Yamaha A_S2000

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
πολύ καλή γνώμη,
τον είχα,

πολύ καλός ήχος, καλό phono, τρομερή ποιότητα κατασκευής

αλλά όλα είναι υποκειμενικά,
και εξαρτάται και τι ηχεία έχεις


πχ
τα proac 140 που έχω, υποτίθεται εύκολα και εντός "προδιαγραφών" του ενισχυτή
παίξανε σαφώς καλύτερα
όταν πήρα τελικό (που όμως μόνος του μεταχειρισμένος έκανε λίγο πάνω από τον 2000 καινούριο, χωρίς προ, χωρίς phono χωρίς τηλεχειριστήριο)

θα τον ξανααγόραζα για μικρότερο/ευκολότερο ηχείο
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,099
Re: Απάντηση: Yamaha A_S2000

Ποιο θα ήταν μια σωστή αναβάθμιση;

Focal Aria 936Q: συμφωνα με τον κατασκευαστή απαιτούν ενισχυτή από 50-300W/8Ω, αλλά το ηχείο έχει ελάχιστη αντίσταση 2,8Ω. Εγώ θα σου πρότεινα ενισχυτή τουλάχιστον 150W/8Ω.
Π.χ: 1. XTZ Edge A2-300 τελικός ενισχυτής 2Χ300W/4Ω....495 ευρώ!! https://www.xtzsound.eu/product/edge-a2-300#/product/

Ολοκληρωμένος: Nord One INT-A NC252MP Integrated Amplifier 1200 ευρώ 2Χ150W/8Ω 2Χ250W/4Ω, 2Χ180W/2Ω https://www.nordacoustics.co.uk/product-page/nord-one-int-a-nc252mp-integrated-amplifier-in-silver

Ή αγορά μεταχειρισμένου αν βρεις καμιά καλή ευκαιρία (π.χ ολοκληρωμένο Anthem 225).
Η λογική και φτηνή λύση σε καινούργια είναι ενισχυτικά τάξης D, σαν τα δύο πρώτα που ανάφερα (και μην ακούς διάφορα ότι τάχα οι ενισχυτές τάξης D είναι κάπως, έτσι, γιουβέτσι κ.λ.π). Αν πάρεις με Hypex module είσαι καλυμμένος απόλυτα!
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Απάντηση: Yamaha A_S2000

Ποιο θα ήταν μια σωστή αναβάθμιση;

όσο σε παίρνει παραπάνω,
ψάξε μτχ μάλλον

τα δικά μου proac 140, με λιγότερα μεγάφωνα και θεωρητικά τουλάχιστον, πιο εύκολα,
ακούστηκαν πολυυυυυυυυύ καλύτερα όταν πήρα αυτόν μτχ

https://www.stereophile.com/content/mccormack-dna-225-power-amplifier-measurements-part-2

μετρημένος (στο τεστ, όχι ο δικός μου) στα 300 W / 8, 575 / 4 και 1018/ 2 Ω


και δε μιλάω για υψηλές στάθμες, αλλά στι μεσοχαμηλές που ακούω και κυρίως το χαμηλό
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Δεν αναφέρεις ποιόν ενισχυτή έχεις τώρα και δεν τα οδηγεί επαρκώς, εμβαδό χώρου και απόσταση ακρόασης. Ο Yamaha δεν θα σε καλύψει απο πλευράς εντάσεων και όγκου στο χαμηλό.

Χρειάζεσαι ισχυρό ενισχυτή γιατί η ελάχιστη αντίσταση των ηχείων κατεβαίνει στα 2.8 Ohms, >= 200W στο κανάλι.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,099
Δεν αναφέρεις ποιόν ενισχυτή έχεις τώρα και δεν τα οδηγεί επαρκώς, εμβαδό χώρου και απόσταση ακρόασης. Ο Yamaha δεν θα σε καλύψει απο πλευράς εντάσεων και όγκου στο χαμηλό.

Χρειάζεσαι ισχυρό ενισχυτή γιατί η ελάχιστη αντίσταση των ηχείων κατεβαίνει στα 2.8 Ohms, >= 200W στο κανάλι.

