bic venturi formula 4

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Καλημέρα!
Έχω τα ηχεία του τίτλου από τον πατέρα μου και σκέφτομαι να τους δώσω μια τελευταία ευκαιρία.

Λέω τελευταία γιατί έχω κάνει σέρβις με αλλαγή καινούργιων υλικών στο κρος και πάλι δεν μου αρέσει.
Σκέφτομαι να αφαιρέσω την κόρνα και να βάλω κάποιο άλλο mid για αρχή ,γιατί αυτό είναι που με χαλάει από την αρχή σε αυτό το ηχείο.
Ίσως άλλαζα και το tweeter και κλείσω και την καμπίνα να μην μπουμάρει.
Τι λέτε ποιά μεγάφωνα να διαλέξω;
Μιλάμε πάντα για λογικές- χαμηλές τιμές.

μερικά λινκ που βρήκα:
https://stereonomono.blogspot.com/2015/03/bic-venturi-formula-4.html
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
δεν ξερω φιλε μου εάν αξιζει το κοπο να πεις σε αυτή την διαδικασια! ο κάθε κατασκευαστης τα μεγάφωνα που χρισημοποιει ανεξαρτήτως κατηγοριας τιμης τα εχει μετρησει -σεταρει με την καμπινα εάν εισαι γνωστης κοιταξε το αλλα εάν δεν γνωρίζεις μην μπεις στην διαδικασια να κανεις πειραματα αλλαζοντας τα μεγάφωνα διοτι το ηχητικο αποτέλεσμα μπορει να είναι χειροτερο και θα εχεις δωσει και λεφτα !!! -bye-
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Ναι όχι, τελικά δεν αλλάζω μεγάφωνα. Την καμπίνα θα περιποιηθώ, Ίσως και το κρος και θα είμαι οκ πιστεύω.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Στην εποχή τους ήταν εξαιρετική επιλογή.
Για σήμερα και γω δεν θα έδινα μια να τα επισκευάσω.
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Ήδη έχω δώσει και δίνω,ίσως επειδή ήταν του πατέρα μου.
Αναμένω το αποτέλεσμα.
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Λοιπόν το ηχείο απογειώθηκε!
Να είναι καλά ο συμφορουμήτης και φίλος πλέον ihodemon για την βοήθειά του!
Το ηχείο είχε πολλά θέματα τα οποία έλυσε με πολύ μεράκι!
Τώρα μένουν να φτιάξω σίτες και χαμηλές βάσεις!Βλέπετε τώρα τα φοβάμαι και τα πονάω περισσότερο από πριν.( σπίτι κυκλοφορεί και ένα μπομπιράκι που είναι πολύ ζιζάνια...)
Θα επανέλθω με λεπτομέρειες!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλαρακι εάν σου είναι ευκολο θελω να μου πεις αναλυτικα την αναβαθμιση που εκανες και εάν σου είναι ευκολο δειξε μας φωτο μα μας φτιαξεις!!!!:music-smiley-005:
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Να πω ότι είχα κάνει και παλιότερα είχα κάνει μια περιποίηση στα ηχεία με μπόρνες, καλωδίωση και ήχο απορροφητικο υλικό, αλλά μετά από κάποιο καιρό παλι κάτι δεν μου άρεσε.
Έτσι τώρα έγινε μια αναβαθμιση.
Στην αρχή έγινε συντήρηση των μεγαφωνων
Πλαστιποιησεις κωνων κα επανατυλιχτηκε το πηνίο της μιας κόρνα.
Τα Τwetter είχαν διακοπή εσωτερικά και έγινε επισκευή τους.
Και συντήρηση των κωνων.
Στην καμπίνα έγινε μόνωση
Και επισκευή στις γρατσουνιές.
Για να κρατηθεί ο χαρακτήρας του ήχου του πρωτότυπου, κρατήθηκαν τα πηνία του cross
και έφυγαν οι αθροισεις των
μεγαφωνων μέσω του cross.
Καινούργιοι πυκνωτές και το volume στη πρόσοψη του ηχείου άλλαξε ρόλο και επιρρεαζει μόνο την κόρνα .
Ηχητικά η μεταμόρφωση είναι μεγάλη.
Καθαρότερο μπάσο και μεσαίες και
επιτέλους έπαιξαν τα super tweeter
Το καλύτερο σημείο βελτίωσης είναι
Ότι έφυγε το γρατζουνισμα της κόρνας και με το ποτενσιομετρο ρυθμίζεται σωστά η λαμπρότητα των υψηλων.
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Να πω ότι είχα κάνει και παλιότερα μια περιποίηση στα ηχεία με μπόρνες, καλωδίωση και ήχοαπορροφητικο υλικό, αλλά μετά από κάποιο καιρό παλι κάτι δεν μου άρεσε. Αποδείχτηκε ότι η μια κόρνα ήταν καμμένη.
Έτσι τώρα έγινε και μια αναβαθμιση.
Στην αρχή έγινε συντήρηση των μεγαφωνων
Πλαστιποιήσεις κώνων κα επανατυλίχτηκε το πηνίο της μιας κόρνας.
Τα Τwetter είχαν διακοπή εσωτερικά και έγινε επισκευή τους.
Και συντήρηση των κωνων.
Στην καμπίνα έγινε μόνωση
Και επισκευή στις γρατσουνιές.
Για να κρατηθεί ο χαρακτήρας του ήχου του πρωτότυπου, κρατήθηκαν τα πηνία του cross
και έφυγαν οι αθροισεις των
μεγαφωνων μέσω του cross.
Καινούργιοι πυκνωτές και το volume στη πρόσοψη του ηχείου άλλαξε ρόλο και επιρρεαζει μόνο την κόρνα .
Ηχητικά η μεταμόρφωση είναι μεγάλη.
Καθαρότερο μπάσο και μεσαίες και
επιτέλους έπαιξαν τα super tweeter
Το καλύτερο σημείο βελτίωσης είναι
Ότι έφυγε το γρατζουνισμα της κόρνας και με το ποτενσιομετρο ρυθμίζεται σωστά η λαμπρότητα των υψηλων.

Σύντομα και καμιά φωτογραφία.
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Επόμενο είναι οι σίτες και οι βασεις για να καθαρίσει κι άλλο το μπάσο!
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Mπραβο φιλε μου με λιγα λογια τα εκανες καινουργια και καλυτερα σαν κοστος ποσο πηγε στο συνολο?

Αυτό δεν θέλω να το υπολογίσω και δεν έχει και σημασία. Γιατί αυτό το ηχείο έχει αναμνήσεις για εμένα και ήθελα να ασχοληθώ.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Re: Απάντηση: bic venturi formula 4

Λοιπόν το ηχείο απογειώθηκε!
Να είναι καλά ο συμφορουμήτης και φίλος πλέον ihodemon για την βοήθειά του!
Το ηχείο είχε πολλά θέματα τα οποία έλυσε με πολύ μεράκι!
Τώρα μένουν να φτιάξω σίτες και χαμηλές βάσεις!Βλέπετε τώρα τα φοβάμαι και τα πονάω περισσότερο από πριν.( σπίτι κυκλοφορεί και ένα μπομπιράκι που είναι πολύ ζιζάνια...)
Θα επανέλθω με λεπτομέρειες!

Κίνδυνος θάνατος των woofer και ιδιαίτερα των twitter, οι μπόμπιρες. Τα πιέζουν με τα δάχτυλα με μολύβια με ότι αιχμηρό βρουν..... Είναι αδύνατον να αντισταθούν τα μικρά σε τέτοια αίσθηση να καταστρέφεις twitter.......
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Κίνδυνος θάνατος των woofer και ιδιαίτερα των twitter, οι μπόμπιρες. Τα πιέζουν με τα δάχτυλα με μολύβια με ότι αιχμηρό βρουν..... Είναι αδύνατον να αντισταθούν τα μικρά σε τέτοια αίσθηση να καταστρέφεις twitter.......

Ναι το κατάλαβα καλά αυτό!
Γι'αυτό θα μπούνε μόνιμα όταν φτιάξω σίτες. Έχω σκεφτεί μια καλή κατασκευή.