αγορά ολοκληρωμένου συστήματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Γεια σας και πάλι από την μακρινή Σουηδία . Κατά κάποιο τρόπο είναι συνέχεια του θέματος που είχα ανοίξει Dac και ενεργά ηχεία. Καταρχήν να ευχαριστήσω για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δώσατε και το χρόνο που αφιερώσατε .
Μιχάλη (mdvq): προχώρησα στην αγορά Bluetooth DAC amp ,Douk Audio P1 και πράγματι μου έδωσε μια ένταση 10/20% παραπάνω που και πάλι δεν μου αρκεί
Έχετε δίκιο ότι τα ηχεία είναι μικρά για τον χώρο μου για αυτό αποφάσισα να προχωρήσω σε αγορά ολοκληρωμένου συστήματος με μια αλλαγή :έπεισα την γυναίκα μου για αγορά ηχείων δαπέδου με την προϋπόθεση ότι θα είναι στο χρώμα καρυδιάς για να ταιριάζει με τα έπιπλα (πάντα έχει συμβιβασμούς η ζωή) Όπως είχα γράψει και πριν πάγια αρχή είναι από ότι κατάλαβα να μην αγοράσεις ηχεία άμα δεν τα ακούσεις. Μένω δυστυχώς η ευτυχώς στη Σουηδία σε μια επαρχιακή πολύ και η μονή επιλογή που έχω είναι ένα κατάστημα που μου δίνει την δυνατότητα να ακούσω ηχεία. Στο κατάστημα στο όποιο πήγα σαν ηχεία διαθέσιμα ήτα τα B&W και Dali Kai Lyngdorf. Κοίταξα στο site του καταστήματος και αυτήν την στιγμή έχουν μια πρόσφορα NAD C328 + Dali Spektor 6 στα 900 https://www.hifiklubben.se/stereo/s...dali-spektor-6-musikanlaggning-med-bluetooth/
Αύριο έχω κλίσει ραντεβού για να τα ακούσω. Το μόνο ( - )που βρήκα με τον ενισχυτή ότι το Bluetooth den είναι aptx. Eχετε να προτείνετε κάποιον άλλο ενισχυτή (θεωρώντας ότι με την προσφορά ο ενισχυτής μου έρχεται στα 300 αφού τα ηχεία κοστίζουν περίπου στα 600
Να θυμίσω και πάλι budget 1000
Χώρος περίπου28 τμ
Απόσταση ακρόασης τώρα 2μ αλλά θα ήθελα στα 4μ
Πηγή android phone( internet music)
Kαι κάτι καινούριο παίζει και ένα παλιό SUB (όχι τίποτα το ιδιαίτερο) από ένα παλιό σύστημα Jamo E5SUB2 Active Subwoofer Θα μπορούσε να ενσωματωθεί στο παραπάνω σύστημα και αν ναι ,αξίζει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ο NAD C328 είναι λίγος σε ισχύ. Για απόσταση ακρόασης στα 4 μέτρα θέλεις τουλάχιστον 2 8ιντσα μεγάφωνα ανά ηχείο, και sub. Μην πετάξεις τα χρήματά σου.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Ό,τι ακούσεις στο κατάστημα, αποκλείεται να το ακούσεις σπίτι σου, λόγω διαφορετικού χώρου (ακόμη και μέσα στο σπίτι σου, αν μεταφέρεις να ηχεία σε άλλο δωμάτιο, θα ακούσεις άλλον ήχο, εντελώς!).
Αν ετοιμάζεσαι να ακούς από τα 4 μέτρα (δηλαδή τρίγωνο ισόπλευρο 4 μέτρων!) θες τεράστια ηχεία (αν φυσικά σε ενδιαφέρει να ακούς σωστά και όχι σαν από τρανζιστοράκι). Η γνώμη μου είναι να παραμείνεις σε απόσταση ακρόασης 2-2.5 μέτρα, όπου ηχεία με ένα 8ιντσο γούφερ θα είναι καλά σχετικά.
Σήμερα εδώ στην Ελλάδα τα ηχεία Dali Spektor 6 πωλούνται 393 ευρώ. Οπότε πρόσεχε, μην δώσεις ούτε ευρώ παραπάνω!
Όπως προτάθηκε και σε κάποιον άλλο φίλο, μια καλή πρόταση είναι ηχεία δαπέδου της Polk Audio π.χ Polk Audio Signature S60: 750 euros,
άλλη επιλογή ηχεία Magnat Tempus 55: 550 ευρώ.
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Σήμερα πήγα για ακρόαση.Πράγματι έχετε δίκιο. Ο Nad πολύ λίγος σε ισχύ και τα Spector 6 εντελώς αδιάφορα. Άκουσα και τα Oberon 7 που κάτι άρχισαν να μου λένε. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι είχα μεγάλη διαφορά άμα άκουγα το ίδιο κομμάτι από Bluetooth ή από stream σε Google audio. Τεσπα απογοητεύτηκα. Δυστυχώς τα ηχεία που αναφέρονται παραπάνω δεν έχω την δυνατότητα να τα ακούσω.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αν το bt είναι προτεραιότητα σου τότε ναι, το aptx κανει την διαφορά .
Βέβαια aptx πρέπει να έχει και ο πομπός και ο δέκτης,αλλιώς δεν...
Μήπως είναι καλύτερα να δώσεις χρήμα σε αγνό ενισχυτή και να αφήσεις για αργότερα της ευκολίες?

