Επιχείρηση Atmos

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο τίτλος τα λέει όλα, μετά την προσθήκη του 7013 συνέπεια μικροβίου της αναβάθμισης το σαράκι καλά κρατεί και μου μπήκε η ιδέα της προσθήκης δύο ηχείων Atmos. Οι επιλογές ως προς τη θέση είναι πολλές, κάποιες με κάποια προβλήματα και θέλω την πολύτιμη συμβουλή σας κι ιδέες αλλά κυρίως αυτό που μ ενδιαφέρει είναι τι ηχεία; Θα ρωτήσετε με τη σειρά σας μπάτζετ, έλα ντε; Παίζουν δύο σενάρια, το πιο απίθανο να το κάνω τώρα οπότε το κόστος θα πρέπει να είναι σχετικά μικρό, όχι πάνω από 100-120 ευρώ, το δεύτερο σενάριο το πιο πιθανό κι υπάρχει λόγος γι αυτό, το Νοέμβρη θα κλείσω δύο χρόνια στο συγκεκριμένο σπίτι όπερ σημαίνει θα πρέπει να ανανεώσω συμβόλαιο.
Επειδή έχω καεί σχετικά και δεν θέλω να ανοίγω μερεμέτια και μετά να φεύγω, σκέφτομαι τέλη Σεπτέμβρη αρχές Οκτώβρη να μιλήσω με το σπιτονοικοκύρη αν θα χρειαστεί το σπίτι, αν όχι και προχωρήσουμε σε ανανέωση, τότε έχω σκοπό για κάποιες αλλαγές, βάψιμο όλο το σπίτι γιατί με τις περσινές υγρασίες έχει γίνει μαύρο χάλι, στοκάρισμα τοίχων πριν απ το βάψιμο λόγω του σεισμού, αλλαγή της διέλευσης καλωδίων προς τον προτζέκτορα μπας και πέσω απ τα 15μ. στα 10μ. hdmi και ταυτόχρονα αλλαγή της διατομής του καναλιού γιατί από κει θα περάσουν και τα δύο καλώδια για το Atmos.

Αρα έχουμε και λέμε, πρώτα απ όλα που θα μπει το Atmos (μιλάμε πάντα για ένα ζευγάρι) ως front height, top front, top middle, ή top rear. Βάσει του σχεδίου της Marantz η πιο πιθανή επιλογή είναι η top rear, οι επιλογές top front - top middle ενέχουν ρίσκο ελέω άγνωστης θέσης διέλευσης του καλωδίου του φωτιστικού. Η front height τη βλέπω δύσκολη απ την άποψη ότι δεν θα χω το καλύτερο αποτέλεσμα άρα μένει η top rear, γιατί όπως θα δείτε και στη φωτό πέραν ότι μειώνονται δραστικά στο ελάχιστο οι πιθανότητες διέλευσης του καλωδίου για το φωτιστικό απ το συγκεκριμένο σημείο, θα μπορέσω να κοτσάρω τα ηχεία πολύ κοντά ή και κολλητά στο κανάλι που τρέχουν τα καλώδια του προτζέκτορα, σκέφτομαι δηλαδή ή ακριβώς πάνω απ το πίσω κεντρικό ή αναμεσα απ αυτό και τα surround. Βάσει του εγχειριδίου της Marantz είμαι μέσα στα στάνταρ που προτείνει στη συγκεκριμένη θέση οπότε το βλέπω ως και την καλύτερη λύση.

Οπότε αν μείνω τελικά για άλλα δύο χρόνια και καταλήξουμε οριστικά, θα θελα ένα οικονομικό ζευγάρι ηχείων οροφής μέχρι άντε τα 150 μάξιμουμ να μην τεντώσω άλλο το σχοινί ελέω γυναίκας και πρόσφατης αγοράς του ενισχυτή.
Αναμένω τις απόψεις σας.

