TP Link VR600v2 - Πρόβλημα συγχρονισμού με Forthnet

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nizog

New member
8 June 2016
33
καλημέρα εχω το εξης πρόβλημα,καθε βραδυ στις 2:00 το ξημέρωμα η forthnet κανει παντα αποσυνδεση και όταν το μοντεμ παει μετα να συνχρονισει μου κλειδωνει σε ταχυτητα 1,5mbs αντι 14,5 που εχω ολη την ημερα.Ξερει κανεις αν είναι θεμα γραμμης η μοντεμ?Υποψιν ότι το μοντεμ είναι 3 μηνων το tp link vr600v2
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Μέσα στις ρυθμίσεις του ρούτερ να είναι κάτι πχ στο αυτόματο και να σου κάνει την ζημιά. Μπορεί να θέλει να κάνεις κάποιες αλλαγές με το χέρι.
Με το που χάνει την σύνδεση στις 02:00 αυτό κάνει προσπάθειες να συνδεθεί. Μετά βρίσκει πως δουλεύοντας με αυτήν την ταχύτητα "κλειδώνει" η σύνδεση, οπότε και μένει έτσι.
Αν όταν κάνει την αποσύνδεση το κλείσεις για 20-30 δευτερόλεπτα και αλλάξει ο χρόνος που κάθεται να συγχρονίσει, πιθανόν να δεις πως συχρονίζει κανονικά.
Για μπες μέσα στις ρυθμίσεις και ψάξτο λίγο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Μπορώ να σου δώσω μερικές προτάσεις.

Κλείσε το dynamic line adjustment και βάλε με το χέρι snr όσο έχεις όταν "πάει καλά" η γραμμή.

Μια άλλη μπακαλιστικη λύση είναι η εξής. Ξέρεις ότι αποσυνδεεσαι στις 02:00; Βάλε το να κάνει reboot στις 02:30, ώστε να ξανασυνδεθει υπό καλές προϋποθέσεις :)
 

nizog

New member
8 June 2016
33
να πω και κατι άλλο που παραβλεψα ότι όταν κλειδωνει στα 1,5 το snr από 6,1 που είναι στα 14,5 παει στο 33,9 αν αυτό βοηθαει στο θεμα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
να πω και κατι άλλο που παραβλεψα ότι όταν κλειδωνει στα 1,5 το snr από 6,1 που είναι στα 14,5 παει στο 33,9 αν αυτό βοηθαει στο θεμα.

ναι βοηθαει.
Ειναι λογικο να βλεπεις 1.5 αφου το snr εχει παει στο θεο. Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο, ουτε καταλαβαινω γιατι τρως disconnect συγκεκριμενη ωρα. Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει κατι εκεινη την ωρα στο σπιτι, το οποιο προκαλει πτωση τασης και το μοντεμ χανει τον συγχρονισμο του;

Τεσπα, δοκιμασε να βαλεις χειροκινητα snr 6, ωστε ακομα και disconnect να φας, να προσπαθει να συγχρονισει παλι με το επιθυμητο snr, το οποιο θα δωσει και (περιπου) την ταχυτητα που θελεις.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Αυτό είναι πρόβλημα στο DSLAM. Θα έπρεπε με το SRA σε περίπτωση που το SNRN έπευτε σε χαμηλά επίπεδα να κάνει negotiate το νέο rate απευθείας. Το έχεις δηλώσει βλάβη;
 

nizog

New member
8 June 2016
33
Ειχε ερθει τεχνικος και μου ειπε οτι η γραμμη ειναι ενταξει, και μου ειπε να δω μηπως ειναι βλαβη του μοντεμ
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Προφανώς και δεν θα έβρισκε πρόβλημα στη γραμμή όσο κατά τη διάρκεια της ημέρας με ένα restart ''στρώνει''. Δοκίμασε και με το router του παρόχου για μια ημέρα.
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
αποσυγχρονισμό μου έκανε κι εμένα σε διάφορες ώρες και συγχρονιζόταν σε λίγο χαμηλότερη ταχύτητα (σε VDSL βέβαια, το ADSL μπορεί να μην έχει τέτοια).
Μετά από πολλά ανακάλυψα πως έφταιγε το διπλανό δυνατό led του wc... όταν άναβε το φως αποσυγχρόνιζε το VR.
 

nizog

New member
8 June 2016
33
Σε συνεχεια του θεματος επειδη αυριο θα παρω την forthnet γιατι σχολαω αργα συνηθως μετα τις 9:00 και δεν εχω κεφι να περιμενω και 15 λεπτα αναμονη σημερα το πρωι εγινε μια στιγμαια πτωση της τασης και απο τοτε το μοντεμ εχει κλειδωσει στα 17.5 mbs με snr 2.8,αυτο ειναι καλο η οχι, συγγνωμη για το κειμενο αλλα δεν ειμαι και τοσο γνωστης.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Το 2.8 SNR είναι πολύ χαμηλό. Το 6 για να έχεις μια ιδέα είναι το λογικό για καλές γραμμές.
Και δεν έχεις αποσυνδέσεις?

Τα 17.5Mbps είναι με ADSL ή με VDSL ?
 

nizog

New member
8 June 2016
33
εχω μονο αυτή που γινεται στις 2 το βραδυ βεβαια σημερα επανηλθε στα 14,8 με 6,1 snr