Αν δεν μπορείς να βρεις το chromecast audio (τώρα πλέον το κατήργησαν) δυστυχώς πρέπει να εκταμιεύσεις για κάτι της προκοπής.
ΔΕΝ εχω ψάξει για κινέζικες λύσεις που προφανώς θα είναι τζάμπα.
Εχω για bt αυτο
https://www.amazon.com/Audioengine-B1-Premium-Bluetooth-Receiver/dp/B00MHTGZR4
Και για wifi αυτο
https://www.amazon.de/Advance-Acoustic-WTX-MicroStream-Steuerung/dp/B01MF99J5F

Πάντως οι nad είναι εγγύηση καλού ήχου, σε λογικές τιμές.
Δεν έχει κανέναν πιο δυνατό?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: αγορά ολοκληρωμένου συστήματος

Σήμερα πήγα για ακρόαση.Πράγματι έχετε δίκιο. Ο Nad πολύ λίγος σε ισχύ και τα Spector 6 εντελώς αδιάφορα. Άκουσα και τα Oberon 7 που κάτι άρχισαν να μου λένε. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι είχα μεγάλη διαφορά άμα άκουγα το ίδιο κομμάτι από Bluetooth ή από stream σε Google audio. Τεσπα απογοητεύτηκα. Δυστυχώς τα ηχεία που αναφέρονται παραπάνω δεν έχω την δυνατότητα να τα ακούσω.

Φοβάμαι ότι δε γλιτώνεις το ταξίδι σε μεγάλη πόλη για να επισκεφθείς ένα καλό μαγαζί με μεγάλη ποικιλία ηχείων.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Έχει πάντως στις 3 μεγάλες πόλεις καλά καταστήματα..με καταρτισμένο προσωπικό.
Δεν είναι όπως παλιά ,αλλά και πάλι έχει λύσεις.
Μια καλή προσφορά απ το Agrens Hi-Fi,στο Γκετεμπόρι (όπως το λέμε οι Έλληνες)

https://www.xn--grens-lra.se/outlet/hogtalare/audiovector-mi3-cherry

FlixsBuss έχει καλές τιμές και συνέχεια.
Πάντως τα B & W έπρεπε να τ ακούσεις,αφού ήταν διαθέσιμα στο κατάστημα που είχε τα Dali.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Έχει πάντως στις 3 μεγάλες πόλεις καλά καταστήματα..με καταρτισμένο προσωπικό.
Δεν είναι όπως παλιά ,αλλά και πάλι έχει λύσεις.
Μια καλή προσφορά απ το Agrens Hi-Fi,στο Γκετεμπόρι (όπως το λέμε οι Έλληνες)

https://www.xn--grens-lra.se/outlet/hogtalare/audiovector-mi3-cherry

FlixsBuss έχει καλές τιμές και συνέχεια.
Πάντως τα B & W έπρεπε να τ ακούσεις,αφού ήταν διαθέσιμα στο κατάστημα που είχε τα Dali.

