Αναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

everest

Senior Member
31 March 2009
468
ag,stefanos
[FONT=&quot]Έχω νοβα 24αρα γραμμή και σκεπτόμουνα να κάνω αναβάθμιση σε 50αρα,αλλα διαβάζοντας τα προβλήματα που έχουν πάρα πολλοί συνδρομητές της ΝΟΒΑ με την αναβάθμιση σε 50αρα μάλλον για αλλαγή παρόχου με βλέπω .οι απαντήσεις που δίνει το Nova official support σε μέλος ,([/FONT][FONT=&quot]torx[/FONT][FONT=&quot]} που είναι χωρίς τηλέφωνο και ιντερνέτ πάνω από 10 ήμερες .δεν πείθουν κανέναν. περιμένω να δω την έκβαση του προβλήματος[/FONT]
 
Last edited by a moderator:

sakels

Supreme Member
27 May 2010
4,332
Re: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

το οτι εχουν προβληματα καποιοι συνδρομητες δεν σημαινει οτι εχουν ολοι. αντιστοιχα προβληματα εχουν και στον οτε και στη wind κλπ.

στο thread της εξυπηρετησης προφανως και θα βλεπεις παραπονα/προβληματα. δεν επικοινωνει καποιος με την εξυπηρετηση για τους πει ποσο καλη και γρηγορη ειναι η γραμμη.

σε μενα εγινε η αλλαγη σε vdsl50 αμμεσα χωρις να εχω διακοπη του τηλεφωνου.
 

everest

Senior Member
31 March 2009
468
ag,stefanos
Re: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Το να είσαι 10-15 ήμερες χωρίς τηλέφωνο /ιντερνέτ δίχως ενημέρωση και χρονοδιάγραμμα είναι απαράδεκτο από κάθε άποψη ,και ότι συμβαίνει και σε άλλες εταιρίες ,δεν αλλάζει την ουσία του προβλήματος .εάν ο παροχος ( ΝΟΒΑ στην ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ } δεν μπορεί να κάνει αναβαθμίσει θα πρέπει να ενημερώνει τον πελάτη εγκαίρως . Και όχι να σφυρίζει αδιάφορα. τα thread της εξυπηρέτησης επιβάλετε να τα διαβάσουμε εάν θέλουμε να αποφύγουμε οι ίδιοι τέτοιες καταστάσεις
 

sdragon28

AVClub Enthusiast
31 July 2018
1,015
Απάντηση: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Το να είσαι 10-15 ήμερες χωρίς τηλέφωνο /ιντερνέτ δίχως ενημέρωση και χρονοδιάγραμμα είναι απαράδεκτο από κάθε άποψη ,και ότι συμβαίνει και σε άλλες εταιρίες ,δεν αλλάζει την ουσία του προβλήματος .εάν ο παροχος ( ΝΟΒΑ στην ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ } δεν μπορεί να κάνει αναβαθμίσει θα πρέπει να ενημερώνει τον πελάτη εγκαίρως . Και όχι να σφυρίζει αδιάφορα. τα thread της εξυπηρέτησης επιβάλετε να τα διαβάσουμε εάν θέλουμε να αποφύγουμε οι ίδιοι τέτοιες καταστάσεις
Καταλαβαίνεις βέβαια ότι εμπλέκεται και ο ΟΤΕ στη μέση. Οποιαδήποτε βλάβη προκύψει είναι θέμα του ΟΤΕ. Οπότε όλο αυτό παίρνει χρόνο και δεν φταίει η κάθε Nova γιατί δεν τους ενημερώνει.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Re: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Εγώ πάντως όταν πήγα από 24αρα σε 59αρα δεν κατάλαβα τίποτα. Όταν μου ήρθε το μνμ της μετατροπής συνέδεσα το ρούτερ (που είχε έρθει πιο μπροστά) και δούλεψε νεράκι. Στην δικιά μου περίπτωση δεν μπορώ να πω τίποτα όλα δουλεύουν καλά και θεωρώ αποδεκτή την σταθερή ταχύτητα των 46,8 με 47 που έχω. Δεν το ψάχνω περισσότερο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι εμπλέκεται και ο ΟΤΕ στη μέση. Οποιαδήποτε βλάβη προκύψει είναι θέμα του ΟΤΕ. Οπότε όλο αυτό παίρνει χρόνο και δεν φταίει η κάθε Nova γιατί δεν τους ενημερώνει.

Έχεις ένα λαθάκι, δεν αναλαμβάνει όλες τις βλάβες ο ΟΤΕ.
Είτε ολόκληρες είτε ένα μέρος αρκετών αναλαμβάνονται από την ίδια την Nova ( ανάλογα τον τύπο της βλάβης )
 

sdragon28

AVClub Enthusiast
31 July 2018
1,015
Απάντηση: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Έχεις ένα λαθάκι, δεν αναλαμβάνει όλες τις βλάβες ο ΟΤΕ.
Είτε ολόκληρες είτε ένα μέρος αρκετών αναλαμβάνονται από την ίδια την Nova ( ανάλογα τον τύπο της βλάβης )
Σε ότι αφορά τις καμπίνες ναι. Εκτός και αν ανήκει στη Vodafone ή Wind. Τις περισσότερες φορές αυτός είναι ο λόγος για τη καθυστέρηση.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Γενικότερα είναι λίγο ότι πληρώνεις παίρνεις.
ΕΙδικά στο θέμα του congestion ratio στο backbone bandwidth του κάθε παρόχου, πέραν της Cosmote ( που και αυτή δεν είναι σούπερ ) οι υπόλοιποι είναι να τους κλαίνε οι ρέγγες.
Όσο περνάει ο καιρός και δίνουν και άλλες "100αρες" άλλο τόσο θα εμφανίζονται συχνότερα προβλήματα καθώς και όχι συνεχώς στα τέρματα το downstream data flow...
 

LEONZACH

New member
28 January 2013
64
Re: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Από τέλη Νοεμβρίου που αναβαθμίστηκα σε vdsl 50 είχα πολλά προβλήματα. Κυρίως δεν μπορούσα να κάνω upload αρχεία. Με την αναβάθμιση του router ZTE, όλα σχεδόν λύθηκαν, αλλά μου παρουσιάστηκε ένα νέο και πολύ περίεργο.
Χάθηκε η αναγνώριση κλήσεων από το ασύρματο τηλέφωνό μου.
Ήρθε τεχνικός, έφερε δική του συσκευή, υπήρχε αναγνώριση και έφυγε λέγοντάς μου ότι φταίει (ξαφνικά) το δικό μου ασύρματο.
Άρχισα, λοιπόν, να πηγαίνω σε σπίτια φίλων και γνωστών κουβαλώντας το ασύρματό μου.
Το αποτέλεσμα? Σε σπίτια που οι πάρχοχοι ήταν CYTA, VODAFONE, COSMOTE η αναγνώριση ήταν μια χαρά.
Δυσυχώς δεν έχω κολλητό με NOVA για να δοκιμάσω εκεί.
Η NOVA δεν δέχεται το πρόβλημα από τη στιγμή που ο τεχνικός της είχε αναγνώριση με τη δική του συσκευή.
Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?
Κάποια πρόταση για το τι μπορώ να κάνω?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Οσο κουφό και να ακούγεται είχα και γω παρόμοιο πρόβλημα με την τυπική 24ρα dsl. Ένα σταθερό ενσύρματο που είχα ξαφνικά έχασε την αναγνώριση κλήσης... τελικά πήρα ένα ασύρματο Siemens και έφτιαξε. Ήταν αρκετά χρόνια πριν αυτό ...
το θέμα είναι αν έχεις καμένα φίλο με ασύρματο να το δοκιμάσεις σπίτι σου ...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Από τέλη Νοεμβρίου που αναβαθμίστηκα σε vdsl 50 είχα πολλά προβλήματα. Κυρίως δεν μπορούσα να κάνω upload αρχεία. Με την αναβάθμιση του router ZTE, όλα σχεδόν λύθηκαν, αλλά μου παρουσιάστηκε ένα νέο και πολύ περίεργο.
Χάθηκε η αναγνώριση κλήσεων από το ασύρματο τηλέφωνό μου.
Ήρθε τεχνικός, έφερε δική του συσκευή, υπήρχε αναγνώριση και έφυγε λέγοντάς μου ότι φταίει (ξαφνικά) το δικό μου ασύρματο.
Άρχισα, λοιπόν, να πηγαίνω σε σπίτια φίλων και γνωστών κουβαλώντας το ασύρματό μου.
Το αποτέλεσμα? Σε σπίτια που οι πάρχοχοι ήταν CYTA, VODAFONE, COSMOTE η αναγνώριση ήταν μια χαρά.
Δυσυχώς δεν έχω κολλητό με NOVA για να δοκιμάσω εκεί.
Η NOVA δεν δέχεται το πρόβλημα από τη στιγμή που ο τεχνικός της είχε αναγνώριση με τη δική του συσκευή.
Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?
Κάποια πρόταση για το τι μπορώ να κάνω?

Προ 10ετίας και βάλε, είχε μεταβεί ο πατέρας μου στο σπίτι του από ΟΤΕ στην τότε Forthnet (και από 4άρα σε 24άρα γραμμή).

Ως δια μαγείας, χάθηκε η αναγνώριση κλήσεων.

Μετά από αλλεπάλληλες κλήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, όπου ενοχοποιούνταν πάντα η συσκευή, πέσαμε σε ένα παλληκάρι που μας είπε "μισό λεπτό να δοκιμάσω να αυξήσω το σήμα".

Ξανά, ως δια μαγείας, η αναγνώριση κλήσεων λειτούργησε και δεν ξαναχάθηκε ποτέ...
 

billgout

New member
12 March 2010
58
Αθήνα
Re: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Προς επίρρωση των ανωτέρω.... Έχει να κάνει με το voltage της γραμμής. Αν είναι οριακα στα 48V υπάρχουν συσκευές που δεν αναγνωρίζουν το CID.
 

LEONZACH

New member
28 January 2013
64
Re: Ααναβάθμιση σε 50αρα, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Προ 10ετίας και βάλε, είχε μεταβεί ο πατέρας μου στο σπίτι του από ΟΤΕ στην τότε Forthnet (και από 4άρα σε 24άρα γραμμή).

Ως δια μαγείας, χάθηκε η αναγνώριση κλήσεων.

Μετά από αλλεπάλληλες κλήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, όπου ενοχοποιούνταν πάντα η συσκευή, πέσαμε σε ένα παλληκάρι που μας είπε "μισό λεπτό να δοκιμάσω να αυξήσω το σήμα".

Ξανά, ως δια μαγείας, η αναγνώριση κλήσεων λειτούργησε και δεν ξαναχάθηκε ποτέ...

Και όντως, μετά από τλαιπωρία εβδομάδων, τηλεφώνησα για μία ακόμη φορά στο 11733 και έπεσα σε ένα χρυσό άνθρωπο που μου έλυσε ΑΜΕΣΩΣ το πρόβλημα που όλοι οι άλλοι (και ο τεχνικός μαζί) ήταν εντελώς ανίκανοι να επιλύσουν και τα φόρτωναν στη συσκευή μου.

Είναι αυτό που όλοι λέμε: "Εξαρτάται σε ποιον άνθρωπο θα πέσεις!".

Απλά, κάποια στιγμή, κάποιος υπεύθυνος της NOVA θα πρέπει να συνειδητοποιήσει πόση ασχετοσύνη υπάρχει εκεί μέσα
και να ενεργήσει κατάλληλα.
 

mirtchevd

New member
7 November 2020
7
Καλησπέρα,νέος στο φόρουμ
Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει
Έχω κάνει αναβάθμιση από 24αρα σε vdsl 100 voip ,Να μην τα πολυλογω έχω πρόβλημα εδώ και 2 μήνες από την αρχή ενεργοποίησης
Το δηλώνω συνέχεια βλάβη
Αποσύνδεσεις κάθε μέρα αρκετές την ημέρα
Έχω το γνωστώ ρούτερ ΖΤΕ
Έχω αλλάξει καλωδίωση σπιτιου,δε άλλαξε κάτι, επίσης μου αντικατέστησαν το ρούτερ ξανά με ΖΤΕ
Παιδιά κάτι παίζει με το Noise margin,κάνει σκαμπανεβάσματα και όταν το κάνει πέφτει και η ταχύτητα στο 0 από 100
Και εκεί έρχεται η αποσύνδεση
Παρακαλώ βοηθήστε,Μπορώ καλός να διορθωθεί το πρόβλημα?
Μπορώ να υποχωρήσω χωρίς να πληρώσω πρόστιμο? ευχαριστω παιδιά οποίος ασχοληθεί
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
εχω την 50αρα χωρις ιδιαιτερα προβληματα εδω και περιπου 5 χρονια,
μαλιστα περσι μου εδωσαν το πολυ καλο zte 288a και εστρωσαν αρκετα μικρο-θεματακια που υπηρχαν.
την τελευταια εβδομαδα ομως,εχω πολυ slow response στο xbox και στο Pc σε Online games,παροτι τα στοιχεια της γραμης δειχνουν-σχεδον-τελεια.
αυτο αποτυπωνεται στο..τρελο upload που περνω απο το αξιοπιστο fastest by Netflix.
ποσο???
3ψηφια mbps παρακαλω..!!!!
απο 200-800 mbps..!!!
παιδευτηκα λιγο μεχρι να καταλαβει το θεμα η τεχνικη υποστηριξη,αλλα το ειδαν και μονοι τους οτι κατι περιεργο συμβαινει και απο βδομαδα θα στειλουν τεχνικο.

