Απο plasma Samsung PS51F5500 σε τί άραγε?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Καλή σας μέρα φίλοι μου. Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να πάω την υπέροχη πλάσμα μου στο σπίτι στο χωριό και να την αντικαταστήσω με κάποια που θα ήθελα να έχει τουλάχιστον εφάμιλλη ποιότητα εικόνας. Βάζω σε δεύτερη μοίρα το adroid και τις αχρείαστες για εμένα εφαρμογές και ένα κάρο extra πράγματα. Δίνω απόλυτη προτεραιότητα στην εικόνα, στην κίνηση, στην πιστότητα των χρωμάτων και φυσικά στην απόχρωση του μαύρου. Η απόσταση θέασης απο τον απέναντι καναπέ είναι 4 μέτρα και η απόκλιση σε μοίρες απο το κέντρο απέναντι ίσως εως 35-40 μοίρες. Κυρίως για τηλεοπτικό σήμα και ταινίες απο nova, ote κλπ. Χώρος όχι ιδιαίτερα φωτεινός.
Οι επιλογές που ξεχώρισα είναι:
55 '' https://www.skroutz.gr/s/18883951/LG-OLED55B9PLA.html
https://www.skroutz.gr/s/20832088/Philips-55OLED754-Ambilight.html

65 '' https://www.skroutz.gr/s/18479967/Sony-KD-65XG8096.html
https://www.skroutz.gr/s/18481003/LG-65SM9010.html
https://www.skroutz.gr/s/18034161/Samsung-QE65Q70R.html
https://www.skroutz.gr/s/13735590/Sony-KD-65XF9005.html
Ξέρω ότι κάποιοι θα πούν ότι πρέπει να κοιτάξω μόνο στις 65'' αλλά δεν θέλω να ξεφύγω πολύ πάνω απο 1000άρικο. Τι δύο τελευταίες 65άρες τις έβαλα για την περίπτωση που πέσουν κι αλλο οι τιμές τους. Όπως και την 55 LG.
Έχω διαβάσει αρκετά θέματα απο το forum και γενικά έχω ενημερωθεί για τα υπέρ και τα κατά του κάθε μοντέλου.
Ο ήχος δεν με απασχολεί καθώς υπάρχει HT.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Από plasma μόνο σε OLED πας. Οτιδήποτε άλλο θα ήταν υποβάθμιση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Απάντηση: Re: Απο plasma Samsung PS51F5500 σε τί άραγε?

Επειδή έχω απόσταση 4 μέτρα ψήνομαι να πω την αλήθεια για 65 ίντζες με ίσως κάποιες μικρές υποχωρήσεις στην ποιότητα της εικόνας. (βλέπεις η πλασμα μας αναγκάζει να βάλουμε τον πηχη ψηλά)
Οπότε η σωστότερη ερώτηση θα ήταν ποιά LCD 65'' με τις λιγότερες υποχωρήσεις στην εικόνα σε σχέση με την αξιοπρεπέστατη πλάσμα?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Από plasma Samsung PS51F5500 σε τι άραγε;

Μια από τις δύο τελευταίες θα είναι η καλύτερη λύση, αν και δεν πρόκειται να έχεις τις γωνίες θέασης της plasma. 65" OLED, για κυρίως παρακολούθηση τηλεοπτικού σήματος, μάλλον δεν αξίζει την επένδυση.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αφού δε βλέπεις HDR και μια καλή lcd των 1500 ευρώ για 65 ίντσες, θα έχει καλά μαύρα.
Πχ Samsung q70 και πάνω, Sony σειρά 9
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Απάντηση: Re: Απο plasma Samsung PS51F5500 σε τί άραγε?

Δεν είμαι σε θέση να διαθέσω 1500 και στις LCD με προβληματίζουν οι γωνίες θέασης που έχω. Ιδιαίτερα οι καλές με VA πάνελ σ`αυτο το κομάτι είναι χειρότερες.
Έλεγα για την 8096 που είναι και σε καλή τιμή αν άραγε στέκεται σχετικά αξιοπρεπώς θα ήταν τίμια επιλογή.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Απο plasma Samsung PS51F5500 σε τί άραγε?

