Ποια τηλεόραση μετά τη C8

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Καλημέρα στο forum,
Έχω στην κατοχή μου μια LG Oled C8 στις 55 ίντσες και θέλω να πάω σε μεγαλύτερη. Σκέφτομαι να πάω σε 65 ίντσες και ιδανικά κάτω από 2Κ, έχοντας ως δεδομένο ότι θα χάσω σε ποιότητα καθώς η C8 είναι σούπερ, αλλά θα κερδίσω κάπως σε μέγεθος. Οι τηλεοράσεις που είδα στο διαδίκτυο είναι οι Β9, η Q80, η Q85 και η Q90. Η απόσταση θέασης μου είναι τα 3 μέτρα. Επίσης δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να θυσιάσω κι άλλο την εικόνα και να πάω σε μεγαλύτερες ίντσες.

Αν κάποιος είχε παρόμοια ενδοιασμό και κατέληξε κάπου ή υπάρχει σχετικό νήμα θα ήθελα να το μάθω.

Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Από OLED, σε LCD, μάλλον θα είναι πισωγύρισμα. Αν δεν πετύχεις κάποια δελεαστική προσφορά σε OLED στις τρέχουσες, χειμερινές εκπτώσεις, πιθανώς θα βρεις μερικές καλές περιπτώσεις πριν ξεκινήσει το επικείμενο Euro 2020.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Re: Απάντηση: Ποια τηλεόραση μετά τη C8

Από OLED, σε LCD, μάλλον θα είναι πισωγύρισμα. Αν δεν πετύχεις κάποια δελεαστική προσφορά σε OLED στις τρέχουσες, χειμερινές εκπτώσεις, πιθανώς θα βρεις μερικές καλές περιπτώσεις πριν ξεκινήσει το επικείμενο Euro 2020.

Ναι θεωρώ δεδομένο το πισωγύρισμα σε εικόνα, αλλά θέλω οπωσδήποτε να πάω σε μεγαλύτερες ίντσες, ίσως κ σε 75. Επίσης δεν ξέρω αν είναι κομβικής σημασίας, αλλά είδα πως η C8 έχει καλύτερη φωτεινότητα από τις Β9 και C9, τουλάχιστον σίγουρα στα peak.
 
Re: Απάντηση: Ποια τηλεόραση μετά τη C8

Ναι θεωρώ δεδομένο το πισωγύρισμα σε εικόνα, αλλά θέλω οπωσδήποτε να πάω σε μεγαλύτερες ίντσες, ίσως κ σε 75. Επίσης δεν ξέρω αν είναι κομβικής σημασίας, αλλά είδα πως η C8 έχει καλύτερη φωτεινότητα από τις Β9 και C9, τουλάχιστον σίγουρα στα peak.

Φίλε μου μόλις πήρα την QLED Q70R στις 75" με 2000 και 5 χρόνια εγγύηση, άρα θα σου μιλήσω ειλικρινά έχοντας δική μου πραγματική εμπειρία.
Έψαχνα να πάρω τηλεόραση πολύ καιρό, και παρακολούθησα πολλές ώρες εκπομπές ϴμε αναλύσεις απο ξένους youtubers.
Μην το σκέφτεσαι. Η τηλεόραση είναι πολύ κοντά με μια OLED, και το μέγεθος μετράει.
Όσο για την φωτεινότητα , μια QLED είναι σίγουρα ποιο φωτεινή απο μια OLED.
Μην το πάρεις σαν πισωγυρισμα, αλλά σαν αλλαγή φιλοσοφίας πάνελ.
Επίσης μην κάνεις το λάθος να περιμένεις την νέα σειρα QLED, γιατί τις υποβαθμίζει η SAMUSNG.
Συγκεκριμένα η Q70 χάνει το Local Dimming απο το 2020 . Η Q90 του 2020 είναι σαν την Q80 του 2019 κτλ. Με λίγα λόγια ρίχνει το βάρος στις 8Κ
και τις 4Κ τις αφήνει ώς έχει με μικρές υποβαθμίσεις, αλλά με φρέσκιες ανανεωμένες προς τα πάνω τιμές.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Re: Απάντηση: Ποια τηλεόραση μετά τη C8

Φίλε μου μόλις πήρα την QLED Q70R στις 75" με 2000 και 5 χρόνια εγγύηση, άρα θα σου μιλήσω ειλικρινά έχοντας δική μου πραγματική εμπειρία.
Έψαχνα να πάρω τηλεόραση πολύ καιρό, και παρακολούθησα πολλές ώρες εκπομπές ϴμε αναλύσεις απο ξένους youtubers.
Μην το σκέφτεσαι. Η τηλεόραση είναι πολύ κοντά με μια OLED, και το μέγεθος μετράει.
Όσο για την φωτεινότητα , μια QLED είναι σίγουρα ποιο φωτεινή απο μια OLED.
Μην το πάρεις σαν πισωγυρισμα, αλλά σαν αλλαγή φιλοσοφίας πάνελ.
Επίσης μην κάνεις το λάθος να περιμένεις την νέα σειρα QLED, γιατί τις υποβαθμίζει η SAMUSNG.
Συγκεκριμένα η Q70 χάνει το Local Dimming απο το 2020 . Η Q90 του 2020 είναι σαν την Q80 του 2019 κτλ. Με λίγα λόγια ρίχνει το βάρος στις 8Κ
και τις 4Κ τις αφήνει ώς έχει με μικρές υποβαθμίσεις, αλλά με φρέσκιες ανανεωμένες προς τα πάνω τιμές.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ, θεωρώ πως το μέγεθος είναι πολύ σημαντικό καθώς οι 55 μου φαίνονται πια πολύ λίγες. Σίγουρα παίζει ρόλο το ότι είχα και προτζέκτορα μέχρι προσφάτως. Οι samsung είναι γενικά πιο φωτεινές τηλεοράσεις. Το θέμα είναι να πάω σε samsung ή sony ?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Ποια τηλεόραση μετά τη C8

Η τηλεόραση είναι πολύ κοντά με μια OLED, και το μέγεθος μετράει.

