Τι ακριβώς είναι ένα όνειρο; [Pink Floyd]

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,301
Αθήνα
...Υπήρξε το μόνο άλμπουμ των Floyd που συμμετέχουν και τα πέντε μέλη, το πρώτο για το Gilmour και το τελευταίο για τον Barrett με συνεισφορά, σε τρία κομμάτια (ακουστική και σλάιντ κιθάρα στο "Remember a Day", κιθάρα στο "Set the Controls for the Heart of the Sun", σύνθεση, φωνητικά και κιθάρα στο "Jugband Blues"). Το "Set the Controls for the Heart of the Sun", ήταν το μόνο τραγούδι που και τα πέντε μέλη εμφανίζονται μαζί.

Το φιλμ παρουσιάζει τους Pink Floyd στο "Let There Be More Light", το εναρκτήριο κομμάτι για το δεύτερο άλμπουμ τους, A Saucerful of Secrets, στο υπόγειο του Λονδίνου το 1968​
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,301
Αθήνα

Γενηθήτω περισσότερο φως​

Pink Floyd - A Saucerful Of Secrets (Ιούνιος 1968, Columbia)

ASaucerfulOfSecrets.jpg

Τραγούδια: A1 Let There Be More Light (Waters), A2 Remember A Day (Wright), A3 Set The Controls For The Heart Of The Sun (Waters), A4 Corporal Clegg (Waters), B1 A Saucerful Of Secrets (Waters, Wright, Mason, Gilmore), B2 See-Saw (Wright), B3 Jugband Blues (Barrett)
Μουσικοί: Roger Waters (μπάσο, κρουστά: A3, B1, φωνητικά), Richard Wright (όργανο Farfisa, πιάνο: A1, A2, B1, B2, Hammond όργανο: A1, A4, B1, Mellotron: B1, B2, βιμπράφωνο: A3, B1, τσελέστα: A4, ξυλόφωνο: B2, σφυρίχτρα: B3, φωνητικά), David Gilmour (κιθάρες: A1, A3-B2, καζού: A4, φωνητικά), Nick Mason (τύμπανα: A1, A3-B3, κρουστά: A1, B1-B3, φωνητικά: A4, καζού: B3), Syd Barrett (φωνητικά: B3, σλάιντ κιθάρα: A2, ακουστική κιθάρα: A2, B3, ηλεκτρική κιθάρα: A3, B3)
Παραγωγή: Norman Smith

Ηχογραφήθηκε στις 9 Μαΐου 1967 έως 3 Μαΐου 1968, στα στούντιο EMI και De Lane Lea, Λονδίνο

PFpromoAds.jpg

Ναι, αναπόφευκτα, η ακρόαση του άλμπουμ δημιουργεί στενάχωρα συναισθήματα για τα γεγονότα που συνέβησαν κατά τη διάρκεια της δημιουργίας του, αφού κάθε φίλος των αρχικών Pink Floyd γνωρίζει αυτή την ιστορία. Μετά την κυκλοφορία, του ρηξικέλευθου ντεμπούτου τους, The Piper At The Gates Dawn, το 1967, η μπάντα πέρασε μεγάλη αναστάτωση με επίκεντρο τον ηγέτη της, Syd Barrett, τη βασανισμένη μεγαλοφυΐα της εποχής του. Το μυαλό του θα αρχίσει σιγά-σιγά να αποπροσανατολίζεται για λόγους που παραμένουν μυστηριώδεις μέχρι σήμερα. Και μετά από αρκετές φορές, όπου η αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά του είχε γίνει ένα φορτίο δύσκολο να αντιμετωπισθεί, οι υπόλοιποι του γκρουπ κατέληξαν ότι ο Syd Barrett δεν μπορούσε πλέον να λειτουργήσει ως επικεφαλής της μπάντας και σταδιακά θα έπρεπε να αντικατασταθεί από τον παλιό του φίλο από το σχολείο, David Gilmour.

Το A Saucerful Of Secrets είναι η τελευταία κυκλοφορία των Pink Floyd που παρουσιάζει την οποιαδήποτε συνεισφορά του Syd Barrett, καθώς άρχιζε να παραμερίζεται από τα άλλα μέλη. Το The Piper At The Gates Of Dawn, αν και ένα εξερευνητικό άλμπουμ που ανακάλυψε νέες προσεγγίσεις στην ψυχεδελική μουσική, αντανακλούσε αισιοδοξία. Πολλές από τις συνθέσεις του έδειξαν ειρωνική αίσθηση του χιούμορ και στιχουργική ευφυΐα. Το A Saucerful Of Secrets, από την άλλη πλευρά, είναι το απόλυτο αντίθετο. Η μουσική είναι επικαλυμμένη με μια σχεδόν σκοτεινή ατμόσφαιρα και το στιχουργικό της περιεχόμενο μεταφέρει έναν πολύ πιο "ενήλικο" τόνο.