Επειδή έχω απόσταση 4 μέτρα ψήνομαι να πω την αλήθεια για 65 ίντζες με ίσως κάποιες μικρές υποχωρήσεις στην ποιότητα της εικόνας. (βλέπεις η πλασμα μας αναγκάζει να βάλουμε τον πηχη ψηλά)
Οπότε η σωστότερη ερώτηση θα ήταν ποιά LCD 65'' με τις λιγότερες υποχωρήσεις στην εικόνα σε σχέση με την αξιοπρεπέστατη πλάσμα?

Οι Q70R και XF9005, με το local dimming στο low, εφόσον βλέπεις on-axis, θα σου δώσουν μια εικόνα κοντά σε αυτό που έχεις συνήθισει από την Plasma σου...

Με τις OLED, ανεβαίνεις σημαντικά σε ποιότητα...

Με τις άλλες δύο που είναι με IPS, ξεχνάς τις σκοτεινές σκηνές και τη θέαση στο σκοτάδι...
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: Re: Απο plasma Samsung PS51F5500 σε τί άραγε?

Οι Q70R και XF9005, με το local dimming στο low, εφόσον βλέπεις on-axis, θα σου δώσουν μια εικόνα κοντά σε αυτό που έχεις συνήθισει από την Plasma σου...

Με τις OLED, ανεβαίνεις σημαντικά σε ποιότητα...

Με τις άλλες δύο που είναι με IPS, ξεχνάς τις σκοτεινές σκηνές και τη θέαση στο σκοτάδι...

H q70r έχει επιλογή ρύθμισης για το local dimming;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Καλή σας μέρα φίλοι μου. Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να πάω την υπέροχη πλάσμα μου στο σπίτι στο χωριό και να την αντικαταστήσω με κάποια που θα ήθελα να έχει τουλάχιστον εφάμιλλη ποιότητα εικόνας. Βάζω σε δεύτερη μοίρα το adroid και τις αχρείαστες για εμένα εφαρμογές και ένα κάρο extra πράγματα. Δίνω απόλυτη προτεραιότητα στην εικόνα, στην κίνηση, στην πιστότητα των χρωμάτων και φυσικά στην απόχρωση του μαύρου. Η απόσταση θέασης απο τον απέναντι καναπέ είναι 4 μέτρα και η απόκλιση σε μοίρες απο το κέντρο απέναντι ίσως εως 35-40 μοίρες. Κυρίως για τηλεοπτικό σήμα και ταινίες απο nova, ote κλπ. Χώρος όχι ιδιαίτερα φωτεινός.

Εγώ θα πάω αντίθετα στο ρεύμα.

Για να πάρεις 65άρα OLED θα χρειαστεί να δώσεις από 1900 ευρώ και πάνω και όσο και καλύτερη εικόνα να πάρεις στο σκοτάδι (γιατί σε φωτεινό δωμάτιο θα είναι χειρότερη η OLED) μπορείς να πάρεις LED LCD με τα μισά χρήματα.

Στο skroutz που κοίταξα είδα αυτή σε καλή τιμή και με αρκετά καλές κριτικές...https://www.skroutz.gr/s/17990916/Samsung-QE65Q60R.html

Τώρα αν μπορείς να πας σε κάτι ανώτερο και ακριβότερο (πχ Q70R) ακόμη καλύτερα. Έτσι όπως το βλέπω η συγκεκριμένη είναι value for money.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
H q70r έχει επιλογή ρύθμισης για το local dimming;

Ναι...

γιατί σε φωτεινό δωμάτιο θα είναι χειρότερη η OLED

Όχι Γιάννη, από την LCD των 400 nits που δεν έχει αντιανακλαστικό φίλτρο η OLED θα δείχνει καλύτερα και σε φωτεινό δωμάτιο...
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Και εγώ αυτό αναρωτήθηκα! Μόνο αν είναι πανάκριβη premium led και με κόντρα ήλιο ίσως δείχνει λίγο καλύτερα από oled. Πράγμα βέβαια αδύνατο να έχεις τοποθετήσει τηλεόραση σε τέτοιο σημείο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Όχι Γιάννη, από την LCD των 400 nits που δεν έχει αντιανακλαστικό φίλτρο η OLED θα δείχνει καλύτερα και σε φωτεινό δωμάτιο...

