Αγορά τηλεόρασης 55'' με βαρύτητα στην ποιότητα της εικόνας

tonyM

New member
24 December 2007
79
Καλησπέρα,
Ψάχνομαι για αγορά τηλεόρασης 55 ιντσών γύρω στα 500-600 , η απόσταση θέασης είναι 3 μέτρα και η γωνία θέασης όχι πολύ μεγάλη
Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ποιότητα της εικόνας, σωστά χρώματα και όσο καλύτερο γίνεται μαύρο, πάντα στα χρήματα πάντα που διαθέτω.
Η χρήση θα είναι για τηλεόραση αλλά και για ταινίες.
Δεν με ενδιαφέρει να είναι smart να έχει internet κτλ., αν όμως υπάρχουν όχι σε βάρος της ποιότητας δεν θα με χαλάσει
Θα ήθελα να μπορώ να βλέπω καμιά ταινία από στικάκι ή εξωτερικό δίσκο
Δεν έχω βίτσιο να πάρω φετινό μοντέλο, παίρνω και του 2018
Προτίμηση σε sony αλλά ούτε αυτό είναι βίτσιο, όλα συζητιούνται

Γενικά σε όλα μπορώ να κάνω εκπτώσεις για χάρη της ποιότητας, ίσως και στις ίντσες, να πάω στις 50 αν υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο.


Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)
 

tonyM

New member
24 December 2007
79
Αυτή η Hisense καινούργια εταιρία είναι? πρώτη φορά την ακούω/βλέπω. Έχει αυτή τόσο καλή ποιότητα εικόνας και μου την προτείνετε?

Εγώ για να πω την αλήθεια κοιτούσα αυτή Sony-KD-55XF8096, δεν είναι καλή?

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά ανάμεσα στα QLED και Edge LED?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55", με βαρύτητα στην ποιότητα της εικόνας

Η XF8096 διαθέτει IPS panel, ενώ οι προαναφερθείσες έχουν VA panels. Δηλαδή, υπερτερούν σε μαύρο και αντίθεση, αλλά υστερούν σε γωνίες θέασης.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/167155-Sony-KD-XF8096-Reviews-Εντυπώσεις-Σχόλια

Οι QLED είναι μια σειρά LCD τηλεοράσεων, ουσιαστικά οι "premium" LCD από τη Samsung, ενώ οι Edge LED είναι LCD με τον φωτισμό στην περίμετρο του panel (για παράδειγμα, μια γραμμή από λάμπες στο κάτω μέρος της οθόνης/τηλεόρασης).
 

tonyM

New member
24 December 2007
79
Οπότε τα QLED πάνελ είναι καλύτερα από τα Edge LED
Κάπου διάβασα ότι η γωνία των VA πάνελ είναι 20 μοίρες ενώ των IPS 50, είναι σωστό αυτό? αν ναι μάλλον πρέπει να μετρήσω ακριβώς να δω αν μπορεί να μπει VA
Η γωνία των QLED πόσο είναι? γιατί μου νομίζω κλίνω προς την Q60R
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55", με βαρύτητα στην ποιότητα της εικόνας

Οι LCD τηλεοράσεις έχουν VA ή IPS/PLS panels. Οι QLED έχουν είτε τον έναν τύπο είτε τον άλλο, σε διαφορετικά μοντέλα και διαγώνιους. Ο φωτισμός μπορεί να είναι περιμετρικά (Edge LED) ή σε πολλά σημεία/ζώνες (Direct LED - full array). Για τις γωνίες θέασης (και όχι μόνο), καλό είναι να δεις διάφορα μοντέλα από κοντά, για να εξακριβώσεις κατά πόσον είναι κατάλληλα για τον χώρο σου.
 

tonyM

New member
24 December 2007
79
Από όλα αυτά που λέμε ποιο σωστά χρώματα ποιο πάνελ βγάζει?
Θα ήθελα να ρωτήσω και για την Sony-KD-55XF9005 και το Full Array LED, αξίζουν τα 140 περισσότερα από την Q60R? να την κάνω την κουτουράδα και να ξηλωθώ?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55", με βαρύτητα στην ποιότητα της εικόνας

Θεωρητικά, ένα VA panel έχει πλεονέκτημα, λόγω μεγαλύτερης αντίθεσης. Στην πράξη, εξαρτάται και από τις ρυθμίσεις σε κάθε τηλεόραση. Τέλος, η XF9005 είναι σίγουρα καλύτερη τηλεόραση από τις προαναφερθείσες.