Το άλμπουμ ανοίγει με το "Let There Be More Light", απελευθερώνοντας μια μολυσματική μπασογραμμή που θα παρασύρει αμέσως τον ακροατή. Αυτή είναι η πρώτη εντύπωση των Pink Floyd χωρίς τον Syd Barrett και γίνεται άμεσα αισθητό το υψηλότερο επίπεδο ωριμότητας στον συνολικό ήχο. Αν και οι στίχοι εκφράζουν την ψυχεδελική ουσία του προηγούμενου άλμπουμ, στερούνται τη σατυρική αθωότητα της πινελιάς του Syd Barrett. Και παρόλο που υπάρχουν χαρακτηριστικές ψυχεδελικές συνθέσεις όπως το "Remember A Day", στο μεγαλύτερο μέρος, βρίσκουμε τους Pink Floyd να εξερευνούν νέες διαστάσεις μέσα στη μουσική τους και να σπρώχνουν τους εαυτούς τους σε ακόμη πιο παράξενους χώρους. Το "A Saucerful Of Secrets" εμφανίζει μια πιο αφηρημένη ατζέντα, μια εξερεύνηση των δυνατοτήτων και των ορίων της ψυχεδελικής μουσικής. Το "Set The Controls For The Heart Of The Sun" αντικατοπτρίζει την ίδια έντονη γοητεία για την αστρονομία, όπως στο τελευταίο άλμπουμ. Είναι διακοσμημένο με μια κοσμική ατμόσφαιρα, ενορχηστρωμένη ώστε να αναπαριστά την εμπειρία ενός αστρικού ταξιδιού μέσα από τις αχανείς αποστάσεις του εξώτερου διαστήματος.

Σιγά σιγά το βράδυ αλλάζει
Μετρώντας τα φύλλα που τρέμουν την αυγή
Οι λωτοί στηρίζουν ο ένας τον άλλο με λαχτάρα
Κάτω από τις μαρκίζες το χελιδόνι αναπαύεται
Ρυθμίστε τα χειριστήρια για την καρδιά του ήλιου

Πάνω από το βουνό παρακολουθώντας τον παρατηρητή
Διαλύοντας το σκοτάδι, αφυπνίζοντας το αμπέλι
(Η γνώση της αγάπης είναι γνώση της σκιάς)
Μια ίντσα αγάπης είναι μια ίντσα σκιάς
Η αγάπη είναι η σκιά που ωριμάζει το κρασί
Ρύθμισε τα χειριστήρια για την καρδιά του ήλιου
Η καρδιά του ήλιου, η καρδιά του ήλιου

Μάρτυρας του ανθρώπου που παραληρεί στον τοίχο
Κάνοντας το σχήμα των ερωτήσεων του στον παράδεισο
Όταν o ήλιος πέσει το απόγευμα
Αυτός θα θυμάται το μάθημα της προσφοράς;
Ρύθμισε τα χειριστήρια για την καρδιά του ήλιου
Η καρδιά του ήλιου, η καρδιά του ήλιου

- Set the Controls for the Heart of the Sun (Waters)​

FiveManPinkFloyd.jpg
Οι Pink Floyd τον Ιανουάριο του 1968, από τη μόνη γνωστή φωτογράφηση κατά τη διάρκεια των πέντε μηνών που και τα πέντε μέλη ήταν μαζί [Α->Δ: Waters (κάτω), Barrett, Gilmour, Wright, και Mason]​
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,301
Αθήνα

Τι ακριβώς είναι ένα αστείο;​

FloydCircaSaucerful.jpg

Είναι πραγματικά φανερό ότι ο Roger Waters αρχίζει να αναλαμβάνει τον ρόλο του ηγέτη της μπάντας, αφού το μεγαλύτερο μέρος της μουσικής γράφτηκε από αυτόν, και έχει ήδη αρχίσει να πραγματεύεται τα προσφιλή του θέματα, που θα απαντώνται και στις μεταγενέστερες δουλειές του. Το "Corporal Clegg" είναι ίσως το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα, καθώς είναι το πρώτο τραγούδι των Pink Floyd που θίγει θέματα πολέμου, κάτι που θα επαναληφθεί σ' όλη τη διάρκεια της καριέρας του, ως ένας από τους κύριους τραγουδοποιούς της μπάντας.

Ο δεκανέας Κλεγκ είχε ένα ξύλινο πόδι
Το κέρδισε στον πόλεμο
το χίλια εννιακόσια σαράντα τέσσερα

Ο δεκανέας Κλεγκ είχε επίσης ένα μετάλλιο
Σε πορτοκαλί, κόκκινο και μπλε χρώμα
Το βρήκε στον ζωολογικό κήπο

Θεέ μου, ήταν πραγματικά λυπημένοι για μένα;
Θεέ μου, γελούν πραγματικά με μένα;

Κυρία Κλεγκ, πρέπει να είστε υπερήφανη γι' αυτόν.
Κυρία Κλεγκ, ακόμη μια σταγόνα τζιν;
Η ομπρέλα του δεκανέα Κλεγκ στη βροχή
Δεν θα 'ναι ποτέ ξανά ο ίδιος
Κανείς δεν φταίει

