55 OLED ή 65 LCD ??

dimoskost

New member
12 January 2020
4
Καλησπέρα σας
Είμαι στο εξής δίλημμα :
OLED στις 55 ή
LCD στις 65( Q70 ή SM9010 γιατί έχω γωνίες θέασης - η XF9005 ξέφυγε σε τιμή)

Απόσταση θέασης : 3 μ έως 3,5 μ
Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): δυστυχώς όχι ολες θέσεις κάθετα, κάποιες με γωνία 30-45

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): θέαση μόνο βραδύ αλλά με φώτα σαλονιού (θερμό λευκό) ανοικτά

Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : τηλεοπτικό digea 60 % αθλητικά Euroleague TV 15%, XBOX 15% ταινίες 10%
Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): digea, ταινίες από σκληρό δίσκο , Euroleague TV (δεν έχω αλλά θα βάλω Netflix και εχω vdsl)
Προηγούμενη tv: LG UJ6300

Απαιτήσεις σε ποιότητα: ότι καλύτερο συνδυασμό μπορώ να έχω
budget : γύρω στα 1400 μαζί με την επέκταση εγγύησης αλλά να μη το περάσω

(δεν ξέρω εάν θέλω hdmi 2.1 που έχει το xboxoneXγιατί δεν έχω βρει εάν προσφέρει κάτι )

οπότε πάω για μέγεθος (65) ή για ποιότητα (55)

Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55" OLED ή 65" LCD;

Περίμενε για μείωση τιμής (ξανά) στην 65" Sony XF9005.
 

dimoskost

New member
12 January 2020
4
Απάντηση: 55" OLED ή 65" LCD;

Περίμενε για μείωση τιμής (ξανά) στην 65" Sony XF9005.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις
πιστεύεις είναι καλύτερη από Q70 και SM9010 ??
ρωτάω γιατί έχω κάποιες γωνίες θέασης και απ' όσο έχω διαβάσει ίσως δεν βλέπω καλά
ευχαριστώ
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Ειχα περασει απο το public και ειχαν την sony 9005 65 στα 1299 . Πο πο κοιτα ιντσες λεω (ο πατερας μου εχει την 55' ) και οπως γυρναω βλεπω την sony OLED 55' στα 1399 και μενω καγκελο.

Δυστυχως οι τιμες ανεβηκαν. Αλλα εκεινη την στιγμη δεν υπηρχε δίλημμα.

Ποιοτητα απο εμενα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55" OLED ή 65" LCD;

ευχαριστώ για τις απαντήσεις
πιστεύεις είναι καλύτερη από Q70 και SM9010 ?
ρωτάω γιατί έχω κάποιες γωνίες θέασης και απ' όσο έχω διαβάσει ίσως δεν βλέπω καλά
ευχαριστώ

Καλό θα είναι να πας από κοντά να δεις, αν στις ίδιες γωνίες θέασης με σπίτι θα έχεις κάποιο πρόβλημα, στα προαναφερθέντα μοντέλα που διαθέτουν VA panels. Q70R και XF9005 είναι περίπου ισοδύναμες. Επίσης, αν η απόσταση μπορεί να μεταβληθεί, ούτως ώστε να είναι τρία μέτρα το πολύ, μπορείς να κοιτάξεις για 55" και δη σε OLED.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Σε αυτό το δίλημμα κάποια στιγμή ήμουν και εγώ .
Πήγα σε 65 LCD επηρεασμένος με αυτά που διάβαζα αλλά ...
Μετά το άγριο κράξιμο από φίλους ,αντιλήφθηκα τον άπειρο λόγο αντίθεσης όταν της δεις από κοντά που ακόμη και σε γωνιές θέασης δεν συγκρίνονται .

Οποτέ και από μένα ποιότητα (OLED) το καλό είναι ότι η εξέλιξη των συγκεκριμένων πάνελ δεν μένουν στάσιμα ...
Υπάρχουν διαφοροποιήσεις από τα περσινά μοντέλα .
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
3.5 μέτρα , 55 ίντσες και ταινία 2.85:1 (μαύρες μπάρες πάνω-κάτω) δε μου ακούγεται και πολύ καλή ιδέα...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μία Q70 παρέχει μια μικρή βελτίωση στη συνολική ποιότητα της εικόνας σε σχέση με μια βασική VA, όπως η RU7400...

