Νέος στο club! Προτασεις για desktop ηχεια και ερωτησεις αρχαριου για συνδεσμολογια!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikkarad

New member
27 January 2020
6
Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα!

Μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί: Είμαι κάτοχος ακουστικών Audio-Technica ATH-M50x και ενός σάπιου 5.1 σετ ηχείων της logitech αρχαίο. Σκέφτηκα λοιπόν να αναβαθμίσω λίγο τον ήχο μου (οχι μόνο το pc και το αμάξι...) και μετά απο λίγο ψάξιμο αγόρασα ένα dac και ένα headphone amp της schiit audio, το modi 3 και το magni3+ αντίστοιχα, τα οποια αναμένονται λιγο μετά τις 15/2 απο schiit-europe. Η επόμενη αγορά μου ειναι ενα σετ ηχείων με max budget γύρω στα 300-350 και σκεφτόμουν για τα Adam T5V. Ο χώρος μου είναι αρκετά μικρός (11τμ) και το ένα ηχείο θα είναι πάνω στο γραφείο και το άλλο σε επίτοιχη βάση (την οποία δεν εχω βρει ακόμα).

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
- Τι γνώμη έχετε για τα ηχεία που σκέφτομαι να αγοράσω?
- Θα χρειαστώ splitter απο το dac στα ηχεία και τον ενισχυτή ή μπορώ να εχω εξοδο απο το magni προς τα ηχεία (δλδ modi->magni->ηχεία)? Τι συνδεσμολογία πρεπει να ακολουθήσω?

Ως αρχάριος στο θέμα καταλαβαίνω οτι οι ερωτήσεις και οι επιλογές μου δεν ειναι και οι καλύτερες, οπότε θα χρειαστώ οποιαδήποτε βοήθειά σας!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!+

Υ.Γ Επισυνάπτω φώτο του χώρου.

IMG_20200126_224023_431.jpg
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Τα ηχεία σαν μέγεθος και για εκεί που θέλεις να τα βάλεις , είναι καλά.
Έχουν αρκετές ρυθμίσεις για σωστή προσαρμογή στον χώρο.
Πρέπει βέβαια να σου αρέσει και ο ήχος τους.
Τα συγκεκριμένα έχουν το ρυθμιστικό από πίσω και θα σου πρότεινα αρχικά
να χρησιμοποιήσεις τον magni σαν προενισχυτή.
 

nikkarad

New member
27 January 2020
6
Απάντηση: Re: Νέος στο club! Προτασεις για desktop ηχεια και ερωτησεις αρχαριου για σ

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Τα ηχεία σαν μέγεθος και για εκεί που θέλεις να τα βάλεις , είναι καλά.
Έχουν αρκετές ρυθμίσεις για σωστή προσαρμογή στον χώρο.
Πρέπει βέβαια να σου αρέσει και ο ήχος τους.
Τα συγκεκριμένα έχουν το ρυθμιστικό από πίσω και θα σου πρότεινα αρχικά
να χρησιμοποιήσεις τον magni σαν προενισχυτή.

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δλδ αν έχω και τα ηχεία πάνω στο magni και καρφώσω τα ακουστικά θα έχω τον ήχο μόνο στα ακουστικά? Απ ότι βλέπω η schiit έχει και ενα switch το SYS. Θα πρέπει να αγοράσω και αυτό για να ρυθμίζω την ένταση στα ηχεία?

Υπάρχει άλλη πρόταση για ηχεία σ' αυτά τα χρηματα?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ο magni είναι προενισχυτής δεν χρειάζεται το sys.
Μόλις κουμπώσεις επάνω τα ακουστικά κόβει αυτόματα την έξοδο του προενισχυτή.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Θα πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξεις τις θέσεις στο γραφείο σου, ότι ηχεία και αν πάρεις, γιατί έτσι όπως είναι τώρα δεν βλέπω τρόπο να τα τοποθετήσεις σε σωστές ή έστω σχετικά σωστές θέσεις.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Να έχεις υπόψη σου πως τα adam είναι ιδιαιτέρως μεγάλα για 5ιντσα και ίσως να σε δυσκολέψουν στην τοποθέτηση. Έχουν διαστάσεις (ΥxΠxΒ) 30-18-30 και το bass reflex στην πλάτη όταν άλλα 5αρια με το BR μπροστά έχουν 28-20-23 (presonus E5 XT) ή 28-19-24 (Krk rp5 G4). Αν σου χωράνε πάντως είναι πολύ καλή επιλογή.
 

nikkarad

New member
27 January 2020
6
Απάντηση: Re: Νέος στο club! Προτασεις για desktop ηχεια και ερωτησεις αρχαριου για σ

Θα πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξεις τις θέσεις στο γραφείο σου, ότι ηχεία και αν πάρεις, γιατί έτσι όπως είναι τώρα δεν βλέπω τρόπο να τα τοποθετήσεις σε σωστές ή έστω σχετικά σωστές θέσεις.

Αριστερά θα τοποθετηθεί σε βάση πάνω στο γραφείο και δεξιά θα φτιάξω ραφάκι πάνω απο τα pc για να κάτσει πάνω. Ίσως να χρειαστεί να κατέβουν λιγο τα pc πιο κάτω για έρθουν τα ηχεία στο ίδιο ύψος στο ύψος του κεφαλιού. Ισοσκέλες τρίγωνο δεν πρέπει να σχηματίζουν? Πιθάνον να χρειάζεται και η βάση των monitor λίγο μετακίνηση προς τα αριστερά.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Ιδανικά θες ισόπλευρο τρίγωνο.
Να ισαπέχουν μεταξύ τους τα ηχεία, και να έχει και το κάθε ηχείο την ίδια απόσταση με εσένα ( η οποία ισούται με την απόσταση μεταξύ των ηχείων )
 

nikkarad

New member
27 January 2020
6
Να έχεις υπόψη σου πως τα adam είναι ιδιαιτέρως μεγάλα για 5ιντσα και ίσως να σε δυσκολέψουν στην τοποθέτηση. Έχουν διαστάσεις (ΥxΠxΒ) 30-18-30 και το bass reflex στην πλάτη όταν άλλα 5αρια με το BR μπροστά έχουν 28-20-23 (presonus E5 XT) ή 28-19-24 (Krk rp5 G4). Αν σου χωράνε πάντως είναι πολύ καλή επιλογή.

Τις διαστάσεις να πω την αλήθεια δεν τις είχα υπολογίσει καθόλου. Τα presonus μου φαίνονται πιο λογική επιλογή βάση των διαστάσεών τους. Τα krk έχουν μόνο balanced input οπότε δεν θα μπορώ να τα συνδέσω στο magni. Απο θέμα χαρακτηριστικών/απόδοσης ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή?

Επίσης βλέπω οτι ούτε τα adam ουτε τα presonus εχουν μαγνητική θωράκιση. Θα έχω πρόβλημα αν μπουνε κοντά στο pc?

Παιδιά συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά είμαι εντελώς αρχάριος στο θέμα ήχου!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Θέμα δεν θα έχεις με την θωράκιση.
Θα πρότεινα ή adam ή presonus,με πρώτη επιλογή τα adam.
Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και τα Yamaha hs5 που δεν έχουν όμως rca εισόδους.
Τα Yamaha και τα Presonus μπορείς να τα ακούσεις στον Νάκα.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Δες και τα mackie MR624 ή MR524.

Έχω τα MR824 στο σαλόνι και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Ξεκούραστος ήχος, έχουν RCA και balanced είσοδο, ο διαχωρισμός και το βάθος είναι αξιοπρεπή, παίζουν δυνατά και γεμίζουν το χώρο,
χαμηλά δεν είναι τέλεια αλλά δεν δημιουργούν πρόβλημα στο υπόλοιπο φάσμα και είναι (υποκειμενικά πάντα) όμορφα για να μην έχουμε γκρίνιες.
Έχουν ρυθμιστικό έντασης (δεν χρησιμοποιείται για να ρυθμίζεις την ένταση, αυτό θα τον κάνεις με τον προενισχυτή σου) ώστε να σετάρεις
το κέρδος του ενσωματωμένου ενισχυτή με την έξοδο από τον προενισχυτή και έχουν και ένα διακόπτη με τρεις επιλογές για τις υψηλές (-2, 0, +2 dB).

Το μόνο περιοριστικό είναι η θέση του bass reflex που βρίσκεται στην πλάτη του ηχείου αλλά για αυτό υπάρχει ένας διακόπτης
με τρεις επιλογές για τοποθέτηση σε γωνία, πλάτη στον τοίχο ή ελεύθερα στον χώρο. Πρακτικά μαζί με την ρύθμιση των υψηλών
αποτελεί ένα υποτυπώδες EQ.