Τιτανομαχία: LG vs Sony vs Samsung

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Είχα την τύχη να δω από κοντά τα τέρατα των 3 μεγάλων!!
LG 88Z9, Sony 98ZG9 και την The Wall της Samsung.

Για το θηρίο της LG δεν χρειάζεται να πω πολλά. OLED. Απίστευτο μαύρο, Contrast, χρώματα, γωνιές θέασης και εμφάνιση που δεν συγκρίνετε.
Το τέρας της Sony είναι εντυπωσιακό. Στις 98 ιντζές προκαλεί δέος. Έντονα χρώματα και πολλή φως. Έχει θέμα με τις γωνιές θέασης, καλο μαύρο αλλα όχι OLED μαύρο. Χωρίς να είμαι ειδικός δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό του Vincent. Καλο το φως αλλα δεν φτάνει την εικόνα της OLED. Για να μην παρεξηγηθώ είναι η καλύτερη μη OLED TV που έχω δει.
Και τώρα το Wall της Samsung. Παιδιά αν είναι αυτή Micro LED που γίνετε τόσο ντόρος τι να πω. Έχω απογοητευτεί. Δεν ξέρω αν είναι το υλικό που έπαιζε η κάτι άλλο. Τα μπλοκάκια φαίνονται από κοντινή απόσταση, κακό μαύρο, Contrast, Sharpness, άτονα χρώματα και φωτεινότητα αν και την είχαν σε πολύ σκοτεινό σημείο. Φαίνεται και από τις φωτογραφίες νομίζω. Δεν ξέρω από ότι λένε αυτό που παρουσίασε φέτος στην CES είναι βελτιωμένο.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    125.6 KB · Views: 265
  • 2.jpg
    2.jpg
    59.6 KB · Views: 262
  • 3.jpg
    3.jpg
    108.1 KB · Views: 262
  • 4.jpg
    4.jpg
    56.2 KB · Views: 262
  • 5.jpg
    5.jpg
    82.7 KB · Views: 261

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αφου η microLed ειναι αυτοφωτη, πως γινεται να εχει κακο contrast/μαυρο. ? Επισης ατονα χρωματα. ?
Στο παραπανω screenshot την δειχνουν να παιζει forza horizon 4.Μονο αυτο το παιχνιδι εδειχνε. ? Καποιο αλλο υλικο, μπας και εφταιγε το Game. ?

Aυτη η 88" OLED ειναι φαντασιωση πολλων αν μετα απο 5-6 χρονια πεσει η τιμη της.

Η 98" sony δεν ξερω ποσες ζωνες εχει, αλλα ειναι και αντικαταστατης προβολεα ανετα, αλλα με τετοια τιμη υπαρχει μονο για να την δειχνουν στα shows. (και για κροισους)
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Re: Απάντηση: Τιτανομαχία: LG vs Sony vs Samsung

Αφου η microLed ειναι αυτοφωτη, πως γινεται να εχει κακο contrast/μαυρο. ? Επισης ατονα χρωματα. ?
Στο παραπανω screenshot την δειχνουν να παιζει forza horizon 4.Μονο αυτο το παιχνιδι εδειχνε. ? Καποιο αλλο υλικο, μπας και εφταιγε το Game. ?

Aυτη η 88" OLED ειναι φαντασιωση πολλων αν μετα απο 5-6 χρονια πεσει η τιμη της.

Η 98" sony δεν ξερω ποσες ζωνες εχει, αλλα ειναι και αντικαταστατης προβολεα ανετα, αλλα με τετοια τιμη υπαρχει μονο για να την δειχνουν στα shows. (και για κροισους)

Κοίτα, ήμουν βιαστικός και δεν πολύ ασχολήθηκα με την Microled. Όπως είπα πριν δεν θέλω να την αδικήσω . Ίσως να ήταν το υλικό η κάτι άλλο. Πάντως το Forza 4 φαίνεται απίστευτα στην OLED μου για αυτό απογοητευτικά. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν προβολέας, μετά είδα το "The Wall". Ακόμα και η γυναικα μου είπε η δικη σου παίζει καλύτερα. :smile:
Η OLED είναι απίστευτη αυτή θα ήθελα να είχα και εγώ. Και η Sony είναι πειρασμός ειδικά στις 98 ιντζές προκαλεί δέος. Η σύζυγος αυτή ήθελε. :silly:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Πού τις πέτυχες στημένες βρε, να πάμε κι εμείς καμμιά βόλτα... :silly:
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Πού τις πέτυχες στημένες βρε, να πάμε κι εμείς καμμιά βόλτα... :silly:

Στα Harrods, Λονδίνο. Γιάννη το φετινό The Wall της Samsung είναι τρίτης γενιάς έτσι? Υποψιάζομαι ότι αυτό που είδα είναι πρώτης.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τι να πουν κι αυτοι που σημερα παιζουν στις 120" με 1080p (16 φορες λιγοτερη αναλυση)
Αν θυμασαι οταν πρωτοβγηκε το 4Κ στις 55-65 ιντσες tv, λεγαμε ποσο αχρηστη ειναι αυτη η αναλυση σε τοσες μικρες ιντσες απο τετοια αποσταση θεασης.

Θα ηταν ωφελιμη ομως στους βιντεοπροβολεις στις μεγες τους ιντσες.

Τωρα το 8Κ σαφως και ειναι αρκετο αμομα και για ιντσες προβολεα.
Το ερωτημα ομως οσον αφορα αυτους, θα επρεπε να ειναι:

Θα καταφερουν οι φακοι προβολεων να αποδωσουν σωστα την λεπτομερεια του καθε πιξελ, απο τη στιγμη που ακομα και για αναλυση HD, οι φακοι προκαλουν χρωματικες εκτροπες.

Φακοι σε καμερες και κατα συνεπεια και στους προβολεις, θα πρεπει να ειναι εκπληκτικης καθαροτητας για να θεωρησουμε οτι ο αισθητηρας της καμερας επιασε απο το φακο σωστα το αντικειμενο και υστερα ο φαμος του προβολεα το απεδωσε κι αυτος σωστα.

Εδω και οι σαμσουνγκ tv's 8K με το φτωχοτατο contrast modulator 12% , αν και 8Κ εβγαλαν λιγοτερη λεπτομερεια απο 4Κ.

Τα πολλα πιξελ δεν λενε τιποτα αν δεν ακολουθουνται και απο αλλες σωστους παραμετρους στην εικονα.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,491
Βέλγιο
Αμ ποτέ φθάσουν οι OLED στις 90 ίντσες να κόστίζουν κάτω από 4-4.5k , βλέπω πολλές εταιρίες με προβολείς να ρίχνουν λουκέτο.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Στα Harrods, Λονδίνο. Γιάννη το φετινό The Wall της Samsung είναι τρίτης γενιάς έτσι? Υποψιάζομαι ότι αυτό που είδα είναι πρώτης.

Δύο γενιές έχουν κυκλοφορήσει εμπορικά, με τη δεύτερη να έχει υψηλότερη φωτεινότητα σε παράθυρο, αλλά χαμηλότερη σε full field:

https://displaysolutions.samsung.com/led-signage/the-wall

Ως πρωτότυπο, έχει παρουσιαστεί άλλη μία version με μικρότερο pixel pitch, που μπορεί να δώσει 4Κ σε 75" (αντί των 146").

Με εξαίρεση τις ραφές, από ικανή απόσταση δεν θα έπρεπε να διαφοροποιείται από μια OLED σε ποιότητα εικόνας. Εικάζω ότι κάτι πήγαινε στραβά με τις ρυθμίσεις στο setup που είδες...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αμ ποτέ φθάσουν οι OLED στις 90 ίντσες να κόστίζουν κάτω από 4-4.5k , βλέπω πολλές εταιρίες με προβολείς να ρίχνουν λουκέτο.

είναι σίγουρο ότι θα πέσουν σε αυτή την τιμή πολύ πιο γρήγορα απ ότι νομίζουμε