Μία OLED παρέχει σημαντική βελτίωση στη συνολική ποιότητα της εικόνας σε σχέση με μια βασική FALD, όπως η Q70...

Παρόλαυτα, διαβάζει κανείς προτάσεις για προτίμηση της 55Q70 έναντι της 65RU7400, αλλά όχι για προτίμηση της 55 OLED έναντι της 65Q70, για την ίδια απόσταση θέασης...

Τελικά, το μέγεθος μετράει μόνο αν η μικρότερη τηλεόραση είναι OLED; :p
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Εχω ξαναπει οτι για μενα οι ινταες προηγουνται στην "απολαυση θεασης" (αρκει βεβαιως να μην θυσιαστει παρα πολυ η ποιοτητα εικονας για να παρθουν οι περισσοτερες ιντσες).
Η q70 ειναι αξιοπρεπεστατη τηλεοραση και οι 65 ιντσες ειναι επισης μια χαρα ιντσες! Προφανως και αμα σου κατσει η μπορεις να παρεις Xf ή XG Sony 65ara...μια χαρα!
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Επειδή είμαι σε σχετικό δίλημμα, μιας και η απόσταση θέασης είναι και εμένα περίπου 3 μέτρα, είχα καταλήξει σε 65αρα. Μέσα στις γιορτές όμως, βλέποντας μια 65 αρα Q60 σε σπίτι φίλου, σε απόσταση 2,90 μέτρα, σε HD digea, προσωπικά διέκρινα τα pixel...Δεν ξέρω αν ήταν θέμα ρυθμίσεων, εμένα όμως με χάλασε πολύ αυτό και είναι ένας λόγος που ακόμα είμαι χωρίς tv, μιας και στα 3 μέτρα απόστασης που έχω και βλέποντας και αρκετά digea η οικογένεια, θεωρώ τις 55 ίντσες πιο safe...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55" OLED ή 65" LCD;

Pixelation... μπορεί, τα pixels (το πλέγμα με τα κουτάκια, δηλαδή)... λίγο δύσκολο.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Απάντηση: 55" OLED ή 65" LCD;

ναι, αυτό ντε...πιξέλιασμα...:eek:perator: ειδικά σε κάποιες σκηνές, ήταν εκνευριστικό...Προφανώς το μέγεθος μετράει σε 4κ και μόνο...?
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Απάντηση: 55" OLED ή 65" LCD;

ναι, αυτό ντε...πιξέλιασμα...:eek:perator: ειδικά σε κάποιες σκηνές, ήταν εκνευριστικό...Προφανώς το μέγεθος μετράει σε 4κ και μόνο...?

Δεν βλέπεις pixel ούτε στην 4Κ ούτε και σε 2Κ 65αρά στα 3 μέτρα ,αλλά βλεπεις την συμπίεση του σήματος (αυτό περιγράφεις σαν πιξέλιασμα),
65" στα 3 μέτρα βάζεις γιατί θέλεις να απολαμβάνεις περιεχόμενο όπως ταινίες,αθλητικά ακόμη και από digea αρκεί το σήμα να είναι αξιοπρεπές hd και όχι συμπιεσμένο κακής ποιότητας σήμα.
Άρα το ερώτημα είναι τι περιεχόμενο κυρίως θέλεις να απολαμβάνεις.

Για μια γενική χρήση η 55" είναι καλή για τα 3 μέτρα,ούτε κρύο,ούτε ζέστη,ούτε μικρή,ούτε μεγάλη.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Είναι γεγονός ακόμη και σε LCD,υπάρχουν διάφορες από την υλοποίηση ακόμη και στο σήμα της digea.
Αυτό έχει να κάνει ακόμη και στο θέμα της επεξεργασίας ...

Διάφορες υπάρχουν ακόμη αν η απόσταση είναι στα 3 μέτρα ανάμεσα στις δυο τεχνολογίες .
Η διαφορά απείρου λόγου αντίθεσης διακρίνεται ακόμη και στις 55 ίντσες(oled) με μια 65LCD.
Αυτό το διακρίνεις αν της δεις και από κοντά .

