Βουητό - Subwoofer Harman Kardon

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με το subwoofer κ θα ήθελα την γνώμη σας. Τακτοποιούσα τα καλώδια του ηχοσυστήματος και ξαφνικά το sub άρχισε να βγάζει ένα πολύ δυνατό βουητο. Το παράξενο είναι ότι ούτε που άγγιξα το καλώδιό του. Πρόκειται για ένα καλώδιο G&BL που στερεώνεται βιδώνοντας το στις εισόδους/εξοδους. Με ταλαιπωρεί όταν θέλω να το αποσυνδεσω κ προφανώς καπου δεν πρόσεξα κ είδα ότι έχει ραγίσει το βισματακι της εισόδου LFE στο subwoofer. Σαν ρωγμή ειναι. Υπάρχει περίπτωση αυτό το ράγισμα να προκαλεί αυτό το βουητό? Πρέπει να αλλαχτεί το βισμα ή μπορεί να είναι κ θέμα ενισχυτή? Και εκεί έχει θεματακι το αντίστοιχο βισμα...
Προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφίες για να σας διευκολύνω αλλά δεν μπόρεσα!
 
Πήγαινε go advanced-->manage attachments-->choose file διάλεξε φωτο απο τον αντίστοιχο φάκελο στον υπολογιστή σου, πάτα upload,όταν ανέβει πατάς done, και μετά submitt reply. Ναι, πιθανότατα το ράγισμα το προκαλεί, αποσύνδεσέ το.
υγ
Καλώς ήρθες!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μπορείς επίσης να ανεβάσεις τις φωτό σου σε Image hoster, για παράδειγμα https://imgur.com/ κι από κει έχεις περισσότερες επιλογές ως και προς το μέγεθος που θες ν ανέβει η φωτό σου, είναι δωρεάν και θα σου φανεί χρήσιμο και μελλοντικά. Για το πρόβλημά σου προφανώς κι είναι το βύσμα, ραγισμένο δεν κάνει καλή επαφή και μιλάμε για ηχείο που έχει μόνο δονήσεις οπότε καλό θα ήταν ν αλλάξεις το καλώδιο.
Καλώς ήρθες κι από μένα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,012
Αν και δεν κατάλαβα τις αναφορές σε ράγισμα και βίδωμα όμως ναι, όταν το καλώδιο η κάποιο από το τα βύσματα σε sub και av δεν κάνει καλή η μερική επαφή, ναι μπορεί να δημιουργηθεί αυτός ο δυνατός συνεχής θόρυβος
 

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα επιστρέψω με φωτογραφίες μόλις σχολασω γιατί μου είπε ένας φίλος που φτιάχνει υπολογιστές ότι δεν πρέπει να πάω το subwoofer για service αλλά τον ενισχυτή επειδή έχει βγει το καπάκι (το εξωτερικό, που είναι ασημένιο και έχει δύο σιδεράκια για να κουμπώνει) απ' το βύσμα της εισόδου LFE του ενισχυτή. Θα ανεβάσω photos γιατί οι περιγραφές μου θα σας μπερδέψουν! Σας ευχαριστώ και πάλι!
Καλώς σας βρήκα!
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,012
Ξεκόλλησε το εξωτερικό του βύσματος θωράκιση- ground στον ενισχυτή. Αν κούμπωνε θα ήταν ωραία αλλά θέλει κόλλημα με καλάι από μέσα. Εύκολη η επιδιόρθωση, αλλά πιθανόν η δυσκολία να είναι η πρόσβαση από μέσα στο συγκεκριμένο σημείο.
 

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Καλημέρα! Ανέβασα τις φωτογραφίες για να έχετε μια εικονα.. Τελικά φταίει το ράγισμα στο βύσμα του subwoofer ή ο ενισχυτής που βγήκε το βυσματάκι του? Το οποίο έχει και τα δυο "σιδεράκια" του και κουμπώνει εύκολα στον ενισχυτη..
 

Attachments

  • subwoofer.jpg
    subwoofer.jpg
    165.4 KB · Views: 62
  • ΓŽΒ²Γβ€¦ΓΖ’ΓŽΒΌΓŽΒ± ΓŽΒ΅ΓŽΒ½ΓŽΒΉΓΖ’Γβ€‘Γβ€¦Γβ€žΓŽΒ·.jpg
    ΓŽΒ²Γβ€¦ΓΖ’ΓŽΒΌΓŽΒ± ΓŽΒ΅ΓŽΒ½ΓŽΒΉΓΖ’Γβ€‘Γβ€¦Γβ€žΓŽΒ·.jpg
    76 KB · Views: 61

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,012
Βασικά δεν είναι μέταλλο που ραγίζει οπόταν σαν ασήμαντη γρατσουνιά μου φαίνεται, αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι αυτό που φαίνεται γύρο από το βύσμα τι είναι? Οξείδωση η κόλλα με την οποία το βύσμα έχει κολληθεί παλαιότερα? Οπός και να έχει η οξείδωση είναι η κάτι άλλο πρέπει να καθαριστεί όλο γύρω γύρω για να γίνεται καλή επαφή. Μια αμφιβολία πάντως την έχω αν υπαρχή καλή επαφή.

