Ακουστικα για pc, μαλλον και amp.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Νομιζω η ανεκτικοτητα της πολυκατοικιας στην υπερβολικα δυνατη μουσικη μου φτανει στα ορια της, οποτε πρεπει να βρουμε μια καποια λυση.
Ακουω μουσικη αποκλειστικα απο τον υπολογιστη, ειτε μεσω youtube (καλα, μην κραζετε) ειτε απο αρχεια flac ή ριπαρισμενα απο cd.
Υποθετω πως ακουστικα που θα κουμπωνουν κατευθειαν πανω στον υ/η δεν θα εχουν την επιθυμητη ενταση, καθως οτι εχω δοκιμασει μεχρι τωρα δεν με ικανοποιησε.
Μια φτηνη behringer που διαμεσολαβει μεταξυ του η/υ και των Α5+ μοιαζει πλεον ανεπαρκης, και δεν βοηθαει ιδιαιτερα οταν κουμπωνω πανω ακουστικα.
Οποτε, για να μην ανοιγω δυο θεματα, ψαχνω ακουστικα και μαλλον dac/ενιχυτη ακουστικων.
Για τον ενισχυτη, θα με ενδιεφερε αν γινεται να εχει εξοδους που να μπορουν να κουμπωνουν πανω τα ηχεια και να λειτουργει σε αυτη την περιπτωση μονο ως dac, αλλα ως ενιχυτης και dac μαζι οταν κουμπωνω πανω τα ακουστικα (αν γινεται αυτο), ή καποιο switch τελος παντων για αυτη τη δουλεια..
Για τα ακουστικα, δεν με ενδιαφερει η ακουστικη απομονωση απο τον χωρο, αρκει να παιζουν δυνατα και να ειναι ανετα στο κεφαλι, εχω δοκιμασει ακουστικα που μου "καιγανε" τ'αυτια, δεν θελω κατι τετοιο.
Επιπλεον, προτιμω καθαρες/εντονες υψηλες και μεσαιες, και σιγουρα μπασο που δεν μπουμπουνιζει.
Budget δεν αναφερω διοτι δεν εχω ιδεα που μπορει να κινηθει μια λυση με αυτα που ζηταω, οποτε αν μπορειτε να με βοηθησετε με καποιες ενδεικτικες προτασεις για τον συνδυασμο που ζηταω, και εξηγωντας ισως γιατι μια λυση των 300ευρω (αν υπαρχει) εχει σημαντικη διαφορα απο μια των 1000 ή των 5000 (που δεν παιζει, διοτι δεν μπορω, αλλα λεμε τωρα), σας ευχαριστω πολυ.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Τα 300€ που αναφέρεις είναι υπεραρκετά για ένα σύστημα επιδόσεων. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό: https://www.skroutz.gr/s/20838017/Fiio-K5PRO.html & https://www.skroutz.gr/s/4207515/BeyerDynamic-DT-990-Pro.html. Υπάρχουν όμως πάρα μα πάρα πολλές επιλογές σε ακουστικά στην κατηγορία +100€, ανάλογα με τα γούστα και τις απαιτήσεις του κάποιος μπορεί να επιλέξει το κατάλληλο.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αποφασίσεις τι τύπου συσκευές ψάχνεις. Θέλεις για παράδειγμα απλά desktop dac/amp, θα είναι πάντα πάνω στο γραφείο σου, δε σου χρειάζεται να είναι φορητός? Τα ακουστικά μπορεί να είναι "ανοικτά" όπως τα beyer που πρότεινα ή θα ενοχλείς τους γύρω σου και θα πρέπει να δεις κλειστά. Θα τα χρησιμοποιείς μόνο με το dac/amp ή ίσως να πρέπει να είναι πιο μικρά και εύκολα στην οδήγηση ώστε να τα έχεις πότε πότε και με το κινητό? Στο όριο τιμής που θέτεις έχεις όπως σου είπα πολλές επιλογές και μπορείς να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα ακουστικά είναι δύσκολο να τα επιλέξεις αν δεν έχεις κάποιο "ήχο" σαν αναφορά διότι μπορεί να μην σου αρέσουν καθόλου.
Κάθε εταιρεία έχει σε γενικές γραμμές τον δικό της ήχο.

