Καθοριστική βοήθεια του forum για αγορά Οθόνης Προβολής.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

msan

New member
7 July 2006
85
Παιδιά Καλημέρα και Καλή και Δημιουργική Χρονιά σε σας και τις Οικογένειές σας!!!
Ευρισκόμενος στην Αθήνα για σχεδόν μόνιμη πλέον οικογενειακή εγκατάσταση, προερχόμενος από την ακριτική Σάμο, ετοιμάζω σιγά-σιγά το διαμέρισμα που βρήκα και ενοικίασα για τον σκοπό αυτό.
Οπως είναι εύληπτο δεν θα ήταν δυνατόν να μετεγκατασταθώ στο Νέο Σπίτι εάν δεν ήταν δυνατό να τηρηθούν οι προϋποθέσεις για την μετεγκατάσταση και του οικιακού σινεμά που είχα στο Νησί.
Σαν πηγές χρησιμοποιούνται μέχρι τώρα ένα htpc και ο αποκωδικοποιητής του ΟΤΕ .
Αυτές οδηγούνται σε έναν Marantz τον SR 5012 και σε ηχεία Mission (( μπροστινά τα V63, κεντρικό το V6C και πίσω τα V60, με τα τελευταία να χρησιμοποιούνται πλέον ως ενδιάμεσα surround και ως back 1 ζευγάρι της Wharfelade ( Diamond 9.5 που είχε ο γυιός μου στην Αθήνα - large ), δεδομένου ότι υπάρχει ο νέος χώρος για την εγκατάστασή τους και ο ενισχυτής το επιτρέπει . Με την ευκαιρία σας γνωρίζω ότι από την ήχο του συνόλου της Mission είμαι ευχαριστημένος, όχι όμως και από αυτόν των Diamond και για τα οποία κάνω σκέψεις να τα αντικαταστήσω, πάντα με τις οδηγίες του forum.
O προβολέας μου είναι ο Beng w1072 και τον οποίο ήδη έχω τοποθετήσει σε μια απόσταση 4 μέτρων , απόσταση που είναι ικανή να μου βγάλει 120 ιντσες . Η tv και τα μηχανήματα εγκαθίστανται σε ένα έπιπλο πλάτους 50 εκατ. και ύψους 48 εκ. Με δεδομένο το πλάτος του η διάσταση αυτή θα πρέπει να αφαιρεθεί από την απόσταση προβολής και επομένως αυτή διαμορφώνεται στα 3.40 μέτρα περίπου . Συνεπώς η εγκατάσταση της οθόνης 120 ιντσών τύπου 16:9,(ηλεκτρικής) θα πρέπει να γίνει από την οροφή σε τρόπο ώστε κατεβαίνοντας να υπάρχει η δυνατότητα της κάλυψης του επίπλου.
Εγώ χρησιμοποιώ κατά κόρο τις βραδυνές ώρες το σύστημα για παρακολούθηση ταινιών αν και στο νέο σπίτι υπάρχει η δυνατότητα σχεδόν συσκότισης τραβώντας τα παντζούρια για τις υπόλοιπες ώρες.
Τέλος θα πρέπει να επισημανθεί ότι ο Beng είναι στερεωμένος στο ταβάνι με μία βάση της Vogel's και οι δοκιμαστικές προβολές που κάνω μέχρι στιγμής στον τοίχο (4 μ) ορίζονται στα 46 εκατ. από την οροφή.
Συνεπώς θα πρέπει και αυτό να ληφθεί υπόψη μας στην αγορά της με τα πιο πάνω ζητούμενα χαρακτηριστικά.

Αναμένοντας την καθοριστική βοήθειά σας με την υπόδειξη μιας v/m οθόνης

Φιλικότατα

Μανώλης:smash:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Οι επιτοιχιες οθονες προβολης, συνηθως εχουν την δυνα τοτητα να τοποθετηθουν και στον τοιχο, αλλα και σε ταβανι.