Ας βάλω λίγο φωτιά στο παρόν νήμα (καλοπροαίρετα )
Γιατί από την μεριά μου (προσωπικά ) δεν πρέπει να γίνουν τα ίδια λάθη plasma vs LCD.

Ορίστε 8K vs 4K στις 65 ίντσες ... όλα τα λεφτά στο τέλος .
https://youtu.be/D9K9oU_VTQ8
 

dimoskost

New member
12 January 2020
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: 55" OLED ή 65" LCD;

Δεν βλέπεις pixel ούτε στην 4Κ ούτε και σε 2Κ 65αρά στα 3 μέτρα ,αλλά βλεπεις την συμπίεση του σήματος (αυτό περιγράφεις σαν πιξέλιασμα),
65" στα 3 μέτρα βάζεις γιατί θέλεις να απολαμβάνεις περιεχόμενο όπως ταινίες,αθλητικά ακόμη και από digea αρκεί το σήμα να είναι αξιοπρεπές hd και όχι συμπιεσμένο κακής ποιότητας σήμα.
Άρα το ερώτημα είναι τι περιεχόμενο κυρίως θέλεις να απολαμβάνεις.

Για μια γενική χρήση η 55" είναι καλή για τα 3 μέτρα,ούτε κρύο,ούτε ζέστη,ούτε μικρή,ούτε μεγάλη.

διαβάζοντας αυτό το μήνυμα , ξαναμέτρησα ακριβώς την απόσταση μου οι δύο θέσεις που είναι ακριβώς κάθετα είναι στα 3,5 ακριβώς .
Οι άλλες τρεις που είναι με γωνία από 30 εώς 45 μοίρες η απόσταση είναι από 4 έως 4,3 !!!

άρα μάλλον πρέπει να κοιτάω για 65 ή λόγω του ότι το τηλεοπτικό (digea) θα έχει μεγαλύτερη χρήση να κοιτάω για 55
ευχαριστώ
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: 55" OLED ή 65" LCD;

διαβάζοντας αυτό το μήνυμα , ξαναμέτρησα ακριβώς την απόσταση μου οι δύο θέσεις που είναι ακριβώς κάθετα είναι στα 3,5 ακριβώς .
Οι άλλες τρεις που είναι με γωνία από 30 εώς 45 μοίρες η απόσταση είναι από 4 έως 4,3 !!!

άρα μάλλον πρέπει να κοιτάω για 65 ή λόγω του ότι το τηλεοπτικό (digea) θα έχει μεγαλύτερη χρήση να κοιτάω για 55
ευχαριστώ

Φίλε μ, μην κάνεις το λάθος να δώσεις τόσα λεφτά για 55" στα 3,5+ μέτρα..

Απορώ που διαβάζω να σου προτείνουν να δώσεις 1400 για να κοιτάς 55" από 3.5 και 4 μετρα.. Να βλέπεις δηλαδή 720p...

Νο1 και αδιαπραγματευτο για την εμπειρία θέασης είναι το μέγεθος. Τέλος.

Στα 3.5m προσπαθείς να φτάσεις τις 75" . Αυτός είναι ο στόχος. Με κάνεις εκπτώσεις είτε σε ποιότητα είτε σε μέγεθος για να χωρέσεις στο μπατζετ που έχεις. Εσύ έχεις επιπλέον χαρακτηριστικό που πρέπει να προσέξεις τις γωνίες θέασης..
Για μένα πρέπει να κοιτάξεις στις 75" .

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/197169-lg-75um7600-75

Εντός του μπάτζετ σου, με εξαιρετικές γωνίες , πολύ καλό τηλεοπτικό και καλή απόδοση σε φωτεινό χώρο χωρίς αντανακλάσεις. Χάνεις σε μαύρο ειδικά σε σκοτεινό δωμάτιο αλλά για τις χρήσεις σου ειναι καλός συμβιβασμός πιστεύω.

Υπάρχει αντίστοιχη πρόταση από Samsung με τη σειρά RU στις 75" επίσης με VA panel που δίνει καλύτερα μαύρα αλλά χάνεις πολυ σε γωνίες θεασης και αντανακλάσεις.

Για μένα τσιμπάς την Lg βάζεις και την εγγύηση και σου μένουνε και ρέστα.

Αλλά ότι και να κάνεις, προς Θεού όχι 55"...