών συστημάτων HI-FI. Αρκεί απλά να συνδέσω την έξοδο ακουστικών του Sencor SRD 215 με οποιοδήποτε παλιό σύστημα HI-FI με την είσοδο AUX, PHONE ή LINE και τότε από τα τεράστια ηχεία των HI-FI αναδεύονται υπέροχοι καθαροί ήχοι που παράγει το μικροσκοπικό αυτό ραδιόφωνο από την αναπαραγωγή των MP3 μέσω τις εισόδους USB ή TF-card .

Δεν μπόρεσα να αντισταθώ και ανάρτησα στο youtube μερικές δυνατότητες ακρόασης του Sencor SRD 215 με διάφορες συνδέσεις βλέπε παρακάτω:


Το Sencor SRD 215 ως συσκευή αναπαραγωγής MP3 μέσω κάρτας μνήμης


Το Sencor SRD 215 συνδεόμενο μέσω micro-USB με ένα φορητό υπολογιστή ενισχύει την κάρτα ήχου υπολογιστή


Σύνδεση του Sencor SRD 215 μέσω εισόδου PHONE του HI-FI σύστημα μου της JVC, με ηχεία JVC και MAGNAT


Τα θετικά στοιχεία του Sencor SRD 215 είναι:

-Γρήγορη και εύκολη λήψη πολλών σταθμών ραδιοφώνου στα FM χωρίς θόρυβο
-MP3 player
-Είσοδος USB
-Είσοδος TFcard
-Είσοδος LINE
-Έξοδος AUDIO (ακουστικά)
-όταν συνδέεται σε φορητό υπολογιστή μέσω micro-USB, το Sencor SRD 215 γίνεται αυτόματα η φορητή κάρτα ήχου με εξαιρετικό δυνατό ήχο και ξεχωριστά μπάσα που δεν έχουν ούτε μεγαλύτερα ραδιόφωνα
-με σύνδεση HI-FI μέσω της εξόδου AUDIO (ακουστικά), αυτό το μαγικό ραδιόφωνο θα ζωντανέψει οποιοδήποτε παλιό συγκρότημα HI-FI που έχει είσοδο AUX , PHONE ή LINE.
-μεγάλη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, το ραδιόφωνο παίζει πάνω από 10 ώρες με μία μόνο φόρτιση.
-το ραδιόφωνο παίζει ακόμα και όταν τελειώσει η μπαταρία, αρκει να επαναφορτίζετε το ραδιόφωνο μέσω φορητού υπολογιστή USB ή εξωτερικής πηγής. Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει να ενεργοποιήσετε και να απενεργοποιήσετε το ραδιόφωνο με το διακόπτη ON-OFF
-Υπάρχουν 2 καλώδια στο κουτί, ενα για συνδεση μεσω εισοδου LINE IN και το αλλο για συνδεση μέσω θύρας micro-USB

Το μόνο αρνητικό στοιχείο είναι ότι στο κουτί αγοράς του Sencor SRD 215 δεν υπάρχει φορτιστής του ραδιόφωνου κατευθειαν απο εξωτερικη πηγη δικτυου 220V καθώς και ακουστικά. Η φορτιση του Sencor SRD 215 γινεται με το υπάρχον καλώδιο μέσω θύρας micro-USB

Συνταξη-Επιμέλεια: Tasos.cz
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Βρε Βλαντ, είπε ο άνθρωπος κάτω από είκοσι ευρώ...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Λες να ειμαι ο πρωτος που θα το παρει???
Παντως, παντου λενε τα καλυτερα για τα χρηματα που κοστιζει!
 