Τι συμβαινει:
Επειδη καποια σπιτια ενδεχεται να ειναι ψηλοταβανα, συνηθιζεται οι εξειδικευμενες οθονες οροφης να εχουν μεγαλυτερο Black border (περιγραμμα) στο επανω μερος τους, ωστε να μπορουν να ξετυλιχτουν πιο πολυ και να κατεβουν χαμηλα προς το πατωμα.

Οταν πριν χρονια ειχα ψαχτει στην ντοπια αγορα, δεν εβρισκα καποια προσιτη τετοια οθονη, μιας και εγω ηθελα η οθονη να επικαλυπτει και να βρισκεται εμπρος απο επιπλο και tv, αναγκαστηκα και αγορασα απο το εξωτερικο, μια χειροκινητη οθονη δαπεδου.

Πλεον οι τιμες στις οθονες δαπεδου ακομα και ηλεκτρικες ειναι πιο προσιτες απο τοτε που εκανα εγω την αγορα, αλλα αν δεν κανω λαθος περιοριζονται μεχρι τις 106" ιντσες. Και σε αυτη τη διασταση οι κυματισμοι στο πανι δεν θα αποφευγονται σε αυτες υστερα απο ενα διαστημα.
Συνεπως θα προτεινα να υπολογισεις πρωτα το ποσο ψηλο ειναι το ταβανι σου και πόσο χαμηλα θες να εχεις το κατω μερος της εικονας , ωστε η θεαση να ειναι πιο ξεκουραστη.
Θα προκυψουν δυο θεματα:

Πρωτον, οι 120" εχουν υψος εικονας 1.5 μετρα. Αν θεωρησουμε πως σε αυτες τις ιντσες το κατω μερος της εικονας πρεπει να παιζει καπου μεταξυ 50cm - 70cm απο το πατωμα, το πανω μερος της εικονας θα πρεπει να βρισκεται ιδεατα, στα 2-2.2μ απο το πατωμα.

Για αυτο το λογο αν οι κλασσικες επιτοιχιες εχουν στο επανω μερος τους καπου 20-30cm μαυρο υφασμα, πιθανως να μην φτανει να ξετυλιχθει αρκετα το πανι για να κατεβει χαμηλα.

Το δευτερο θεμα που θα προκυψει, ειναι να υπολογιστει το ποσο χαμηλα μπορει να ριξει την εικονα ο προβολεας σου με το μικρο lens shift που διαθετει. Γιατι ακομα κι αν βρεις οθονη οροφης να κατεβαινει χαμηλα, αν εισαι ψηλοταβανος και ο προβολεας δεν μπορει να ριξει χαμηλα την εικονα, ισως χρειαστει επανεγκατασταση με βαση που θα τον κατεβαζει πιο χαμηλα.

Και στις δυο παραπανω περιπτωσεις, θα μπορουσε να επελθει ενας συμβιβασμος απο μερους σου και να δεχτεις να ξεκινα η εικονα πιο ψηλα απο το πατωμα. Αντιλαμβανεσαι ομως πως σε προβολες 16:9 σε ολοκληρο καδρο, αν η εικονα ξεκιναει απο π.χ. τα 80cm, το επανω μερος της θα καταληγει στα 2.30μ υψος. Αναλογως και της αποστασης θεασης, αυτο μπορει να αποδειχθει κουραστικο για το σβερκο ή τα ματια σου.

Θα προτεινα να βαλεις τον προβολεα να παιξει οπως ειναι ενα φουλ καδρο, ωστε να δεις σε ποιο υψος βρισκεται το πανω και κατω μερος της εικονας. Ετσι υστερα θα μπορεις να γνωριζεις ποιες ειναι οι απαιτησεις απο μια οθονη οροφης, οσον αφορα το πόσο black border θα χρειαζεσαι απο το πανω μερος για ξετυλιγμα. Επισης, δοκιμασε να δεις ποσο ανεβοκατεβαζει ο προβολεας την εικονα με το Lens shift, ποια ειναι τα ορια μετακινησης, καθως και αν στην χειροτερη σε χαλαει αν η εικονα θα πρεπει αναγκαστικα να ξεκιναει απο τους π.χ. 70-80 ποντους υψος.

