Altec Lansing mx5021

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
Καλησπέρα φίλοι μου, μου έχουν δώσει τα ηχεία του του τίτλου με χαλασμένο το χειριστήριο και πρόβλημα στον ενισχυτή, έχω βρει τον παρακάτω ενισχυτή πιστεύετε αξίζει η αγορά του ή τζάμπα λεφτά.
https://m.banggood.com/Breeze-Audio...x2-150W-Amplifier-p-1115184.html?rmmds=search

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Το σετ αυτό είναι ενεργό ,αρα εχει ενισχυτές και ηλεκτρονικά ενσωματωμένα .
Δεν είναι σωστό,άσε που νομίζω δεν μπορείς κιόλας, να επεμβαίνεις στο ηλεκτρονικό τους κύκλωμα.
Ή τα επισκευαζεις ή τα παροπλιζεις.
Αν τα δύο ηχειακια ΔΕΝ έχουν ηλεκτρονικά μέσα τους, τότε μπορείς να τα συνδέσεις σε κανα ενισχυτακι.
Τώρα πως θα παίζουν χωρίς σαμπ το αφήνω στην φαντασία σου!
 

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
Το woofer έχει πίσω έναν ενισχυτή πλάτης που βγάζει τις εξόδους για τους δορυφόρους. Η δορυφόροι που τους τσέκαρα σε άλλον ενισχυτή παίζουν μια χαρά όπως επίσης και το ηχείο του woofer δουλεύει, στην ουσία θα καταργηθεί ο ενισχυτής πλάτης και θα συνδεθούν όλα στον εξωτερικό ενισχυτή.
Με ενδιαφέρει αν κάποιος έχει αγοράσει τον εν λόγω να μου πει αν παίζει καλά.
Δέκτη αν κάποιος ξέρει και άλλη λύση.

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Αν ξερεις τι να κανεις στα σωθικα του γουφερ, τοτε προχωρα σε αυτην την λυση να μην παει ¨αδιαβαστο¨το σετακι
Βεβαια υπαρχει το θεμα πως θα συνδεσεις τον ενισχυτη με το σαμπ γιατι απο οτι ειδα εχει εξοδο ψηφιακη προς το σαμπ.
Σε καθε περιπτωση σου ευχομαι καλη επιτυχια.
Γνωμη μου ειναι οτι θα μπλεξεις!
 

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
Το sub με τον ενισχυτή θα συνδεθεί με καλώδιο ήχου 1.5αρη όπως θα συνδεθούν και οι δορυφόροι, ο λόγος που θέλω να το φτιάξω είναι ότι το έχω ακούσει και έχει απίστευτα καλό ήχο, τα ηχεία έχουν πιστοποίηση THX.
Θα κάνω την κίνηση και πιστεύω να πάει καλά.
Το θέμα το άνοιξα όχι για το πως θα συνδεθεί αλλά αν αξίζει ο ενισχυτής σαν μηχάνημα, αλλιώς να κοιτάξω άλλη πιο ποιοτική υλοποίηση.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τέτοιοι ενισχυτές τύπου class d είναι πολλά βατ με μικρή κατανάλωση και χαμηλή τιμή.
Τώρα από ποιότητα μην περιμένεις και πολλά.
Αν θέλεις υπάρχει και η πιο "επώνυμη" κινεζική λύση της smsl.
https://www.amazon.de/dp/B06VWT6C14/ref=mp_s_a_1_1?keywords=smsl+p&qid=1579515651&sr=8-1
Αλλά χωρίς σαμπ έξοδο.