82-86 inces ταβάνι το 2000

75αρα στο 1000ρικο

Καλημέρα.

Ψάχνω μια 75αρα κοντά στα 1000

Αυτή είναι καλή; https://www.skroutz.gr/s/18650144/LG-75UM7600.html
Δεν μπορώ να βρω κριτικές στο ίντερνετ και προβληματίζομαι.

Η χρήση της θα είναι ταινίες περισσότερο και μετά PS4

H τηλεόραση που θα αντικαταστήσει είναι η Samsung UE H6200 .
Την αλλάζω γιατί με κούρασε το μέγεθος και η σκοτεινή οθόνη της Samsung απόσταση θέασης 5μ.




Είδα και αυτή που είναι πολύ καλή και με VA panel
https://www.ekos.gr/product/hisense_h75b751075
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Αν η θέση θέασης είναι γύρω από την ευθεία ,απέναντι από το μέσο προβολής , τότε δες για tv με VA panel με μεγαλύτερο λόγο αντίθεσης (εγγενής λόγος αντίθεσης 4000:1) και καλύτερες διαβαθμίσεις στα σκοτεινά και όχι με IPS/PLS (εγγενής λόγος αντίθεσης 1000:1) όπως η πρώτη που κοιτάς.


Επίσης αν οι συνθήκες (σκοτεινές) και ο χώρος το επιτρέπουν (τοποθέτηση) εννοείται και βιντεοπροβολέας.
 
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Δεν θέλω βιντεοπροβολέα γιατι θέλω να βλέπω κανάλια και μέρα. Αλλά στο 1000ρικο δεν έχει καλους προβολείς short throw laser με καλο input latecny (σκεφτόμουν τον XIAOMI laser projector)

Η απόσταση είναι 5μ αλλά ευθεία απένατι ακριβώς. Δεν υπάρχει πιθανότητα να κοιτάξει κανείς την TV υπογωνία.

Την Hisense την εμπιστεύεστε σαν μάρκα? Στα χαρτιά δείχνει πολύ δυνατή (Dolby Vision , VA panel)

Με βλέπω για την Hisense και νομίζω όποιος ψάχνει 75" στο 1000ρικο για μια καλή τηλεόραση

αυτά ( https://www.displayspecifications.com/en/model/ab141a28 ) τα χαρακτηριστικά σε καλύτερη τιμή δεν υπάρχουν!
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Δεν θέλω βιντεοπροβολέα γιατι θέλω να βλέπω κανάλια και μέρα. Αλλά στο 1000ρικο δεν έχει καλους προβολείς short throw laser με καλο input latecny (σκεφτόμουν τον XIAOMI laser projector)

Η απόσταση είναι 5μ αλλά ευθεία απένατι ακριβώς. Δεν υπάρχει πιθανότητα να κοιτάξει κανείς την TV υπογωνία.

Την Hisense την εμπιστεύεστε σαν μάρκα? Στα χαρτιά δείχνει πολύ δυνατή (Dolby Vision , VA panel)

Με βλέπω για την Hisense και νομίζω όποιος ψάχνει 75" στο 1000ρικο για μια καλή τηλεόραση

αυτά ( https://www.displayspecifications.com/en/model/ab141a28 ) τα χαρακτηριστικά σε καλύτερη τιμή δεν υπάρχουν!

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω για θέαση ταινιών θα πρέπει να κοιτάς VA panels .. ειδικά αν βλέπεις στην ευθεία σε σκοτεινό χώρο θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα από τα IPs . Άρα κοιτάς κάποιο από τα μοντέλα της Samsung κατ' εμε.

Από Hisense δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά φαίνεται να υπερισχύει άνετα στο χώρο της budget - vfm αγοράς. Ότι review έχω διαβάσει την προτείνουν και νομίζω πρέπει να είναι αυτή τη στιγμή 3η ή 4η σε πωλήσεις εταιρεία...

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το after sale support ειδικά εδώ στην Ελλάδα.

Για το λόγο αυτό ακόμα δεν θα πήγαινα σε Hisense αν και αντικειμενικά μάλλον αντιπροσωπεύει το καλύτερο vfm ειδικά στις 75"..
 
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Απλά θα χρειαστώ κάτι καλό για player PLEX γιατί απο ότι βλέπω στα forums , η Hisense είναι τραγική και δεν έχει app PLEX αλλά ένα opera browser PLEX που παίζει μονο transcoded .
Απο κάπου πρέπει να κόψουν οι άνθρωποι
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Θα μπορούσες να σκεφτείς και τις Samsung 75RU που βγαίνουν γύρω στο χιλιάρικο και είναι tizen 5.0 ..
 
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Το πάω αυτό που λές ένα βήμα παραπάνω...
Απο την στιγμή που με την αγορά Hisense η αγορά εξωτερικού (καλου) PLEX player θα φτάσει το κόστος +200 περίπου, άρα πάμε στα 1200
ε τότε γιατί να μην δω και αυτήν

https://www.you.gr/tileorasi-ichos/...led-4k-ultra-hd-tv-smart-dvb?source=referrals

που πιστεύω είναι άλλη κλάση!
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Το πάω αυτό που λές ένα βήμα παραπάνω...
Απο την στιγμή που με την αγορά Hisense η αγορά εξωτερικού (καλου) PLEX player θα φτάσει το κόστος +200 περίπου, άρα πάμε στα 1200
ε τότε γιατί να μην δω και αυτήν

https://www.you.gr/tileorasi-ichos/...led-4k-ultra-hd-tv-smart-dvb?source=referrals

που πιστεύω είναι άλλη κλάση!

Δεν το συζητάμε... Εδώ μπαίνει το quantum dot και αλλάζουμε επίπεδο..

Βέβαια έχουμε φτάσει και +50% του αρχικού μπατζετ... ;)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 75άρα στο 1000ρικο

LCD είναι οι QLED, συνεπώς οι διαφορές με τηλεοράσεις ίδιας τεχνολογίας δεν είναι τόσο μεγάλες. Επίσης, εφόσον δεν είναι απαραίτητα τα 100 Hz (για παρακολούθηση αθλητικών), οι οικονομικές Samsung RU7xxx μάλλον θα είναι ικανοποιητικές λύσεις. Εναλλακτικά, LG 70" (με VA panels).
 
Re: Απάντηση: 75άρα στο 1000ρικο

LCD είναι οι QLED, συνεπώς οι διαφορές με τηλεοράσεις ίδιας τεχνολογίας δεν είναι τόσο μεγάλες. Επίσης, εφόσον δεν είναι απαραίτητα τα 100 Hz (για παρακολούθηση αθλητικών), οι οικονομικές Samsung RU7xxx μάλλον θα είναι ικανοποιητικές λύσεις. Εναλλακτικά, LG 70" (με VA panels).

Θέλω 75αρα
Υπάρχει LG 75 με VA panel?

Την σειρά QLED δεν την θέλω μόνο για την τεχνολογία, αλλά και για το πολύ καλό smart του θέματος.
Με ενδιαφέρει πολύ να έχει καλό PLEX player ενσωματομένο
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Για μένα πας στην Q60 αν φτάνει το μπατζετ σου. Σε σχέση με τις RU έχει καλύτερη εικόνα και σαφώς καλύτερο player που είναι αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως. επίσης έχει και καλύτερα gaming χαρακτηριστικά.
Αν πρόκειται να μπλέξεις και με 3rd party players και ιστοριες για να δεις plex το value σε σχέση με τις RU μεγαλώνει..
Δεν πιστεύω οτι έχει νόημα να κοιτάς LG για τη χρήση που τη θες σε αυτες τις ίντσες και μπατζετ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 75άρα στο 1000άρικο

500 επιπλέον ευρώ, δεν τα αξίζει η 75" Q60R, σε σύγκριση με τις 75" RU7xxx. Η LG δε διαθέτει LCD με VA panels άνω των 70". Σε κάθε περίπτωση, για 5 μέτρα απόσταση, ακόμα και οι 75" είναι λίγες.
 
Re: Απάντηση: 75άρα στο 1000άρικο

500 επιπλέον ευρώ, δεν τα αξίζει η 75" Q60R, σε σύγκριση με τις 75" RU7xxx. Η LG δε διαθέτει LCD με VA panels άνω των 70". Σε κάθε περίπτωση, για 5 μέτρα απόσταση, ακόμα και οι 75" είναι λίγες.

