Roister HT -4000

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Καλή χρονιά με υγεία να έχουμε,

Θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθειά σας παρακαλώ πολύ.
Πρόσφατα πήρα μεταχειρισμένο το σετ 5.1 της Roister . Έιχε καμμένα 2 midrange μεγάφωνα , επικοινώνησα με την Rois Acoustics και κατόπιν οδηγιών του κυρίου , μου έστειλε 2 νέα τα οποία αντικατέστησα. Αφορούσαν τα 2 πίσω ηχεία surround τα οποία είχαν απο ένα μεγάφωνο καμένο έκαστο.
Και εδώ ξεκινούν κάποιες απορίες μου καθώς και ένα μικρό πρόβλημα που έχω. Αρχικά ο κύριος μου είπε να μετρήσω τα πίσω μεγάφωνα με ένα πολύμετρο για να βρώ την DCR ωμική αντίσταση ώστε να μου στείλει να ίδια. Μέτρησα λοιπόν και βρήκα 7,1 ohm την αντίσταση τους. (Ξέρω πως δέν είναι η εμπέδηση αυτή , πχ 8ohm , αλλά η αντίσταση του πηνίου φωνής η οποία είναι άλλη τιμή , παρόλα αυτά πρέπει να είναι χαμηλότερη και είναι πολύ κοντά στην ονομαστική τιμή της impedance πχ αν το μεγάφωνο είναι 8 Ω)
Για να μην κουράζω , όλα τα ηχεία αναγράφουν οτι είναι 6Ω . Μετράω τα μπροστινα ηχεία στις μπόρνες και βρίσκω αντίσταση 5.2 Ω. Λέω ΟΚ είμαστε...
Μετράω το κεντρικό , βρίσκω 10Ω .... ???
Μετράω τα πίσω , το ένα στα 17 Ω , το άλλο στα 35 Ω......

Γιατί δεν έχουν όλα τα ηχεία ιδια αντίσταση περίπου σε αυτό που αναγράφουν??
Τι στο καλό συμβαίνει?
Τα μπροστά μεγάφωνα έχουν όλα αντίσταση 21Ω κάτι που μου δείχνει οτι ονομαστική impedance έχουν 24 Ω και είναι σύνολον 4 (+το τουιτερ) , συνδεδεμένα παράλληλα στο crossover , άρα 24/4 = 6Ω -ΟΚ
Τα πίσω ηχεία έχουν 2 μεγάφωνα (+ ένα τουίτερ) 7,2 Ω έκαστο , άρα λογικά είναι 8Ω και είναι παράλληλα συνδεδεμένα και αυτά και η αντίσταση στο ένα όπως είπα πιο πάνω είναι στα 17 και στα 35 Ω:slapface:
Το κεντρικό έχει και αυτό 2 μεγάφωνα και ένα τουίτερ στα 7,2 Ω - δεν παίζει στην ένταση που πρέπει , δεν ακούγονται καθαρά οι διάλογοι και επίσης τα πίσω έχουν μια επίσης χαμηλή απόδοση στις ταινίες όσο και αν προσπάθησα να τα εξισορροπίσω.

Και εδώ ρωτάω τώρα : υπάρχουν μεγάφωνα 24Ω ?? Εγώ ξέρω 4-8-16-32 Ω
Παίζει να φταίνε τα crossover των πίσω και του κεντρικού? Τι μπορώ να κάνω για να τα ελέγξω? Όλα τα μεγάφωνα των ηχείων παίζουν κανονικά πάντως .

Ο ενισχυτής που έχω είναι ο Pioneer VSX 329K
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ μπορεί να έχουν υποστεί βλάβη κι άλλα εξαρτήματα οπότε καλό θα ήταν πριν προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια και κάνεις ζημιά και στα νέα μεγάφωνα, επίσκεψη σε ηλεκτρονικό, ό,τι άλλο και να πούμε θα είναι υποθετικό κι επικίνδυνο.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Άλλα εξαρτήματα εκτός του crossover δεν υπάρχουν. Όλα μοιάζουν να είναι εργοστασιακά χωρίς να έχει μπεί χέρι. Όλα , μα όλα τα μεγάφωνα έχουν μετρηθεί και φαίνονται Οκ και είναι παράλληλα πάνω στο crossover , και αντί η αντίσταση να είναι στο μισό της ονομαστικής αντίστασης των μεγαφώνων , είναι διπλάσια και υπερδιπλάσια στο ένα και στο άλλο αντίστοιχα. Σίγουρα κάτι παίζει με τα κωλοcrossover που φοράνε . Παρατήρησα οτι τα μπροστινά ηχεία που παίζουν και είναι οκ στα ωμ τους , τα crossover έχουν ένα και δύο πηνία κολλημένα πάνω τους , ενώ τα crossover των πίσω ηχείων δεν έχουν.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δυστυχώς γνώσεις ηλεκτρονικής δεν γνωρίζω για περαιτέρω βοήθεια, προτείνω τη λύση επίσκεψης σε επαγγελματία.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
Από την στιγμή που μετράς τα μεγάφωνα με τα κροςς επάνω τους δεν μπορείς να δεις την πραγματική ωμική τους αντίσταση
Αν ξεκολλήσεις τα καλώδια που τα συνδέουν με τα κροςς τότε μόνο θα δεις το πόσα ohm είναι το κάθε μεγάφωνο,τώρα απλά βλέπεις ένα σύνθετο φορτίο

