ATC 100 Active Pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Μετά από ~15 χρόνια με Κόρνες (DIY) με τα +/- τους και επειδή αλλάξαμε 10ετία,αποφάσισα να αλλάξω το τελικό μέσο ακρόασης (ΗΧΕΙΑ)
Τα κριτήρια που έθεσα εξ'αρχής:
1. Απαλλαγή μου από τα θέματα των παθητικών κροσόβερ,δηλαδή των μεταξύ τους φάσεων,εμπέδησης ,ευαισθησίας μεταξύ των 4σαρων μονάδων κλπ.
2.Να γλιτώσω λίγο χώρο/εξανθρωπίσω αισθητικά(?) το Σαλόνι μου.
- Άρα ίσως:
-Με Αυτό-ενισχυόμενα ηχεία; Δεν χρειάζομαι ενισχυτές και ματσαρίσματα φάσεων,ευαισθησίας,ισχύος κλπ. Αυτά κατά τεκμήριο θα πρέπει να τα έχει σκεφτεί/τακτοποιήσει ο κατασκευαστής
Ποιος κατασκευαστής;;
Κατέληξα στην ATC και στα http://atcloudspeakers.co.uk/professional/loudspeakers/scm100asl-pro/
Νομίζω τα συγκεκριμένα θα καλύψουν επαρκώς το χώρο μου.
Τα 100 τα έχω ακούσει (πριν μερικά χρόνια) σε σπίτι φίλου με πολύ προσεγμένο ακουστικά χώρο και μου άρεσαν πολύ.
ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
-Η είσοδος των ATC είναι XLR (Balaced)
-Οι κύριες πηγές μου ειναι και αυτές με Balanced εξόδους (EMT950,StuderA80,Sony CD1, το DAC (https://avclub.gr/forum/showthread.php/120105-DIY-R-2R-DAC-(dam1021)-πειρασμός-όχι-αστεία0 θα μπορούσε να γίνει συμμετρικό νομίζω(;)
Άρα θα μπορούσα να οδηγήσω τα ATC κατ'ευθείαν από τις πηγές χωρίς να παρεμβάλλεται Προενισχυτής,αφού θα έχω εξασφαλίσει,με κάποιο τρόπο, ρύθμιση του volume και την επιλογή των πηγών;;;
Καλά για αρχή κουβέντας;;;;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εξαιρετική επιλογή.
Και κυρίως το σκεπτικό της απόφασης όσο αφορά τα ενεργά ηχεία και τα προβλήματα που δημιουργεί το crossover στα παθητικά.
Συμφωνώ ότι εφόσον δεν μας απασχολεί η αλλαγή ηχείων κάθε τρεις και λίγο , τα ενεργά είναι η καλύτερη επιλογή.
Όσο αφορά τις πηγές σου αν διαθέτουν ρυθμιζόμενη έξοδο τότε ένας επιλογέας με xlr είσοδο / έξοδο σου αρκεί.
Π.χ https://www.amazon.com/Nobsound-Aud...DCTXMBZX87W&psc=1&refRID=6XS7X3YS2DCTXMBZX87W

Αν χρειάζεται να ρυθμιστεί η στάθμη εξόδου τότε χρειάζεται προενισχυτής ή αν επαρκεί η τάση εξόδου της πηγής για να οδηγήσει πλήρως τα ηχεία τότε μπορεί να μπει και ένας κυριλέ παθητικός εξασθενιτής πχ
https://khozmo.com/balanced_stereo.html
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,918
127.0.0.1
Καλώς να τα δεχτείς!
Χωρίς προενισχυτή πως θα έχεις επιλογή πηγής;
Ακόμη και να λύσεις το θέμα της έντασης.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Καλό θα είναι να δοκιμαστεί και ένας ενεργός προ. Θεωρω ότι θα δώσει κάτι παραπάνω.

Καλοάκουστα να 'σαι καλά να τα χαίρεσαι! Εξαιρετική επιλογή!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
+1 για ενεργό προ... Έχει και η ATC.


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Απάντηση: Re: ATC 100 Active Pro

Αν χρειάζεται να ρυθμιστεί η στάθμη εξόδου τότε χρειάζεται προενισχυτής ή αν επαρκεί η τάση εξόδου της πηγής για να οδηγήσει πλήρως τα ηχεία τότε μπορεί να μπει και ένας κυριλέ παθητικός εξασθενιτής πχ
https://khozmo.com/balanced_stereo.html

+1

Ο συγκεκριμένος παθητικός βγαίνει και σε πιο "μπουτικ" έκδοση, με dual mono εξασθενητή και optional ενεργό buffer είτε με opamps, είτε με λυχνίες από την hattor.

