κατασκευη κουτας για SUB 15"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dolmadakias

New member
26 November 2019
2
Καλημερα σας! Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τον υπολογισμο κουτας. γενικοτερα εχω φτιαξει παρα πολλες κουτες αλλα με το ματι. τι εννοω... Δεν θπολογιζω λιτρα δεν υπολογιζω bass reflex και γενικοτερα δεν υπολογιζω τιποτα. Απλα κοιταω τον χωρο και φτιαχνω κουτα οπως μου αρεσει :Banane0: θα σας βαλω το απογευμα και 2 κουτες που εχω φτιαξει. κατα περιεργο λογο ανταποκρινοντε εξαιρετικα. βεβαια δεν ξερω αν τα υπολογιζα ποσο καλυτερα θα ηταν τα πραγματα.

Και εδω ειναι το θεμα μου. Θελω να φτιαξω κουτα με υπολογισμενα λιτρα και reflex. Εχω βρει απο εσας αυτο diyaudioandvideo αλλα βλεπω οτι βγαζει αλλα νταλον. σε ενα rockford punch p2 15" που εχω βεβαια ειναι φτηνιαρικο μου βγαζει οτι θελω 700+ λιτρα!!! οποτε λεω κατι δεν εχουν γραψει σωστα στα χαρακτηριστηκα του ηχειου. και βρησκω για να κανω τεστ απο το ιντερνετ αυτο [FONT=&quot]GZPW 15xmax ground zero βαζω τα χαρακτηριστηκα και βγαζει 33 λιτρα. τι κανω λαθος?[/FONT]
 

dolmadakias

New member
26 November 2019
2
και βρησκω για να κανω τεστ απο το ιντερνετ αυτο GZPW 15xmax βαζω τα χαρακτηριστηκα και βγαζει 33 λιτρα... τι γινεται?? παντα μιλαμε για σπιτι.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Ολα επιρρεάζονται αν ένα Woofer εχει σχεδιαστεί για κλειστό ή bass reflex
κουτί, συνήθως αν πάμε να κάνουμε calculate σε λάθος επιλογή,
βγαίνουν τεράστια lts, η πολύ λίγα, για βοήθεια δες εδώ:
https://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerBoxEnclosure/
και το Actual System Q, για εμπορικό μπάσο από 1 και πάνω.