Συμβουλή για οθόνη προβολής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Pachanga

New member
12 January 2020
3
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέο μέλος και πρωτάρης σχετικά με προβολείς, οθόνες προβολής και home theatre. Εχω παραγγείλει τον Benq TK800M που είναι αρκετά φωτεινός προβολέας καθώς στο σαλόνι μου δεν έχω τον έλεγχο της πλήρους συσκότισης.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σχετικά με την οθόνη προβολής που πρέπει να επιλέξω.
Το σαλόνι μου είναι κάπως ιδιόμορφο, παραθέτω μια εικόνα του τοίχου στον οποίο θα μπει η οθόνη.
Y29BtZq


Οπως φαίνεται, η οθόνη δε μπορεί να βιδωθεί στο ταβάνι.

Το πλάτος του τοίχου είναι 2,22 μέτρα και ο στόχος είναι να μπει η οθόνη προβολής στον τοίχο, πάνω σε βάσεις ξύλινες τις οποίες θα κατασκευάσω, έτσι ώστε όταν κατεβαίνει το πανί να είναι μπροστά από την τηλεόραση.

Θα ήθελα να βαλω ηλεκτρική οθόνη 100 ιντσών αλλα δυστυχώς δε χωράει η βάση στον τοίχο. Ψάχνοντας, είδα ότι γενικά οι ηλεκτρικές οθόνες έχουν μεγαλύτερες βάσεις από ότι οι χειροκίνητες. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω? Σχετικά με το χρώμα του πανιού και το gain?
Όπως είπα, είναι σε σαλόνι που δεν έχει δυνατότητα για πλήρη συσκότιση, ο προβολέας είναι αρκετά φωτεινός και θα τον χρησιμοποιώ κυρίως για ταινίες, τηλεόραση, ίσως κανενα ps4pro στο τσακίρ κέφι.

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις!

Ευχαριστώ!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Ερώτηση κρίσεως:

λες πως δεν έχεις έλεγχο του φωτισμού στο δωμάτιο.

Εννοείς ότι θες να βλέπεις και μέρα με φως στο δωμάτιο ?
γιατί αν θες να βλέπεις βράδυ, με φώτα κλειστά, που σημαίνει αρκετά χαμηλό φως, η πρόταση για φωτεινότητα προβολέα και το πανί αλλάζει άρδην.