Συναγερμός σπιτιου και καμερες, χωρις συνδεση στο internet με δυνατοτητα προσβασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Καλημερα παιδια,

Το θεμα μου ειναι λιγο περιεργο.
Θελω να βαλω δικτυο και συναγερμο (ipcamera, κτλ) σε σπιτι που ΔΕΝ εχει internet.
Θελω να εχω πληρη προσβαση εξ αποστασεως.
Τι συμφέρει και τι οχι?
Γινεται?
Μπορω να το κανω με δικτυο κινητης ? τι χρειάζεται ? πως γινεται?

Ελπιζω καποιος να βοηθησει, σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Απάντηση: Re: Συναγερμός σπιτιου και καμερες, χωρις συνδεση στο internet με δυνατοτητ

ip χωρις ιντερνετ;

Ναι αυτο ρωταω εαν μπορω και τι, ετσι ωστε να εχω προσβαση πχ απο κινητη?
Να στησω ολο το συστημα κανονικα αλλα αντι για σταθερο ιντερνετ να εχω προβαση μεσω κινητης.Γινεται?
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Δεν σε συμφέρει τα data από κινητή είναι πανάκριβα για να δεις εικόνα από τις κάμερες θες μεγάλο όγκο δεδομένων
Όλα τα άλλα χειρισμός και ενημέρωση από τον συναγερμό γίνεται κάπως οικονομικά με τα δεδομενα
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Απάντηση: Re: Συναγερμός σπιτιου και καμερες, χωρις συνδεση στο internet με δυνατοτητ

Δεν σε συμφέρει τα data από κινητή είναι πανάκριβα για να δεις εικόνα από τις κάμερες θες μεγάλο όγκο δεδομένων
Όλα τα άλλα χειρισμός και ενημέρωση από τον συναγερμό γίνεται κάπως οικονομικά με τα δεδομενα

Οκ, οποτε παμε μονο για τον χειρισμό και ειδοποιησεις κτλ, σωστα?
Εαν ναι, τι χρειαζεται?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Γινεται. Μιλα με τον παροχο σου για να παρεις ενα 4g modem και η συνδεση πανω σε αυτο γινεται οπως θα γινοταν σε ενα κανονικο ρουτερ. Data θα καταναλωνεις μονο οταν μπαινεις απο το κινητο για να βλεπεις τι γινεται. Οι ειδοποιησεις και οι εντολες στον συναγερμο θα καταναλωνουν ελαχιστα data.
Αρκετες ip καμερες εχουν την δυνατοτητα να σου στειλουν φωτο οταν ανιχνευσουν καποια κινηση, αυτο ομως ειναι κατι που θα πρεπει να το δεις και να ρυθμισεις μονος σου, ωστε να μην σε spamαρει με email (αν ειναι σημειο που εχει ορατοτητα και μεγαλη κινητικοτητα)
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Απάντηση: Re: Συναγερμός σπιτιου και καμερες, χωρις συνδεση στο internet με δυνατοτητ

Καλημέρα.

Κάτι τέτοιο https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20379844

Το συγκεκριμένο έρχεται με 50GB κάρτα Data. Οπότε ξεκινάς και όποτε θες βάζεις extra. Απλά η λύση της κινητής κοστίζει αν έχεις συχνη πρόσβαση για βιντεο κλπ

Σε ευχαριστω παρα πολυ, θα το κοιταξω.


Γινεται. Μιλα με τον παροχο σου για να παρεις ενα 4g modem και η συνδεση πανω σε αυτο γινεται οπως θα γινοταν σε ενα κανονικο ρουτερ. Data θα καταναλωνεις μονο οταν μπαινεις απο το κινητο για να βλεπεις τι γινεται. Οι ειδοποιησεις και οι εντολες στον συναγερμο θα καταναλωνουν ελαχιστα data.
Αρκετες ip καμερες εχουν την δυνατοτητα να σου στειλουν φωτο οταν ανιχνευσουν καποια κινηση, αυτο ομως ειναι κατι που θα πρεπει να το δεις και να ρυθμισεις μονος σου, ωστε να μην σε spamαρει με email (αν ειναι σημειο που εχει ορατοτητα και μεγαλη κινητικοτητα)

Ναι το εχω στα υποχην για την ρυθμιση αυτη.
Θα ρωτησω εαν ειναι διαθεσιμο, σας ευχαριστω πολυ.