Καλο θα είναι να γίνει ένας έλεγχος σε όλα από την στιγμή που υπάρχουν αμφιβολιες
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Από την στιγμή που μετράς τα μεγάφωνα με τα κροςς επάνω τους δεν μπορείς να δεις την πραγματική ωμική τους αντίσταση
Αν ξεκολλήσεις τα καλώδια που τα συνδέουν με τα κροςς τότε μόνο θα δεις το πόσα ohm είναι το κάθε μεγάφωνο,τώρα απλά βλέπεις ένα σύνθετο φορτίο

Καλο θα είναι να γίνει ένας έλεγχος σε όλα από την στιγμή που υπάρχουν αμφιβολιες

Καλημέρα.
Τα μεγάφωνα δεν τα μετράω πάνω στο cross , τα έχω ξεκολλήσει και τα μετράω στον αέρα που λέμε. Μου φέρνουν αντίσταση 7,2 Ω και θεωρώ πως είναι 8ωμα ονομαστική. Το θέμα είναι πως είναι παράλληλα συνδεδεμένα στο cross και κατόπιν τούτου θα έπρεπε να μου φέρνουν σύνθετο φορτίο 4ωμ περίπου , έλα όμως που το ένα ηχείο φέρνει 17 και το άλλο 35 περίπου ohm !!!
Εχθές το έψαξα λίγο παραπάνω και νομίζω βρήκα τον υπαίτιο. Τα cross έχουν πάνω τους απο ένα NTC Thermistor τα οποίο ξεκόλλησα και μέτρησα την αντίστασή τους.... Στο θεό η αντίσταση , καμία σχέση με τα μπροστινά που δουλέυουν σωστά και μάλλον αυτά τα thermistors φταίνε που τα πισω ηχεία μου και το κεντρικο είναι τόσο υποτονικά και υπολειτουργούν. Μάλλον ο κατασκευαστής την τοποθέτησε για κάποιου είδους προστασία , όταν ανέβει η θερμοκρασία στο cross να αυξηθεί η αντίσταση του ηχείου , ή να αποκοπεί εντελώς , να ανοίξει κύκλωμα που λέμε.
Έκανα μια γέφυρα εκεί που βρισκόταν η αντίσταση αυτή και.....τα ηχεία ακούγονται όπως θα έπρεπε πολύ καθαρά και δυνατά , πήραν ανάσα !! Μετράω πίσω στις μπόρνες πλέον , και έχω 4,9 ωμ , οπότε θεωρώ οτι είναι 6Ω ονομαστική , τιμή που δίνει και ο κατασκευαστής στα ταμπελάκια τους. Το ίδιο ακριβώς έγινε και στο κεντρικό ηχείο των διαλόγων , με την διαφορά οτι εκεί υπήρχε PTC thermistor
Το θέμα είναι καθώς δεν θέλω να τα αφήσω με την πατέντα , θα βρώ τα ίδια thermistors στις σωστές τιμές για να τα αντικαταστήσω , τώρα απλά έχω γεφυρώσει τα ποδαράκια στο cross.

Πιστέυεις θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εσένα θα σ έχουμε υπόψιν για ηλεκτρονικά, μου φαίνεται το κατέχεις. Ετσι όπως το περιγράφεις λογικά είσαι οκ, απλά πρόσεχε και με μέτρο την αύξηση της έντασης.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Κοίτα , μηχανικός δικτύων & Η.Υ είμαι , πιάνει το στραβό μου δεν έχω πρόβλημα με αυτά. Απλά δεν γνώριζα γενικά την φιλοσοφία και τα υλικά που φέρει ένα crossover.
Με τις εντάσεις ούτως η άλλως είμαι προσεκτικός , δεν κάνω πάρτι και γενικά σε ακρόαση ταινιών με Dolby Digital πάω δυνατά αλλά όχι σε σημείο να παραμορφώνω ή να ζορίζω γενικά ηχεία και ενισχυτές. Εξάλλου το πρόβλημα μου ήταν πως τα πίσω ηχεία και το κεντρικό των διαλόγων ίσα που ακούγονταν και δεν μπορούσες να δείς ταινία και να ακούς σωστά τους διαλόγους και τα εφέ απο τα πίσω. Χθές μετά την αφαίρεση των thermistor αποκαταστάθηκε η αντίσταση των καμπινών και ο ήχος επανήλθε. Τα ηχεία τα πήρα μεταχειρισμένα και προφανώς ο τύπος που τα είχε ίσως τα ζόρισε και πάθαν ζημιά τα thermistor , γιατί ξαναλέω η αντίσταση που μετρούσα στις μπόρνες έστω και αν αυτή είναι η συνολική αντίσταση των πηνίων των μεγαφώνων και όχι η εμπέδηση ή Impedance που δίνει ο κατασκευαστής , ήταν ότι νάναι.. Ο ενισχυτής μου είναι απο 6-16 ωμ και προφανώς βλέποντας τα ηχεία στα 35Ω δεν ήξερε πως να τα οδηγήσει.
Εν πάσει περιπτώσει θα κοιτάξω να αντικαταστήσω αυτά θα thermistor σύντομα.
Νομίζω πάντως οτι αυτά αφορούν μόνο την προστασία του tweeter και όχι των midrange μεγαφώνων που έχει πάνω η καμπίνα γιατί μετρώντας την συνέχεια , ανακάλυψα πως απευθύνονται στους ακροδέκτες σύνδεσης του tweeter.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν κοιτάς στο μέλλον και ν αναβαθμίσεις το σύστημά σου; Θ ακούσεις άλλο ήχο και πολύ καλύτερα ισοσταθμισμένο απ το μηδέν που έχεις τώρα.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Eννοείς απο τα Roister HT-4000 ή απο τον ενισχυτή? Τι ακριβώς θα μου πρότεινες να αναβαθμίσω και σε τί? Μόνο τα ηχεία ,τον ενισχυτή ή και τα δύο??
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Eννοείς απο τα Roister HT-4000 ή απο τον ενισχυτή? Τι ακριβώς θα μου πρότεινες να αναβαθμίσω και σε τί? Μόνο τα ηχεία ,τον ενισχυτή ή και τα δύο??

Και τα δύο φυσικά, θα πας σε άλλο επίπεδο πολυκάναλου ήχου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Χμμ καλό θα ήταν πρώτα απ όλα ν ανοίξεις νέο νήμα μη το μπερδεύεις με το παρόν.
Πριν το ανοίξεις πήγαινε στην κατηγορία Audio - Video και ρίξε ένα διάβασμα τι έγινε σ ανάλογες περιπτώσεις.
Μετά οριοθέτησε ένα μπάτζετ και απαιτήσεις κι άνοιξε ένα νήμα να σε γνωρίσουμε, να μας παρουσιάσεις με φωτό ή μία κάτοψη το χώρο σου γιατί είμαστε και μπανιστηρτζήδες και θα πάρεις διάφορες προτάσεις.
Να ενημερώσω ότι εδώ είμαστε λιγάκι DenonMarantzάκηδες οπότε μη σε παραξενέψει, σοβαρά τώρα θα πάρεις για όλα τα βαλάντια τις ανάλογες προτάσεις με τα υπέρ και κατά, δεν έχεις να χάσεις κάτι.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
ΟΚ - σε ευχαριστώ πολύ και αν και δεν ψήνομαι την συγκεκριμένη στιγμή να αλλάξω κάτι στο σύστημά μου, θα το κάνω! Το έχω μόνο για ταινίες , και με βάση το γούστο μου και αυτό που ζητάω θεωρώ οτι με καλύπτει και με το παραπάνω.
Παρ'όλα αυτά , πάντα έχω τα αυτιά μου και τα μάτια μου ανοικτά για κάτι καλύτερο , αν και ξαναλέω δεν κυνηγάω τις υπερβολές και το τέλειο γενικά στον ήχο.
Χόμπι μου είναι τα δίκτυα και τα υπολογιστικά συστήματα σε virtual περιβάλλοντα και τέτοια...
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.
Υγεία σε όλους και ότι επιθυμεί ο καθένας !