Όσο αφορά το ντακ θέλεις να έχει σταθερή ή μεταβλητή έξοδο;
Με λίγα λόγια τα ενεργά ηχεία σου έχουν ρυθμιστικό έντασης ή όχι;

Σε πειράζει να πας σε ξεχωριστά κομμάτια;
Θέλεις να έχουν μπαταρία ή όχι;
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Το οριο ειναι τα 1000 περιπου, αλλα δεν ξερω αν τα χρειαζομαι ή μπορω να παω και πιο κατω, τα 5000 ειναι εκτος πραγματικοτητας για εμενα.
Δεν μου χρειαζεται να ειναι φορητο το dac/amp. Και τα δυο ειναι αποκλειστικα για χρηση στο pc μου. Οποτε και ενσυρματα. Και δεν με ενδιαφερει το μεγεθος. Ουτε η ευκολη οδηγηση.
Το κατα ποσο μπορουν ανοιχτα τυπου ακουστικα να ενοχλουν καποιον μενει να το διαπιστωσω. Φανταζομαι οχι πολυ, αλλα ισως μπορω να ακουσω καπου.
Γενικα η αναγκη μου τωρα ειναι ακουστικα καλα(καθαρα) και δυνατα, και κυριως ανετα, και οπως το χαρακτηριζετε οσοι γνωριζετε, που συγχωρουν λαθη στην πηγη.
Το dac/amp με νοιαζει να μπορει να ειναι "πολυλειτουργικο"(?). Δηλαδη να κουμπωνουν και τα ενεργα ηχεια πανω. Κι ενα cdplayer αν χρειαστει. Ή ενα πικαπ. Που εκει μαλλον θα θελω προενισχυτη. Αλλα αυτο στο μελλον. Αλλα να μπορει.
Δεν ξερω αν τα εξηγω καλα.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Τα ηχεια εχουν ρυθμιστη εντασης, ειναι τα Α5+, καλουτσικα και φτηνα. Αυτο ειναι ο ηχος "αναφορας", οσο πιο πολυ τα ακουω, τοσο τα αγαπαω και τοσο μου θυμιζουν τις ανεπαρκειες τους. Κι αυτα θα αλλαχτουν, τα καλα πηγαν στο πατρικο μου τελικα.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Με όριο τα 1000€ οι επιλογές από πολλές γίνονται άπειρες. Τα ακουστικά δεν μπορούν να συγχωρήσουν τα λάθη της πηγής, οι πηγές κάνουν ελάχιστα λάθη σε σχέση με αυτά που κάνουν τα ακουστικά. Τα ακουστικά είναι ο αδύναμος κρίκος σε ένα σύστημα.

Σε τέτοιο όριο τιμής δεν έχει νόημα το να γίνουν προτάσεις για ακουστικά διότι όπως σου είπα είναι άπειρες οι επιλογές και θέματα όπως η άνεση αντιμετωπίζονται διαφορετικά από τον καθένα μας. Πρέπει να πας σε μαγαζιά να δοκιμάσεις τι σου αρέσει και τι βρίσκεις άνετο.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χωρίς κάποιο μέτρο σύγκρισης είναι δύσκολο να γίνουν προτάσεις.
Αφού καταλήξεις σε ακουστικά μετά συζητάμε το θέμα πηγής / ενισχυτή.
Εγώ θα σου προτείνω τα πιο σωστά τονικά ακουστικά με βάση τις μετρήσεις
και όχι το γούστο μέχρι τα 1000 περίπου.
Φυσικά υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους και ακούγονται διαφορετικά
το ένα από το άλλο , αλλά όλα τα παρακάτω ακουστικά έχουν σωστό ήχο
out of the box χωρίς χρήση EQ.
Το καθένα έχει ελαττώματα και προτερήματα αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλά.

Sennheiser / Drop HD58x
Sennheiser HD600
Sennheiser HD650
Sennheiser HD660S
Beyedynamic DT 1990pro (με σοβαρό treble peak)
HiFi Man Ananda
Focal Clear