7jNhNm2.jpg

bbuNclI.png

ZkH7nlD.png
 
Last edited:

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
περιμενε μεχρι τον σεπτεμβριο .
και θα εισαι ποιο ηρεμος να σκεφτεις το project καλυτερα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Όπως τα λέει η Marantz στο manual, έτσι τα λέει και η Dolby στο site της. Εγώ θα τα έβαζα στις 80 μοίρες και δηλωμένα Top Middle. Το περιθώριο είναι από 65 έως 100 μοίρες.
Τα υπόλοιπα γνωστά, από 0,5 έως 0,7 του συνολικού πλάτους που ορίζεται από τα ηχεία, αναλόγως μοιρών των εμπρός ηχείων. Στην ευθεία με τα εμπρός εφ' όσον είναι τοποθετημένα εντός προδιαγραφών.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Έχεις πολύ χώρο Κώστα, άστα τα 2 και κάν'τα 4 !

Κανονικά "ηχειάκια" σε βασούλες "ξαπλωμένα" με κλίση προς την θέση ακρόασης.
Όπως τα έχουν στην Ultimate δλδ αλλά όχι τα SVS (είναι πανάκριβα τα άτιμα..) :silly::p

Τα πάσης φύσεως καλώδια που θα μπουν στο ταβάνι θα καλυφθούν απο τα panel απορρόφησης και διάχυσης που θα βάλεις.
Με 5Κ είσαι έτοιμος..:flipout:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όπως τα λέει η Marantz στο manual, έτσι τα λέει και η Dolby στο site της. Εγώ θα τα έβαζα στις 80 μοίρες και δηλωμένα Top Middle. Το περιθώριο είναι από 65 έως 100 μοίρες.
Τα υπόλοιπα γνωστά, από 0,5 έως 0,7 του συνολικού πλάτους που ορίζεται από τα ηχεία, αναλόγως μοιρών των εμπρός ηχείων. Στην ευθεία με τα εμπρός εφ' όσον είναι τοποθετημένα εντός προδιαγραφών.
Βρε σεις σας ειπα σοβαρο ενδεχομενο να τρυπησω το καλωδιο, σε ξενο σπιτι δεν παιρνω τετοιο ρισκο. Μιχαλη τα δυο και λογω κοστους αλλα και μη το ξεφτιλισουμε με ηχεια.

Προτασεις για ηχεια παιδια μεχρι τοτε;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Καλύτερα μάζεψε φράγκα και πάνε κατευθείαν σε 4 (αφού εκεί θα καταλήξεις για να γλυτώσεις και το βάλε - βγάλε). Σε μένα πίστευα ότι επειδή ο χώρος είναι μικρός θα βολευόμουνα με 2 αλλά μπα (σαν κάτι να λείπει). Οπότε ψάχνω ακόμα ένα ζευγάρι zensor1 για να γίνει τετράδα.....
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παιδια ειπαμε δεν ειναι δικο μου το σπιτι, λογω ρισκου κι οικονομικου αυστηρα δυο, ολολευκα ιδανικα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Επιχείρηση Atmos

https://www.amazon.de/Quadral-Phase...ds=dolby+atmos+speakers&qid=1578941362&sr=8-6

πάνω απο 30 θετικότατες αξιολγήσεις..από amazon.de για την τιμη που ανέφερες πιο πάνω.

Αυτό είναι add-on speaker, δεν κάνει για ταβάνι ό,τι κι αν λένε οι 30 θετικότατες αξιολογήσεις (που, στο amazon; ). Δεν γνωρίζουν πως να ξεχωρίσουν τα add-on speakers από τα υπόλοιπα. Επίσης είναι 40W μόλις (continuous).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Παιδια ειπαμε δεν ειναι δικο μου το σπιτι, λογω ρισκου κι οικονομικου αυστηρα δυο, ολολευκα ιδανικα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη λύση εφ' όσον τίθεται μεγάλος οικονομικός συμβιβασμός, είναι να ταβανώσεις κάποιο ζευγάρι μικρά bookshelf που θα αντέχουν το ξύλο από τον Marantz και θα μπορέσουν να φτάσουν στις επιθυμητές στάθμες. Και να βρεις τρόπο να τα στηρίξεις με κλίση.

Λευκά και με λευκή σίτα για να μην φαίνονται πάντως δύσκολα θα βρεις. Έχουν τα Prime Elevation βέβαια αλλά είναι εκτός budget.

