Βοήθεια σε ακουστική αναβάθμιση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

akonakis

New member
19 December 2007
61
Καλησπέρα στο φόρουμ και στη παρέα.

Ενδιαφέρομαι το τελευταίο διάστημα να αναβαθμίσω την ακουστική μου εμπειρία overall κατά το άκουσμα μουσικής, gaming (PS4, PC), θέαση ταινιών.
Αυτά που διαθέτω στη παρούσα φάση είναι 2 αυτοενισχυόμενα ηχεία (Maudio BX8 D2) πάνω σε ένα Desktop Konnekt 6 και για ακουστικά την τελευταία διετία χρησιμοποιώ τα Hyper X Cloud 2. Παλιότερα είχα τα Sennheiser PC 350.

Από το κάμποσο διάβασμα που έχω ρίξει και το κάμποσο youtubing σε reviews καταλήγω στην εξής αναβάθμιση:

Ακουστικά: Sennheiser HD 660s
DAC/AMP: Cambridge Audio DacMagic Plus

Disclaimers:
- Το Budget είναι οριακό για την αγορά και των 2 αλλά θα το αντέξω. Δε θέλω να πάω πιο πάνω δλδ.
- Δεν είμαι Audiophile (προφανώς) ούτε και νομίζω ότι αντέχω (οικονομικά) να γίνω. Δλδ δε νομίζω ότι θα χρειαστώ αναβάθμιση σύντομα.
- Δεν έχω ακούσει και δεν έχω δυνατότητα να ακούσω (στη Πάτρα που μένω) κάτι σοβαρό. Δεν γνωρίζω κάποιον που να ασχολείται με το κομμάτι.
- Το Dac που παραθέτω νομίζω ότι με εξυπηρετεί από την άποψη ότι θα μπορώ να επιλέγω τι θα ακούω στα ακουστικά έχοντάς τα όλα πάνω. Δλδ τα μόνιτορ ηχεία στα xlr outputs, usb input το pc, digital input το PS4, εν ολίγεις όλα σε ένα.
- Αν πάρω τελικά το παραπάνω DAC θα παροπλήσω το Konnekt 6 κάτι που δε με ενοχλεί προφανώς.
- Καταλήγω στα ακουστικά αυτά ενώ αρχικά κοίταγα προς M50x μεριά μιας και είχα παλιότερα έστω gaming ακουστικά της Seinnheiser και μου άρεσε η χροιά τους και γιατί έχουν πάρα πολύ καλά reviews για το price point που βρίσκονται.
- Η μουσική που ακούω κατά κύριο λόγο αποτελείται από ηλεκτρονικά ακούσματα (από Jarre μέχρι Deepsense). Ενίοτε και Rock, Metal αλλά πιο λίγο.

Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι προφανώς η γνώμη σας για τις επιλογές που έχω κάνει και γιατί όχι αν έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό σε αυτό το εύρος τιμής.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Οι επιλογές σου για τα δικά μου γούστα είναι πολύ καλές.
Η μόνη ένσταση όμως είναι ότι το Dac magic plus σαν ενισχυτής
ακουστικών δεν είναι καλός λόγω υψηλής αντίστασης εξόδου στα 34Ω
και χαμηλής ισχύος.
Άρα ή διαλέγεις κάποιο άλλο ντακ / amp ή βάζεις ένα εξωτερικό ενισχυτή
ακουστικών όπως τον magni3+ της Schiit στα 150 και είσαι αρχηγός!
 

akonakis

New member
19 December 2007
61
Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψες λίγο με αυτό που προτείνεις Sonorus.

Για να καταλάβω: Εσύ λες να πάρω μόνο τον ενισχυτή που προτείνεις και να αφήσω το konnekt 6 που ήδη διαθέτω, γιατί σε αντίθετη περίπτωση δεν θα έχω monitor control.

Υπάρχει άραγε τρόπος να καταφέρω να έχω μία συσκευή για όλα? Ή μήπως πρέπει να πάρω άλλο dac και amp ξεχωριστά?

Η άλλη λύση που σκεφτόμουν είναι να πάρω μόνο dac (π.χ. Cambridge DacMagic 100) και έναν ενισχυτή σαν και αυτόν που προτείνεις. Αλλά δυστυχώς έτσι δε θα μπορώ να συνδέσω το dac με το Konnekt 6 για να έχω καλύτερο ήχο στα monitor σωστά?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν πάρεις το Dac magic plus τότε θα έχεις την XLR έξοδο για τα ηχεία σου.
Την RCA έξοδο (λειτουργούν ταυτόχρονα) θα την συνδέσεις στον έξτρα ενισχυτή ακουστικών.
 

akonakis

New member
19 December 2007
61
Ναι τώρα κατάλαβα

Το μόνο κακό σε αυτό είναι ότι έτσι ανεβαίνει το όλο budget κατά 150 που θα κοστίσει ο ενισχυτής και αυτό είναι κάτι που δε ξέρω αν μπορώ να το αντέξω στη παρούσα φάση

Ευχαριστώ πάντως όπως και να έχει.