Καλά τα Audio Vector. Πάρε και αυτόν τον ενισχυτή για αρχή και είσαι οκ: https://www.xn--grens-lra.se/outlet/forstarkare/arcam-a18-434
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Απάντηση: Re: Απάντηση: αγορά ολοκληρωμένου συστήματος

Φοβάμαι ότι δε γλιτώνεις το ταξίδι σε μεγάλη πόλη για να επισκεφθείς ένα καλό μαγαζί με μεγάλη ποικιλία ηχείων.

Για αυτό είμαι σίγουρος. Ήδη έχω αρχίσει να ψήνω την γυναίκα μου για ένα σαββατοκύριακο στο Goteborg
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Απάντηση: Re: αγορά ολοκληρωμένου συστήματος

Έχει πάντως στις 3 μεγάλες πόλεις καλά καταστήματα..με καταρτισμένο προσωπικό.
Δεν είναι όπως παλιά ,αλλά και πάλι έχει λύσεις.
Μια καλή προσφορά απ το Agrens Hi-Fi,στο Γκετεμπόρι (όπως το λέμε οι Έλληνες)

https://www.xn--grens-lra.se/outlet/hogtalare/audiovector-mi3-cherry

FlixsBuss έχει καλές τιμές και συνέχεια.
Πάντως τα B & W έπρεπε να τ ακούσεις,αφού ήταν διαθέσιμα στο κατάστημα που είχε τα Dali.

Tο κατάστημα αυτό δυστυχώς είναι ανοικτό μέχρι και τις πέμπτες. Αδύνατον για μένα να πάω από Skane goteborg μεσοβδόμαδα
B & W άκουσα τα 606 που μου άρεσαν πολύ ηχητικά αλλά λίγα για το χώρο μου. Τα αντίστοιχα B&W δαπέδου ξεφεύγουν σε τιμες. Μην ξεχνάμε ότι το budget για το σύστημα είναι 1000/1200
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Απάντηση: Re: αγορά ολοκληρωμένου συστήματος

Αν το bt είναι προτεραιότητα σου τότε ναι, το aptx κανει την διαφορά .
Βέβαια aptx πρέπει να έχει και ο πομπός και ο δέκτης,αλλιώς δεν...
Μήπως είναι καλύτερα να δώσεις χρήμα σε αγνό ενισχυτή και να αφήσεις για αργότερα της ευκολίες?

Μήπως είναι καλύτερα να δώσεις χρήμα σε αγνό ενισχυτή και να αφήσεις για αργότερα της ευκολίες?
Μιχάλη η ερώτηση είναι για να μαθαίνω κιόλας. Θα μπορούσα να συνδέσω σε ένα αγνό ενισχυτή το Bluetooth DAC amp ,Douk Audio P1 που το έχω ήδη και να το εκμεταλλευτώ σαν δέκτη Bluetooth η αυτό δεν γίνεται? Θα επηρέαζε μια τέτοια σύνδεση την ποιότητα το ήχου που βγαίνει από το αγνό ενισχυτή?
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Re: αγορά ολοκληρωμένου συστήματος

Γενικά οι τιμές Σουηδία είναι μεγαλύτερες από δω,αλλά παίζουν χαμηλά τα προϊόντα από Δανία και Σκανδιναβία... έχει επίσης κάποιες καλές προσφορές σε καταστήματα.
Μπορείς βέβαια να κάνεις αγορά τμηματικά,πρώτα τα ηχεία και μετά μαζεύεις για τον ενισχυτή.
Καλός και ο Arcam για τα ηχεία..με την παλιά σειρά Audiovector μάτσαραν κατά την γνώμη μου οι Rotel.

