Αναβαθμιση δικαναλου συστηματος σε πολυκαναλο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lampreon95

New member
19 January 2020
9
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ....ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ
ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ:
ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ:YAMAHA RX 797 AV RECEIVER 2X100 W RMS STA 8Ω Η 2Χ120 W RMS STA 6Ω
ΗΧΕΙΑ:MAGNAT MONITOR SUPREME 1002 190W RMS 4-8Ω

EIMAI ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΤ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ 5.1 ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΤΑΙΝΕΙΩΝ
ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΑ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΗΧΕΙΟ ΔΙΑΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΗΧΕΙΩΝ ΒΑΣΕΩΣ-ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΣΕΙΡΑΣ:

KΕΝΤΡΙΚΟ ΗΧΕΙΟ ΔΙΑΛΟΓΩΝ:MAGNAT MONITOR SUPREME CENTER 252 75W RMS 4-8Ω[FONT=&quot]
[/FONT]
ΖΕΥΓΑΡΙ ΗΧΕΙΩΝ ΒΑΣΕΩΣ-ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ:MAGNAT MONITOR SUPREME 202 100W RMS 4-8Ω

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:
1)ΕΝΑΣ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΑΝΑ ΚΑΝΑΛΙ ΘΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΟΣΟ Ο ΥΑΜΑΗΑ ΠΟΥ ΕΧΩ; ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΥΣ ΟΤΙ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ WATT ANA ΚΑΝΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΤΑΝΕ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

2)
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ Ο ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ,ΘΑ ΟΔΗΓΕΙΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΣΕ WATT;


KAI ΤΡΙΤΟΝ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ:
3)O ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΜΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΖΟΝΕ 2 ΣΥΣΚΕΩΝ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΥΜΠΟΣΩ ΕΚΕΙ ΕΝΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΕΚΕΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΑ
ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΛΩΝΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙ Ο ΥΑΜΑΗΑ RΧ797 ΠOY ΗΔΗ ΕΧΩ;
ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΚΩΛΟΝΕΣ ΜΕ ΤΟΝ YAMAHA KAI ΓΙΑ HOME CINEMA
NA EΝΕΡΓΟΠΟΙΩ ΤΟ ΖΟΝΕ 2 ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΕΧΤΡΑ ΗΧΕΙΑ.

ΤO ΤΡΙΤΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΖΩΝΩΝ

ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

Δεν νομιζω οτι προεκειται για οποιουδηποτε πραγματος αναβαθμιση. Ειναι τελειως αλλο πραγμα και οσον αφορα την ακουστικη-μουσικη πλευρα ειναι κατ'εμε υποβαθμηση της αναπαραγωγης της μουσικης.

Πρεπει να διαχωρισεις τα πραγματα. Αλλο να ακους εφφε οπως στο σινεμα στο χωρο σου αλλο να ακους μουσικη.

Πρεπει να παρεις αλλο ενισχυτη για home cinema. Εστω κι αν περνας τα υπαρχοντα ηχεια σου απο τον ενα στον αλλο.

Αλλιως θα πεσει η ηχητικη αποδωση σου στη μουσικη.
 

lampreon95

New member
19 January 2020
9
Απάντηση: Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

Δεν νομιζω οτι προεκειται για οποιουδηποτε πραγματος αναβαθμιση. Ειναι τελειως αλλο πραγμα και οσον αφορα την ακουστικη-μουσικη πλευρα ειναι κατ'εμε υποβαθμηση της αναπαραγωγης της μουσικης.

Πρεπει να διαχωρισεις τα πραγματα. Αλλο να ακους εφφε οπως στο σινεμα στο χωρο σου αλλο να ακους μουσικη.

Πρεπει να παρεις αλλο ενισχυτη για home cinema. Εστω κι αν περνας τα υπαρχοντα ηχεια σου απο τον ενα στον αλλο.

