Γίνεται οι τίτλοι ταινιών 5.1 να αναπαραχθούν από σύστημα ηχείων 7.1 ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

msan

New member
7 July 2006
85
Καλησπέρα!!!

Πριν λίγο καιρό είχα στήσει στην Σάμο που βρισκόμουν ένα σύστημα 5.1 με ενισχυτή marantz sr-5012 και με ένα σετ ηχείων της mission καθ' ολοκληρία.
Τώρα βρίσκομαι στην Αθήνα και δεδομένου ότι στο καινούργιο σπίτι που ενοικίασα, το σαλόνι του είναι μεγάλο ( περί τα 40 τμ) και προσφερόμενο συνεπώς για την ανάπτυξη ενός συστήματος 7.1, ενέδωσα στον πειρασμό και χθες αγόρασα ένα ζευγάρι ηχείων βιβλιοθήκης της DALI τα Spector 2, για να καλύψουν την ανάγκη της δημιουργίας του Νέου Περιφερειακού ήχου.
Ήδη τα τοποθέτησα στο ύψος που πρόκειται να εγκαταστήσω τον καναπέ (σαν πρώτη εντύπωση αρκετά καλή )
Οταν παίζω υλικό στο HPTC που διαθέτω 5.1 ( που είναι σχεδόν ολόκληρο που διαθέτω ) τα back mission δεν λειτουργούν ( και μόνο με 2-3 ταινίες 7.1 που έχω αυτή την στιγμή)
Στο setup του ενισχυτή δεν υπάρχει η δυνατότητα της συγχώνευσης των πληροφοριών του περιφερειακού ήχου που δίνουν τα format 5.1 σε 7.1, σε αντίθεση με τους DENON που παρέχεται η σχετική δυνατότητα, όπως με έχει πληροφορήσει πολύ καλός φίλος του forum.
Σαν player χρησιμοποιώ τον mpc-hc , με όλες τις επιμέρους δυνατότητές του ( lav-filter, madVR ), ακολουθώντας ευλαβικά τις οδηγίες του forum μας.
Αν παρέχεται η σχετική δυνατότητα, προφανώς θα δίνεται μέσω του lav -audio, την οποία όμως παντελώς αγνοώ....!!!
Ξέρετε να μου πείτε κάτι επ' αυτού?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Μανώλης
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Καλησπέρα,

Για να το κάνεις αυτό, βάζεις σε χρήση το Dolby Surround Upmixer στον ενισχυτή, δηλαδή πατάς το Movie button μέχρι στην οθόνη να επιλεχθεί η επιλογή Dolby Surround.

Καλύτερα θα ήταν τα 2 έξτρα περιφερειακά ηχεία να τα είχες ταβανώσει και να έστηνες Dolby Atmos / DTS:X παρά όπως πήγες από το 5.1 στο 7.1, είναι χίλιες φορές μεγαλύτερη ουσιαστικά η διαφορά του να πας σε Atmos/DTS:X έστω και αν αυτό είναι 5.1.2
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στο setup του ενισχυτή δεν υπάρχει η δυνατότητα της συγχώνευσης των πληροφοριών του περιφερειακού ήχου που δίνουν τα format 5.1 σε 7.1, σε αντίθεση με τους DENON που παρέχεται η σχετική δυνατότητα, όπως με έχει πληροφορήσει πολύ καλός φίλος του forum.

Είσαι σίγουρος γι αυτό; Πατώντας το κουμπί movie το πράσινο, σου δίνει κάποιες επιλογές, μία απ αυτές σου κάνει upmixing το 5.1 σε 7.1, στον Denon που είχα η επιλογή ήταν DTS neo 6 αν θυμάμαι καλά, στον Marantz που έχω τώρα είναι neural x, για τσέκαρέ το.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Παιδιά Καλό Μεσημέρι,

Ακολούθησα την οδηγία - υπόδειξη του moderator κ. Ρορμότη και όντως αυτό ήταν το πρόβλημα. Της από καρδιάς μου ευχαριστίες τόσο σε αυτόν όσο και στα υπόλοιπα παιδιά για την ευγενή καλοσύνη να ενδιαφερθούν.

Αναφορικά με την απάντηση του φίλου Βασίλη Πέππα και ειδικότερα στο σημείο που αναφέρεται για το στήσιμο Dolby Atmos / DTS:X και επειδή είμαι ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΑΣΧΕΤΟΣ με τον νέο αυτό ήχο του οικιακού κινηματογράφου, ολόθερμα θα τον παρακαλούσα ή οποιοιδήποτε άλλο φίλο να μου πει 5 πραγματάκια για την τεχνολογία αυτή και εάν είναι προσιτή για μας τους κοινούς θνητούς.....!!!!
Απλά την είχα ακουστά, στην συνέχεια έριξα μια ματιά στο scroutz, είδα κάποιες ακριβές ως πανάκριβες προτάσεις ηχείων που τοποθετούνται σε διάφορες θέσεις στον χώρο ( πιο σαφή εικόνα δημιούργησα από τον marantz sr 5012 που διαθέτω και όταν αυτός βρίσκεται σε κατάσταση setup, αλλά μέχρι εκεί.... )
Σε κάθε περίπτωση τα Spector 2 που πήρα τα πήρα προκειμένου να βελτιώσω την ηχητική εικόνα μου....

Αναμένω με πολύ ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας!!!

Ευχαριστώ πολύ....

Μανώλης
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Καλησπέρα Μανώλη.

Αυτό που προτείνω εγω επί της ουσίας είναι αντί να βάλεις τα νέα ηχεία που πήρες ως Rear Surrounds ( που μπαίνουν πίσω από την θέση ακρόασης ) να τα βάλεις στο ταβάνι ( η θέση τους είναι λίγο μπροστά από την θέση που κάθεσαι, και αριστερά δεξιά σου στην ευθεία των Front Left - Right ηχείων ) ώστε να μπορείς να απολαύσεις τις ταινίες με Dolby Atmos ήχο που δίνει πολύ μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο.
Ουσιαστικά κερδίζεις την αίσθηση του ήχου από πάνω σου, δίνει ύψος και όγκο στον ήχο των ταινιών, και αυξάνει κατά πολύ τον ρεαλισμό.

Ουσιαστικά το μόνο που έχεις να κάνεις δηλαδή είναι να βάλεις τα 2 Spector 2 που πήρες με βάσεις στο ταβάνι σου, και να τα συνδέσεις στον ενισχυτή πίσω στις θέσεις Height 1 Left + Heigh 1 Right, και να τρέξεις πάλι το Audyssey setup στον ενισχυτή και να τα δηλώσεις ως Top Middle Height.

Αν το πάρεις απόφαση να το υλοποιήσεις βγάζουμε πιο αναλυτικά το που θα τα βάλεις, πώς θα κοιτάνε και τις ρυθμίσεις που θα κάνεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μανωλη συμφωνω με τον billpepas, αλλα καλυτερα πριν πουμε οτιδηποτε αλλο, αν μπορεις βαλε μια φωτο του χωρου σου ή μια κατοψη αυτου με τις θεσεις των ηχειων σου και τη θεση ακροασης και το συζηταμε.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

msan

New member
7 July 2006
85
Παραθέτω 7 φωτογραφίες (6+1) από τον νέο χώρο μου στην Αθήνα, ύστερα από προτροπή του Κώστα...
1.- https://ibb.co/FD8LfZm
2.- https://ibb.co/BrbL0T0
3.- https://ibb.co/KLBBbzD
4.- https://ibb.co/g9fMr67
5.- https://ibb.co/PxL0phY
6- https://ibb.co/dGqb2Tq και
7.- https://ibb.co/DYQcyvV