Μαρκα οθονης δεν μπορω να προτεινω, συνηθως απο αποψη υλικων (κυματισμοι/ζαρες) ολες λιγο πολυ θα το παθουν αν δεν ειναι Tensioned. (με συρματοσχοινα τεντωματος πανιου) Ουτε εχω εμπειρια απο αντοχη μοτερ στις ηλεκτρικες. Θεωρω οτι γενικα η ποιοτητα θα αντικατοπτριζεται και απο τις τιμες.
Τελος να πω οτι μερικοι απο εμας στο παρελθον εχουμε κανει τις αγορες μας απο εξωτερικο, μιας και εκει βρισκαμε καλυτερες τιμες και περισσοτερη ποικιλια. Εγω ειχα αγορασει την οθονη μου απο ενα γερμανικο site νομιζω, ενω πριν λιγα χρονια υπηρχε και καποιος αγγλος πωλητης που πουλουσε φθηνες οθονες κοντα στο κατοσταρικο, αν και σε αυτη την ποιοτητα, πλεον βρισκεις και στην ελλαδα τετοιες κινεζικες φθηνες.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κοιταξα σε ενα ξενο site για μια 120" (550 ευρω με μεταφορικα) και σε αυτη τη διασταση εβγαζε το συγκεκριμενο μοντελο με 44 εκατοστα black drop να κατεβαινει.
Στο σκρουτζ κοιταζοντας προχειρα για 120" (κατι φθηνες των 100 ευρω) δυστυχως δεν εμφανιζει πληροφοριες για το ποσο ξετυλιγεται το μαυρο υφασμα στο πανω μερος. Πιθανως να χρειαζεται να καλεσεις τηλεφωνικως τα οποια καταστηματα (αν γνωριζουν κι αυτοι) ή πηγαινοντας σε ακριβοτερες/επωνυμες οθονες, αυτη η πληροφορια να περιεχεται στα specs της οθονης.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Re: Απάντηση: Καθοριστική βοήθεια του forum για αγορά Οθόνης Προβολής.

Φίλε Γιάννη για άλλη μια φορά αισθάνομαι την ανάγκη αυτή την φορά δημόσια να σε ευχαριστήσω για το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ ενδιαφέρον που μου δείχνεις κάθε φορά .
Μπράβο είσαι ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!
Στο αρχικό μου post γνώριζα ότι το πάνω μέρος της πλήρους οθόνης και στο σημείο που αυτή την στιγμή προβάλλω στον τοίχο (4,06 εκατοστά), απείχε 46 εκατ. από την οροφή αντί του ορθού 52 εκατ. που έπρεπε να αναγραφεί.
Το όλο ύψος του διαμερίσματος είναι 2,58 μ. και το κάτω μέρος της προβολής ξεκινάει από τα 55 εκατ. από το δάπεδο.
Επισημαίνω ότι οι ως άνω μετρήσεις θα μειωθούν ή θα μεγαλώσουν ανάλογα, αν λάβουμε υπόψη μας ότι η προβολή θα γίνεται σε 60 περίπου εκατοστά λιγότερα.
Τέλος να επισημάνω και αναφορικά με το lens shift ( θα πρέπει να είναι βιδάκι εκεί στα ρυθμιστικά του φακού υποθέτω ), θα πρέπει να σημειωθεί ότι δεν έχει κάποια επίπτωση στο ανεβοκατέβασμα της εικόνας, προφανώς δεν λειτουργεί και αυτό το διαπίστωσα ακόμη και όταν τον αγόρασα και χρειάσθηκε να κάνω κάποιες ρυθμίσεις μέσω αυτού, αλλά τελικά βρήκα κάποια άλλη λύση.
Δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να ρυθμιστεί από την μικρή βάση της Vogel's .
Και τέλος σε ότι με αφορά οι διαστάσεις από το πάτωμα αλλά και από την οροφή όπως αυτές έχουν διαμορφωθεί αυτή την στιγμή εμένα δεν με χαλούν, οι οποίες όμως θα διαμορφωθούν ανάλογα προς τα πάνω από το δάπεδο αλλά και προς τα κάτω από την οροφή, όταν ο προβολέας θα κληθεί να εστιάσει σε 60 εκ μικρότερα.
Γιάννη περιμένω με ενδιαφέρον, όπως πάντα άλλωστε, τις απόψεις σου. Όπως βλέπω και εγώ θα πρέπει να πάμε σε λύση από το εξωτερικό για εύρεση πανιού με 55 εκατ. περίπου μαύρο περιθώριο. ( Γιατί και εγώ παρά τις αναζητήσεις δεν έχω βρει κάτι ενδιαφέρον για την λύση του προβλήματος στην ελληνική αγορά, παρά μόνο σε 4:3 )
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αυτο που παρατηρησα πριν κοιτωντας τα Black drop σε οθονες διαφορων μεγεθων, ειναι πως οσο μεγαλωνουν οι ιντσες, μικραινει το μεγεθος του black drop. Eνω στην 120" ειναι 44cm στην μικροτερη διασταση της οθονης ηταν καπου 73cm. Πραγμα που σημαινει οτι χανεις σε υψος απο την οθονη, το παιρνεις σε Black drop και τουμπαλιν, αρα το κατω μερος της οθονης σε ολες τις διαστασεις του συγκεκριμενου μοντελου, στο ιδιο υψος απο το πατωμα θα κατεληγαν.