YΓ δεν υπαρχουν συναγερμοι που να εχουν την δυνατοτητα αυτη με καρτα sim απο την "μαμα" τους ετσι ωστε να μην χρειαστει 4g router?
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Απέξω ; Πάντως όποιον και να πάρεις αν είναι επώνυμο προϊόν έχει και το αντίστοιχο παρελκόμενο για σύνδεση gprs

Για τις κάμερες τώρα είναι μεγάλο θέμα όπως είπα η αποστολή εικόνας μέσω δεδομένων
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οταν είχα πρόβλημα με τη Vodafone που δεν μπορούσε να μου δώσει ίντερνετ, ο εγκαταστάτης μου πρότεινε ν αντικαταστήσω τον συμβατικό συναγερμό που είχα με gprs, εντελώς αυτόνομο, επικοινωνεί με κέντρο λήψης σημάτων, έχω εφαρμογή στο κινητό αποκλειστικά γι αυτόν και δεν τρώει data, έχω τον πλήρη έλεγχο, όπλιση, αφόπλιση, ήχο και εικόνα, μου στοίχισε 700 ευρώ και 280 ευρώ το χρόνο το κέντρο λήψης σημάτων αλλά κοιμάμαι ήσυχος, δεν πα να κόψουν ρεύματα και τηλέφωνα, εγώ έχω συναγερμό 24 ώρες το 24ωρο και 365 μέρες το χρόνο.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Δεν χρειάζεται να γίνει αλλαγή του συναγερμού για να μπει gprs ,αν όμως θες και χειρισμό ναι χρειάζεται τις περισσότερες φορές
Από την άλλη δεν είναι πανάκεια ο κλέφτης ο ενημερωμένος μπορεί σχετικά εύκολα να διακόψει και αυτήν την σύνδεση όπως και την την ενσύρματη επικοινωνία με το κεντρο
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν χρειάζεται να γίνει αλλαγή του συναγερμού για να μπει gprs ,αν όμως θες και χειρισμό ναι χρειάζεται τις περισσότερες φορές
Από την άλλη δεν είναι πανάκεια ο κλέφτης ο ενημερωμένος μπορεί σχετικά εύκολα να διακόψει και αυτήν την σύνδεση όπως και την την ενσύρματη επικοινωνία με το κεντρο
Καλα αυτα γινονται στα σπιτια που τα ξερουν δεν θα ρθπυν στο δικο μου, αποτρεπτικα για τους ερασιτεχνες ειναι, ο επαγγελματιαε θα μπει και στου πρωθυπουργου.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Ελπίζω πως δεν θα έρθουν ούτε στο δικό σου ούτε στο δικού ούτε σε κάποιου άλλου
Ουφ ας μην τα συζητάμε αυτά
Καλημερα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ελπίζω πως δεν θα έρθουν ούτε στο δικό σου ούτε στο δικού ούτε σε κάποιου άλλου
Ουφ ας μην τα συζητάμε αυτά
Καλημερα
Ε ναι λεω απλα σε συγκριση με τον παλιοτερο, ο εγκαταστατης μου που ειναι καταπληκτικος ανθρωπος και τεχνικος μου ειπε οτι βαλαμε ο,τι καλυτερο, εννοειται σε κανεναν μη τυχει, επειδη ομως εδω στη γειτονια χτυπανε ο,τι δεν εχει συναγερμο κι επειδη για τρεις σχεδον μηνες δεν θα χα ιντερνετ δεν το ρισκαρα και πληρωσα κατι που στο 99% θα με προφυλαξει, τωρα αμα ειναι να ρθει ο επαγγελματιας στη φτωχογειτονια μου, χαλαλι του.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk