Καθοδήγηση για ενεργά monitors για ακρόαση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Euphorion

New member
8 January 2020
8
Καλησπέρα και καλωσήρθα στο site!

Διάβασα αρκετά θέματα σχεδόν ίδια με την περίπτωσή μου άλλα θα ήθελα κι εγώ μια πιο ειδική καθοδήγηση.

Λοιπόν, έχω καταλήξει να προχωρήσω σε αγορά ενεργών ηχείων για ακρόαση μουσικής πιο πολύ!

Να πω πως έχω ήδη κάποια παλιά 4άρια Tascam και μία focusrite για να χαζογράφω κιθάρα (σπάνια πια) και να ακούω μουσική. Αυτά τα έχω στο γραφείο.

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω δύο ενεργά monitors για το σαλόνι.
Να τα συνδέσω με ένα μικτάκι και πάνω στο μικτάκι να βάλω:
το πικάπ για να ακούω δίσκους,
ένα Bluetooth receiver για να ακούω από όπου θέλω
και την τηλεόραση για να ακούω μουσική και από εκεί.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
Ο χώρος μου είναι 23 τμ. Μου κάνουν 6.5 ίντσες ή πρέπει να πάω σε 8; Θα προτιμούσα 6.5 για να μην είναι γομάρια.
Τα μόνιτορ που σκέφτομαι να πάρω είναι τα jbl 308p ή 306P. Οπότε καταλαβαίνετε το budget μου. Θα πάω να τα ακούσω φυσικά άλλα ο χώρος δε θα είναι ο ίδιος...
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
Όταν μιλάμε για αυτοενισχυόμενα μιλάμε κατ’ ανάγκη για μόνιτορ; Όπως είπα τα θέλω βασικά για ακρόαση.
Επιθυμητή οποιαδήποτε άλλη άποψη σχετικά με το setup που σκέφτομαι (μικτάκι, monitors).

(Αν έχετε να προτείνετε κάτι και σε ενισχυτή με παθητικά το κοιτάω. Απλά πιστεύω θα πάει πιο ακριβά και δε θέλω να μπλέκω με ματσαρίσματα κλπ)

Ευχαριστώ!
 

Euphorion

New member
8 January 2020
8
Απάντηση: Re: Καθοδήγηση για ενεργά monitors για ακρόαση

Ο χώρος είναι ενιαίος και ορθογώνιος.
Τα ηχεία θα μπουν από τη μεγάλη πλευρά και θα ακούω σε απόσταση 3.5 μέτρων.
Να πω ότι ο χώρος δεν κλείνει έχει δηλαδή ένα άνοιγμα και συνεχίζει το υπόλοιπο σπίτι. Το άνοιγμα αυτό είναι στον τοίχο που θα μπουν τα ηχεία άλλα στην άκρη.
Να πω ακόμα ότι τα ηχεία θα είναι κοντά στον τοίχο.

Ευχαριστώ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Η απόσταση είναι πολύ μεγάλη και σε καμία περίπτωση
προτεινόμενη για ''σοβαρό'' άκουσμα.
Αν είναι απλά για να ακούς τότε εντάξει.
Όπως και να έχει όμως τα μικρά θα πέσουν λίγα στον χώρο
εκτός και προστεθεί sub με κανονική ισοστάθμιση.
Αλλιώς θα πρότεινα σίγουρα 8'' και με μπροστινό bass reflex.
 

Euphorion

New member
8 January 2020
8
Απάντηση: Re: Καθοδήγηση για ενεργά monitors για ακρόαση

Ευχαριστώ πολύ για τη σαφή απάντηση. Οπότε πάω για 8άρια.
Το μπροστινό br που λες μου αλλάζει τα σχέδια, θα ψάξω εναλλακτικές.
Μια ματιά που έριξα πάντως στο Manual των jbl δε λέει πουθενά ότι δεν πρέπει να μπαίνει κοντά σε τοίχο. ...Δε λέω ότι θα έπρεπε να το λέει.
thanks
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία έχουν κάποιες ρυθμίσεις με τις οποίες ίσως δεν έχεις
πρόβλημα με την τοποθέτηση.
New Boundary EQ settings compensate for low frequency variants introduced by the environment
HF Trim switch adjusts high-frequency output to room acoustics or personal preferences
 

Euphorion

New member
8 January 2020
8
Απάντηση: Re: Καθοδήγηση για ενεργά monitors για ακρόαση

μμ ναι. Οπότε ίσως και να κάνουν.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Σε αυτή την τιμή και σε 8αρι woofer μονο σε monitors.
Kαι Dali και klipsch και elac κ.α. μπορείς να βρεις σε home speakers, αλλά ή οι τιμές τους θα ειναι αλλου ή θα εχουν μικρα woofers.
Aπο monitor ενα καρο....ριξε μια ματια
https://www.skroutz.gr/c/571/autoen...r_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=300.001
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Αν θέλεις να ακολουθήσεις μερικούς βασικούς κανόνες συνδεσμολογίας(χωρίς όμως να είναι και απολύτως απαραίτητο) ,φρόντισε το μικτακι που θα πάρεις να έχει xlr εξόδους ή το ηχείο να έχει και xlr και rca εισοδους.
Ετσι θα εχεις τις σωστες συνδέσεις.
Αν δεν , μην στεναχωριέσαι....και με rca σε xlr μια χαρά θα είσαι!
 

Euphorion

New member
8 January 2020
8
Απάντηση: Re: Καθοδήγηση για ενεργά monitors για ακρόαση

Ωραία thanks,
βασικά έχω ένα μικρό μικτάκι, το Behringer Xenyx 502 το οποίο έχει trs outputs unbalanced. Θα έχω κάποιο θέμα;
Έχει κανείς εμπειρία με τα jbl 308 κοντά σε τοίχο;
Άλλη μία ερώτηση. Αν βάλω τα μόνιτορς στο τραπεζάκι της τηλεόρασης και αυτά εξέχουν λίγο από τα πλάγια 4εις πόντους (δηλαδή δεν πατάνε τελείως) δεν είναι ό,τι καλύτερο έτσι; Δηλαδή χρειάζομαι και βάσεις; Οι βάσεις που παίζουν είναι λίγο άσχημες για σπίτι...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Το ιδανικο θα ηταν να ειναι balanced.
Eπειδη τα εχω και τα δυο, δεν θα εχεις κανενα προβλημα συνδεσιμοτητας .
Εγω τα 308 τα "εριξα" σε μια γωνια και μια χαρα ακουγονταν.
Τωρα αν ψαχνεις το τελειο,δυστυχως,δεν μπορω να σε βοηθησω, γιατι ειμαι της αποψης να παιζει δυνατα και καθαρα!!
Τα υπολοιπα τα αφηνω για τους hiendαδες.
Μια λυση που ειχα βρει καποτε για ενα θεμα παρομοιο με το δικο σου στο θεμα στηριξεις ηταν η εξης.
Πηρα ενα χοντρο γυαλι στην διασταση της βασης του ηχειου και καθαρισα.
Οχι οτι το καλυτερο, αλλα προκειμενου να κανω το σπιτι καλυβα του καραγκιοζη, συμβιβαστικα με αυτο τον τροπο
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Συγνώμη για την επέμβαση αλλά θεωρώ είναι κρίμα με μια μεριά κρξ παραχώρηση σε κόστος και χώρου να μην πάρει κάποιος το μέγιστο από τα εξαίρετα jbl.
Και δεδομένου του χώρου που είναι μεγάλος θα παίζουν σε υψηλές εντάσεις, με αποτέλεσμα το μπουμάρισμα ή οι συντονισμοι να είναι αναπόφευκτοι.
Υπάρχουν βάσεις σταθερές και στιβαρές, καλόγουστες οι οποίες δεν χαλάνε την αισθητική ενός σαλονιού και προσφέρουν τη δυνατότητα τήρησης των στοιχειωδών κριτηρίων ορθής τοποθέτησης των ηχείων
Διαφορετικά μια ηχομπαρα να είναι καλύτερη επιλογή
Μην παρεξηγηθω, απλά καταθέτω την άποψη μου
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Eγω προσωικα δεν σε παρεξηγω!
Για κανε μια βολτα απο το σπιτι ,να τα πεις αυτα στην γυναικα μου.:flipout:
 

Euphorion

New member
8 January 2020
8
Απάντηση: Re: Καθοδήγηση για ενεργά monitors για ακρόαση

όσες βάσεις βλέπω είναι κάτι μεταλλικές ασχήμιες. Να ρωτήσω κάτι; Πάνω στη βάση δένεται το μόνιτορ ή με κάνα σεισμό θα βρεθεί σε κάνα κεφάλι;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Όχι δεν δένονται...ο πιο ασφαλής τρόπος που εξασφαλίζει μια α σταθερότητα και παράλληλα και μια τύπου απομόνωση, ειναι το blu tac
 

Euphorion

New member
8 January 2020
8
Απάντηση: Re: Καθοδήγηση για ενεργά monitors για ακρόαση

Όχι δεν δένονται...ο πιο ασφαλής τρόπος που εξασφαλίζει μια α σταθερότητα και παράλληλα και μια τύπου απομόνωση, ειναι το blu tac

Thanks