Πάντως όπως είδες, ακόμα και τα μαύρα στο ταβάνι φαίνονται ωραία. Γενικά φαίνεται ωραία αν ακολουθεί το φινίρισμα όλων των υπόλοιπων ηχείων. Τα λευκά είναι για όσους δεν θέλουν να φαίνονται στο χώρο. Εμείς θέλουμε όμως... :guitarist:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα quadral που προτάθηκαν πιο πάνω φαίνονται καλή περίπτωση. Μέχρι το καλοκαίρι θέλω να μαζέψω προτάσεις και μετά αποφασίζω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ασε τα χαζα. Στον κατασκευαστικο κλαδο εισαι. Ρωτα ποσο σου βγαινει ενα τελαρο με βαθος 9 ποντους και περιπου 4-6 τ.μ. και εχει κατι πολυ ωραια και σχετικα οικονομικα χωνευτα ο pleo, κουκλι θα γινει. Τετραδα ε;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θανάση εννοείς γυψοσανίδα; Θα με βόλευε τρομερά και στο μήκος των καλωδίων κυρίως του hdmi αντί για 15μετρο να πάω σε 10μετρο, τι γίνεται όμως όταν φύγω απ το σπίτι; Το ξηλώνω κι αυτό και το παίρνω στο άλλο; Θανάση θα ρωτήσω, είπες την καλύτερη ιδέα τώρα που το συζητάω με τη γυναίκα, να δούμε το κόστος βέβαια, ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβουλή.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα quadral που προτάθηκαν πιο πάνω φαίνονται καλή περίπτωση. Μέχρι το καλοκαίρι θέλω να μαζέψω προτάσεις και μετά αποφασίζω.

Δεν κάνουν για ταβάνι. Ή δεν κάνουν για upfiring. Δεν μας τα λέει καλά η Quadral. Δεν μπορεί και για τα δύο αν δεν υπάρχει επιλογέας επάνω στο ηχείο. Εκτός των άλλων έχει μικρή πρόσληψη ισχύος.

Για να το κάνω πιο κατανοητό, θα πρέπει ένα ηχείο που τοποθετείται ως upfiring να ακολουθεί την καμπύλη απόκρισης της Dolby γιατί αλλιώς θα είναι αισθητή η θέση του. Ο ήχος θα έρχεται από τη θέση που είναι το ηχείο, κάτι που δεν το θέλουμε στα ηχεία upfiring.

Και ανάποδα, θα πρέπει να μην έχει αυτή την καμπύλη απόκρισης προκειμένου να τοποθετηθεί στις άλλες θέσεις (Height ή Overhead).

Δες εδώ ενδεικτικά ένα ηχείο που ακριβώς για το λόγο αυτό, έχει διακόπτη στο πίσω μέρος. Για να αλλάζει η απόκριση, αναλόγως τοποθέτησης.

https://d2nzxre09owsau.cloudfront.net/media/teufel/oart_0/oart_r/k4111/thumbs/37074_290925.jpg

Το Quadral που προτάθηκε λοιπόν λέει:

FACTS OF THE AD-ON SPEAKER PHASE A5, A15
· For indirect sonication in 3D-sound network
· Compact housing with powerful broadband membrane
· Inclination adjustable with feet for PHASE A15
· Also adaptable as wall speaker for direct and indirect
sonication

Επάνω του δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος διακόπτης που θα μπορούσε να το μετατρέψει από upfiring σε direct firing ή αυτό να γίνεται με κάποιο άλλο τρόπο. Άντε το πολύ πολύ να το κρεμάσεις σε τοίχο, που και πάλι δεν είναι ιδανικό.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Θανάση εννοείς γυψοσανίδα; Θα με βόλευε τρομερά και στο μήκος των καλωδίων κυρίως του hdmi αντί για 15μετρο να πάω σε 10μετρο, τι γίνεται όμως όταν φύγω απ το σπίτι; Το ξηλώνω κι αυτό και το παίρνω στο άλλο; Θανάση θα ρωτήσω, είπες την καλύτερη ιδέα τώρα που το συζητάω με τη γυναίκα, να δούμε το κόστος βέβαια, ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβουλή.

