Χάλασε το home cinema! Βοήθεια για αλλαγή!

galimana

New member
20 May 2011
20
Καλημέρα παιδιά! Έχω το https://www.lg.com/ca_en/home-theater-systems/lg-HB906TA, στο οποίο είχα συνδέσει πάνω του media player mede8er 500X και της Nova το μηχάνημα. Και το home cinema στην 42LW650S της LG. Το σύνολο αυτό το έχω 9 χρόνια περίπου! Βλέπω ταινείες full HD, σπάνια 3D και κανα τραγουδάκι ακούει η γυναίκα μου! Ευχαριστημένος από το σύνολο. Χάλασε όμως το home cinema. Βγάζει συνέχεια please wait! Έψαξα ιντερνετ και βρήκα ότι το board τα έχει παίξει! Τώρα από εσάς θέλω την βοήθεια σας, για το τι να κάνω. Θέλω κάτι οικονομικό! Μπορώ να βάλω κάποιον av ενισχυτή με τα υπάρχων ηχεία και να είμαι οκ; Πρέπει να το αλλάξω όλο home cinema; Το home cinema έχει και blu-ray κάτι που δεν θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Μπορεί να βάλω ένα απλό dvd. Αυτό που με νοιάζει είναι να παίζω τις ταινείες από τον mede8er με ήχο 5.1 σε full HD. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το subwoofer είναι παθητικό άρα δεν μπορείς να το βάλεις σε νέο ενισχυτή, επίσης δεν υπάρχουν ή τουλάχιστον εγώ δε βρήκα περαιτέρω πληροφορίες για τα ακριβή χαρακτηριστικά των ηχείων, αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορείς να τα συνδέσεις σε νέο ενισχυτή γιατί είτε δεν θα χεις αξιοπρεπή απόδοση και στη χειρότερη περίπτωση μπορεί να γίνει και ζημιά. Οριοθέτησε πρώτα απ όλα ένα μπάτζετ να ξέρουμε που βρισκόμαστε κι επανερχόμαστε.
 

galimana

New member
20 May 2011
20
Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα ηχεία είναι 4 Ohm και όλα είναι 180W. To sub είναι όντως passive, αλλά ένας φίλος μου είπε ότι με ένα μικρό ενισχυτή θα είναι οκ. Όσο για το budget άσε καλύτερα, δεν ξέρω! Θέλω να μάθω με πόσα θα κάνω την δουλειά μου κι από εκεί και πέρα σίγουρα θα ανέβει το πόσο ανάλογα! Π.χ με έναν ενισχυτή μεταχειρισμένο ας πούμε θα είμαι οκ; Ή θα χρειαστώ και ηχεία! Γιατί και με ηχεία μάλλον θα φύγω τα 500 . Ευχαριστώ!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα ηχεία είναι 4 Ohm και όλα είναι 180W. To sub είναι όντως passive, αλλά ένας φίλος μου είπε ότι με ένα μικρό ενισχυτή θα είναι οκ. Όσο για το budget άσε καλύτερα, δεν ξέρω! Θέλω να μάθω με πόσα θα κάνω την δουλειά μου κι από εκεί και πέρα σίγουρα θα ανέβει το πόσο ανάλογα! Π.χ με έναν ενισχυτή μεταχειρισμένο ας πούμε θα είμαι οκ; Ή θα χρειαστώ και ηχεία! Γιατί και με ηχεία μάλλον θα φύγω τα 500 . Ευχαριστώ!

Δεν έχει καμία σχέση αν είναι μικρός ή μεγάλος ο ενισχυτής, τα παθητικά συνήθως παίζουν μέσω των compact, τα ενεργά παίζουν από έξοδο pre-out των σύγχρονων a/v, άρα το παθητικό σου δεν μπορεί να συνδεθεί και να παίξει.
Για το μπάτζετ που θες να κινηθείς είναι απαγορευτικό να πας σε a/v, ηχεία κι υπογούφερ, θα σου στοιχίσουν τριπλάσια, μάλλον στην ίδια λύση θα πρέπει να καταλήξεις, δηλαδή σύστημα all in one.
 

galimana

New member
20 May 2011
20
Ωχ κατάλαβα! Οκ σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Για την ώρα δεν βλέπω να παίρνω κάτι! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!