LG 55SM9010PLA vs Samsung QE55Q70R vs Sony KD-55XF9005

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Καλησπέρα. Ψάχνω τηλεόραση 55'' με τουλάχιστον 100Hz και Full Array. Βλέπω κυρίως αθλητικά (COSMOTE, NOVA) ταινίες και παίζω που και που PS4 κανά παιχνίδι όπως FIFA, τίποτα το βαρύ. Τηλεόραση (ελεύθερα κανάλια) βλέπω εξαιρετικά σπάνια. Έκανα και μια βόλτα στα καταστήματα και κατέληξα στο εξής τρίλημμα:

LG 55SM9010PLA, 850 , link skroutz, νήμα ΑVClub, επίσημο site
Samsung QE55Q70R, 873 , link skroutz, νήμα AVClub, επίσημο site
Sony KD-55XF9005, 800 , link skroutz, νήμα AVClub, επίσημο site

Ως προς τις τιμές, έβαλα όσα μαγαζιά την έχουν άμεσα διαθέσιμη Αθήνα όπου μένω. Για τη SONY έβαλα 800 που τη δίνουν οι αλυσίδες τύπου Public, Πλαίσιο, Κωτσόβολος κλπ. αφού δεν αξίζει για 15 φτηνότερα να την πάρω στα 785 από κάποιο σκρουτζομάγαζο.
Να πω επίσης ότι δεν αλλάζω τηλεόραση συχνά, οπότε κάτι που δεν έχει σημασία σήμερα, μπορεί να μου λείψει σε 5 χρόνια. Π.χ. αν μία τηλεόραση υποστηρίζει ένα format ήχου που σήμερα δεν είναι δημοφιλές οπότε δεν έχει σημασία, μπορεί αργότερα να είναι και να μετράει ως χαρακτηριστικό.

LG: Στα θετικά είναι το τηλεχειριστήριο που έχει που είναι σαν mouse, σίγουρα είναι ευκολία για τη smart λειτουργία σε σχέση με το να πατάς κουμπιά για νας πας δεξιά αριστερά. Επίσης υποστηρίζει και Dolby Atmos οπότε μπορείς να παίζεις αντίστοιχες ταινίες από το usb stick απευθείας στην τηλεόραση.

Samsung: Στα θετικά το QLED. Επίσης το site της Samsung αναφέρει πολλά θετικά για gaming (μικρό lag) και αναφέρει και το ambient mode για decor κλπ.

Sony: Όλοι οι πωλητές αυτή εκθείαζαν. Και εδώ βλέπω έχει το μεγαλύτερο νήμα (114 σελίδες έναντι 1-2 για τα άλλα μοντέλα). Στα αρνητικά ότι είναι μοντέλο του 2018 και έχει τα ασθενέστερα ηχεία. Το Android δίκοπο μαχαίρι, έχω ακούσει ότι αργεί πολύ, ως και 3-4 δευτερόλεπτα για αλλαγή καναλιού. Επίσης δεν έχει Airplay (δεν έχω βέβαια iphone, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Τι λέτε για όλα αυτά; Τις είδα και δίπλα δίπλα, νομίζω ελαφρώς καλύτερη εικόνα η Sony, λίγο χειρότερη ίσως η Samsung (δεν είμαι σίγουρος, μπορεί και ίδια με Sony) και λίγο χειρότερη η LG. Αλλά μιλάμε για απειροελάχιστες διαφορές.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG 55SM9010 Vs Samsung 55Q70R Vs Sony 55XF9005

Η LG έχει IPS panel, ενώ οι άλλες δύο διαθέτουν VA panels. Επίσης, αν σε ενδιαφέρει πολύ το 4Κ υλικό ή/και η απόσταση θέασης υπερβαίνει τα τρία μέτρα, καλύτερα να δεις για μεγαλύτερη, έστω και με 50 Hz ρυθμό ανανέωσης.
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Να σου προσθέσω στην εξίσωση (εάν έχεις κάρτα Alpha) και την q80 οποία στο Κωτσο βγαίνει στο χιλιάρικο.
Έχει VA panel αλλά επιτρέπει τις γωνίες θέασης αλλά
Δεν έχει Dolly vision /atmos
Έχουν ακουστεί αρκετά για τις αλχημιες της Samsung στα δύο κορυφαία της μοντέλα

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Να σου προσθέσω στην εξίσωση (εάν έχεις κάρτα Alpha) και την q80 οποία στο Κωτσο βγαίνει στο χιλιάρικο.
Έχει VA panel αλλά επιτρέπει τις γωνίες θέασης αλλά
Δεν έχει Dolly vision /atmos
Έχουν ακουστεί αρκετά για τις αλχημιες της Samsung στα δύο κορυφαία της μοντέλα

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι ακριβώς συμβαίνει με την κάρτα alpha ; εμένα με ενδιαφέρει η QLED QE75Q70RA που δίνει 70.000 πόντους, τι σημαινει πρακτικά αυτό;