Έχω την εντύπωση ότι khozmo και hattor είναι οι ίδιοι κατασκευαστές.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάντως για τέτοια επένδυση θα έδινα και μια ευκαιρία σε ένα pass labs xp10. Νομίζω έδινε ένα ο Δημήτρης Τοπ. Ακόμα καλύτερα ο xp20 αλλά ξεφεύγει τελείως :)
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Προενισχυτή έχω τον Audio Research SP11 MKII, που είναι SE. Το θέμα είναι μήπως,δεδομένης της ιδιομορφίας των πηγών balanced και των ATC balanced επίσης,είναι καλλίτερα να διατηρηθεί σ'όλη την αλυσίδα αναπαραγωγής η συμμετρία ή να εξακολουθήσω χρησιμοποιώ τον SP11 με αντάπτορες RCA>XLR. Προς εξακρίβωση επίσης είναι ΑΝ οι ενισχυτές των ATC είναι φουλ συμμετρικοί ή ψέφτο-συμμετρικοί οπότε τσάμπα κουβέντα κάνω. Θα το δούμε πιστεύω σύντομα. Το Μάνουαλ πάντως αναφέρει πως είναι προτιμητέα η XLR>XLR σύνδεση. Αυτά προς το παρόν.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Το Α80 έχει ονομαστική αντίσταση εξόδου 30ohm (με ελάχιστο φορτίο εξόδου τα 200ohm).
Για το 950 δεν έχω στοιχεία, αλλά αν έχει παρόμοια πλακέτα εξόδου με το 948, τότε μεσολαβεί μετασχηματιστής εξόδου,
του οποίου η οδήγηση γίνεται μέσω αντιστάσεων 33ohm.
Οι δύο ανωτέρω πηγές έχουν ρύθμιση της στάθμης εξόδου, αλλά για set and forget (ώστε να είναι ισοδύναμες στην έξοδο)
και όχι για συχνή ρύθμιση volume.
Από την άλλη τα ATC έχουν αντίσταση εισόδου 10Κohm. Στα χαρτιά όλα φαίνονται ένταξη για απευθείας οδήγηση των ηχείων,
όμως υπάρχει πάντα το μη πρακτικό θέμα, κάθε φορά που θέλεις μεταβολή της έντασης να πηγαίνεις σε άλλη συσκευή,
χώρια που θα απουσίαζε η ευκολία του remote (έχουμε και μια ηλικία....).
Επομένως η ύπαρξη ενός volume και επιλογέα εισόδου είναι επιτακτική.

Οι παθητικές λύσεις σε balanced μορφή δεν γνωρίζω πως υλοποιούνται διότι δεν έχω δει σχηματικό
και σε καμία περίπτωση δεν έχω δει προδιαγραφές με τυπικά φορτία, όσο αφορά την απόκριση
και κυρίως την απόρριψη κοινού σήματος, που είναι και το ζητούμενο σε μια balanced σύνδεση.
Επίσης είναι μάλλον ακατάλληλες, ιδιαίτερα όταν θα παρεμβάλλονται αντιστάσεις
μεγαλύτερες της αντίστασης εισόδου του ηχείου (που δεν την λες και μεγάλη).

Άποψή μου είναι η χρήση ενός καλού ενεργού Balanced pre που θα απομονώνει την είσοδο των πηγών
από τη έξοδο χωρίς καμία επίπτωση στο θόρυβο και τη γραμμική παραμόρφωση, όταν μεταβάλουμε το volume.
Οι παθητικές λύσεις δεν είναι πάντα οι καλύτερες, παρά την απλότητα του που παρουσιάζουν,
το αντίθετο είναι λίγες οι περατώσεις που αποδεικνύονται ιδανικές και σε κάθε περίπτωση χρειάζεται καλή γνώση του τι συνδέουμε.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: ATC 100 Active Pro

Προενισχυτή έχω τον Audio Research SP11 MKII, που είναι SE. Το θέμα είναι μήπως,δεδομένης της ιδιομορφίας των πηγών balanced και των ATC balanced επίσης,είναι καλλίτερα να διατηρηθεί σ'όλη την αλυσίδα αναπαραγωγής η συμμετρία ή να εξακολουθήσω χρησιμοποιώ τον SP11 με αντάπτορες RCA>XLR. Προς εξακρίβωση επίσης είναι ΑΝ οι ενισχυτές των ATC είναι φουλ συμμετρικοί ή ψέφτο-συμμετρικοί οπότε τσάμπα κουβέντα κάνω. Θα το δούμε πιστεύω σύντομα. Το Μάνουαλ πάντως αναφέρει πως είναι προτιμητέα η XLR>XLR σύνδεση. Αυτά προς το παρόν.
Tεχνικα γινεται και μαλιστα για να να μην βαζεις ανταπτορες, μπορεις να μετατρεψεις το ηδη υπαρχον καλωδιο rca σε xlr.
Το εχω κανει επανειλημμενα, χωρις κανενα προβλημα.
ΑΛΛΑ .....σε φτηνες συσκευες.
Σε αυτο το επιπεδο μαλλον θα πρεπει να εκταμειευσεις.
Απο την αλλη επειδη τα ποσα για προ που μιλαμε ειναι πολυ μεγαλα,ισως μια δοκιμη ενος καλωδιου να εχει νοημα.
Σε αυτην την περιπτωση , βεβαια , παντα θα σε τρωει η αμφιβολια.
Δυσκολη (οικονομικα) αποφαση!!
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: ATC 100 Active Pro

Εύχομαι να σου 'καλύψει' τα κενά που σου άφηνε το ζεύγος με τις κόρνες.
Καλοάκουστα και να μην τα χορταίνεις ποτέ..

