Αναβάθμιση πολυκάναλου συστήματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Καλησπέρα σε όλους , καλή Χρονιά με υγεία και ό,τι επιθυμεί ο καθένας !

Γενικά μιλώντας , είμαι ένας μέσος ακροατής (για να μην πώ beginner καλύτερα) ο οποίος ακούει λίγη μουσική και κατα κύριο λόγο βλέπει ταινίες με Dolby Digital. Δεν αναζητώ την τελειότητα , δεν γυρεύω κάτι ακραίο και προφανώς δεν σκοπεύω να ξοδέψω μια περιουσία για ένα ηχοσύστημα το οποίο θα ξεπερνά τις προσδοκίες μου . Με λίγα λόγια , αυτό που έχω τώρα στην κατοχή μου με καλύπτει για να γούστα μου και για την δουλειά που το θέλω , απλά θα ήθελα τις συμβουλές σας για το άν αξίζει να προχωρήσω σε μια αναβάθμιση που στόχο θα έχει να αυξήσει την ποιότητα του ήχου γενικά , ή να κάτσω στα αυγά μου και να μείνω σε ότι έχω .
Έχω λοιπόν ένα σαλόνι 30 τμ , διαστάσεων 5x6m , και υπάρχει μια Samsung TV 55'' UHD 4K , ένας Pioneer VSX-329K , ένα σέτ 5 ηχείων της Roister ,τα HT-4000 και ένα subwoofer Yamaha NS-SW100.

Θέτοντας ώς όριο τα 1.000 euros , και κρατώντας το υπάρχον SUB , υπάρχει κάτι καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω σε ενισχυτή και ηχεία απο τα ήδη υπάρχοντα ?? Αξίζει τον κόπο ??
Δεν σκέφτομαι για ATMOS και τέτοια, καθώς όπως είπα αυτό που ενδιαφέρει είναι η αναβάθμιση στην ποιότητα του ήχου γενικά σαν 5.1 αν και έφόσον αυτή μπορεί να επιτευχθεί με το οριο του χιλιάρικου κρατώντας το Sub και πάντα σε σύγκρισή με το setup που ήδη έχω.

Έχω επίσης και το Subwoofer της Roister το οποίο θα στείλω για επισκευή , όπως επίσης και έναν παλιό 7κάναλο Yamaha RX- V659.

Υπάρχει κάποια πρόταση παρακαλώ??

Βάζω και ένα σχεδιάκι στο χέρι έτσι στα γρήγορα , έμαθα οτι είστε μπανιστηρτζήδες όμως , οπότε θα ανεβάσω φωτογραφία του σαλονιού όταν πάω σπίτι.:ciao::ciao:
 

Attachments

  • val.jpg
    val.jpg
    27.7 KB · Views: 226

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εάν αλλάξεις sub και ηχεία θα πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου, ακόμα και κρατώντας τον ενισχυτή που έχεις.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
ΩΩΩΩΩΩ!! Πολύ γρήγοροι είστε ρε παιδιά !! ... ακόμα δεν πόσταρα ... !

Έχεις καμια καλή πρόταση δηλαδής ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στο χιλιάρικο; Εύκολα. SVS PB1000 το sub και μια τριάδα Polk Τ50 & Τ30 για εμπρός. Κρατάς ένα ζευγάρι από τα HT4000 για surround και έχεις αναβαθμιστεί σημαντικά.
 

henry_kay

New member
23 November 2017
43
Να κάνω και εγώ hijack το thread γιατί έχω και εγώ παρόμοια διαμόρφωση σαλονίου;

Σε σύστημα με Denon x2300h, 2 Zensor 3 μπροστα, και ένα Zensor vokal κεντρικό, από που θα ερχόταν η μεγαλύτερη αναβάθμιση στον ήχο (περισσότερο για ταινίες και λιγότερο για μουσική); Από ένα SVS PB1000 ή από 2 surround ηχεία; Και αν η καλύτερη επιλογή είναι τα surround, να πάρω 2 Zensor 5 για μπροστά και να μετακινήσω τα Zensor 3 πίσω, ή κάποιον άλλο συνδυασμό;

Ευχαριστώ!
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
To subwoofer εφόσον μπουν αυτά τα μπροστινά που έχουν και χαμηλές , πρέπει να το αλλάξω? Δεν με καλύπτει ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ρωτάς δηλαδή ποια θα είναι μεγαλύτερη αναβάθμιση στον κινηματογραφικό ήχο. Το κινηματογραφικό χαμηλό που χρειάζεται για να πάρει σάρκα και οστά ο ήχος και να γίνει μεστός και εντυπωσιακός ή ο κινηματογραφικός ήχος του surround που δημιουργούν μια ηχητική σφαίρα μέσα στην οποία είσαι και συμβαίνουν διάφορα δρώμενα; Δύσκολη η απάντηση. Είναι και τα δύο σημαντικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
To subwoofer εφόσον μπουν αυτά τα μπροστινά που έχουν και χαμηλές , πρέπει να το αλλάξω? Δεν με καλύπτει ?

