(Σχετική) προεγκατάσταση για δορυφορική

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikoskazanakis

Established Member
18 June 2010
166
Κάνω μια ανακαίνιση σε 1 διαμέρισμα και θέλω να φτιάξω μια σχετική προεγκατάσταση για απλή λήψη 1 δορυφόρου σε 1 μόνο θέση, για να αποφύγω τυχόν μελλοντικά τρυπήματα από τον ενοικιαστή κλπ. Δε με ενδιαφέρει λήψη δορυφ. σε άλλες θέσεις.

Η πολυκατοικία δεν έχει κεντρική εγκατάσταση. Προς το παρόν τα επίγεια έρχονται με ένα κλασσικό ομοαξονικό στο πατάρι και μοιράζονται με ένα απλό splitter σε διάφορα σημεία του διαμερίσματος (4-5 θέσεις αν θυμάμαι καλά). Σε 1 θέση θα βαλω πρίζα sat-tv και θα είναι αυτή η θέση που υποτίθεται προετοιμάζεται για τα δορυφορικά.

Η ερώτηση είναι αρκεί η αλλαγή του απλού splitter σε sat/tv splitter για να προετοιμάσω τη θέση αυτή για δορυφορικά; Εννοείται ότι όταν χρειαστεί θα μπει πάνω το πιάτο και ένα combiner και θα κατεβαίνουν όλα με 1 καλώδιο προς το splitter. Επίσης θα αλλάξω το καλώδιο από πάνω μέχρι το πατάρι και προς τη συγκεκριμένη θέση με καλύτερο καλώδιο για δορυφορικά.
Διαβάζω και για τη χρήση tap στις περιπτώσεις αυτές, χρειάζεται για κάποιον λόγο; Οι αποστάσεις από το πατάρι προς τις θέσεις είναι περίπου οι ίδιες.
Ευχαριστώ!
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Ο,τι γράφεις σωστό μου ακούγεται. Για το tap δεν ήξερα τι είναι και το έψαξα https://www.speedguide.net/faq/what-is-the-difference-between-a-splitter-and-a-425

Το πιο σημαντικό είναι να μπορεί να περάσει DC τάση από το δορυφορικό δέκτη στο πιάτο αλλά να μην περνάει προς τα επίγεια (δέκτες, κεραία). Φαντάζομαι ότι τα splitτer / combiner επίγειας / δορυφορικής θα το κάνουν, αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις από τα χαρακτηριστικά τους.
 

nikoskazanakis

Established Member
18 June 2010
166
Ο,τι γράφεις σωστό μου ακούγεται. Για το tap δεν ήξερα τι είναι και το έψαξα https://www.speedguide.net/faq/what-is-the-difference-between-a-splitter-and-a-425

Το πιο σημαντικό είναι να μπορεί να περάσει DC τάση από το δορυφορικό δέκτη στο πιάτο αλλά να μην περνάει προς τα επίγεια (δέκτες, κεραία). Φαντάζομαι ότι τα splitτer / combiner επίγειας / δορυφορικής θα το κάνουν, αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις από τα χαρακτηριστικά τους.

Ευχαριστώ πολύ φίλε, κι εγώ αυτή την αμφιβολία είχα. Μήπως πρέπει να "απομονώσω" τις υπόλοιπες θέσεις με άλλο σπλίτερ πριν το σπλίτερ προς αυτές (δηλαδή καλώδιο από πάνω-σπλίτερ σε 2- η 1 στη θέση sat/tv η άλλη στο σπλίτερ προς τις θέσεις επίγειων); Κάπου πήρε το μάτι και κάτι που δουλεύει ως dc-off, δηλαδή κόβει το ρεύμα για τις περιπτώσεις αυτές, αλλά δεν ξέρω πως το δουλεύουν αυτό.
Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι δεν θα έχει πρόβλημα όπως το έγραψα αρχικά, τα υπόλοιπα ίσως είναι "πολυτέλεια" που δεν χρειάζεται. Εκτός του ότι η προσθήκη κι άλλου σπλίτερ θα προσθέσει απώλειες που δεν χρειάζονται.