Πολύ κοντά δεν είναι, αλλά σίγουρα έχει κάποια βελτίωση συγκριτικά με μια LCD χωρίς FALD...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Οι Samsung Q6FN και NU8000 -μοντέλα 2018- είναι περίπου ισάξιες με τα αντίστοιχα μοντέλα για το 2019, δηλαδή Q60R και RU8002. Η Q70R είναι καλύτερη από τις προαναφερθείσες και περίπου ισάξια με τη Sony XF9005 -μοντέλο 2018.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Re: Απάντηση: Ποια τηλεόραση μετά τη C8

Οι Samsung Q6FN και NU8000 -μοντέλα 2018- είναι περίπου ισάξιες με τα αντίστοιχα μοντέλα για το 2019, δηλαδή Q60R και RU8002. Η Q70R είναι καλύτερη από τις προαναφερθείσες και περίπου ισάξια με τη Sony XF9005 -μοντέλο 2018.

Ξέρουμε αν είναι τουλάχιστον πιο φωτεινή από τη C8 μιας και το αντίστοιχο μαύρο το ξεχνάμε;
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Καλησπερα τώρα είδα το νήμα.

Σε απόσταση 3 μέτρων είχα για 5 χρόνια μια 55’’ Samsung την F6500.

Εδώ και 2 μήνες απέκτησα την Sony 65 XF900.

Παρόλο που η νέα μου τηλεόραση είναι υπέρ το δεον ικανοποιητική σε ποιότητα εικόνας, δεν μπορώ να κρύψω το γεγονός ότι πιάνω συχνά τον εαυτό μου να αντιλαμβάνεται πως χρειάζομαι μεγαλύτερο μέγεθος δηλαδή μια 75αρα.

Το μέγεθος δεν μετράει απλά στις τηλεοράσεις, είναι το no1 στοιχείο που χρειάζεται να εστιάσει ο πιθανός αγοραστής.

Και παρόλο που όλα τα site του χώρου δείχνουν ξεκάθαρα την αναγκαία αναλογία απόστασης μεγέθους, οι περισσότεροι επιμένουν σε μικρότερα φοβούμενοι πως θα είναι μεγάλη...

Ναι και εγώ προσωπικά τις πρώτες ημέρες νομίζω πως ήταν μεγάλη, μέχρι να την συνηθίσω και πλέον την βρίσκω από κανονική έως μικρή.

Με αυτά τα δεδομένα σου προτείνω να πας οπωσδήποτε σε 75αρα για την αναγκαία κινηματογραφική αίσθηση.

Καλές αγορες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Re: Απάντηση: Ποια τηλεόραση μετά τη C8

Καλησπερα τώρα είδα το νήμα.

Σε απόσταση 3 μέτρων είχα για 5 χρόνια μια 55’’ Samsung την F6500.

Εδώ και 2 μήνες απέκτησα την Sony 65 XF900.

Παρόλο που η νέα μου τηλεόραση είναι υπέρ το δεον ικανοποιητική σε ποιότητα εικόνας, δεν μπορώ να κρύψω το γεγονός ότι πιάνω συχνά τον εαυτό μου να αντιλαμβάνεται πως χρειάζομαι μεγαλύτερο μέγεθος δηλαδή μια 75αρα.

Το μέγεθος δεν μετράει απλά στις τηλεοράσεις, είναι το no1 στοιχείο που χρειάζεται να εστιάσει ο πιθανός αγοραστής.

Και παρόλο που όλα τα site του χώρου δείχνουν ξεκάθαρα την αναγκαία αναλογία απόστασης μεγέθους, οι περισσότεροι επιμένουν σε μικρότερα φοβούμενοι πως θα είναι μεγάλη...

Ναι και εγώ προσωπικά τις πρώτες ημέρες νομίζω πως ήταν μεγάλη, μέχρι να την συνηθίσω και πλέον την βρίσκω από κανονική έως μικρή.

Με αυτά τα δεδομένα σου προτείνω να πας οπωσδήποτε σε 75αρα για την αναγκαία κινηματογραφική αίσθηση.

Καλές αγορες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμφωνώ σε όλα, το 2015 πήγα από 32" σε 48", το 2017 από 48" σε 55" και τώρα πάλι θέλω να αλλάξω και να πάω σε μεγαλύτερη. Εμένα ο ενθουσιασμός για το μέγεθος κρατάει ώρες όχι μέρες, αλλά παρότι ΞΕΡΩ, ότι θέλω 75άρα, κατέληξα στην C9 στις 65" γιατί είμαι υπέρ ευχαριστημένος με την ποιότητα που είχα στη C8. Αν είχα τα χρήματα θα έπαιρνα την 77άρα, αλλά προς το παρόν δεν έχει πουληθεί το αμάξι μου.