To subwoofer που έχεις τώρα δεν σε καλύπτει γενικώς. Τα T50 θα παίξουν γενικότερα καλύτερα αλλά δεν αντικαθιστούν κανένα subwoofer. Η ερώτηση αφορά την καλύτερη δυνατή αναβάθμιση στον ήχο σου με 1000 ευρώ.
Σου έδειξα τα δύο σημεία που θα απογειώσουν τον ήχο σου σε σχέση με τώρα και που κατά τη γνώμη μου με 1000 ευρώ δεν μπορείς να βρεις καλύτερη αναβάθμιση.

Την αναβάθμιση πρέπει να τη δεις ολόκληρη. Δεν καταλαβαίνω την επόμενη ερώτηση που έχει να κάνει με το σπάσιμο στα δύο.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Να κάνω και εγώ hijack το thread γιατί έχω και εγώ παρόμοια διαμόρφωση σαλονίου;

Σε σύστημα με Denon x2300h, 2 Zensor 3 μπροστα, και ένα Zensor vokal κεντρικό, από που θα ερχόταν η μεγαλύτερη αναβάθμιση στον ήχο (περισσότερο για ταινίες και λιγότερο για μουσική); Από ένα SVS PB1000 ή από 2 surround ηχεία; Και αν η καλύτερη επιλογή είναι τα surround, να πάρω 2 Zensor 5 για μπροστά και να μετακινήσω τα Zensor 3 πίσω, ή κάποιον άλλο συνδυασμό;

Ευχαριστώ!

Κ γω παίζω με την ίδια τριάδα μπροστά, χωρίς surround. Ένα sub θα απογειώσει τη φάση. Σε εμένα κάνει όλη την διαφορά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν υποστηρίζεται HDR, όχι πλήρως τουλάχιστον.

Θα είναι η επόμενη αναβάθμιση αυτή με νέο AVR. Τώρα κοιτάς να φτιάξεις τον ήχο σου με 1000 ευρώ. Για ηχητική αναβάθμιση δεν ρώτησες;

Tip: Εναλλακτικά υπάρχουν πηγές με δεύτερο HDMI output όπου στέλνεις ήχο στον AVR και εικόνα στην TV απ' ευθείας.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Είναι τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας. Όντως είναι πιο εντυπωσιακό ένα σωστό sub και δε συγκρίνεται αυτό που έχει ο φίλος με το svs που πρότεινες. Αλλά αν δε μπορεί να χειριστεί τα νέα φορμά εικόνας θα είναι ένας σοβαρός μπελάς. Υπό αυτή την έννοια, ίσως έχει περισσότερο νόημα ένας denon 2600. Λύσεις όντως υπάρχουν και για να εξεταστούν πρέπει να δούμε τι αρχεία και από τι πηγές βλέπει συνήθως ο φίλος.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Συμφωνώ απόλυτα με τον αγαπητό Λεωνίδα.
Είτε sub είτε surround speakers ( για να γίνει επιτέλους 5.1 το 3.1 ) είναι ακριβώς το ίδιο σημαντικά.
Αν είναι σε πολυκατοικία και δεν μπορεί να έχει εντάσεις, πρώτη κίνησή μου θα ήταν τα surround speakers για να πάρει τον περιβάλλοντα ήχο που "απογειώνει" τις ταινίες.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Οι πηγές πού βλέπω είναι Netflix με χρήση Arc, Blu-ray από htpc με HDMI στον pioneer, άντε και καμιά Blu-ray rip πάλι από το htpc.
Μένω σε μονοκατοικία οπότε από εντάσεις μπορώ να είμαι γύρω στα 2000watt RMS...😋
Οπότε η πρώτη κίνηση είναι η αναβάθμιση της Τριάδας μπροστά και επομενη αυτή τού ενισχυτή και τέλος του sub.
Να ρωτήσω, επειδή έχω στην κατοχή μου και το sub τής roister το οποίο θα το στείλω για μια μικρό επισκευή, θα με καλυπτε από πλευράς δύναμης? Το λέω γιατί αν ναι , να δώσω κάτι παραπάνω για την τριάδα η τον ενισχυτή. Είναι το σαμπγουφερ τών HT 4000 στα 150 RMS, το μισό του svs που προτείνει ο φίλος.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν θες να το... νοιώθεις το μπάσο, όχι, δεν θα σε καλύψει κανένα πέραν από δυνατά SVS, Epik Empire ( τρελλό value for money, αλλά σπάνια και έχει κλείσει και η εταιρία ), Arendal ( πολύ καλά, ωραίο value for money, όχι το ίδιο δυνατά με τα SVS, αλλά κοντά ).
Κάτι Klipsch, B&W, Velodyne ( πλήν DD1812 ), Yamaha, Roister, Onkyo, Pioneer, κλπ είναι για να τα κλαίνε οι ρέγγες.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Με ψήνεις άσχημα φίλε, σταμάτα γιατί τίς γιορτές έφυγαν 3 χαρτιά από δώ και από κει, μήν με λές άλλα τέτοια. Πες μου ότι έχω το καλυτερο σύστημα να τελειώνουμε, γιατί είμαι επιρρεπής σε μαλακίες, και μετά ποιος ακούει την γυναίκα... Άμα δεί νέα ηχεία και σαμπ θα με ρωτάει και είμαι αναγκασμένος να τής πω πως δεν είναι αυτό που νομίζει... Δεν είναι ηχεία.. σκαμπό είναι που τα ρίχνεις κάτω και κάθεσαι...🤕
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Θα συμφωνήσω με αυτά που πρότεινε ο pleo. Με τα λεφτά που εσύ είπες ότι μπορείς να διαθέσεις θα έχεις ένα πλήρες 5.1 σύστημα με καλό σαμπ.
Αν κάποια στιγμή νιώσεις ότι δε σε καλύπτει ο ενισχυτής, δίνεις ένα χαρτί ακόμα του χρόνου στις γιορτές. :music-smiley-005:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Είναι τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας. Όντως είναι πιο εντυπωσιακό ένα σωστό sub και δε συγκρίνεται αυτό που έχει ο φίλος με το svs που πρότεινες. Αλλά αν δε μπορεί να χειριστεί τα νέα φορμά εικόνας θα είναι ένας σοβαρός μπελάς. Υπό αυτή την έννοια, ίσως έχει περισσότερο νόημα ένας denon 2600. Λύσεις όντως υπάρχουν και για να εξεταστούν πρέπει να δούμε τι αρχεία και από τι πηγές βλέπει συνήθως ο φίλος.

