Πρόβλημα VSX-920

johmil_gr

Established Member
3 December 2009
207
Καλησπέρα παιδια. Ερώτηση μήπως γνωρίζει κανεις.
Εχω τον παραπάνω ενισχυτή και η μια μπόρνα της εξόδου των ηχείων δεν λειτουργούσε.
Τον άνοιξα προσεκτικά και είδα ότι κάπου είχε ξεκουμπώσει , ευτυχώς δεν είχε ξεκολήσει απο την πλακέτα.
Την έδτιαξα τον εκλεισα ξανα τον συνέδεσα και δοκίμασα μονο τα ηχεία και το χαλασμένο λειτουργούσε κανονικά.
Τον έσβυσα συνέδεσα όλες τις συσκευές , τον εβαλα στο ντουλάπι και μόλις τον ανοίξω ακούγεται ένας θόρυβος στα ηχεία σαν να μην εχει κάποια γείωση.
Εχω αποσυνδέσει όλες τις συσκευές και πάλι κάνει το ίδιο, σε όλα τα ηχεία.

Καμιά ιδέα τι να κοιτάξω αν τον ξαναανοίξω ?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα που εχεις δεν είναι κατι σοβαρο γνωμη μου είναι να το πας σε ένα τεχνικο να του ριξει μια ματια για να γινει σωστη δουλεια!!!! (συντηρηση-καθαρισμος)-bye-
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλησπέρα παιδια. Ερώτηση μήπως γνωρίζει κανεις.
Εχω τον παραπάνω ενισχυτή και η μια μπόρνα της εξόδου των ηχείων δεν λειτουργούσε.
Τον άνοιξα προσεκτικά και είδα ότι κάπου είχε ξεκουμπώσει , ευτυχώς δεν είχε ξεκολήσει απο την πλακέτα.
Την έδτιαξα τον εκλεισα ξανα τον συνέδεσα και δοκίμασα μονο τα ηχεία και το χαλασμένο λειτουργούσε κανονικά.
Τον έσβυσα συνέδεσα όλες τις συσκευές , τον εβαλα στο ντουλάπι και μόλις τον ανοίξω ακούγεται ένας θόρυβος στα ηχεία σαν να μην εχει κάποια γείωση.
Εχω αποσυνδέσει όλες τις συσκευές και πάλι κάνει το ίδιο, σε όλα τα ηχεία.

Καμιά ιδέα τι να κοιτάξω αν τον ξαναανοίξω ?

Σαν κακή επαφή ακούγεται αυτό, ξανά άνοιξέ το και κάνε σύγκριση της μίας μπόρνας με την άλλη να δεις τι διαφορά έχουν. Αυτό που λες είχε ξεκουμπώσει αλλά δεν είχε ξεκολλήσει είναι περίεργο, κουμπωτή ή κολλητή είναι; Αν πας δηλαδή στην καλή μπορεί να ξεκουμπώσει;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει περίπτωση να έχεις αλλάξει κάτι με τα βάλε βγάλε των μηχανημάτων? Για δοκίμασε να βγάλεις το καλώδιο από την προβληματική μπόρνα. Ο θόρυβος συνεχίζει?
Ξέρεις, υπάρχει πάντα και περίπτωση ο θόρυβος να υπήρχε και από πριν, να έχει όντως να κάνει με γειώσεις και απλά να μην τον άκουγες. Ή επειδή τώρα σκάλιξες καλώδια, πιθανόν κάποια μετακίνηση καλωδίων σήματος κοντά σε καλώδια ρεύματος ή και κάποια αλλαγή στη φορά σύνδεσης καλωδίου ρεύματος στη schouko πρίζα να το έκανε ακουστό.
 

johmil_gr

Established Member
3 December 2009
207
Απάντηση: Re: Πρόβλημα VSX-920

Να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Η μπόρνα είναι κολλημένη πάνω στην πλακέτα. Εγω χρησιμοποιώ banan plugs και είχε ξεκουμπώσει η μια τρύπα - εισοδος που μπαίνει το banana . Το κούμπωσα και δούλεψε.
Τώρα βγάζει θόρυβο , σαν να λείπει μια γείωση απ όλα τα ηχεία. Αν συνδέσω ένα ένα τα ηχεία ακούγεται θόρυβος απο το καθένα . Εναςς βόμβος.
Θέλω να το πάω αντοπροσωπεία να το δουν αλλα μάλλον κάποιο καλώδιο γείωσης μου κάνει ότι είναι