εαν καποιος εχει/ειχε κατι παρομοιο και το ελυσε ας προτεινει καποια λυση.
 

Attachments

  • status line.jpg
    status line.jpg
    84.1 KB · Views: 30
  • fastnet.jpg
    fastnet.jpg
    68 KB · Views: 30

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ηρθε το μαστορι.

μεσα στο σπιτι κανενα θεμα.

θα λαβετε ενα μηνυμα για να κλειστει ραντεβου με τον ΟΤΕ αφου το κουτι απ`εξω ειναι δικο του...

οκ...

ξαφνικα μετα απο 2 ημερες,ερχεται ενα μηνυμα οτι το προβλημα αποκατασταθηκε.

ηρθαν λεει,κοιταξαν οτι ολα ειναι οκ και εφυγαν...

εγω συνεχιζω να εχω προβλημα.

και αντε προσπερναω το fastest και περνω πιο σοβαρα την μετρηση του adsl speed test,που μου βγαζει 50mbps download και 5mbps upload.

δεν μπορω να προσπερασω ομως το απιστευτο slow response που εχω στο Online game.

τα εχω δοκιμασει ολα...

ρισετ στο Modem router.

αλλαξα ολα τα καλωδια.

δοκιμασα μεσω wifi στην συχνοτητα 5G.

εκανα ρισετ και το xbox.

το ιδιο μου κανει και στο Pc με ethernet.

τι εχει μεινει?

-εχει προβλημα το modem που-μαλλον-την ακουσε απο καποιο τελευταιο firmware update.

-καποιο πολυ περιεργο προβλημα,το οποιο δεν φαινεται καπου,αφου ολες οι ενδειξεις και μετρησεις ειναι πολυ καλες.



για βοηθατε ρε παιδια...
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Καλησπέρα, όταν λες ,slow response εννοείς το latency πχ στο warzone;Αν στο speedtest συνεχίζεις και έχεις καλό ping σε κοντινό σου σέρβερ τότε δεν φταίει η γραμμή σου αλλά ο τρόπος με τον οποίο "φεύγει" το σήμα σου για εξωτερικό άρα εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και είναι θέμα της εταιρείας.Λεπτομερειες κι τεχνικούς όρους δεν ξέρω,κάποιοι πιο γνωστες από εμένα θα στα πουν καλύτερα.Τοσο το xbox το ίδιο όσο και το warzone και το modern warfare σου δείχνουν live το ping.Αν δεν ξέρεις να τα δεις πες μου.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
μιλαω για το pes 2021 και στο Pc και στο xbox.
παταω πασα και δινει μετα απο 1-2 sec.και βλεπω και την μπαρα δεξια επανω,να πεφτει στην μια γραμμη και βεβαια να εχω και λαγκαρισματα.
παροτι δεν ειναι σοβαροι οι σερβερς της κοναμι,δεν φταιει αυτο,αφου μιλαω με αρκετα παιδια που μου λενε οτι δεν αντιμετωπιζουν τετοια θεματα.
ακομα και μεσα απο το xbox,οι μετρησεις μοιαζουν σωστες(47-50 download,4-5 upload,65-70 latency) και λογικες.
ειναι οι ιδιες πανω κατω απο την ημερα που παιζω στο xbox.δεν εχει αλλαξει κατι.
πριν 10-15 ημερες,ειχα καποια παιχνιδια που υπηρχαν θεματα,αλλα γενικα πηγαινε καλα.
τις τελευταιες ημερες,δεν παιζεται..!