Για προενισχυτή,αφού το σύστημα σου είναι προσανατολισμένο στο live,θα πρότεινα όχι λύση παθητική.

Όσες φορές δοκίμασα,παρόλο που έφερνε το είδωλο πιο μπροστά,ειδικά με τα Audio Research ,που το καρφιτσώνουν τέρμα πίσω στην κορνίζα,έχανα κάποια άλλα πράγματα..
Ίσως αναβάθμιση του προ με τον Reference 3?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
και εγώ νομίζω πως χρειάζεται ενεργό προενισχυτικό στάδιο...
Γιώργο με το καλό να παραλάβεις!
Ένα ενεργό ATC είναι και δικό μου... όνειρο!!!
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Καλοακουστα Γιωργο, εξαιρετικη επιλογη.

Γνωμη μου οτι εφ' οσον εχεις πανω απο μια πηγη μαλλον πρεπει να πας σε προενισχυτη, Με xlr βεβαια καθοτι τα ιντρεκονεκτ θα ειναι τωρα πανω απο 2 μετρα.
Σε τρανζιστορατο προ (xlr) υπαρχουν πολλες επιλογες...............σε λαμπατους λιγες. Προσωπικη επιλογη ή καποιος audio research ή καποιος EAR, Manley, ή ακομα πιο "extreme" καποιος Shindo
οπως ο "φιλος" απο δω...... https://www.youtube.com/watch?v=eo6X8GbNdg8
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Το Α80 έχει ονομαστική αντίσταση εξόδου 30ohm (με ελάχιστο φορτίο εξόδου τα 200ohm).
Για το 950 δεν έχω στοιχεία, αλλά αν έχει παρόμοια πλακέτα εξόδου με το 948, τότε μεσολαβεί μετασχηματιστής εξόδου,
του οποίου η οδήγηση γίνεται μέσω αντιστάσεων 33ohm.
Οι δύο ανωτέρω πηγές έχουν ρύθμιση της στάθμης εξόδου, αλλά για set and forget (ώστε να είναι ισοδύναμες στην έξοδο)
και όχι για συχνή ρύθμιση volume.
Από την άλλη τα ATC έχουν αντίσταση εισόδου 10Κohm. Στα χαρτιά όλα φαίνονται ένταξη για απευθείας οδήγηση των ηχείων,
όμως υπάρχει πάντα το μη πρακτικό θέμα, κάθε φορά που θέλεις μεταβολή της έντασης να πηγαίνεις σε άλλη συσκευή,
χώρια που θα απουσίαζε η ευκολία του remote (έχουμε και μια ηλικία....).
Επομένως η ύπαρξη ενός volume και επιλογέα εισόδου είναι επιτακτική.

Οι παθητικές λύσεις σε balanced μορφή δεν γνωρίζω πως υλοποιούνται διότι δεν έχω δει σχηματικό
και σε καμία περίπτωση δεν έχω δει προδιαγραφές με τυπικά φορτία, όσο αφορά την απόκριση
και κυρίως την απόρριψη κοινού σήματος, που είναι και το ζητούμενο σε μια balanced σύνδεση.
Επίσης είναι μάλλον ακατάλληλες, ιδιαίτερα όταν θα παρεμβάλλονται αντιστάσεις
μεγαλύτερες της αντίστασης εισόδου του ηχείου (που δεν την λες και μεγάλη).

Άποψή μου είναι η χρήση ενός καλού ενεργού Balanced pre που θα απομονώνει την είσοδο των πηγών
από τη έξοδο χωρίς καμία επίπτωση στο θόρυβο και τη γραμμική παραμόρφωση, όταν μεταβάλουμε το volume.
Οι παθητικές λύσεις δεν είναι πάντα οι καλύτερες, παρά την απλότητα του που παρουσιάζουν,
το αντίθετο είναι λίγες οι περατώσεις που αποδεικνύονται ιδανικές και σε κάθε περίπτωση χρειάζεται καλή γνώση του τι συνδέουμε.

Ντίνο σ'ευχαριστώ για τη παρέμβαση και όπως πάντα η γνώμη σου βαραίνει. Το ΕΜΤ 948 και το 950 έχουν ίδια ηλεκτρονικά line,phono PCBs. Τώρα όσον αφορά στον Pro AR SP11 MKII υπάρχει η πληροφορία πως είναι Full Balanced επειδή έχει δύο διαφορετικές εξόδους RCA: Direct και Invert που παίζουν ταυτόχρονα και άρα θα μπορούσα να πάρω συμμετρικό σήμα προς
τα ATC. Από το συνημμένο σχέδιο επιβεβαιώνετε κάτι τέτοιο;; Αν ναι το θέμα θεωρείται λύξαν;;