Fujifilm X-T200

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Εχτες ανακοίνωσε η fuji την νέα X-T200 αντικαταστάτη της X-T100.

Πολύ γρήγορα τα specs της:

24MP APS-C sensor with Bayer color filter and faster readout speeds
Updated hybrid autofocus system with 425 phase-detect points
Refined ergonomics, lighter body
3.5", 16:9 fully articulating LCD with 2.76 million dots
Easy-to-use touch menus
2.36M-dot OLED viewfinder with 0.62x magnification
8 fps burst shooting
New 'Clarity' effect
Oversampled 4K video with no crop
Audio level controls
Microphone and headphone inputs (latter via USB-C adapter)
New Digital Gimbal and HDR video options

Η επίσημη σελίδα της μηχανής:
https://fujifilm-x.com/global/produ...60.436615550.1579850628-2051359228.1579761838

Preview από το Depreview:
https://www.dpreview.com/videos/6938263795/dpreview-tv-fujifilm-x-t200-hands-on-preview

Και review in progress πάλι από το Dpreview:
https://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-t200-review-in-progress

Fujifilm-X-T200-beauty-03.jpgFujifilm-X-T200-flash.jpgFujifilm-X-T200-top-lcd-image.jpgfuji111.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Όμορφη μηχανή, "σωστό" μέγεθος και δελεαστικές προδιαγραφές οι οποίες από τα πρώτα preview δείχνουν να λειτουργούν στην πράξη. Η χρήση αισθητήρα bayer για μένα είναι σοβαρό πλεονέκτημα, αφού τα αρχεία της θα είναι πιο "συνεργάσιμα" με όλα τα προγράμματα επεξεργασίας. Την βλέπω βέβαια κάπως video-centric και λιγότερο καλή για stills photography, με βασικότατη έλλειψη το ibis που κάνει "δώρο-άδωρο" την χρήση primes. Γενικώς η fuji είναι "τσακωμένη" με την σταθεροποίηση - από τον καιρό των compact F10/20/30 που είχαν το πάνω χέρι κι έμειναν πίσω μέχρι που ήταν αργά. Θα μου πείτε ότι θα το βάλει στην ΧΤ4 - αλλά εκείνη ΘΑ το έχει και θα κοστίζει διπλάσια χρήματα + όγκο/βάρος FF.

Next time (maybe)...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Δημήτρη μου διαφωνώ στην πρόταση για δώρο άδωρο στη χρήση με τους primes.
Έχω δουλέψει primes σε fuji χωρίς ibis και δεν είχα κανένα θέμα.
Βρίσκω υπερβολική την κουβέντα για το ibis.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
στο βιντεο ειναι απαραιτητο, κι εκει απευθυνεται κυριως... selfers, vloggers, κλπ

Σωστός, απλά εκει έχει τουλάχιστον eis έστω και σε 1080p...προσωπικά και εγώ είμαι fan του ibis, απλά νομίζω ότι το έχουμε φτάσει σε σημείο υπερβολής όλοι μας, μην ξεχνάμε ότι ειδικά σε φώτος υπάρχουν χιλιάδες φωτογράφοι που φωτογραφίζουν χωρίς ibis εδώ και χρόνια με άριστα αποτελέσματα. προσωπικά π.χ. με τον fuji 35mmf1,4 ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να έχω ibis και έχω φωτογραφήσει και σε μαύρα σκοτάδια, οι αισθητήρες πλέον έχουν τρομερή απόδοση iso και ελαχιστοποιείται η ανάγκη για ibis, το βίντεο όπως είπες είναι άλλη ιστορία. Σε m4/3 Και 1 ίντσα είναι πιο αναγκαίο το ibis ειδικά σε φώτος μιας και δεν έχουν πολύ καλή απόδοση σε iso.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι όλα είναι σχετικά και ανάλογα με το τι φωτογραφίζει κάποιος, αν φωτογραφίζεις κινούμενα θέματα τι ακριβώς θα σε βοηθήσει το Ibis?
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Τεχνολογικά νέα, καινοτομίες ... στις Fuji

σ αυτα τα λεφτα , μαλλον θα πηγαινα σε xt30 απο grey market....

Πιθανότατα Γιάννη, βέβαια πρέπει να δούμε την εστίαση της X-T200, αν είναι στα ίδια πλαίσια με της X-T30 αυτομάτως για μένα γίνεται καλύτερη πρόταση λόγω Eis στο 1080p, λόγο φοβερής οθόνης και λόγο Hdr βίντεο. Αν δεν έχει εστίαση στα ίδια πλαίσια τότε και εγώ θα πήγαινα στην X-T30 που έχει και το Acros + Eterna.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Τεχνολογικά νέα, καινοτομίες ... στις Fuji

Και μη ξεχνάμε ότι έχουμε Bayer αισθητήρα για κάποιους επιθυμητό και για κάποιος όχι.
Το καλό είναι πια ότι η fuji έχει πολλές και αξιόλογες επιλογές.
Η Χ-Α7 βέβαια απαξιωνεται αρκετά με την έλευση της Χ-Τ200 εκτός και αν έχουμε κάποια πτώση τιμής.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Τεχνολογικά νέα, καινοτομίες ... στις Fuji

Και μη ξεχνάμε ότι έχουμε Bayer αισθητήρα για κάποιους επιθυμητό και για κάποιος όχι.
Το καλό είναι πια ότι η fuji έχει πολλές και αξιόλογες επιλογές.
Η Χ-Α7 βέβαια απαξιωνεται αρκετά με την έλευση της Χ-Τ200 εκτός και αν έχουμε κάποια πτώση τιμής.

Έτσι είχε απαξιωθεί Παναγιώτη και η Χ-Α5 με την έλευση της X-T100...λογικά θα έχουμε κάποια γενναία έκπτωση στην Χ-Α7. Το θέμα για μένα είναι ότι έχουμε επιτέλους αξιόλογες και ισάξιες προτάσεις στην φτηνή κατηγορία και με Bayer αισθητήρα. Προτάσεις για όλους και για όλα τα κοινά πλέον. Αν βγάλει και 1-2 ακόμα φτηνούς και πλαστικούς prime θα τους έχει πιάσει όλους.
Για μένα πλέον η Fuji γίνεται μαζί και με τους φακούς εύκολα το καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο σύστημα σε crop (βάζω στην εξίσωση μέσα και το m4/3) και κυριολεκτικά δεν βρίσκω λόγο κάποιος (και με την έλευση της X-T4 που θα έχει και Ibis) να πάει σε άλλο crop σύστημα εκτός αν έχει επενδύσει ήδη αρκετά σε φακούς.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Κι εγώ έχω δουλέψει μηχανές, φακούς και συνδυασμούς χωρίς σταθεροποίηση καμίας μορφής, αλλά εν έτει 2020 θεωρώ το IBIS σοβαρότατη έλλειψη και deal breaker. Μάλλον είναι συνεννοημένοι οι σχιστομάτηδες να μην τα δίνουν όλα...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Fujifilm X-T200

Κι εγώ έχω δουλέψει μηχανές, φακούς και συνδυασμούς χωρίς σταθεροποίηση καμίας μορφής, αλλά εν έτει 2020 θεωρώ το IBIS σοβαρότατη έλλειψη και deal breaker. Μάλλον είναι συνεννοημένοι οι σχιστομάτηδες να μην τα δίνουν όλα...

Δημήτρη δεν διαφωνώ απλά με την ίδια λογική είναι ανεπίτρεπτο να πουλάς μηχανές την σημερινή εποχή και να έχεις crop στο 4Κ ή να μην έχεις ανακαλύψει ακόμα την υβριδική εστίαση εν έτη 2020 όπως π.χ. κάνει η Panasonic, όπως είναι ανεπίτρεπτο να βγάζεις μηχανές χωρίς έξοδο μικροφώνου ή να χρησιμοποιείς αρχαιολογία σκόπευτρα όπως κάνει επίσης η Panasonic άλλα και η sony. Είναι επίσης τραγικό να χρησιμοποιείς κούτσικες οθόνες με μετριότατο touch, να δίνεις μηχανές με τραγικούς κιτ φακούς και να μην είσαι σε θέση να φτιάξεις επιτέλους ένα αξιοπρεπές μενού όπως π.χ. κάνει η Sony. Επίσης είναι τραγικό να βγάζεις μηχανές με αρχαίους αισθητήρες όπως π.χ. κάνει η Olympus ή να ''φτύνεις αίμα'' για να βγάλεις επιτέλους ένα αξιοπρεπές βίντεο 1080p όπως κάνει η Canon...τα παραδείγματα πολλά. Δεν υπάρχει τέλεια μηχανή ή σύστημα, απλά εδώ πέρα η Fuji μας έδωσε ίσως την πιο ολοκληρωμένη και ισορροπημένη μηχανή που έχουμε δει σε αυτά τα χρήματα σε αρχική τιμή. Προφανώς δεν θα αρέσει σε όλους και προφανώς πάντα θα υπάρχει κάτι να γκρινιάξουμε ή να μας λείπει ανάλογα πάντα και με τις ανάγκες μας. Π.χ. προσωπικά έχοντας συνηθίσει την χρήση joystick στην Χ-Ε3 δεν θα ξαναγόραζα μηχανή χωρίς να έχει joystick το θεωρώ πλέον must και είναι deal breaker η έλλειψή του για μένα....περι ορέξεως λοιπόν!!!
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Το είδα και εγώ βιαστικά χτες το βράδυ ξαπλωμένος.
Είναι ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά θα ήθελα μια σύγκριση με την Χ-Τ30.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Παρόμοιες είναι πάνω κάτω, απλά για μένα ανάμεσα στις 2 θα πήγαινα δαγκωτά στην X-T30 λόγω Acros και Eterna που είναι φανταστικά silm simulations Και τα 2 και λείπουν από την X-T200. Από την άλλη το μεγάλο ατού της X-T200 είναι η οθόνη που είναι φανταστική για τα δεδομένα των φωτογραφικών μηχανών και επιτέλους είδαμε και μια καλή οθόνη καθώς έχουμε πήξει στις 3αρες με χαμηλή ανάλυση.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
η διαφορά τους είναι επίσης bayer vs x-trans,
για κάποιους (και εγώ μέσα) ο πρώτος είναι προτιμότερος, ειδικά σε φωτογραφίες τοπίου
και για τους περισσότερους, ο bayer απλοποιεί την επεξεργασία RAW, από την άποψη ότι γίνεται ίδια με άλλες μηχανές που ενδεχομένως είχε ή έχει κάποιος

επίσης στο studio scene του dpreview, αν εξαιρέοσυμε το moire, η εικόνα της 200 μου φαίνεται καλύτερη, έστω και με μικρή διαφορά
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Μάλλον η καλύτερη μηχανή σε αυτά τα χρήματα για όποιον θέλει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά, παραμένοντας με τον κιτ φακό + τον xc50-230. Τα πράγματα αλλάζουν αν θέλεις κάποιον φωτεινό prime γιατί δυστυχώς λείπει το IBIS...