Ήχος dts και DD από HDMI Audio Extractor

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Αγαπητοί φίλοι, μετά από πολύ καιρό ασχολήθηκα ξανά με HTPC για αναπαραγωγή ταινιών.

Χρησιμοποιώ ένα Dell OptiPlex 9020 small form factor που πήρα απ' το γραφείο.
https://www.dell.com/support/articl...isual-guide-to-your-computer?lang=en#SFF_Rear
Αναπαραγωγή σε τηλεόραση Panasonic UT50,
Ο υπολογιστής έχει μόνο DisplayPort και χρησιμοποίησα καλώδιο DisplayPort --> HDMI.
Σκοπός μου είναι να έχω πλήρη 5.1 ήχο, DD & dts σε παλαιότερο 5.1 σύστημα της
Logitech που έχει μόνο optical και αναλογικές εισόδους.

Από την τηλεόραση έδωσα με Toslink ήχο στο Logitech και έχω Dolby Digital μόνο μέσω του παλαιού Netflix App της τηλεόρασης, οτιδήποτε έρχεται στο HDMI input, η τηλεόραση το κάνει downmix σε stereo.

Προκειμένου να μπορώ να έχω dts και Dolby Digital (.MKV, Netflix, κλπ) απ' τον υπολογιστή, παρέμβαλα ένα HDMI Audio Extractor.
https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemVersion&item=123997977853&view=all&tid=2191842688002
Την toslink έξοδο του HDMI audio extractor τη σύνδεσα στο Logitech, αλλά μόνο μέσω του Netflix App των Windows 10 κατάφερα να έχω Dolby Digital ηχο.
Σε κατευθείαν αναπαραγωγή αρχείων μέσω MPC-HC δεν κατάφερα να έχω καθόλου πολυκάναλο ήχο, ούτε DD ούτε dts.

Tί θα προτείνατε να ρυθμίσω/αλλάξω, ώστε να καταφέρω να πάρω πολυκάναλο ήχο μέσω toslink απ' τον υπολογιστή;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Καθως θα παιζει η ταινια, κανεις δεξι κλικ στον mpc και πατας φιλτρα (filters), lav audio decoder και στις ρυθμισεις lav audio δοκιμασε να τικαρεις ολα τα κουτακια στο bitstreaming (DD, DTS, DD+, DTSHD)
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω αλλά θα μου πάρει καιρό να ενημερώσω για το αποτέλεσμα καθώς δεν έχω πρόσβαση στον εξοπλισμό προσωρινά.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk