Σημαντική ερώτηση για μένα για ένα ζεύγος ηχείων που έχω.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

msan

New member
7 July 2006
85
Γεια και Χαρά και καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλους σας !!!

Εχω από παλιά ένα ζεύγος ηχείων δαπέδου με κάποια προβλήματα τώρα της Wharfedale τα Diamond 9.5 των 6 Ωμ.

Εν τω μεταξύ τώρα έχω ένα ενισχυτή της marantz τον sr-5012 (7.1 ) και ο οποίος οδηγεί ένα σετ 5 ηχείων της mission και από τα οποία είμαι ευχαριστημένος για την απόδοσης τους. Αυτά είναι 8 Ωμ .

Τα προβλήματα στα Diamond πρέπει να συνίστανται στα μεγάφωνα των μεσαίων και χαμηλών συχνοτήτων τους.

Βρήκα στο διαδίκτυο ότι υπάρχει η δυνατότητα αυτά να φτιαχτούν με πολύ χαμηλό κόστος από κάποιο επαγγελματία στο κέντρο της Αθήνας.

Μία ερώτηση τώρα...

Άραγε θα υπάρχει πρόβλημα εάν στην περίπτωση αυτά αποφασίσω να φτιαχτούν στην συνολική ηχητική εικόνα του συστήματός μου εάν κουμπώσουν και αυτά στον ενισχυτή? Γιατί στην περίπτωση της επισκευής τους με ένα κόστος 80 περίπου max ανά ηχείο, λέω να το πραγματοποιήσω ....

Εσείς τι λέτε για όλα αυτά?

Προκαταβολικά Ευχαριστώ πολύ!!

Μανώλης
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Re: ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑ 1 ΖΕΥΓΟΣ ΗΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ

Προβλημα απο την αποψη προκλησης καποιας βλαβης δεν νομιζω να υπαρχει.
Ηχητικα ομως, ειναι καλυτερα να υπαρχουν ηχεια ιδιας σειρας και μαρκας.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑ 1 ΖΕΥΓΟΣ ΗΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τα μοντελα των ηχειων, τον χωρο και πως σκεφτεσαι να τ αξιοποιησεις. Θα τα βαλεις ως κυριως μπροστα και θα επεκτεινεις το συστημα σε 7.1;

Οπως λεει κι ο manmar σ ενα πολυκαναλο συστημα το ιδανικο ειναι τα ηχεια να ειναι σετ. Περαν του ηχητικου που την θες την ομοιομορφια, ειναι και το αισθητικο κομματι, οπως και να το κανεις δεν καθεται καλα στο ματι δυο διαφορετικες μαρκες ηχειων κυριως αν ειναι σε σαλονι, τωρα βεβαια αν εσυ δεν εχεις προβλημα μ αυτα εμας δεν μας πεφτει λογος.

Τεχνικα το μονο σου προβλημα ειναι οτι θα επιβαρυνεις τον ενισχυτη με προσθετο φορτιο, συνηθως τα δαπεδου εχουν μεγαλες και περισσοτερες μοναδες κι αν αρεσκεσαι σε υψηλες σταθμες θα τον ταλαιπωρησεις, οχι κατι τραγικο, μπορει και να μην το καταλαβεις αν βεβαια υπαρχει κι υπογουφερ στο συστημα κατι το οποιο δεν αναφερθηκε.



Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑ 1 ΖΕΥΓΟΣ ΗΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ

Συμφωνω και εγω απολυτα! τα ηχεια πρεπει να είναι όλα τα ιδια για να υπαρχει αριστη συμβατοτητα μεταξυ τους στην θεση σου θα κραταγα το 5 καναλο συστημα που εχεις και με τα diamond θα εφτιαχνα δικαναλο συστημα !!!:drummer: