Θερμοπρόσοψη!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Παιδιά το σπίτι μου είναι στο δεύτερο, το δέρνουν όλοι οι καιροί το χειμώνα, και ανελέητος ήλιος το καλοκαίρι. Ψυγείο και φούρνος λοιπόν αντίστοιχα όπως καταλαβαίνετε. Σκέφτομαι λοιπόν να τοποθετήσω θερμοπρόσοψη στους βορινούς και δυτικούς τοίχους τουλάχιστον,σε δεύτερη φάση θα γίνει και θερμομόνωση στην ταράτσα. Να πω δε πως σκοπός μου είναι να την τοποθετήσω εγώ ο ίδιος.. Σκέψεις; Εμπειρίες; Προτάσεις για υλικά και μεθόδους; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
  • Like
Reactions: skurazo

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Στο μπλοκ που εμενα στο Βουκουρεστι μπηκε κελυφος το 2012 επιδοτουμενο απο το κρατος σε πολυ μεγαλο βαθμο, νομιζω κατα 80%.

Το block κατ'αρχας ομορφυνε πολυ εμφανισιακα, σαν καινουριο κτιριο εδειχνε. Τα καλοκαιρια θυμαμαι καλα οτι αναβα λιγοτερο aircondition.
Τον χειμωνα δεν καταλαβαινα διαφορά γιατι το σπιτι ηταν φουρνος ουτως η αλλως απο το δημοτικο συστημα θερμανσης, ομως τα κοινοχρηστα αεριου ηταν λιγοτερα.

Θυμαμαι επισης μια μικρη μονοκατοικια οπου ο ιδιοκτητης προσπαθησε να βαλει πανελ μονος του. Το σπιτι εγινε σαν του καραγκιοζη.

Νικο αξιζει τον κοπο η επενδυση αλλα μην το επιχειρησεις μονος σου. Οι μικροατελειες του γειτονα μου ηταν μεν μικρες αλλα ηταν πολλες και εξωφθαλμες.
 
  • Like
Reactions: Nektarios2015

enduras1

Moderator
Staff member
Νικο εχει δικιο ο Μιχαλης.
Βαλαμε και εμεις στο πατρικο μου στην Αθηνα και η μονοκατοικια εγινε σουπερ!!!
Καμια μα καμια σχεση με πριν!
Απλα αν δε στο βαλει εξειδικευμένο συνεργειο ρισκαρεις στο αποτέλεσμα.
 

depi117

Senior Member
29 July 2016
560
Κι εμείς το σκέφτομαστε αλλά έπρεπε πρώτα να αλλάξουμε σκέπη. Φανταστείτε ότι ανοίγω το Ντουλαπι της κουζίνας κ είναι σχεδόν σαν την αίσθηση όταν ανοίγεις το ψυγείο. Η δικη μου απορία είναι, αξίζει να γίνει μια ή δυο πλευρές; θα έχει διαφορά ή για να δεις αποτέλεσμα πρέπει να το κάνεις όλο το σπίτι; εμείς είμαστε σε μονοκατοικία και οι 3 μεριές του σπιτιού είναι πολύ εκτεθημενες σε αέρα.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Και ενα τοιχο να κανεις, κερδος ειναι.
Δυσκολο δεν ειναι, αν πιανουν τα χερια σου τεχνη θα χρειαστεις μονο στο τελικο φινιρισμα.
Κουραστικο ειναι ομως αν δεν εχεις ενα βοηθο και φυσικα αν χρειαζεσαι σκαλωσιες.
Εγω πηρα και μαστορους σε μενα, δεν το καναν καλυτερο απο μενα.
 
Νεκ, βοήθεια θα έχω (από το οροπέδιο του Kasmir) και σκαλωσιές δε χρειάζονται, σκάλα μόνο μιας και ο όροφος είναι χαμηλοτάβανος. Τα ανοίγματα που υποθέτω πως είναι μανούρα, είναι ένα διπλό παράθυρο, ένα μονό, μία μονή μπαλκονόπορτα και ένα παραθυράκι μπάνιου. Απο εργαλεία χρειάζεται κάτι ειδικό;
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,762
Αθηνα
Νικόλα πολύ σωστά σκέφτεσαι...Και θα υπάρχει πρακτικο αποτέλεσμα...

Έχει δουλειά όμως...
Πάμε να δεις τι χρειαστείς και με τι θα πρέπει να έχεις και αποφασίζεις εαν μπορείς να το κανεις μόνος σου..

Χαλαζιακο ασταρι...
Φύλλα πολυεστερα τουλάχιστον 5cm..
Eιδική κόλλα θερμοπροσοψης.
Βιδες/τάπες συγκράτησης..
Πλέγμα 4χ4 χιλιοστά..
Ετοινη πάστα σοβά για τελικό χέρι...
Πλαστικά γωνιοκρανα στην εξωτερικές γωνίες και ανοξοιδωτα στις εσωτερικές...
Η συγκεκριμένη δουλειά χρειάζεται και ράμα για να μην ξεφεύγεις ...

Εργαλεία..

Αναδευτηρας..
Τρυπανι..
Σκάφη μεγάλη..
Μεγάλη σπάτουλα.(50-60 ποντους)..
Σκάλα ένα μιλάμε μέχρι 3 μέτρα...Από εκεί πάνω είναι δύσκολο χωρίς σκαλωσιά με τα λόγου γνώσεως...!!!!

Ο τρόπος εργασίας ποικίλει για αυτό και διαφορά βιντεάκια θα σε βοηθήσουν...