Δεν ξερω αν υπαρχει 120" που να εχει και 55cm μαυρο υφασμα απο πανω να κατεβασει. Κι αν ναι, φανταζομαι οτι θα μπορει να βρεθει σε συγκεκριμενες οθονες οροφης που ισως και να κοστιζουν.

Για το lens shift που αναφερει οτι δεν ανεβοκατεβαινει, δες το παρακατω βιντεο του benq w1070+ (δεν βρηκα για μοντελο 1072)
Η βιδουλα αυτη, δεν γυρναει πολυ. Ισα μολις δεξιοστροφα και ισα μολις αριστεροστροφα.
Μηπως ηταν τερματισμενη προς καποια κατευθυνση, την πιεσες και εσπασε και γυρναει τρελλα χωρις να κανει κατι. ?
Μηπως δεν βαζεις επαρκως δυναμη να περιστραφει απο φοβο. ?

Αυτο με τα 60 εκ μικροτερα δεν το καταλαβα.
Εννοεις οτι για χωροταξικους λογους το καδρο θα πρεπει να μειωθει κατα 60 εκατοστα πλατος. ? Στις 120" το πλατος εικονας ειναι 266cm. Mειον 60εκ=206εκ που σημαινει πως μιλαμε για 93" και αρα πας για αγορα οθονης 92" ιντσων. Αν δεν καταλαβα τι εννοεις παρακαλω διορθωσε με.

Το ευχαριστο ειναι οτι με υψος οροφης 2.58, ισως τελικα ακομα κι αν δεν βρεις οθονη με μεγαλο Black drop, η εικονα δεν θα ανεβει παρα πολυ ψηλα απο το πατωμα. Αφου δεν καταλαβα για τι ιντσες μιλαμε, δεν μπορω να υπολογισω ποσο black drop θα χρειαστει, εστω κι αν η εικονα αναγκαστικα ανεβει π.χ. 70cm απο το πατωμα . (που το θεωρω καλο συμβιβασμο)

Απο οθονες ριξε μια ματια και στο site που ειχα παρει και εγω τη δικη μου, αλλα με μια προχειρη ματια που εριξα, οχι μονο εχει λιγοτερα μοντελα απο παλια, αλλα και οι τιμες ειναι παρα πολυ ανεβασμενες.
LENS SHIFT BENQ 1070


 

msan

New member
7 July 2006
85
Re: Απάντηση: Καθοριστική βοήθεια του forum για αγορά Οθόνης Προβολής.

