περιστασιακό πρόβλημα με πικάπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Εχω ένα dual 503.2 audiophile concept το οποίο αν και έχει τα χρονάκια του έχει κάνει πλήρες σέρβις του πριν 1,5 χρόνο και παίζει καλά.
Εδώ και λίγο καιρό συμβαίνει το εξής περίεργο. Κάποιες φορές όταν βάζω ένα δίσκο να παίξει ακόυγεται το ένα ηχείο πολύ σιγά.Αλλάζω θέση στου ακροδέκτες (rca) και το πρόβλημα εξαφανίζεται.
Μετά από 10-15 φορές που θα βάλω μουσική μπορεί να ξαναγίνει και λύνεται με τον ίδιο τρόπο.
Δεν είμαι πολύ σχετικός αλλά σίγουρα δεν φταίει ο ενισχυτής καθώς έχω αλλάξει ενισχυτή και το έκανε και στους δύο.
Επίσης έχω ακολουθήσει τη διαδρομή των καλωδίων μέχρι το εσωτερικό του πικάπ και οι κολλήσεις είναι μια χαρα.
Στο σέρβις τα καλώδια rca αλλάχτηκαν με καινούρια.
Καμμιά ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
αν και δεν υπήρχε λόγος να αλλαχτούν στο σέρβις τα καλώδια, πιθανότατα κάποιο αρσενικό rca έχει πρόβλημα, ίσως ψυχρής κόλλησης και με την αλλαγή επανέρχεται προσωρινά.
Εφ όσον έχεις ακολουθήσει τη διαδρομή μέχρι την κεφαλή και είναι ΟΚ, δεν υπάρχει άλλη περίπτωση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
την επόμενη φορά που θα το κάνει απλά κούνησε ενα-ενα τα rca. εκεί που ενώνεται το καλώδιο με το βύσμα.
να δούμε αν και ποιό έχει πρόβλημα.
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
καταρχας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τα αρσενικά rca ξεβιδώνουν και έχω δει τις κολήσεις οι οποίες οπτικά φαίνονται οκ.
Θα κάνω τη δοκιμή που μου γράψατε και θα επανέλθω.
Να υποθέσω οτί την ώρα που παρουσιάζει το πρόβλημα κουνάω τα καλώδια έτσι?
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Πριν λίγο το έκανε πάλι.Κουνησα τα καλώδια στο σημείο σύνδεσης με τον ενισχυτή αλλά τίποτα.
Κλείνω τον ενισχυτή βγάζω το καλώδιο που αντιστοιχεί στο ηχείο και το ξαναβάζω στην ίδια θέση.επανηλθε.
Άρα δεν ήταν θέμα αλλαγής θέσεων των καλωδίων...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
1.Καποια rca plugs δεν κανουν καλη επαφη στα rca sockets λογω διαστασεων.
2.Μπορει το κεντρικο πιν του rca socket να ανοιξε η ειναι λερωμενο.
3.Ξεβιδωσε και βιδωσε το headshell μερικες φορες και βεβαιωσου οτι κανει καλη επαφη με τον βραχιονα και οτι τα καλωδιακια της κεφαλης ειναι ολα οκ.
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Μόλις σήμερα είδα τις απαντησεις σας,
Το ίδιο πρόβλημα είχα και στον άλλο ενισχυτή που το είχα συνδεμένο οπότε δεν νομίζω να είναι το θέμα του μεγεθους του rca που μπάινει στον ενισχυτη.
Τώρα παραθέτω κάποιες φώτο μήπως έσεις δείτε κάτι που δεν βλέπω..
Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα στα καλώδια,από σκόνη βέβαια έχω αρκετή..
Τα καλώδια rca νομίζω είναι καλής ποιότητας.Με άλλες πηγές δεν έχω πρόβλημα.Θα ξεβιδώσω και το headshell και θα φυσηξω τις επαφές και βλέπουμε.
Ευχαριστώ για το χρόνο και τη βοήθεια σας.:ernaehrung004:
 

Attachments

  • P2102850.jpg
    P2102850.jpg
    90.4 KB · Views: 110
  • P2102846.jpg
    P2102846.jpg
    129.9 KB · Views: 111
  • P2102856.jpg
    P2102856.jpg
    82.9 KB · Views: 110
  • P2102854.jpg
    P2102854.jpg
    87.5 KB · Views: 110

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: περιστασιακό πρόβλημα με πικάπ

δεν νομίζω να είναι το θέμα του μεγεθους του rca που μπάινει στον ενισχυτη.