Έχει γράψει ότι δεν τον ενδιαφέρει ως προτεραιότητα κάτι άλλο για την ώρα εκτός από την ηχητική αναβάθμιση. Γι' αυτό και η πρότασή μου στοχεύει ακριβώς εκεί που πονάει τώρα το σύστημά του. Μάλιστα έγραψε ότι δεν τον ενδιαφέρει να πάει σε κάτι περισσότερο από 5.1.

Συνεπώς ένα sub και μια τριάδα νέα ηχεία είναι εκείνο που θα κάνει τη μεγάλη διαφορά σύμφωνα με αυτό που θέλει. Είναι μεγαλύτερη αναβάθμιση από ας πούμε ένα νέο sub, έναν 2600H και να κρατήσει για κυρίως ηχεία τα ηχεία από το σετ της Roister.
Όχι πως δεν θα βοηθήσει ένας νέος και καλύτερος ενισχυτής AV με καλύτερη αποκωδικοποίηση από αυτόν που έχει, απλά δεν θα είναι το μέγιστο που θα μπορεί να πάρει από τα 1000 ευρώ στην παρούσα φάση.
Ο ίδιος έγραψε ότι θέλει να ακούει καλύτερα μουσική επίσης. Με τα Roister τι να ακούσει ακριβώς... ;
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Σωστά φίλε pleo. Όπως είπα, είμαι αρχάριος, δεν έχω αυτί για να κρίνω σοβαρά συστήματα, μπορώ όμως να καταλάβω ότι μουσική σε μέση ένταση με αυτά που έχω δεν ακούγεται..Θα προσπαθήσω μέχρι το Πάσχα, τμηματικά να πάρω αυτά που πρότεινες, τα Polk μαζί με αυτό το svs. Θα κρατήσω προς το παρόν για τα πίσω τίς κολώνες από τα roister και βλέπουμε. Atmos και τέτοια δεν πρόκειται να βάλω, καθώς όταν έκανα το σπίτι μερίμνησα για καλώδια για όλα αλλά για 5.1 στήσιμο. Δεν σκοπεύω για κάτι περισσότερο από 5.1 , δεν έχω απαιτήσεις, αλλά μία αναβάθμιση για σωστή χαλαρή μουσική ψήνομαι στο κοντινό μέλλον. Δεν ξέρω πως θα ακούγεται βέβαια, οπότε πάω σύμφωνα με αυτά που μου έβαλες.
Μια φορά ακούσα όλο κι όλο ένα σοβαρό συστημα hi-fi και μου πέσαν τα σφραγίσματα...
Νομίζω ήταν κάτι bw πανάκριβα με έναν Rega ενισχυτή και ο τύπος είχε και ένα dac αν το λέω καλά και έδινε πόνο από εκεί.