Αναφορικά με αυτό που δεν κατάλαβες φίλε Γιάννη εννοούσα ότι η οριστική προβολή θα γίνεται σε μικρότερη απόσταση κατά 60 εκατοστά σε σχέση με την σημερινή απόσταση των 4.06 μ. Συνεπώς όταν μπει το Πανί η προβολή θα πραγματοποιείται στα 3,46 μ., λόγω της ύπαρξης του επίπλου πλάτους 0,50μ. (συν 10 εκατ. περιθώριο ), πάνω στο οποίο υπάρχουν η tv, το htpc και ο maratz. Δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα, παρά μόνο αυτό.
Το video σου με το lens shift ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικό και επειδή σε αυτό είδα 'οτι ο κάτοχος έφερνε κάποιες στροφές για την μετατόπιση κάθετα της εικόνας πάνω και κάτω το επιχείρησα και εγώ και το μόνο που κατάφερα ήταν να μετατοπίσω μόνο προς τα κάτω κατά 6 περίπου εκατοστά και με την ανύψωση που ήταν και το ζητούμενό μου να είναι σχεδόν αμελητέα ( Φοβάμαι να βάλω περισσότερη δύναμη στα δύο άκρα της βιδούλας για την μη δημιουργία κάποιας βλάβης )
Οσο αφορά τις ιντσες ο χώρος μου άνετα παίρνει τις 120 ακόμη και 130...
Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά!!!!
Μανώλης

ΥΓ Το πάνω περιθωριο είναι πλέον στα 43 εκατοστά από την οροφή μετά τα ποντάκια που κέρδισα από τα lens . Μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε την λύση της στερέωσης της οθόνης στην οροφή με βίδες που θα έχουν μέσα τους προεκτάσεις? Σίγουρα το να βρούμε οθόνη με 43 εκ πάνω περιθώριο είναι η βέλτιστη και από απόψεως αισθητικής....!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Βρες το λόγο προβολής του προβολέα σου και πολλαπλασίασέ το επί το πλάτος της εικόνας που θες. Έτσι θα βρεις σε ποια απόσταση πρέπει να βάλεις τον προβολέα από την επιφάνεια προβολής.

Το ύψος της προβολής θα το βρεις από το από το offset που έχει ο προβολέας σου σε σχέση με την απόσταση του κέντρου του φακού του προβολέα από το κατώτατο σημείο της βάσης.

Όλα τα παραπάνω αναλόγως εύρους ρυθμιστικών που έχει ο προβολέας, δηλαδή zoom και lens shift. Απλά πράγματα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν ξερω το βαρος της κασας, θα μπορουσαν να μπουν και αλυσιδες για να "αιωρειται" η κασα. Το θεωρω ομως αντιαισθητικο. Αν υπαρχει και γυναικα στο χωρο καλυτερα μην το σκεφτεσαι.

Για τα εκατοστα καταλαβα.Εννοεις οτι λογω επιπλου και Tv η οθονη (οροφης) θα μπει πιο μπροστα απο τον τοιχο, οποτε ο θεατης θα βλεπει απο πιο κοντα τις 120"
Προσεχε ομως μηπως απο τοσο κοντα οι 120" σε κουρασουν. Η περιφερειακη μας οραση ειναι θολη. Μηπως αναγκαζεσαι συχνα να στριβεις τα ματια/κεφαλι δεξια κι αριστερα για να βλεπεις τα τεκταινομενα.


Αν δεν τιθεται θεμα καποιας μηχανικης βλάβης, η βιδουλα του Lens shift ενδεχεται να χρειαζεται λιγο ζορι. Με ενα σωστο κατσαβιδι για να πατησει καλα σε αυτη ωστε να μην την χαλασει, μπορεις να δοκιμασεις αν χρειαστει, να ανεβασεις την εικονα οσο σου επιτρεπει.

Τωρα στα της οθονης, θελει λιγο ψαξιμο. βρηκα διαφορες των 120" με 30εκ επανω μαυρο, βρηκα και καποιες με 40εκ αλλα και με 50εκ, αλλα δυστυχως λογο ποιοτητας οι τιμες ειναι απαγορευτικες, κοστιζουν παραπανω και απο τον προβολεα.

Θελει πολυ ψαξιμο, δεν ξερω αν αυτες οι κινεζικες φθηνες που δεν αναγραφουν στα χαρακτηριστικα τους το παχος των περιθωριων, αν εχουν τοσο μεγαλα black border επανω, πολυ φοβαμαι πως οχι ομως.
Δεν ξερω αν η βαση του προβολεα του δινει καποια εκατοστα ανεβασμα, ωστε μαζι με το lens shift να μειωναν την διαφορα απο τους 43 στους π.χ. 20 ποντους. Θεωρω οτι 20 ποντους μαυρο περιθωριο θα εχουν και οι επιτοιχιες οθονες στις 120".
Αν καποιος εχει 120" οθονη, ας αναφερει ποσο black drop εχει στο πανω μερος.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
λεωνιδα το προβλημα του ειναι πως ηδη εχει τοποθετησει τον προβολεα ταβανι σε βαση και αυτος εχει περιορισμενο Lens shift.
Το πανω μερος της εικονας του ξεκινα 43εκ κατω απο το ταβανι. Οποτε πρεπει να βρεθει μια οθονη που να μπορει να ξετυλιξει αρκετα εκατοστα black drop.

Απο την στιγμη που η κασα θα κολλησει ταβανι, λογικα κερδιζονται και καποια εκατοστα απο την κασα, αφου το κατω μερος της που θα ξεδιπλωσει θα απεχει απο το ταβανι. ( 10-15cm ισως τα κερδισει απο εκει)
Αν μια 120" εχει ενα τυπικο black drop των 20cm+10cm η κασα,εχουμε τα 30 και πρεπει να καλυφθουν 13-15cm.
Αν το Lens shift μπορει να δωσει λιγο προς τα επανω και η βαση προβολεα να ανεβει και αυτη πιο πανω, ισως τα καταφερει.

Αν βεβαια συμβουν τα παραπανω, το κατω μερος της εικονας του θα βρισκεται 78 εκατοστα απο το πατωμα. Το ιδανικο θα ηταν να μπορεσει να την κατεβασει 20εκ πιο χαμηλα, αλλα αυτο προυποθετει οθονη με τεραστιο black drop ή να κατεβει η κασα απο το ταβανι με αποστατες/αλυσιδες.
Αρα μαλλον ο συμβιβασμος θα γινει στο κατω μερος της εικονας και ψαχνουμε οθονη προσιτη 120" ηλεκτρικη οπου να εχει black drop απο 20εκ. Το ιδανικο ομως ειναι να βρει με 30-40εκ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα είναι το γνωστό πρόβλημα όσων δεν θέλουν να κατανοήσουν ότι η βιντεοπροβολή είναι προβολέας+μέγεθος+ύψος εικόνας μαζί ένα πράγμα. Είναι κάτι που το αντιμετωπίζω καθημερινά λόγω επαγγέλματος.

Εφ' όσον η απόσταση και το ύψος και ο προβολέας είναι δεδομένα, δεδομένο είναι το μέγεθος της εικόνας όπως και το ύψος της. Πολύ σωστά είπες ότι βάζει τον προβολέα να παίξει όπως είναι τώρα τοποθετημένος και υπολογίζει τι οθόνη χρειάζεται σε ύψος-πλάτος-μέγεθος συνολικά.
Αλλιώς επαναπροσδιορίζει από την αρχή πόσο μεγάλη εικόνα θέλει, στο ύψος που τη θέλει και προσδιορίζει ύψος βάσης του προβολέα και ίσως και αλλαγή του προβολέα αν δεν φτάνει αυτός που έχει.

Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Για προβολέα μιλάμε, όχι για τηλεόραση.