Δεν χανεις τιποτα να το ψαξεις.Αυτο ειναι σχετικα συνηθες φαινομενο.Εγω ειπα για το θηλυκο του ενισχυτη οτι μπορει εσωτερικα το κεντρικο να ξεχειλωσε λιγο.Και αυτο συνηθες.
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Για να είμαι ειλικρινής αυτό δεν μπορώ να το ελέγξω, μόνο οπτικά, μέσα και έξω και δεν φαίνεται κάτι.
Καθάρισα όλες τις επαφές από τη σκόνη με το κατάλληλο σπρέι.το πικάπ παίζει εδώ και δύο ώρες χωρίς προβλήματα.
Αν παρουσιάσει ξανά θέμα μάλλον θα απευθυνθώ σε τεχνικό καθώς εγώ από ηλεκτρονικά δεν....
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
διακρίνω στο κοκκινο βίσμα μία μεταλική "τρίχα" από τον αγωγό σήματος προς τη γείωση. Ισως δημιουργείται στηγμιαίο ή μόνιμο βραχυκύκλωμα αναλόγως της θέσης της "τρίχας"
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Re: Απάντηση: περιστασιακό πρόβλημα με πικάπ

διακρίνω στο κοκκινο βίσμα μία μεταλική "τρίχα" από τον αγωγό σήματος προς τη γείωση. Ισως δημιουργείται στηγμιαίο ή μόνιμο βραχυκύκλωμα αναλόγως της θέσης της "τρίχας"

Είναι αυτό που φαίνεται στη δεύτερη φωτο που ανέβασα.Τώρα που το επισήμανες το παρατήρησα.
Μα τι ''μάτι'' έχεις!!Που το είδες εκεί?Θα τη κόψω και βλέπουμε.Πάντως δυο μέρες τώρα,μετά το καθάρισμα που έκανα δεν το έχει ξανακάνει.
Πάντως ευχαριστώ!!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
διακρίνω στο κοκκινο βίσμα μία μεταλική "τρίχα" από τον αγωγό σήματος προς τη γείωση. Ισως δημιουργείται στηγμιαίο ή μόνιμο βραχυκύκλωμα αναλόγως της θέσης της "τρίχας"

Γεράκι !!!!! Κατι παρομοιο επαθα και γω αλλα απο τη θωρακιση ηταν το strand ενωμενο με το σημα.Τα μετρησα ολα εκτος για βραχυκυκλωμα............τοσο σιγουρος ημουνα :laugh:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: περιστασιακό πρόβλημα με πικάπ

......τοσο σιγουρος ημουνα :laugh:
Παρομοιως!!!
Εβαλα αναποδα τις φασεις στα ηχεια και εψαχνα να βρω το μπασο.
Οταν το ειπα σε ενα φιλο και μου το επισημανε ....μονο χαστουκια δεν του εριξα!
Πηγα σπιτι και ειδα οτι ειχε δικιο:twoguns:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: περιστασιακό πρόβλημα με πικάπ

Παρομοιως!!!
Εβαλα αναποδα τις φασεις στα ηχεια και εψαχνα να βρω το μπασο.
Οταν το ειπα σε ενα φιλο και μου το επισημανε ....μονο χαστουκια δεν του εριξα!
Πηγα σπιτι και ειδα οτι ειχε δικιο:twoguns:

για να χαθεί το μπάσο, την μία φάση πρέπει να βάλεις ανάποδα. και πάλι μπάσο θα έχεις στις "άκρες" του τριγώνου. ανάμεσα απο τα ηχεία δεν έχεις.
αν βάλεις και στα 2 ηχεία τις φάσεις ανάποδα, έχεις μπάσο. μη σου πω κανονικότατο.