Το δεύτερο στον ενισχυτή και να κουμπώσει όπως λες λίγο δύσκολο πιστεύω να κάνει σωστή επαφή χωρίς κόλλημα από μέσα..
Αυτό που μπορείς να κάνεις για να δεις αν υπάρχει θέμα με το sub είναι να συνδέσεις μια άλλη έξοδο ήχου από τον ενισχυτή στο sub και να δεις αν εξακολουθεί να βουίζει. Όπως το βλέπω πάντως το πιο πιθανό αν κουμπώσει όπως λες δίχως κόλληση από μέσα να έχεις πρόβλημα μόνιμο η περιστασιακό.

Σίγουρα χωρίς το καπάκι θα βουίζει. Εκτός και αν με κάποιο άλλο τρόπο σύνδεσης από τον ενισχυτή γειωθεί το καλώδιο του LFE. Σε μπέρδεψα ε? :smile:
 

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Δεν έχω κάνει καμία παρέμβαση στο βύσμα, καθαρό είναι..μάλλον φταίει το φλας.. Πάντως απ'οτι καταλαβαινω το βύσμα του sub έχει σπάσει, δεν έχει ραγίσει απλώς.. τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω όταν το αγγίζω.
Ο ενισχυτής μου (harman kardon avr 255) έχει δυο υποδοχες LFE σε διαφορετικά σημεία - δεν ξέρω γιατί- και κάνει το ίδιο βουητό όταν τον συνδέω και στις δυο. Αλλαξα και το καλωδιο μηπως ευθύνεται αυτό αλλα πάλι τα ιδια..
Προσπάθησα να συνδέσω το sub με καλωδιο RCA και το εκκωφαντικό βουητο εξαφανίστηκε.. Δεν ήξερα όμως πώς ακριβώς γίνεται αυτή η συνδεσμολογία και λειτουργούσε το sub σαν ηχείο με πολλά μπάσα.. Το περιγράφω όσο καλύτερα μπορώ.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,012
Δεν έχω κάνει καμία παρέμβαση στο βύσμα, καθαρό είναι..μάλλον φταίει το φλας.. Πάντως απ'οτι καταλαβαινω το βύσμα του sub έχει σπάσει, δεν έχει ραγίσει απλώς.. τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω όταν το αγγίζω.
Ο ενισχυτής μου (harman kardon avr 255) έχει δυο υποδοχες LFE σε διαφορετικά σημεία - δεν ξέρω γιατί- και κάνει το ίδιο βουητό όταν τον συνδέω και στις δυο. Αλλαξα και το καλωδιο μηπως ευθύνεται αυτό αλλα πάλι τα ιδια..
Προσπάθησα να συνδέσω το sub με καλωδιο RCA και το εκκωφαντικό βουητο εξαφανίστηκε.. Δεν ήξερα όμως πώς ακριβώς γίνεται αυτή η συνδεσμολογία και λειτουργούσε το sub σαν ηχείο με πολλά μπάσα.. Το περιγράφω όσο καλύτερα μπορώ.

Το άλλο LFE είναι είσοδος. Λογικά δίχως κανένα καλώδιο στο sub δεν πρέπει να βουίζει σωστά?
Από κάποιο άλλο audio out L η R στον ενισχυτή δοκίμασε να το συνδέσεις στο LFE στο sub, κανονικά δεν πρέπει να βουίζει αλλά και πρέπει το sub να παίζει δυνατά, χαμήλωσε την ένταση.. αν παίζει το sub το θέμα είναι στο βύσμα LFE στον ενισχυτή.
 

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Ναι, χωρίς καλώδιο δεν βουήζει.. Θα δοκιμάσω την σύνδεση που μου προτείνεις και θα σας πω..Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Χίλια συγνωμη που σας έχω πρήξει αλλά δεν τα ξερω..! Ενα καλώδιο όπως αυτό της φωτογραφίας είναι όκ?
και η σωστή θέση στον ενισχυτή είναι εκέι που έχω κυκλώσει?
 

Attachments

  • 1910_6_avr255g.jpg
    1910_6_avr255g.jpg
    224.6 KB · Views: 55
  • 51ABGdDIqBL._AC_SY355_.jpg
    51ABGdDIqBL._AC_SY355_.jpg
    20.2 KB · Views: 54

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,012
Θα πάρεις το καλώδιο του sub θα συνδέσεις την μια άκρη στο sub εκεί που λέει LFE και την άλλη στο κόκκινο η στο άσπρο για εκεί που έχεις κυκλώσει και να δεις αν βουίζει. Κάνει και αυτό το καλώδιο αν είναι αυτό που έχεις.
 

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Αντώνη-Κ έκανα την σύνδεση που μου είπες κ το sub βουιζει.. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον φταίει το βύσμα του subwoofer έτσι? άρα αντιπροσωπεία....
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,012
Δοκίμασε να το συνδέσεις και με ένα άλλο καλώδιο αν έχεις, ώστε να αποκλείσουμε και το ενδεχόμενο του χαλασμένου καλωδίου ώστε για να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Υπάρχει και μια άλλη σύνδεση που μπορείς να κάνεις για να έχουμε καλύτερη εικόνα του προβλήματος. Από οποία έξοδο ήχου θέλεις στον av αντί να το συνδέσεις με την είσοδο LFE στο sub σύνδεσε το στην L η R η και στις 2 εναλλάξ για να δούμε αν και εδώ υπάρχει πρόβλημα. Όμως πρέπει να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο του χαλασμένου καλωδίου πρώτα.