paull

Established Member
9 September 2008
195
Ωραίο φαίνεται αλλά δεν είδα να έχει πουθενά μνήμες για να αποθηκεύει τους ραδιοφωνικούς σταθμούς. Έχει τέτοια δυνατότητα;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
To πηρα πριν απο μιση ωρα.
Για 25 ευρω ειναι μια χαρα.
Αλλα μεχρι εκει!
Τo manual ειναι για κλωτσιες και αν δεν τα βρεις μονος σου ......
Μνημες δεν εχει ακριβως,αλλα αμα πατησεις παρατεταμενα το κουμπι play-pause, αποθηκευει με την σειρα καμμια 100αρια σταθμους και τους ανακαλεις με τα κουμπια next και prev.
Παιζει δυνατα και καθαρα (λιιιιιγο υποδεεστερα απο ενα Sony που εχω αλλα που κοστιζει και 3,5 φορες πανω.)
Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι αξιοπρεπεστατη για το κοστος του.
Μενει να διαπιστωσουμε και την αντοχη του.
Αν το βρειτε ενα εικοσαρικο παρτε το...με εικοσιπεντε .....ξαναπαρτετο!!!:laugh:
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,317
ΤΣΕΧΙΑ
Το εχω αγορασει πριν 2 χρονια (στις 9.2.2018) και μεχρι τωρα δουλευει χωρις κανενα προβλημα. Ημουνα τοσο ενθουσιασμενος με το ραδιοφωνακι αυτο που αγορασα περυσι το καλοκαιρι για την γυναικα μου και τα παιδια μου αλλα τρια τετοια ραδια με καρτες μνημης 16Gb στις οποιες περασα περιπου 1000 ελληνικα και 500 ξενα τραγουδια και η καρτα μνημης δεν ειναι ουτε στην μεση γεματη. Τα ραδια αυτα δουλευουνε επισης χωρις προβλημα.

Να θυμαστε οταν εκφορτιστει η μπαταρια μπορει να κανετε το ραδιο να συνεχιζει να παιζει και δεν χρειαζεται να περιμενετε να φορτιστει η μπαταρια. Αρκει να βαλετε το ραδιο στο OFF, να συνδεσετε το καλωδιο που υπαρχει στο κουτι με την θυρα microUSB και το αλλο σε θυρα USB πχ notebook η PC και να εν συνεχεια να βαλετε το ραδιο παλι στο ΟΝ. Το ραδιο θα ξαναπαιξει και παραλληλα θα φορτιζει η μπαταρια του.

Τα MP3 που το SENCOR 215 SRT παιζει εμφανιζονται μονο με αριθμο και οχι με τιτλο τραγουδιου. Επισης οταν το SENCOR 215 SRT το επιλεγεται σαν ραδιο με τα βελακια PREV ειτε NEXT εμφανιζεται η θεση σταθμου με αριθμο και συχνοτητα οχι ομως το ονομα του σταθμου ειτε με εμφανιση RDS. Με κοστος λιγωτερο απο 20Ευρω (εδω στην Τσεχια) δεν μπορουσα να εχω μεγαλυτερη απαιτηση και για τετοιες λεπτομεριες αν και θα τις προτιμουσα.

Με το πληκτρο MODE επιλεγεται πως θελετε το SENCOR 215 SRT να παιζει, σαν ραδιοφωνο, η σαν MP3 player η σαν ενισχυτης ακουστικου σηματος που συνδεται στο LINE IN.

Οταν το SENCOR 215 SRT παιζει σαν MP3 player και κρατησετε πατημενο το πληκτρο ΜODE τοτε ενεργοποειται ο EQUALIZER και μπορειτε με τα διαδοχικα κρατημενα πατηματα να επιλεξετε POP-ROCK-CLASSIC-JAZZ-κλπ.

Επισης μια αλλη χρησιμη λεπτομερεια ειναι οτι ενω στις οδηγιες χρησης αναφερεται οτι το slot μνημης παιρνει καρτα μνημης 8GB μεγιστο εγω χρησιμοποιω μεγαλυτερη καρτα 16GB και το SENCOR 215 SRT την παιζει χωρις προβλημα. Μνημη 16GB ειναι τεραστια, μπορειται να αποθηκευσετε εκει πανω απο 3000 τραγουδια

Το ραδιο βγαινει σε δυο αποχρωσεις, σε λευκο η μαυρο. Προσωπικα μου αρεσει το λευκο χρωμα. Ο ανηψιος μου οταν ακουσε το ραδιο ενθουσιαστηκε πολυ και το αγορασε και εκεινος προτιμωντας το μαυρο χρωμα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Πολύ καλό για τα λεφτά του, αν και θα ήμουν διατεθειμένος να δώσω κάτι παραπάνω για ένα ίδιο + RDS + τίτλο τραγουδιού σε mp3. Αν δεν βρώ όμως... εδώ θα καταλήξω!
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Πηρα ενα απο το eshop μτχ στα 14 ευρω μετα απο αυτα που διαβασα.
Ειχε αλλο ενα ασπρο στο στοκ για οποιον ενδιαφερεται, κανονικη τιμη λεει 30 και το χει 19.90 με εκπτωση καινουργιο.
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,317
ΤΣΕΧΙΑ
Απάντηση: Re: Ραδιόφωνο-MP3 player SENCOR SRD 215 μικρό αλλά θαυματουργό

Πηρα ενα απο το eshop μτχ στα 14 ευρω μετα απο αυτα που διαβασα.
Ειχε αλλο ενα ασπρο στο στοκ για οποιον ενδιαφερεται, κανονικη τιμη λεει 30 και το χει 19.90 με εκπτωση καινουργιο.