Η συγκεκριμένη δηλαδή τηλεόραση δηλαδή η Q60R δεν έχει αντιανακλαστικό φίλτρο;

Πάντως σε site που διαβάζω όπου αναφέρεται bright room performance πάντα οι LED υπερτερούν.

Και εγώ αυτό αναρωτήθηκα! Μόνο αν είναι πανάκριβη premium led και με κόντρα ήλιο ίσως δείχνει λίγο καλύτερα από oled. Πράγμα βέβαια αδύνατο να έχεις τοποθετήσει τηλεόραση σε τέτοιο σημείο!

Η κάθε τεχνολογία έχει θετικά και αρνητικά. Και οι OLED υστερούν σε κάποια σημεία εκ των οποίων ένα είναι η μέγιστη φωτεινότητα (λόγω ABL).

Αν κάποιος σου πούλησε τέτοιας τεχνολογίας τηλεόραση ως τέλεια και καταλληλη για οποιαδήποτε χρήση και οποιοδήποτε περιβάλλον τότε σε κορόιδεψε.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η OLED όπως και κάθε τεχνολογία στην τηλεόραση θεωρείται premium μέχρι να βγάλει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος. Όταν γίνει αυτό, θα βρουν κάτι άλλο για να μας κάνουν να πάρουμε τηλεόραση, αλλιώς θα έκλειναν σαν εταιρίες ή θα έπεφτε η αξία τους.
Τώρα όλοι λένε για το απίστευτο κοντραστ που φυσικά και ισχύει, και εννοείται έχουν καλύτερη εικόνα για ταινίες από μια LCD.
Αλλά σε λίγο καιρό θα μας πείσουν για κάτι άλλο.. δε ξέρω τι θα είναι αυτό, φαντάζομαι θα προχωράμε σε τεχνολογίες που δίνουν μεγαλύτερες φωτεινότητες και χρωματικό πεδίο... Αν το δώσει αυτό μια oled δε ξέρω. Δεν ξέρω αν σαν τεχνολογία έχει κάποιο άνω όριο σαν φωτεινότητα.
Οπότε μην παίρνετε τηλεόραση νομίζοντας ότι είναι και η επένδυση της δεκαετίας, όπως κάναμε παλιά όσοι αγοράζαμε (ή ονειρεύομασταν) ακριβά βίντεο και ακριβές CRT τηλεοράσεις :D
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Η συγκεκριμένη δηλαδή τηλεόραση δηλαδή η Q60R δεν έχει αντιανακλαστικό φίλτρο;

Πάντως σε site που διαβάζω όπου αναφέρεται bright room performance πάντα οι LED υπερτερούν.



Η κάθε τεχνολογία έχει θετικά και αρνητικά. Και οι OLED υστερούν σε κάποια σημεία εκ των οποίων ένα είναι η μέγιστη φωτεινότητα (λόγω ABL).

Αν κάποιος σου πούλησε τέτοιας τεχνολογίας τηλεόραση ως τέλεια και καταλληλη για οποιαδήποτε χρήση και οποιοδήποτε περιβάλλον τότε σε κορόιδεψε.

Δεν με κορόιδεψε κανείς! Έχοντας Samsung υποτίθεται premium και lg oled μπορώ να κρίνω μόνος μου! Ακόμη και σε φωτεινό περιβάλλον η oled υπερτερεί! Το παραπάνω φως που δίνει η Samsung έχει ως αποτέλεσμα να καταστρέφει χρώματα και εικόνα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Απάντηση: Re: Απο plasma Samsung PS51F5500 σε τί άραγε?

Οπότε αν κατάλαβα καλά καλύτερα με μείνω με την πλάσμα για κανένα χρόνο ακόμα και βλέπουμε. Ήλπιζα ότι με ταβάνι το χιλιάρικο θα έβρισκα μια αξιόλογη σχετικά 65άρα μιάς και δεν με πολυενδιαφέρουν τα πολλά σύγχρονα καλούδια. Ας ήταν και με κάποια (μικρή όμως) υποχώρηση στην ποιότητα, μαύρο κλπ. Νομίζω ότι απο την διαφορά μεγέθους και μόνο θα μπορούσα να παραβλέψω ως ένα βαθμό την κάπως υποδιαίστερη εικόνα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Οι τηλεοράσεις με VA panel έχουν μια χαρά μαύρο για τα δικά μου μάτια. Μπορείς να βρεις και καλές και οικονομικές και μεγάλων διαστάσεων τηλεοράσεις στα 1000 ευρώ. Ακόμα και ως 70 ίντσες.
Αν δεν βλέπεις 4K/High dynamic range/ wide colour gamut χάνουν και λιγο το νόημα τους οι ακριβές lcd
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Απάντηση: Re: Απο plasma Samsung PS51F5500 σε τί άραγε?

Μόλις επέστρεψα απο μια βόλτα σε Κοτσο... και ΜΜ. Είδα από κοντά τα μοντελάκια που ήθελα και έβγαλα κάποια συμπεράσματα για τα δικά μου γούστα.
1) Οι LG δεν είχαν διαύγεια στην εικόνα τους, ήταν κάπως σκοτεινές και έχαναν πολύ όσο απομακρυνόσουν απο το κέντρο.
2) Η 9005 σίγουρα μου άρεσε αλλά όχι όσο η Q70 η οποία ήταν ένα κλικ πάνω σε ευκρίνεια και ζωντάνια. Δεν μιλάω για Q80 και πάνω. 'Ηταν όνειρο όπως και η τιμή τους.
3) Η 8196 θα ήταν μία πολύ τίμια επιλογή. Δεν είχε την ζωντάνια της 9005 αλλά μπορούσες να βλέπεις εξίσου καλά και απο αρκετές μοίρες πλάι, κάτι που η 9005 δεν τα πήγαινε τόσο καλά.
4) Η έκπληξη για εμένα ήταν η Q60 που παρόλο που οι κριτικές δεν είναι οι καλύτερες με εξέπληξε ευχάριστα. Βέβαια έπαιζε τα γνωστά demo των καταστημάτων όπως και όλες. Όμως εγώ ζήτησα απο τον πωλητή αν μπορούσα να δω τηλεοπτικό σήμα όπως είδα και στην 8196 και μου είπε φυσικά. Το λοιπόν έδειχνε αξιοπρεπέστατα αντενα, αλφα, σταρ, οπεν τα πάντα. Και η τιμή της 900 στις 65". Η Q70 μπορεί να είναι ανώτερο μοντέλο FA και τα λοιπά όμως ζητάει και 500 παραπάνω.
Άρα ταπεινή μου άποψη ότι είναι ότι η q60 είναι VFM τι λέτε?
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Να σου πω την αλήθεια, επειδή σήμερα ήμουν και γω στα public και τσέκαρα τις 65αρες, μετά τις OLED, η 9005 της sony και η Q60 (και γενικά οι Qled) είχαν από τις καλύτερες εικόνες....Δεν είδα τηλεοπτικό, αλλά και γω αν δεν πέσει κοντά στο 1000αρικο η Sony, με βλέπω για την Samsung...To μόνο που με απασχολεί, είναι η απουσία του Local Dimming...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Από plasma Samsung PS51F5500 σε τι άραγε;

Η 65" XF9005 προσφερόταν στα 1200 ευρώ την περίοδο της Black Friday και στα 1300 ευρώ την πρόσφατη εορταστική περίοδο. Τίμιες τιμές και σίγουρα αξίζει η αγορά της σε αυτό το budget.
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Απάντηση: Από plasma Samsung PS51F5500 σε τι άραγε;

Και 1200 να ξαναπέσει η 9005 πάλι θα έχουν 300 διαφορά. Αλλά δεν ξέρουμε αν πέσει και η Q60. Έστω και να μείνει η διαφορά των 300 αξίζει για το Local Dimming, ακόμα και για το full aray? Για εμένα πάντως όχι. Έβγαλαν μια τεχνολογία
την ονόμασαν όπως την ονόμασαν και μεις πρέπει να νομίζουμε ότι δεν γίνεται χωρίς αυτά. Γιατί μήπως πρόπερσυ ή παραπρόπερσυ δεν υπήρχαν αξιόλογα μοντέλα που δεν υπήρχαν αυτές οι τεχνολογίες?