Προσιτές ηλεκτρικές με blackdrop και εντατήρες (σημαντικό έτσι κι αλλιώς) μπορεί να δει τις comtevision. Στις 120 ίντσες γενικότερα δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσει να βρει πάνω από 20 εκ. blackdrop, θα το βρει σε μικρότερες ίντσες όμως.
Είναι υπολογισμένο το blackdrop όπως γνωρίζεις αναλόγως μεγέθους εικόνας γιατί είναι σε συνάρτηση με το ύψος της εικόνας, δηλαδή από που ξεκινάει από το πάτωμα η εικόνα. Και πάλι σωστά ανέφερες ότι οριακά μπορεί να είναι οι 70 πόντοι.
Αν σκεφτείς ότι μια οθόνη 120 ιντσών έχει ύψος καθαρής εικόνας ενάμιση μέτρο, τότε καταλαβαίνεις για ποιο λόγο έχει 20 εκατοστά blackdrop και όχι παραπάνω. Αν η οθόνη έχει blackdrop 30 εκ. τότε για να βγει στο σωστό ύψος θα πρέπει η οθόνη να είναι μικρότερη.

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Από ένα σημείο και μετά μιλάμε για custom λύσεις, οι οποίες πραγματικά δεν αξίζουν τον κόπο, όχι τουλάχιστον τόσο κόπο (και χρήμα) όσο να αλλάξεις προβολέα με κάποιον που έχει περισσότερο lens shift, zoom κλπ.
 

msan

New member
7 July 2006
85
https://ibb.co/5KQkmrW

Παραθέτω στο ως άνω link φωτό της σελίδας του ελληνικού εγχειριδίου χρήσης του benq w 1070 τελικά και όχι του w1072 όπως λανθασμένα ανέφερα σε προηγούμενο post και στο οποίο αναφέρονται εκτός των άλλων και οι προϋποθέσεις για άνοιγμα εικόνας 120 ιντσών.
Μας γνωρίζει λοιπόν αυτή ότι για άνοιγμα εικόνας στις 120 ίντσες (3048 χιλ ) στα 16:9 και με ύψος εικόνας τα 1494 χιλ και με πλάτος της τα 2657 χιλ. θα πρέπει ο προβολέας να εγκατασταθεί σε ελάχιστη απόσταση ( και με μέγιστη μεγέθυνση ) τα 3038 χιλ, την μέση απόσταση να ορίζεται στα 3494 χιλ. και την μέγιστη απόσταση ( με ελάχιστη μεγέθυνση) στα 3949 χιλ. Επίσης στην ίδια γραμμή η κατώτερη - ανώτερη θέση του φακού ορίζεται στα 75 χιλ. Αρα μιλάμε για 7,5 cm πάνω - κάτω σε σχέση με την εργοστασιακή θέση, ήτοι συνολικά 15 cm? . Το τελευταίο πάντως ύστερα και από το Video που είχε την καλοσύνη να μου στείλει ο Γιάννης δεν το διαπίστωσα ... Το μόνο που κατάφερα στρίβοντας την βιδούλα των lens ήταν μια μετατόπιση προς τα κάτω ίσως 7,5 εκατ. πράγμα που εμένα δεν με ενδιέφερε.
Οφείλω όμως να καταγράφω μια αντιφατικότητα του video σε σχέση με την εν γένει πληροφόρηση που δίνει το manual Παραθέτω το λινκ της φωτό της σελίδας που ανέβασα . https://ibb.co/DLzgVSP
Οπως θα διαπιστώσετε μιλάει για μοχλό μετακίνησης, που εγώ δεν μπόρεσα να ανακαλύψω...
Αυτά προς το παρόν
Ευχαριστίες και προς τον Λεωνίδα για τις απαντήσεις του.
Φιλικά
Μανώλης
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Υπαρχουν 120" ακομα και με 50εκ Black drop ΑΛΛΑ ειναι οθονες επωνυμες και παρα πολυ ακριβες.

Το ενα θεμα ειναι να ανεβασει την εικονα για να χρησιμοποιηθει οσο γινεται μικροτερο Black drop. Το αλλο θεμα ειναι οτι αν ανεβει η εικονα θα ανεβει ολη, δηλαδη και το κατω μερος της που ηδη ειναι ψηλα.

Μανωλη για να αρχισουμε να καταληγουμε καπου, αν θες επιβεβαιωσε μου ποιο μοντελο προβολεα εχεις. Ανεφερες τον benq 1072. Αυτο το μοντελο δεν το γνωριζω. Μηπως ειναι ο benq w1070+ ? (edit: τωρα ειδα την απο πανω απαντηση)

Eπισης σημαντικο: Ανεφερες οτι οπως εισαι τωρα, η εικονα ξεκιναει απο τα 43 εκ κατω απο το ταβανι.


1. Ποιο ειναι το μοντελο βασης του προβολεα. ? Εχει και βραχιονα που αφαιρειται. ? Αν ναι, ποσα εκατοστα θα ανεβει η εικονα αν αφαιρεθει. ?

2. Ποση αποσταση εχει το κεντρο του φακου του προβολεα απο το ταβανι. ?

3. Αν χρησιμοποιησεις το Lens shift για να ανεβασεις την εικονα ξανα, αυτη θα απεχει 43εκ απο το ταβανι ή μειωνεται. ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αν βρεθει οθονη με 30εκ black drop οπως η παραπανω του ebay που αναφερθηκε, αν η ιδια η κασα μας δινει εναν αερα 13-15 εκ απο το ταβανι, τοτε τα 43 εκ ηδη καλυφθηκαν οριακα.
Αν η βαση προβολεα εχει καποιον βραχιονα που και αυτος μικραινει, τοτε το προβλημα λυθηκε.
Και αναλογως το ποσο θα ανεβει η εικονα απο την βαση ή θα κατεβει λογω κασας/black drop, το κατω μερος της εικονας θα καταληξει να ειναι μεταξυ 63-68 εκατοστων κατα προσεγγιση. Πολυ καλα θεωρω.

Ας δουμε και αν τα 43cm εικονας απο ταβανι ειναι με το Lens shift κατω ή πανω, καθως και τα στοιχεια βασης προβολεα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Η οθονη του etien πιο πανω ειναι παρα πολυ καλη περιπτωση, παρα πολυ φθηνη. Ισως βεβαια απο υλικα/μοτερ, λογω τιμης να μην ειναι τερας αντοχης αλλα ειναι τοσο προσιτη...!

Etien τωρα την εχεις τοποθετησει μεσα σε ψευδοροφη, αλλα μηπως θυμασαι το παχος της κασας. ? Για να δουμε ποσο κερδιζει και απο κει για κατεβασμα εικονας.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Λοιπόν, γενικα από θέμα λειτουργίας (ανέβα / κατέβα) και από "ζάρες" (ελάχιστες προς το παρόν) είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν έχω εμπειρία όμως από ακριβότερα πανιά ώστε να ξέρω την αίσθηση μιας ακριβότερης κατασκευής.
Για την απόδοσή του στην πράξη δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη διότι ακόμη περιμένω να παραλάβω τον προβολέα απο Κωτσόβολο (epson eh-tw7000).
Λόγω νέας οικείας τοποθετήθηκε στη θέση του το καλοκαίρι (ή Σεπτέμβριο) του 2019 και περιμένει.
Το ανεβοκατυευάζω 1-2 φορές την εβδομάδα "για πλάκα" ή για να το δείξω στους φίλους που έρχονται στο σπίτι και ζητούν να το δουν.

Το ύψος της κάσας που ρωτάς (μάλλον αυτό εννοείς) είναι 10cm + 1cm οι ενσωματωμένοι κρίκοι κρέμασης από το ταβάνι.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Οποτε αν κερδισουμε 10cm απο την κασα και αλλα 30 καθαρα απο το black drop, απομενουν 3-5 εκατοστα να καλυφθουν, οπου ισως και αυτα καλυπτονται απο το Lens shift ή ισως απο καποια μειωση του βραχιονα βασης προβολεα.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Λογικά αυτά τα 3-5 cm μπορεί να τα πάρει από τα "γατζάκια" στα οποία θα κρεμάσει το πανί από το ταβάνι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Calculate your projector’s throw distance:
To calculate how far away from your screen to place your projector, use the following formula: throw ratio x screen width = throw distance.

Calculate the vertical placement of your projector:
To calculate your projector’s ideal vertical placement, follow this formula: screen height x offset percentage = distance of lens above/below center of screen.

https://www.wikihow.com/Mount-a-Projector