Καλορίζικο, σίγουρα θα το χαρείς πολύ -bye-.

Oσοι θέλετε να επιλέγετε τα ΜΡ3 σύμφωνα με τον τίτλο του τραγουδιού αρκεί να συνδέσετε την θύρα microUSB του SENCOR SRD 215 με το καλώδιο που υπάρχει στο κουτί με την θύρα USB του λαπτοπ η του PC. Τότε θα εμφανιστεί στην οθονούλα του SENCOR η ένδειξη PC που δείχνει ότι το SENCOR συνδέθηκε αυτόματα με τον υπολογιστή. Πηγαίνοντας με το ποντίκι στον υπολογιστή θα βρείτε το SENCOR σαν σκληρό δίσκο με όλα τα τραγούδια ΜΡ3 και επιλέγετε ποιο η ποια τραγούδια θέλετε να ακούσετε.

Προσωπικά με βολεύει πολύ αυτός ο τρόπος γιατί έχω στην κάρτα μνήμης των 16 GB εκατοντάδες τραγούδια. Επιλέγω 20-30 τραγούδια που με ενδιαφέρουνε εκείνη την στιγμή και την επιλεγμένη λίστα την παίζω με το VLC. Τότε ακούω πάνω από μια ώρα μέσα από το μεγάφωνο του SENCOR τους υπέροχους ήχους των επιλεγμένων τραγουδιών :drummer:
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Ευχαριστω!
Κανει οτι υποσχεται .
Ενα θεματακι που συναντησα ειναι οταν του εχω βαλει usb stick (και sd card) μεσα οταν βαζω ραδιοφωνο μεσω του mode γυρναει μονο του αμεσως σε usb mode Και παιζει τα Mp3.
Οταν βγαλω το usb stick (και μεσα η sd card) παιζει κανονικα ραδιοφωνο.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Έψαξα αρκετά και δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο με rds και τίτλους κομματιών, με βλέπω να καταλήγω εδώ...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πηρα ενα απο το eshop μτχ στα 14 ευρω μετα απο αυτα που διαβασα.
Ειχε αλλο ενα ασπρο στο στοκ για οποιον ενδιαφερεται, κανονικη τιμη λεει 30 και το χει 19.90 με εκπτωση καινουργιο.

Βρε τους φουστιδες.....εμενα μου ειπαν οτι υπαρχει μόνο ένα και αυτό ανακατεσκευασμενο στα 15 ευρώ!
Το πήρα και παίζει και αυτό μια χαρά.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Και εγω το μτχ το μαυρο στα 15 πηρα μια χαρα ειναι ,το ασπρο εχει 14.
Ασχετο αλλα ειχα μια sd 32αρα περισευομενη και την παιζει μια χαρα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: Ραδιόφωνο-MP3 player SENCOR SRD 215 μικρό αλλά θαυματουργό

Έψαξα αρκετά και δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο με rds και τίτλους κομματιών, με βλέπω να καταλήγω εδώ...

https://www.skroutz.gr/c/80/radiofona-kasetofona.html?keyphrase=mp3&o=ραδιοφωνο+mp3&page=1
Δεν ρίχνεις μια ματιά σε μερικά από αυτά.
Dynavox και μερικα αλλά φαίνονται πιο της προκοπης.
RDS σε αυτές τις τιμές χλωμό το βλέπω να βρούμε.
Θα μου πεις εσύ γιατί πήρες το SENCOR?
Πολύ απλά........δεν το έψαξα καθόλου και λαμβανομένης υπόψη τη προτροπή του φίλου μας,συν την χαμηλή του τιμή πηρα 2.
Με αφορμή την ανάρτησή σου ότι έψαξες και δεν βρήκες ,λέω κάτσε μπας και δεν έψαξε καλά (το κάνω εγώ συνεχώς!) να το δει και ένα δεύτερο κάτι,
Και έτσι είδα και γω ότι υπάρχουν και άλλες.......πορτοκαλιές!
Μέχρι προχθές ούτε καν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιες συσκευές στην αγορά.
Ο Τάσος με ξεστραβωσε!