Αλλιως θα πεσει η ηχητικη αποδωση σου στη μουσικη.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΡΧΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΗΟΜΕ CINEMA ME ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
Η ΤΟ ΕΝΑ Η ΤΟ ΑΛΛΟ.
ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΕΚ ΝΕΟΥ 5.1 ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΔΕΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΟΛΩΝΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ
ΚΑΙ ΑΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ ΔΙΚΑΝΑΛΟ Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ZONE 2 TOU ΥΑΜΑΗΑ?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΡΧΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΗΟΜΕ CINEMA ME ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
Η ΤΟ ΕΝΑ Η ΤΟ ΑΛΛΟ.
ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΕΚ ΝΕΟΥ 5.1 ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΔΕΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΟΛΩΝΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ
ΚΑΙ ΑΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ ΔΙΚΑΝΑΛΟ Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ZONE 2 TOU ΥΑΜΑΗΑ?

Καλησπέρα και καλωσόρισες. Θα σε παρακαλέσω μόνο να μην γράφεις με κεφαλαία, στο Ίντερνετ όταν γράφεις με κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις. Και πάλι καλωσόρισες και καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου.
 

lampreon95

New member
19 January 2020
9
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

Καλησπέρα και καλωσόρισες. Θα σε παρακαλέσω μόνο να μην γράφεις με κεφαλαία, στο Ίντερνετ όταν γράφεις με κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις. Και πάλι καλωσόρισες και καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου.

Καλώς σας βρήκα!Δεν πληκτρολογώ συχνά στα ελληνικά για αυτό και τα κεφαλαία για αποφυγή των τόνων.
Ευχαριστώ για την παρατήρηση δεν το ήξερα
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

καλώς ήρθες! δεν πειράζει και τόσο αν δεν μπορείς τους τόνους στις λέξεις.
μάλλον θα μεταφερθεί το νήμα σου στα πολυκάναλα, γιατί τα παιδιά εκεί είναι άσσοι σε αυτά.
 

lampreon95

New member
19 January 2020
9
Απάντηση: Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

καλώς ήρθες! δεν πειράζει και τόσο αν δεν μπορείς τους τόνους στις λέξεις.
μάλλον θα μεταφερθεί το νήμα σου στα πολυκάναλα, γιατί τα παιδιά εκεί είναι άσσοι σε αυτά.

Καλησπέρα...η αλήθεια είναι ότι όντως δεν ήμουν σίγουρος σε ποια κατηγορία να ανοίξω το θέμα..
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: Απάντηση: Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΗΟΜΕ CINEMA ME ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
Μια χαρά μπορείς. Απλά υπολόγισε ότι αντί για 2 κανάλια θα έχει 5 ή 7. Για να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα θα πρέπει να δώσεις τα τριπλάσια.
 

lampreon95

New member
19 January 2020
9
Απάντηση: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

Μια χαρά μπορείς. Απλά υπολόγισε ότι αντί για 2 κανάλια θα έχει 5 ή 7. Για να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα θα πρέπει να δώσεις τα τριπλάσια.

Φαντάζομαι εννοείς τα τριπλάσια χρήματα που έδωσα για τον ενισχυτή που ηδη έχω?!
Αύτο που φοβόμουν...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,918
127.0.0.1
Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

Αυτό που χρειάζεσαι είναι έναν ενισχυτή να αποκωδικοποιεί το πολυκάναλο σήμα.
Αυτοί έχουν σχεδόν πάντα και έξοδο για άλλον ενισχυτή.
Εκεί βάζεις τον hi fi ενισχυτή σου και οδηγείς τα μπροστά με αυτόν που έχεις και ο πολυκάναλος οδηγεί μόνο κεντρικό και τα πίσω.
Το μόνο (μικρό) κακό, ότι θα πρέπει να έχεις πάντα τον δικάναλο ενισχυτή σε συγκεκριμένη ένταση όταν βλέπεις ταινίες.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

είδα ότι έχει γεφυρωμένα pre out-main in
https://www.fein-hifi.de/Receiver/Y...eo-2-1-Receiver-titan::2294.html#&gid=2&pid=6
άρα τα αποσυνδέει και κάνει χρήση του τελικού σταδίου για τα main ηχεία του.
προϋπόθεση η έξοδος pre out στον AV που θα πάρει... (άρα φθηνούλης δεν θα είναι)
με μια μικρή "μαγκιά" δεν θα πάει χαμένο το pre τμήμα του 2κάναλου RX 797, αλλά αυτό αργότερα....
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

και ένα "tip of the day" απο μένα..
αν πάρεις ένα τρυπάνι μετάλλου 4mm
(https://toolmasters.gr/trypania/242...λου-hss-r-din-338-φ85mm-bosch-2608596802.html)
και το περιστρέψεις με τα δάκτυλα στις τρύπες που έχουν οι μπόρνες των ηχείων στον yamaha σου, θα μπαίνουν άνετα ότι μπανάνες θελήσεις να βάλεις στα καλώδια.
και θα φαίνεται σαν να είναι απο το εργοστάσιο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

Αφού λες ότι είσαι ευχαριστημένος με αυτό που έχεις σε δικάναλο, βάλτο όλο μαζί όπως είναι με τον ενισχυτή και τα ηχεία του στη δεύτερη ζώνη και στείλε σήμα fixed volume από τη δεύτερη ζώνη του νέου πολυκάναλου AV που θα πάρεις σε αυτό που έχεις το οποίο θα είναι η δεύτερή σου ζώνη.

Πολυκάναλο καλό είναι να ξεκινήσεις να στήνεις από την αρχή με καλύτερα ηχεία από τα Magnat και πιο εύκολα σε οδήγηση, γιατί προβλέπεται να θέλεις για αυτά αρκετά ακριβό πολυκάναλο ενισχυτή AV για να τα οδηγήσει επαρκώς.

Εάν το κάνεις έτσι, θα έχεις φυσικά τη δυνατότητα να τα κάνεις να παίζουν όλα μαζί. Πάντως τη δεύτερη ζώνη του δικάναλου στερεοφωνικού σου ενισχυτή δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για να στείλεις κάτι στον πολυκάναλο. Θέλεις σήμα επιπέδου HDMI να ταίσεις τον πολυκάναλο για τα πάντα πλέον.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,918
127.0.0.1
Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

και ένα "tip of the day" απο μένα..


Αυτά τα πλαστικά είναι συνήθως καπάκια που βγαίνουν εύκολα.

Αν βγάλει τη γεφύρωση θα παίζει με τον προ του AV.
Συνήθως έτσι χάνεις, εκτός αν ο AV είναι πολλαπλάσιας τιμής του audio.
 

lampreon95

New member
19 January 2020
9
Μετά από αναζήτηση για πολυκάναλους στο internet παρατήρησα οτι όσοι έχουν δυνατότητα για δεύτερη ζώνη(για να συνδέσω εκεί τον δικάναλο όπως αναφέρθηκε πιο πάνω)
δεν είναι και φτηνούτσικοι..
οπότε με αυτό το κριτήριο σκεύτομαι γιατί να μην πάρω εναν πολυκάναλο βαρβάτο με κάποια χρήματα παραπάνω;
Γιατί από κάποιες απαντήσεις σας κατάλαβα οτι μπορω να έχω δυνατό αποτέλεσμα και για μουσική και για ταινείς αντίστοιχα απλά με αρκετά ακριβό πολυκαναλο.
κι έτσι θα έχω έναν ενισχυτή και για τις 2 χρήσεις ,πουλώντας έτσι και τον δικάναλο μου εξηκονομώντας και καποια χρήματα.

για πόσα χρήματα μιλάμε για εναν πολυκάναλο τετοιου βεληνεκούς;
αν μπορούσατε να μου παραθέσετε και καποια παραδείγματα τέτοιων ενισχυτών για να καταλάβω που κυμαίνομαι και τι ακριβώς να κοιτάω στα specs.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟ

Αυτά τα πλαστικά είναι συνήθως καπάκια που βγαίνουν εύκολα.

Αν βγάλει τη γεφύρωση θα παίζει με τον προ του AV.
Συνήθως έτσι χάνεις, εκτός αν ο AV είναι πολλαπλάσιας τιμής του audio.

κοίτα τα ευρωπαϊκά σαν αυτά που έχει
https://mans.io/item/Yamaha/RX-V1300
και κοίτα τα αμερικάνικα. (ίδιο παλιό μοντέλο)
https://www.usaudiomart.com/details...-av-receiver-in-working-order/images/1508608/
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Τα ίδια καπάκια είναι στις μπόρνες Βλαδίμηρε. Αυτά βάζει η Yamaha, με τρύπα. Βγαίνουν και με ένα συνδετήρα και αποκαλύπτεται η τρύπα για τη μπανάνα.