και ένα κλειστό

Focal Elegia
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Διαβασα απειρα συγκριτικα αλλα ακρη δεν εβγαλα. Κι επειδη ειμαι λιγο ακοινωνητος, το να πηγαινω στα μαγαζια να ζητησω να ακουσω χωρις απαραιτητα να αγορασω με δυσκολευει, οποτε πρεπει να περιορισω τις επιλογες. Κατι focal stelia και sennheiser orpheus που ειδα και λεω τι ομορφα, γραφουν και θετικα, ειδικα το ενα με τη θηκουλα του, τις λαμπιτσες του και ολα, ποσο ασχετος(!), ειδα την τιμη και χρειαστηκα λιγο χρονο να συνελθω...
Μετρο συγκρισης δεν εχω, αλλα οι απαιτησεις μου σταθερες, στακατο μπασο, δυνατες φωνες και οσο γινεται στο προσκηνιο, σχετικα καθαρα αλλα γλυκα υψηλα, να μην καταντουν πονοκεφαλιαρικα, μιλαμε για καθημερινα ακουστικα πολυωρης χρησης.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Οι επιλογες στα καταστηματα που μπορω να παω να ακουσω λογω εγγυτητας και χρονου ειναι νακας στο κεντρο, πετροπουλος και athensproaudio. Εχουν ακουστικα να ακουσεις? Συμπεριφορα οκ ή θα ντρεπομαι που το ζηταω? Εχω καταληξει σε 5 ακουστικα.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Ακουστικά έχουν αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αυτά που ψάχνεις θα είναι διαθέσιμα για ακρόαση.
Αυτα στα οποια εχω καταληξει με βαση τα λεγομενα σας και τις κριτικες που διαβασα καθως και το χρηματικο μου οριο ειναι τα sennheiser 660s, 650, beyerdynamic 1990pro, monoprice monolith m1060c, ισως τα audeze lcd-2, final audio design sonorous VI. Κι ο θεος βοηθος.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Νομίζω και hifiman sundara αξίζουν τον κόπο.
Πιο πολύ προς αυτά και τα 660s θα προσανατολιζόμουν στη θέση σου. Τα monoprice και τα final audio προσωπικά δεν τα ξέρω καθόλου.
Τα lcd-2 από την άλλη είναι στα διπλάσια λεφτά και νομίζω ότι χάνουν αρκετά σε vfm προσφέροντας ένα κλικ καλύτερη εμπειρία που όμως για κάποιον "πρωτάρη" είναι άνευ σημασίας. Επιπλέον, αν πεις ότι το budget εξαντλείται στα 1000 ευρώ, αγοράζοντας τα LCD-2 ο ήχος που θα πάρεις θα είναι μάλλον χειρότερος καθώς στο ποσό που περισσεύει δε "χωράει" εύκολα dac amp αντίστοιχης κατηγορίας με τα ακουστικά. Προσπάθησε να ακούσεις πάντως. τουλάχιστον τα 660 και ένα εκ των planar. Παίζουν πολύ πολύ διαφορετικά.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Για τα hifiman εχω διαβασει τα χειροτερα και σε κριτικες και απο ατομα εδω, μεταξυ των οποιων ο Sonorous, οτι ειναι τοσο μη ικανοποιητικα και τοσο κακη η κατασκευη τους ενιοτε λογω ελλιπους ελεγχου ποιοτητας της εταιρειας, που θα ηθελα να τα αποφυγω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Για να μη γίνει καμία παρεξήγηση.
Τώρα τελευταία ο ποιοτικός έλεγχος της Hifiman έχει ανέβει πολύ.
Τα ακουστικά πλέον είναι σε γενικές γραμμές πολύ καλά αλλά εξακολουθούν
να υπολείπονται λίγο σε σχέση με τον ανταγωνισμό στα ίδια χρήματα αλλά
δεν είναι κάτι που θα αποκλείσει μια αγορά αν μας αρέσει ο ήχος.
Στον ήχο τώρα η Hifiman έχει ωριμάσει πολύ και έχει παρουσιάσει δυο τρία
πολύ καλά ακουστικά ένα από τα οποία είναι αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω
το Sundara το οποίο αν μπορείς αξίζει να το ακούσεις.
Το άλλο είναι το Ananda αλλά είναι στο 1Κ.
Ο αντιπρόσωπος είναι σούπερ , πάρε τον τηλέφωνο.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Ευχαριστω. Αυτο που καταλαβα παντως σε αυτη τη γειτονια, μικρο διαμερισμα σε πολυκατοικια, ειναι οτι τα ακουστικα ειναι η μονη λυση να ακουσει κανεις δυνατα και καθαρα μουσικη. Και φυσικα διοτι δεν το ειπα πιο πριν, τελικα μαλλον γουσταρω ενα κλαμπιστικο ακουστικο, ετσι νομιζω ειναι το σωστο. Θα παω βολτα στα μαγαζια να μου πουν.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Αναβιωνω το θεμα διοτι τοτε τελικα δεν αγορασα τιποτα και λογω των εξελιξεων και της αβεβαιοτητας λογω της δουλειας, αλλα τωρα ειμαι πανετοιμος.
Αυτη τη φορα εχω ξεκαθαρες απαιτησεις απο τα ακουστικα μου, μιας και ειδα τους περιορισμους της υποχρεωτικης συγκατοικισης σε τετοιο βαθος χρονου!
Χορευτικα ακουστικα! Δηλαδη δυνατο beat που να μην τριζει! Ασυρματα. 'H με πολυυυ μακρυ καλωδιο. Με υψηλη ενταση. Ανετα. Οχι υψηλου τυπου ακροασεις, Cheap Thrills δυνατα χωρις να το πολυακουνε οι αλλοι. Στο διπλανο δωματιο. Ξεκαθαρο. Το χρειαζομαι για οταν θελω μουσικη στο τερμα, να χορεψω και να ξεδωσω. Βοηθεια!