ΥΠΟΜΝΗΣΕΙΣ - ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΑ

Οπως θα παρατηρείται η ακαταστασία του χώρου είναι χαρακτηριστική και τούτο διότι μετεγκαταστείθεμε σιγά - σιγά σε αυτόν οικογενειακώς από την Σάμο.. Ο γιος μου είναι ήδη στην Αθήνα λόγω σπουδών και τον Σεπτέμβριο η γυναίκα μου (εκπαιδευτικός ) μετατέθηκε σε σχολείο της Αθηνάς... Στον χρόνο αυτό κα μέχρι τα Χριστούγεννα που ανέβηκα και εγώ επάνω, βολεύονταν και αυτή στο διαμερισματάκι του παιδιού. Επειδή επρόκειτο και εγώ να εγκατασταθώ μαζί τους δεν ήταν δυνατό να βρεθώ και εγώ μαζί τους στον μέχρι τώρα χώρο τους... Βρέθηκε ακριβώς από κάτω από αυτούς ο τωρινός χώρος και τον ενοικιάσαμε. ( Σημειωτέον εγώ είμαι συνταξιούχος τραπεζικός υπάλληλος, οπότε πλέον δεν υπήρχε κανένας λόγος να παραμείνω στο Νησί, ειδικότερα με τις άσχημες συνθήκες που επικρατούν σε αυτό και που όλοι γνωρίζετε....!!!
Στο σπίτι στην Σάμο είχα εγκαταστήσει το σύστημα σε σετάπ 5.1 και μεταφέρθηκε στην Αθήνα ((Η ηλεκτρική οθόνη δεν προσφερόταν να ξηλωθεί, ως επίσης και το sub ( REL STRATA II ) που είναι εκτός σημερινής πραγματικότητας και παρέμειναν κάτω ))..
Οι ελλείψεις του διαμερίσματος είναι ακόμη σημαντικές σε έπιπλα κυρίως ( από κρεβάτια, κουζίνες, πλυντήρια , ψυγεία έχουμε τακτοποιηθεί ευτυχώς...!!!) Βρισκόμαστε πολύ κοντά στο τέλος...

Πρόκειται για ένα χώρο 40 περίπου τετραγωνικά (7*6 μ ) και στην μεγαλύτερη διάσταση πρόκειται να εγκατασταθεί η οθόνη του προβολέα 120 ιντσών 16:9 και για την οποία ακόμα βρίσκομαι σε αναζήτηση μιας v/m και να έχει πάνω περίπου 30 εκατ. μαύρο περιθώριο.. Αυτό είναι το πιο δύσκολο .. Για τον λόγο αυτό η τελευταία φωτό αφορά προβολή του BENQ στον τοίχο για να δείτε και εσείς το πρόβλημα.. Υπόψη σας ότι αυτός εγκαταστάθηκε από μένα σε μια απόσταση 4,10 μέτρων από τον τοίχο με το "δόντι" και όταν τοποθετήσω το πανί αυτό θα έρθει κατά 60 εκατοστά λιγότερα από την πιο πάνω απόσταση, προκειμένου να καλυφθεί το πλάτος του επίπλου που θα είναι η tv και τα ήδη εγκατεστημένα μηχανήματα . ( η μοναδική μου πηγή το HTPC -o marantz sr5012 και ο εκτός λειτουργίας - παροπλισμένος παλιός μου a/v YAMAHA RX-V2500.. Αλήθεια ο τελευταίος είναι δυνατόν με κάποιο τρόπο να αξιοποιηθεί ?)

Οπως θα παρατηρήσετε στις φωτό τα DALI "έκλεψαν" τις βάσεις από τα mission, τοποθετήθηκαν αντικριστά στο ύψος που πρόκειται τα τοποθετήσουμε τον καναπέ και τα mission βρέθηκαν εγκαταλειμμένα στο δάπεδο ( εκτός και άλλως με οδηγήσετε ) και για τα οποία έχω παραγγείλει 2 μικροέπιπλα από ηλεκτρονικό μαγαζί επίπλων 25 το καθένα προκειμένου να βολευτούν και αυτά . Το να δώσω 120 ανά βάση στα a/v μαγαζιά το θεωρώ κοροϊδια .. ( Το κεντρικό έχει βολευτεί από μια σανίδα και στην οποία έβαλα "ποδαράκια" και είναι κάτω από το έπιπλο...

Αυτά προς το παρόν και σε ευχαριστώ Κώστα ( και τους υπόλοιπους ) για το ειλικρινές ενδιαφέρον σου..

Φιλικά

Μανώλης
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Καλημέρα

Ο χώρος είναι ευρύχωρος και έχει προοπτικές.
Είναι όμως ακόμα σχετικά άδειος. Ηχητικά, θα αλλάξει πολύ όταν γεμίσει με τα υπόλοιπα έπιπλα, κουρτίνες, χαλιά κτλ.
Για αυτό προτείνω πρώτα να τον φέρεις στην τελική μορφή του, και μετά να αρχίσεις να ακούς κριτικά.

Είναι και εμένα η γνώμη μου ότι ένα σύστημα 5.1.2 είναι ανώτερο ενός 7.1. Βλέποντας όμως τα κανάλια που έχεις στο ταβάνι για τον προβολέα, νομίζω καλύτερα πήγαινε για το 7.1.
Εκτός αν οι βρεθεί τρόπος να κρυφτούν.
Edit:
Το κεντρικό πρέπει να πάει ποιο ψηλά...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημερα, χθες λογω δουλιας δεν προλαβα να τα δω στον υπολογιστη κι απ το κινητο τ ρα που τις κοιταω ειναι μικρες για να βγαλω ασφαλες συμπερασμα, ελπιζω σημερα να τελειωσω νωριτερα να τις δω. Παντως με μια πρωτη ματια 7.2.4 θα ηταν ταμαμ.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
5.1.2 χαλαρά.
Έχεις τον χώρο και μπορείς να εκμεταλλευτείς και τα υπάρχοντα κανάλια για την δρομολόγηση των καλωδείων για τα ηχεία οροφής.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Φίλε manmar σε ευχαριστώ και σένα για την απάντησή σου...!!!
Γνωρίζω ότι ο χώρος μου έχει κάποιες προοπτικές, εξ άλλου δεν θα έκανα ρούπι από την Σάμο εάν δεν υπήρχαν οι στοιχειώδεις προοπτικές για το βίτσιο μας... !!!
Γνωρίζω επίσης ότι η ηχητική συμπεριφορά του χώρου είναι ένα μέγεθος συνεχώς μεταβαλλόμενο, σύμφωνα με τα αντικείμενα που προστίθενται κάθε φορά σ' αυτόν.
Για τον λόγο αυτό κάθε φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, η επόμενη μέριμνά μου είναι να πάρω το μικροφωνάκι για τα περαιτέρω και για τις νέες διορθώσεις της ακουστικής αυτού και των ηχείων μου.
Αναφορικά με το κεντρικό ηχείο ο διαθέσιμος ακόμα χώρος του για το ταβάνιασμά του στην κάτω πλευρά του ραφιού του επίπλου της όλης εγκατάστασης, συνιστάται σε ακόμη 5,5 cm. Ήδη για την σανίδα στήριξής του έβαλα στοπ πόρτας ύψους 3 cm . Δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω "ποδαράκια " ύψους 8,5 πόντων. Εξάλλου νομίζω ότι δεν θα κερδίσω κάτι παραπάνω. Δεν μπορούμε άλλωστε να τα έχουμε όλα ....!!!
Σε αυτό όμως που αναφέρεσαι στην τελευταία παράγραφό σου δεν έγινε αντιληπτό από μένα...
Κανάλια έχω τοποθετήσει σε όλο τον χώρο για τις ανάγκες σε καλώδια ηχείων ( 7.1 είχα κατά νου γιατί αυτό ήξερα μέχρι τώρα ), ανάγκες δικτύωσης του υπολογιστή μου με το htpc καθώς και με ένα synology δύο δίσκων, καθώς και με το καλώδιο της HDMI σύνδεσης του προβολέα με τον marantz ( Με την ευκαιρία αυτής της τελευταίας αναφοράς μου στο διάστημα αυτό της εγκατάστασης ο avr μου παρουσίασε πρόβλημα στην μία από τις δύο εξόδους HDMI που διαθέτει, λειτουργούσας μόνο αυτής της ARC . Ευτυχώς...!!! Γνωρίζω ότι κυκλοφορούν αντάπτορες από μία σε δύο εξόδους HDMI προκειμένου να τροφοδοτηθεί και η tv , αλλά δεν γνωρίζω εάν αυτοί είναι συμβατοί με τα καλώδια HDMI 2.0 που ήδη έχω προμηθευτεί ... Η διαφορά με τις παλαιότερες εκδόσεις είναι εμφανής και τούτο διαπίστωσα προμηθευόμενος ένα τρίμετρο καλώδιο και συνέδεσα την αξιόλογη κάρτα Nvidia Geforce GTX 1660 Ti της MSI με τον marantz μου. Το αποτέλεσμα της εικόνας του BEG ήταν πιο πολύ βελτιωμένη από ποτέ...!!!! )
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Καλησπέρα

Σχετικά με τα κανάλια, εννοώ ότι έχεις κανάλια στο ταβάνι για τον προβολέα. Αν πας για σύστημα atmos θα χρειαστεί να βάλεις και άλλα. Αν δεν σε ενοχλεί τότε όλα καλά. Όπως έγραψε και ο Βασίλης μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ήδη υπάρχοντα κανάλια του προβολέα.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Βασίλη Καλό σου Μεσημέρι!!!
Ερωτήματα :

1. Τα νυν καλώδια δηλ. τα προοριζόμενα για την τροφοδοσία των μικρών πίσω περιφερειακών mission θα φύγουν να πάνε που? Στο ταβάνι ? Στο πάνω μέρος ψηλά στον τοίχο στην νοητή γραμμή με τα front ηχεία μου ?
2.- Εάν ισχύουν τα πιο πάνω μπορούν να παίξουν αυτό τον ρόλο τα mission, ή εν ανάγκη τα νέα μου Daly ? Για οροφής και διά της λογικής δεν πρέπει να μπορούν δεδομένου ότι δεν υπάρχουν κάποια στηρίγματα σε αυτά... Ακόμη και επιτοιχία να μπουν αυτά ψηλά, χρειάζονται υποθέτω κατάλληλες βάσεις που να δίνουν κλίσεις, κατευθυντικότητα κλπ. Έτσι είναι?
 

msan

New member
7 July 2006
85
Δεν υπάρχουν κανάλια μόνο για τον προβολέα αγαπητέ φίλε manmar, αλλά και περιφερειακά του χώρου για τις ανάγκες των ήδη εγκατεστημένων ηχείων....!!!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Εγω τα πατέντιασα με K&M Wall speaker mounts.

Η τοποθέτηση στο ταβάνι γίνεται στην νοητή ευθεία των front σου ( εντάξει, αν τα πας 20-30 πόντους πιο μέσα δεν θα γίνει και τίποτα το τρελλό ).
Αν βάλεις 2 στην οροφή ( 1 ζεύγος ), τα δηλώνεις σαν Middle και μπαίνουν ελάχιστα μπροστά από την θέση ακρόασής σου.
Αν βάλεις 4 οι θέσεις είναι μπρός και πίσω όπως φαίνεται στα παρακάτω σχεδιαγράμματα της Dolby.

img_1337-png.864988


263795_f5338954ab75c81bfc400088f88d1a15.jpeg
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μανώλη τα ηχεία οροφής θα έχουν λίγη δουλίτσα, δλδ. επιπλέον δύο κανάλια να κάνει ένα νοητό "Τ" με αυτό του προτζέκτορα αριστερά και δεξιά του ώστε να μπουν τα ηχεία οροφής σε αποστάσεις όπως στο σχέδιο που έβαλε ο billpepas.
Επίσης θα πρέπει να βρεις τρόπο να κρεμάσεις αυτά τα ηχεία αφού δεν είναι κλασσικά οροφής που είναι στρογγυλά και μπαίνουν σε γυψοσανίδα, θέλει μελέτη και ψάξιμο με τις διαστάσεις και τον τρόπο κρέμασης.

Το θέμα είναι λοιπόν να βάλεις τα πράγματα κάτω και να τα ζυγίσεις: τα οροφής θέλουν επιπλέον κανάλια, επιπλέον βάσεις με μελέτη για πατέντα, προσοχή μη φας κανένα καλώδιο στο ταβάνι, πρέπει να το σκεφτείς αυτό δηλαδή και όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι, μπορεί η σύζυγος να μην το θέλει, βέβαια όπως είπαν και πιο πάνω, από πλευράς ηχητικής αίσθησης θα είναι πιο κυκλωτικός ο ήχος, άλλη αίσθηση πραγματικά.
Επίσης το κεντρικό, συγγνώμη αλλά η θέση του εκεί είναι απαγορευτική, θα χάνεις πολύ, πρέπει να σκεφτείς και γι αυτό κάτι.

Ο χώρος όπως είπαν και πιο πάνω έχει προοπτικές να γίνει κουκλί πρώτα απ όλα για την διαβίωσή σας και μετά για το στήσιμο του εξοπλισμού, για τον δεύτερο ενισχυτή που σου χει ξεμείνει, δικάναλο στην κρεββατοκάμαρα ή όπου εσύ νομίζεις. Εγώ πάντως στη θέση σου θα τον