Δυστυχώς φίλε μου το μπάτζετ με περιορίζει στις 75"

Τώρα που λες ότι η LG σε 75" έχουν και αυτές VA panel πρότεινέ μου μια καλή LG
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: Απάντηση: 75άρα στο 1000άρικο

500 επιπλέον ευρώ, δεν τα αξίζει η 75" Q60R, σε σύγκριση με τις 75" RU7xxx. Η LG δε διαθέτει LCD με VA panels άνω των 70". Σε κάθε περίπτωση, για 5 μέτρα απόσταση, ακόμα και οι 75" είναι λίγες.

Δεν ξέρω πως μετριέται αν αξίζει ή όχι... Αν βάλεις να δεις μια ταινία 24p στην RU7 και έχει judder ας πούμε φαντάζομαι θα ξενερώσεις... Γενικά η q60 είναι άλλη τεχνολογία.. βασικά έχει κουτσουρεμένη την ''καλή'' τεχνολογία της Samsung. με τον quantum cpu και διάφορα smart features που δεν υπάρχουν στην RU7. Βασικά δεν συγκρίνεται καν μτην RU7 αλλά με την RU8 απότι βλέπω στα reviews.

Το θέμα είναι πόσο άνετος είναι ο φίλος με το μπατζετ. Στα 5μ έτσι κ αλλιώς πολλά απτα πλεονεκτήματα της Q60 χάνουν το value.

Anyway .. η απάντηση στο 75ara στο χιλιάρικο είναι προφανώς η RU7.

Αν ήταν 75αρα στο χιλιοπεντακοσάρικο θα λέγαμε την Q60. ;)
 
Re: Απάντηση: 75άρα στο 1000άρικο

Στα 5μ έτσι κ αλλιώς πολλά απτα πλεονεκτήματα της Q60 χάνουν το value.

Τα βασικά όμως τα βλέπεις μια χαρά!
η Q60 έχει Native contrast 6292:1 και η RU7 5650:1
και
Peak Brightness η Q60 έχει 354 και η RU7 278

Αυτά φαίνονται και απο τα 5μ μια χαρα.

λέω να περιμένω αν μέσα στις εκπτώσεις ιανουαρίου πέσει καμιά Q60 75αρα κανα κατοστάρικο ακόμα την πήρα... Αυτήν την στιγμή φίλος που έχει μαγαζί μου την δίνει 1400
Αν πέσει κανακατοστάρικο ακόμα τότε μιλάμε για 300 πάνω απο τον προυπολογισμό , αλλά με την αναμονή καλύπτεται.
Στην χειρότερη τον Απρίλιο που κυκλοφορούν κάθε χρόνο τα νέα μοντέλα, πάντα πέφτουν λίγο ακόμα τα τρέχοντα μοντέλα πριν κυκλοφορίσουν τα καινούρια.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 75άρα στο 1000άρικο

Άμα μπορείς να περιμένεις και να κάνεις την υπέρβαση οικονομικά, βάλε υπό παρακολούθηση την 82" RU8002. Ουσιαστικά, πρόκειται για ισάξιο μοντέλο με την Q60R.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Και 86 υπάρχουν τώρα στα 1999. Απλά μοντέλα μεν, αλλά λιγα χρόνια πριν η τιμή ήταν με ένα 9 ακόμα στο τέλος
Μετά τις oled υπάρχει χώρος για μεγάλες μειώσεις στις τιμές στις lcd...
 
Re: 75αρα στο 1000ρικο

Αυτές έχω βάλει σε παρακολούθηση.
Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή
Αν δεν πέσει κάποια στα σύντομα, τον Απρίλη είναι καλή περίοδος αγοράς αφου κυκλοφορούν τα μοντέλα του 2020

Προφανως αν οι RU7 και NU7 πέσουν στην δελεαστική τιμή των 800 και δεν πέσουν οι άλλες τότε η διαφορά θα είναι μεγάλη και δεν θα δικαιολογεί να δώσω πάνω απο 500άρι για λίγο καλύτερη εικόνα.
Με αυτό το σκεπτικό έβαλα σε παρακολούθηση και τις οικονομικές 75αρες
 

Attachments

  • skroutz.png
    skroutz.png
    220.9 KB · Views: 157