Το Hi Fi Clubben είναι Super Market πάντως,έχει προσφορές,αλλά δεν έχει τα εξειδικευμένα στούντιο για ακροάσεις,ενώ τα Σαβ/κα γίνεται χαμός.
Σάββατο είμουν στο αντίστοιχο του Javle και άκουσα την προσφορά που αναφέρεις...δεν μπορείς σε τέτοιες συνθήκες να βγάλεις συμπέρασμα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: Re: αγορά ολοκληρωμένου συστήματος

Αν το bt είναι προτεραιότητα σου τότε ναι, το aptx κανει την διαφορά .
Βέβαια aptx πρέπει να έχει και ο πομπός και ο δέκτης,αλλιώς δεν...
Μήπως είναι καλύτερα να δώσεις χρήμα σε αγνό ενισχυτή και να αφήσεις για αργότερα της ευκολίες?

Μήπως είναι καλύτερα να δώσεις χρήμα σε αγνό ενισχυτή και να αφήσεις για αργότερα της ευκολίες?
Μιχάλη η ερώτηση είναι για να μαθαίνω κιόλας. Θα μπορούσα να συνδέσω σε ένα αγνό ενισχυτή το Bluetooth DAC amp ,Douk Audio P1 που το έχω ήδη και να το εκμεταλλευτώ σαν δέκτη Bluetooth η αυτό δεν γίνεται? Θα επηρέαζε μια τέτοια σύνδεση την ποιότητα το ήχου που βγαίνει από το αγνό ενισχυτή?

Και βέβαια μπορείς.

Τώρα το πως θα παιζει.....είναι μια καλή ερώτηση, δυστυχώς, χωρίς απάντηση.
Κανένας φίλος από εδώ μέσα δεν θα σου δώσει τέτοιου είδους θεωρητικές απαντήσεις,που μπορεί να σε οδηγήσουν σε λάθος αγορές .
Εξάλλου είναι και μια καλή ευκαιρία να το κάνεις εσύ πρώτος και να μας πεις την γνώμη σου:grinning-smiley-043
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Απάντηση: Re: αγορά ολοκληρωμένου συστήματος

Τελικα το συνέδεσες το douk σε κανένα ενισχυτή, να δεις πως παίζει?

Mιχάλη όχι ακόμη. Tην παρασκευή θα πάω σε ένα φίλο που έχει αυτόν τον ενισχυτή http://www.bladelius.mozello.com/tyr/ και θα το δοκιμάσω.(Ο φίλος έχει τον πρώτο που είχε βγει και όχι το ΙΙΙ)

Προς το παρών είμαι σε αναζήτηση ηχείων . Αν όλα πάνε καλά τον επόμενο μήνα θα πάω Uppsala για να ακούσω κάποια ηχεία. Μετά ακλουθεί η επιλογή ενισχυτή.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Eχε υποψην σου οτι το bt δεν παραδιδει pure data, αλλα data απο τον player της συσκευης που στελνει το bt.
Oποτε φροντισε να εχεις στην συσκευη σου εναν καλο player.
Εγω χρησιμοποιω τον foobar, αλλα δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι ειναι ο καλυτερος.
Κατεβασε μερικους και ασε αυτον που ταιριαζει καλυτερα στο αυτι σου.
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Eχε υποψην σου οτι το bt δεν παραδιδει pure data, αλλα data απο τον player της συσκευης που στελνει το bt.
Oποτε φροντισε να εχεις στην συσκευη σου εναν καλο player.
Εγω χρησιμοποιω τον foobar, αλλα δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι ειναι ο καλυτερος.
Κατεβασε μερικους και ασε αυτον που ταιριαζει καλυτερα στο αυτι σου.

Σήμερα συνέδεσα το douk με το ενισχυτή που ανάφερα και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Μάλιστα ακούσαμε το ίδιο κομμάτι από βινύλιο πρώτα και μετά το ακούσαμε από το tidal από το κινητό μου ποιο το έστειλα μέσω Bluetooth στο douk. Το ηχητικό αποτέλεσμα ήταν καλύτερο στο βινύλιο (μην ξεχνάμε ότι ο ενισχυτής του φίλου δεν είναι παραμετροποηησιμος ,δηλαδή μόνο volume έχει ,ούτε καν bass treble.) Όταν όμως έβαλα όμως το viper4android και έκανα τις ρυθμίσεις μου θα τολμήσω να πω ότι ο ήχος ήταν και καλύτερος από το βινύλιο στα αυτιά μου.