Ακόμα καλύτερα, αλλά και ακριβότερα, τα 200W/8Ω. Δεν ξέρω πόσα χρήματα διαθέτεις αλλά ένα σετ προ-τελικού (η τελικών) νομίζω θα ήταν η προτιμότερη λύση. Αλλά για 200W/8Ω πιστεύω πρέπει να πας στα 2500-3000 ευρώ τουλάχιστον. Εκτός και αν βρεις καμιά καλή ευκαιρία στα μεταχειρισμένα.
Μια καλή επίσης λύση είναι οι Rotel που συνέστησε ο φίλος πριν. π.χ σετ Rotel RC-1570 προ + Rotel RB-1582 MkII τελικός (200W/8Ω): σύνολο 2500 ευρώ. Αλλά και αυτοί δεν είμαι σίγουρος ότι θα είναι το πιο κατάλληλο σετ.
Επίσης να σου προτείνω ξανά την λύση monoblock τελικών με Hypex NC-400 module που από τον εδώ αντιπρόσωπο θα σου κοστίσουν γύρω στα 1600 ευρώ. Για μένα, στα ηχεία μου, παρόμοιας "αναισθησίας" με τα δικά σου, είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Θα χρειαστείς όμως καλό προενισχυτή (balanced).
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Παιδια μην τρελαθουμε...
Τι βλεπω συχνα πυκνα εδω μεσα.. "θελεις περισσοτερη ισχυ" "μεγαλυτερο ενισχυτη" παρε 200 watt, παρε modules (πλακετες δηλαδη) για 500w.

Δεν ξερω τι παιζεται στην Ελλαδα, Πραγματικα δεν ξερω, αλλα το βλεπω τοσο συχνα που δεν αντεχω να μη το πω.

Παμε καλα ; Ενα Aria 936 ειναι. Εγω το εχω ακουσει με Μαραντζ των 50 βατ αψογο. Με 90ρη Γιαμαχα (εξαιρετικο μηχανημα) θα αρχισουμε να το ψειριζουμε ;

Υπαρχει αυτη η ταση "παρε Βατ", "παρε ενισχυτη να οδηγησουν τα ηχεια" που σπρωχνουν σε υπερβολικα ποσα και μηχανηματα που καπου με ενοχλουν.

Γιαυτο ρωταω τον ανθρωπο αν ακουσε τα ηχεια του πριν να τα αγορασει απλα μπορει να μη του κανει σαν ηχος.
Και αν του αρεσαν με τι.
Μην μπαινει σε φαυλους κυκλους "τελικων" και "μπλοκ" και τετοια. Δεν ειναι ολοι ανετοι να ξοδευουν ετσι λεφτα.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,099
Παιδια μην τρελαθουμε...
Τι βλεπω συχνα πυκνα εδω μεσα.. "θελεις περισσοτερη ισχυ" "μεγαλυτερο ενισχυτη" παρε 200 watt, παρε modules (πλακετες δηλαδη) για 500w.

Δεν ξερω τι παιζεται στην Ελλαδα, Πραγματικα δεν ξερω, αλλα το βλεπω τοσο συχνα που δεν αντεχω να μη το πω.

Παμε καλα ; Ενα Aria 936 ειναι. Εγω το εχω ακουσει με Μαραντζ των 50 βατ αψογο. Με 90ρη Γιαμαχα (εξαιρετικο μηχανημα) θα αρχισουμε να το ψειριζουμε ;

Υπαρχει αυτη η ταση "παρε Βατ", "παρε ενισχυτη να οδηγησουν τα ηχεια" που σπρωχνουν σε υπερβολικα ποσα και μηχανηματα που καπου με ενοχλουν.

Γιαυτο ρωταω τον ανθρωπο αν ακουσε τα ηχεια του πριν να τα αγορασει απλα μπορει να μη του κανει σαν ηχος.
Και αν του αρεσαν με τι.
Μην μπαινει σε φαυλους κυκλους "τελικων" και "μπλοκ" και τετοια. Δεν ειναι ολοι ανετοι να ξοδευουν ετσι λεφτα.
Ο κατασκευαστής των ηχείων προτείνει ενισχυτή έως 300W/8Ω. Ναι, από 50 λέει έως 300. Όλοι γνωρίζουμε ότι το 50 το λέει απλά για να μην απωθήσει κάποιους πελάτες. Το 300 όμως το λέει γιατί συνήθως αυτό είναι το σωστό! Οι περισσότεροι λοιπόν εδώ του προτείναμε 150-200W/8Ω. Μια μέση και λογική λύση. Φυσικά αν θέλει μπορεί να πάρει και SET με καμιά 10αριά, αλλά "μαγικά" Watt. Ξέρω και κάποιον που λέει ότι το συγκεκριμένο ηχείο μαγεύει με 10 βατάκια λαμπάτα. Αλλά δυστυχώς, τα woofer δεν καταλαβαίνουν από τέτοια. Και η σωστή αναπαραγωγή των χαμηλών οκτάβων χρειάζονται ισχύ. Πολλή ισχύ.
Όσον αφορά τα χρήματα, ας μας πει πόσα διαθέτει και αναθεωρούμε τις προτάσεις προς τα κάτω, αλλά φυσικά με έκπτωση στην οδήγηση του ηχείου, στις στάθμες και στην απόσταση ακρόασης.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ο κατασκευαστής των ηχείων προτείνει ενισχυτή έως 300W/8Ω. Ναι, από 50 λέει έως 300. Όλοι γνωρίζουμε ότι το 50 το λέει απλά για να μην απωθήσει κάποιους πελάτες. Το 300 όμως το λέει γιατί συνήθως αυτό είναι το σωστό! Οι περισσότεροι λοιπόν εδώ του προτείναμε 150-200W/8Ω. Μια μέση και λογική λύση. Φυσικά αν θέλει μπορεί να πάρει και SET με καμιά 10αριά, αλλά "μαγικά" Watt. Ξέρω και κάποιον που λέει ότι το συγκεκριμένο ηχείο μαγεύει με 10 βατάκια λαμπάτα. Αλλά δυστυχώς, τα woofer δεν καταλαβαίνουν από τέτοια. Και η σωστή αναπαραγωγή των χαμηλών οκτάβων χρειάζονται ισχύ. Πολλή ισχύ.
Όσον αφορά τα χρήματα, ας μας πει πόσα διαθέτει και αναθεωρούμε τις προτάσεις προς τα κάτω, αλλά φυσικά με έκπτωση στην οδήγηση του ηχείου, στις στάθμες και στην απόσταση ακρόασης.

Απο 40 λεει ο κατασκευαστης και ειναι σοβαρος για να μην λεει οτι ναναι. Εγω το ακουσα με 50ρι Marantz 6006.
Νερακι ετρεχε.
91 ντεσιμπελ εχει ευαισθησια το Αρια και δεν ειναι δυσκολο.
Ας μας πει λοιπον πρωτα, τι ακουσε και με ποιον ενισχυτη τα παιζει. Στην αρχη καταλαβα οτι εχει ηδη τον Yamaha και λεω WTF πρεπει να αλαξει ηχεια.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Απο 40 λεει ο κατασκευαστης και ειναι σοβαρος για να μην λεει οτι ναναι. Εγω το ακουσα με 50ρι Marantz 6006.
Νερακι ετρεχε.

Αυτός γενικά τα πάει νεράκι, αλλά υπάρχει λόγος. Ο ίδιος λόγος που πάει νεράκι και ο PM7000N. Αν τον βρεις πουθενά άκουσέ τον.

Το κόλπο είναι στα αμπέρ, δηλαδή στην οδήγηση. Εφ' όσον καθαρίσεις από αυτό, μένουν τα watt και η ευαισθησία στα οποία ξέρεις μόνο με τα νούμερα αυτά που μπορείς να φτάσεις σε στάθμες.

Το κόλπο έχει να κάνει με την 45% αύξηση του driveability και στους δυο, σε σχέση με τους προκατόχους τους.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,099
Απο 40 λεει ο κατασκευαστης και ειναι σοβαρος για να μην λεει οτι ναναι. Εγω το ακουσα με 50ρι Marantz 6006.
Νερακι ετρεχε.
91 ντεσιμπελ εχει ευαισθησια το Αρια και δεν ειναι δυσκολο.
Ας μας πει λοιπον πρωτα, τι ακουσε και με ποιον ενισχυτη τα παιζει. Στην αρχη καταλαβα οτι εχει ηδη τον Yamaha και λεω WTF πρεπει να αλαξει ηχεια.

83277073_2550739115054333_2770632236704202752_n.jpg


50-300 λέει.
Το 300 αφού είναι σοβαρός κατασκευαστής (που όντως πιστεύω ότι είναι) γιατί το λέει; Τι νόημα έχει;
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
ηχείο με τόσα μεγάφωνα και 2.8 Ω ΔΕΝ πρόκειται να παίξει με 50 W ενισχυτή

ούτε τα δίδρομα B&W 560 που είχα παλιά δεν παίξανε ποτέ σωστά με 50 W,

10-75 W έλεγε το ταμπελάκι,
είχα rotel 40 W και νόμιζα ότι τα ηχεία ήταν μάπα,
όταν τα έπαιξα με τον yamaha 2000 ( 100W ) νόμιζα ότι είχα ηχεία hi end

η ισταρία επαναλήφθηκε με τα proac
10-250 W γράφει το ταμπελάκι
με τον 2000 (100 W) δεν είχα μπάσο
με τον mcCormack (300 W) όχι μόνο απέκτησαν μπάσο , αλλά βελτιώθηκαν και ψηλά

ΥΓ δεν ακούω σε μεγάλες εντάσεις
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
ΥΓ 2

δεν υπάρχουν τόσο μεγάλα ενεργά ηχεία με τόσο μικρούς ενισχυτές,
παρότι δεν έχουn crossover
 
ο άνθρωπος θέλει "ζεστό μουσικό βάθος" και βλέπω να προτείνετε class d και τέτοια...