Αλλά εδώ είμαστε...
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,762
Αθηνα
Χρειάζονται σταθερές θερμοκρασίες άνω των 10-15 βαθμών ουσιαστικά...
Μετά το Πάσχα και εφόσον ο καιρός το επιτρέπει ναι....
Η πολύ ζέστη δεν επιτρέπει όμως το ομοιόμορφο αποτέλεσμα της παστας καθώς τραβάει γρήγορα....Για αυτό και απόλυτα καλοκαίρι δεν θα το συνιστούσα...
Οπότε θερμοκρασίες μεταξύ 15 και 25 βαθμών με καλο καιρο παντα(βοριας το ιδανικοτερο)είναι ότι πρέπει....
 

ΑποστόληςΠ

AVClub Addicted Member
9 August 2018
1,355
Πειραιάς
Μιας και πολλοί το κατέχετε το αντικείμενο, ποιά πιστεύεται είναι η καλύτερη λύση.
Θερμοπρόσοψη εξωτερικά ή μόνωση εσωτερικά (υαλοβάμβακας + γυψοσανίδα);
Μιλάμε για έναν τοίχο και μόνο, περίπου 3Χ2 μέτρα (ύψος επί πλάτος) με κύριο πρόβλημα τον αέρα.
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,762
Αθηνα
Ο υαλοβαμβακας δεν έχει τις ίδιες θερμικές ιδιότητες με ένα φύλλο πολυεστερα..

Εσωτερικά γίνεται αλλά δεν έχει την ίδια θερμική απόδοση.....
Υπάρχει άλλη λύση για μέσα.. εφόσον δεν μπορούμε από έξω να το κάνουμε...
Υπάρχουν φυλλα της Νeotex των 0.9χιλ που επικαλούνται και τελειώνουν με τον ίδιο τρόπο...
https://e-home-monosi.gr/systima-ex...onotikes-plakes-exilasmenis-polysterinis.html

Δεν έχουμε όμως 100% πλήρη αποτελεσμα αλλά είναι μια λύση που δεν πιάνει χώρο σε πάχος.. δηλ δεν βγαίνει έξω ο τοίχος πολύ αλλα μονο 1.5 πόντο..

Η καλύτερη δυνατή εν καιρό λύση είναι τα γραφιτουχα φυλλα διογκούμενης πολυεστερινης ( για να το αναφέρω απακριβως) εξωτερικα που όπως έχουν αποδεικτει μετρησιμα είναι αυτά που προσφέρουν την μεγαλυτερη θερμική απόδοση...
Να δώσω ένα παράδειγμα...
Με φύλλο 50mm βάθους και καλυμενο το κτιριο απο τις 4 πλευρες το κέρδος θερμικής απόδοσης με θερμικό μηχανημα μας έδειξε 4-5 βαθμούς διαφορά...σημαντικό νούμερο....
Προσωπικά οσες φορες μου χρειαστηκε χρησιμοποιησα το παρακάτω υλικό...
https://www.nikolopoulos-bagno.gr/ε...eps-80-γραφιτούχα-διογκωμένη-πολυστερίνη.html
Δεν ειναι φτηνό αλλά είναι αποτελεσματικό...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Re: Απάντηση: Θερμοπρόσοψη!

Ο υαλοβαμβακας δεν έχει τις ίδιες θερμικές ιδιότητες με ένα φύλλο πολυεστερα..

Εσωτερικά γίνεται αλλά δεν έχει την ίδια θερμική απόδοση.....
Υπάρχει άλλη λύση για μέσα.. εφόσον δεν μπορούμε από έξω να το κάνουμε...
Υπάρχουν φυλλα της Νeotex των 0.9χιλ που επικαλούνται και τελειώνουν με τον ίδιο τρόπο...
https://e-home-monosi.gr/systima-ex...onotikes-plakes-exilasmenis-polysterinis.html

Να ρωτησω πως τα περνας κανεις? (και μονος του?)
Κολλα για στερεωση στον τοιχο και μετα ξανα σοβατισμα ή σπατουλαριστο?
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,762
Αθηνα
Πρωτα περιεται χαλασιακο ασταρι με κυλινδρο...
Κολλας τις πλακες εν σειρά από κάτω προς τα πάνω και απλωνεις με μεγάλη οδοντοτη σπατουλα...το υλικό θα πρέπει να είναι ρευστό...
Αφού τελειώσεις με το κόλλημα τρύπας και βάζεις τάπες συγκρατησεις σε όλες τις εσωτερικές ενώσεις των πλακών...Είναι ειδικές αυτές οι τάπες...
Εποιτα γίνεται μια πρώτη στρώση σοβά και επικολυται το πλέγμα...το πλέγμα μπαίνει από πάνω προς τα κάτω πριν τραβήξει ο σοβας και πατιέται με μεγάλη λεία σπατουλα ώστε να βυθιστεί οσο γινεται μέσα....
Ύστερα εαν έχεις γωνίες βάζεις τα ανάλογα γωνιοκρανα (πλαστικά η ανοξειδοτα)..
Εποιτα ακολουθεί μια η δύο στρώσεις σοβα ακόμη μέχρι να κλείσει οπτικά το πλέγμα...

Για να γίνει σωστά το παραπάνω θέλει 2 άτομα.. ..ειδικά εάν έχεις πολύ μεγάλη επιφάνεια χρειάζονται παραπάνω...
Είναι πεθαμος για έναν...Στο λέω με τα λόγου γνώσεως...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
ωπα...μιλαμε για εσωτερικη μονωση.
ναι, την διαδικασια αυτη την ξερω για την εξωτερικη.

δυστυχως σε ενα δωματιο μου θα πρεπει να μπει εσωτερικα αλλα δεν θελω να μπλεξω με γυψοσανιδες, κτλ κτλ
ΚΑΠΟΤΕ η thrakon ειχε ενα λεπτο φυλλο που το κολλουσες σαν ταπετσαρια.
Ψαχνω μονο τετοια λυση