Όχι δεν το ξηλώνεις, το σταυρώνεις και το χαιρετάς.
Δεν είναι βάλε βγάλε...

Στο νέο σπίτι κάνεις καινούριο.
Το κόστος είναι μικρό.

4 Sonance C6R ?

Επίσης βλέπεις, όλοι για 4 μιλάνε.
Μην πας σε 2 θα το μετανιώσεις, έχεις μεγάλο χώρο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θανάση εννοείς γυψοσανίδα; Θα με βόλευε τρομερά και στο μήκος των καλωδίων κυρίως του hdmi αντί για 15μετρο να πάω σε 10μετρο, τι γίνεται όμως όταν φύγω απ το σπίτι; Το ξηλώνω κι αυτό και το παίρνω στο άλλο; Θανάση θα ρωτήσω, είπες την καλύτερη ιδέα τώρα που το συζητάω με τη γυναίκα, να δούμε το κόστος βέβαια, ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβουλή.

Μάλλον εννοεί να πάρεις ένα οικονομικό in-ceiling και να βρεις acoustic enclosure από mdf (θα πρέπει βέβαια να έχει και μόνωση εσωτερικά) και να τοποθετήσεις εκεί το in-ceiling. To κουτί θα το βάψεις όπως θέλεις και σε ό,τι αφορά τη σίτα, αυτές στα in-ceiling είναι λευκές όλες. Και βάφονται με spray επίσης γιατί είναι μεταλλικές.

Πάντως όντως είναι κρίμα να μη βάλεις 4. Να κρατάς ομπρέλα σε όλο το σαλόνι στο John Wick που λέει ο λόγος.... :flipout:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παιδιά να το μελετήσω το θέμα, όπως είπα έχω χρόνο δεν είναι της παρούσης γι αυτό κάνω από τώρα μία βολιδοσκόπηση να δούμε όλες τις εναλλακτικές και μετά αποφασίζουμε. Εσείς όμως μου κάνετα αυτά που κάνουν δίπλα, ξέρετε εσείς, εγώ βάζω μπάτζετ 150 κι εσείς με 4 και ψευδοροφή μου το πάτε στα 500. Θέλω να κάνω μία έρευνα αγοράς όσον αφορά ένα πλαίσιο για τα ηχεία, και μετά τι απ αυτά να βάλω. Μιχάλη αυτά τα sonance τι τιμή παίζουν; Εχεις λινκ για το Ελλαδίτσα;
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Παιδιά να το μελετήσω το θέμα, όπως είπα έχω χρόνο δεν είναι της παρούσης γι αυτό κάνω από τώρα μία βολιδοσκόπηση να δούμε όλες τις εναλλακτικές και μετά αποφασίζουμε. Εσείς όμως μου κάνετα αυτά που κάνουν δίπλα, ξέρετε εσείς, εγώ βάζω μπάτζετ 150 κι εσείς με 4 και ψευδοροφή μου το πάτε στα 500. Θέλω να κάνω μία έρευνα αγοράς όσον αφορά ένα πλαίσιο για τα ηχεία, και μετά τι απ αυτά να βάλω. Μιχάλη αυτά τα sonance τι τιμή παίζουν; Εχεις λινκ για το Ελλαδίτσα;

Αυτά βολιδοσκοπώ εγώ στο δικό μου, όταν...

Ρώτα τον Pleo, τα φέρνει (νομίζω), αλλά ειναι εκτός budget, να ξέρεις...
Εφόσον όμως ειναι μελλοντικό πλάνο ακου και αποφάσισε, μην απορρίπτεις τίποτα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το C6R είναι το μόνο οικονομικό, βασικό Sonance. Κάνει 210 ευρώ το ζευγάρι. Μετά οι τιμές διπλασιάζουν σχεδόν.

Μια άλλη εναλλακτική είναι η οικονομική σειρά της Polk, η RCi. Και πάλι βέβαια πάει όσο το πιο οικονομικό Sonance εφ' όσον μιλάμε για το RC60i.