Θέλουμε κι άλλα στοιχεία: τετραγωνικά, τρέχοντα συνοδά.

Στα τυφλά θα πρότεινα ολοκληρωμένο που να διπλασιάζει την ισχύ του και αν είναι δυνατόν με mosfet...

....μπας και καταφέρουν να βγάλουν "ζέστα" τα focal...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
ηχείο με τόσα μεγάφωνα και 2.8 Ω ΔΕΝ πρόκειται να παίξει με 50 W ενισχυτή

ούτε τα δίδρομα B&W 560 που είχα παλιά δεν παίξανε ποτέ σωστά με 50 W,

10-75 W έλεγε το ταμπελάκι,
είχα rotel 40 W και νόμιζα ότι τα ηχεία ήταν μάπα,
όταν τα έπαιξα με τον yamaha 2000 ( 100W ) νόμιζα ότι είχα ηχεία hi end

η ισταρία επαναλήφθηκε με τα proac
10-250 W γράφει το ταμπελάκι
με τον 2000 (100 W) δεν είχα μπάσο
με τον mcCormack (300 W) όχι μόνο απέκτησαν μπάσο , αλλά βελτιώθηκαν και ψηλά

ΥΓ δεν ακούω σε μεγάλες εντάσεις

Δεν προτεινα να παρει 50ρη ενισχυτη. Ειπα οτι τα ακουσα και με πενηνταρη (Ομως Μαραντζ) χωρις προβλημα.
Τυγχανει τα Focal να τα ακουω συχνα και μαιλστα τα Aria 948 που σε αλλο νημα ειχα πει πριν λιγο καιρο οτι λιγο ελειψε να τα παρω, εαν δε σκεφτομουν οτι δε εχω χωρο για δευτερα ηχεια 9η μαλλον για τριτα γιατι εχω και ενα ζευγαρι βιβλιοθηκης) και δεν θελω να αποχωριστω τα δικα μου.
Λοιπον ενας 90ρης 100ρης ενισχυτης ποιοτητας κανει εξαιρετικη δουλεια.

Ενας Yamaha AS1100 η ενας Cambridge CX80 η ενας Rotel σ'αυτα τα κυβικα.

Και οι ανθρωποι κατα κανονα που αγοραζουν αυτο το ηχειο με κατι τετοιο τα αγοραζουν. Μην τρελαθουμε κιολας.

Και η αποδειξη :

Απο Σχολιο και αξιολογηση αγοραστων https://www.boulanger.com/ref/10541...ntes Colonne&gclid=CMyvgqu3qOcCFU3cGwodofsL3Q
5* / 5*
Achat vΓ©rifiΓ©
PubliΓ© le28 octobre 2018
1 octobre 2018
UlmKiss1379
Enceintes au top
Ce sont des enceintes de qualitΓ©. Finition, emballage et surtout sonore car c'est bien le but d'une enceinte acoustique.
Elles sont pilotΓ©es par un amplificateurs Yamaha AS1100 et l'ensemble fonctionne parfaitement.
,,,,,,

Απο forum κατοχων και προτασεων των εν λογω ηχειων... ( 948 ακομα μεγαλυτερο)

https://www.homecinema-fr.com/forum...u-possesseur-d-aria-936-et-948-t30078073.html

Πραγματικα μια τοσο large κατασταση που να προτεινονται ετσι "απλα" ΜcCormac, Leem, και Pass η class D και δε συμαζευεται και μαλιστα για ηχεια μεσης γκαμας...δε ξερω στην Ελλαδα πρεπει να υπαρχει πολυ ανεση... Το εχω ξαναδει γιαυτο παιρνω την ευκαιρια να το πω εδω.

Το ηχειο και οι διαστασεις
https://dyw7ncnq1en5l.cloudfront.ne...alaria936enceintecolonnehifiaudio1__w800.webp

Βεβαια ο αμεσα ενδιαφερομενος δεν μας εδωσε ακομα απαντηση.
Εαν δεν του αρεσε ο ηχος με ενα Γιαμαχα αυτης της ισχυος, δεν του κανουν τα ηχεια. Πρεπει να ψαξει να βρει αλλα και οχι να ξοδευεται και να παιδευεται.