Υπάρχει τρόπος χωρίς να ανεβάσω το budget και έστω να αφήσω το Konnekt 6 για το Monitor control να πετύχω καλή οδήγηση για τα 660s?

Να πάρω μάλλον δλδ όπως το σκέφτομαι ένα ενισχυτή και μόνο χωρίς dac ή δεν είναι "σωστό"?
 

akonakis

New member
19 December 2007
61
Η πηγή σου τώρα ποια είναι;
Το Konnekt;

Ναι από το pc με firewire συνδέεται το konnekt και από εκεί unbalanced τα monitor. Για τα ακουστικά έχουν μόνα τους κάρτα ήχου και τα συνδέω κατευθείαν στο pc με usb.
Η έξοδος ακουστικών του konnekt είναι χειρότερη από την usb κάρτα ήχου των ακουστικών και έτσι δε τη χρησιμοποιώ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία σου έχουν είσοδο XLR την οποία είναι καλό να εκμεταλλευτείς θα παίξουν καλύτερα.
Αν δεν σε παίρνει το budget έχεις την επιλογή να χρησιμοποιείς τα ακουστικά από την έξοδο του dac magic μέχρι να μπορέσεις να βάλεις και ένα καλό ενισχυτή.
Ή να πάρεις κάτι κινέζικο όπως πχ τα Topping.
Ή αν σου αρκεί μόνο η USB είσοδος μπορείς να πάρεις το iFi Zen Dac.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Το dac magic σε σχέση με αυτό που ήδη έχεις δεν αποτελεί αναβάθμιση (ihmo). Αμφιβάλλω αν είναι έστω καλύτερο. Το aune είναι.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τότε που το στηρίζεις;
Γνωρίζεις ας πούμε την εσωτερική τοπολογία του Konnekt 6?
Πως λες ότι το Dac magic plus δεν είναι αναβάθμιση;
Ή το Aune επειδή φοράει λίγο πιο καινούργιο ντακ chip θα είναι απαραίτητα καλύτερο;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ποιο είναι ακριβώς το κριτήριο όταν δεν έχουμε ακούσει κάτι;
Η τοπολογία;
Το ντακ τσιπ;
Η τροφοδοσία;
Οι μετρήσεις snr κλπ;
Πως ξέρουμε τι ακούγεται καλύτερα;
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Μόνο αντικειμενικά κριτήρια για μένα, δε με ενδιαφέρουν τα αφτιά κανενός, ούτε φυσικά και τα δικά μου. Όλα όσα αναφέρεις είναι αντικειμενικά κριτήρια, μπορείς να προσθέσεις κι άλλα όπως πχ η τιμή.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ωραία πως προκύπτει από τα αντικειμενικά κριτήρια ότι
το dac magic plus δεν είναι αναβάθμιση από τον μίκτη που έχει?
Και ότι το Aune είναι καλύτερο?
 

akonakis

New member
19 December 2007
61
Θα ήθελα να με διαφωτίσετε στο εξής:

Γιατί πρέπει να βάλω DAC? Χρειάζεται? Αν βάλω μόνο ένα ενισχυτή ακουστικών δε θα κάνω δουλειά? Πόσο βελτιώνει τον ήχο ένα DAC? (σε ένα ενδεικτικό ποσοστό επί της %)

Θα ήταν λάθος να βάλω ένα gaming DAC/AMP σαν το Sound BlasterX G6?

Εν τέλη και για να μη πολυμπερδεύομαι αυτό που ουσιαστικά θέλω είναι να αναβαθμίσω προφανώς την ποιότητα του ήχου overall και να καταφέρω να έχω συνδεδεμένο το PC και να ελέγχω στην ακρόαση μουσικής τα μόνιτορ είτε τα ακουστικά, συνδεδεμένο το PS4 και να ακούω από αυτό όταν παίζω πάλι είτε μέσω ακουστικών ή ηχείων.
Γίνεται να το κάνω χωρίς να ξεφύγω στο budget και να πάρω όσα το δυνατόν περισσότερα από τα Seinnheiser 660s?
 

akonakis

New member
19 December 2007
61
Πιο πολλή θα έλεγα ότι είναι περιέργια και αγάπη να ακούσω κάτι πιο σωστά. Πάντα είχα το "ψώνιο" στο να θέλω να ακούσω κάτι καλύτερα και το κατάλαβα όταν πήρα τα μόνιτορ στο πόσο βελτιώνεται η εμπειρία ακρόασης.
Απλά με τα ακουστικά είναι πιο μεγάλο το κέρδος με μικρότερο κόστος να αναβαθμίσεις τον ήχο σε σχέση με τα ηχεία.

Και για να απαντήσω και στο δεύτερο κομμάτι της ερώτησής σου, αυτό που μου λείπει είναι ότι το audio interface που διαθέτω δεν έχει καλό DAC και ούτε ενισχυτή έτσι ώστε να μπορώ να συνδέσω ένα καλό ζευγάρι ακουστικών

Υ.Γ. Φαντάσου ότι στο αμάξι έχω Focal ηχεία...