Ο δεκανέας Κλεγκ πήρε το μετάλλιό του σε ένα όνειρο
Από την Αυτού Μεγαλειότητα, τη Βασίλισσα
Οι μπότες του ήταν πολύ καθαρές
Κυρία Κλεγκ, πρέπει να είστε υπερήφανη γι' αυτόν
Κυρία Κλεγκ, ακόμη μια σταγόνα τζιν;

- Corporal Clegg (Waters)​

Όσο για τον Syd Barrett, μόνο μια συνθέσή του κατέληξε στο άλμπουμ, το φινάλε "Jugband Blues", που αναμφίβολα υπήρξε μια ενδιαφέρουσα επιλογή για κομμάτι κλεισίματος. Το "Jugband Blues" είναι ένα παράθυρο στην ψυχική κατάσταση του Syd Barrett εκείνη τη στιγμή, εκφράζοντας όχι μόνο την άποψή του για όλα όσα συμβαίνουν γύρω του, αλλά και απευθύνοντας τον αποχαιρετισμό του σε όλους μας. Ομολογουμένως, το τραγούδι αυτό είναι ένα από τα πιο λυπημένα έργα στην ιστορία της μουσικής. Τα λόγια του αποπνέουν γνήσια θλίψη, διότι είτε ήταν ψυχικά άρρωστος είτε όχι, ήξερε ότι αυτή θα ήταν η τελευταία του στιγμή ως μέλος των Pink Floyd. Το στιχουργικό περιεχόμενο αυτού του τραγουδιού επιτρέπει ίσως την πληρέστερη κατανόηση του Syd Barrett, καθώς στον τελευταίο στίχο αφήνει ένα διφορούμενο μήνυμα για να αποκρυπτογραφήσουμε...

Είναι εξαιρετικά ευγενικό για σας να με σκέφτεστε εδώ
Και σας είμαι πολύ υπόχρεος ξεκαθαρίζοντας ότι δεν είμαι εδώ
Και ποτέ δεν ήξερα ότι το φεγγάρι θα μπορούσε να είναι τόσο μεγάλο
Και ποτέ δεν ήξερα ότι το φεγγάρι θα μπορούσε να είναι τόσο μπλε
Και είμαι ευγνώμων που μου πέταξες τα παλιά μου παπούτσια
Και αντίθετα, με έφερες εδώ ντυμένο στα κόκκινα

Και αναρωτιέμαι ποιος θα μπορούσε να γράψει αυτό το τραγούδι
Δεν με νοιάζει αν ο ήλιος δεν λάμψει
Και δεν με νοιάζει αν τίποτα δεν είναι δικό μου
Και δεν με νοιάζει αν είμαι νευρικός μαζί σου
Την αγάπη μου θα δώσω το χειμώνα

Και η θάλασσα δεν είναι πράσινη
Και αγαπώ τη βασίλισσα
Και τι ακριβώς είναι ένα όνειρο;
Και τι ακριβώς είναι ένα αστείο;

- Jugband Blues (Barrett)​

Ο Barrett, από την αρχή των ηχογραφήσεων για το A Saucerful of Secrets, είχε ήδη μεταπέσει σε μια παραληρηματική ψυχική κατάσταση, η οποία επιδεινώθηκε από τα συναισθήματα αποξένωσής του από την υπόλοιπη μπάντα. Φυσικά η ερμηνεία των στίχων συζητήθηκε και μαζί μ' άλλα γεγονότα - κατάθλιψη, κοινωνική απόσυρση, παραισθήσεις, αποδιοργανωμένος λόγος, κενά μνήμης, έντονες διακυμάνσεις διάθεσης και περιόδους κατατονίας - τροφοδότησε εικασίες ότι υπέφερε από σχιζοφρένεια, αλλά έχει ακόμα υποστηριχθεί ότι το "Jugband Blues", θα μπορούσε να θεωρηθεί ως κριτική των άλλων μελών της μπάντας για τον εξαναγκασμό του να φύγει. Ο μάνατζερ του γκρουπ Andrew King είπε για το τραγούδι: «Οι πιο αποξενωμένοι, εξαιρετικοί στίχοι, που δεν απευθύνονται στο συγκρότημα, αλλά σ' ολόκληρο τον κόσμο. Ήταν εντελώς αποκομμένος

«Ήταν σκότωμα, προσπαθώντας να τον κάνεις να κάνει κάτι... Ο Syd ήταν φίλος μου, και αισθάνθηκα ντροπή και νευρικότητα όταν έπρεπε να τον αντικαταστήσω.» David Gilmour

«Ποτέ δεν ένιωσα απογοήτευση από τον Syd Barrett. Ήταν άρρωστος.» Roger Waters

«Είχε τεράστιο χάρισμα σχεδόν από την ημέρα που γεννήθηκε. Είχε αυτή την απίστευτη λάμψη στο μάτι. Τα κορίτσια τον λάτρεψαν... Νομίζω ότι είναι πολύ επικίνδυνο όταν ένας εγκέφαλος σαν τον δικό του φτάνει σε επαφή με το Ελ Ες Ντι.» η αδελφή του Rosemary

(*****, πηγές: εξώφυλλο, wikipedia.org, MOJO/UNCUT, sputnikmusic.com, Barry Miles - Pink Floyd: The Early Years, 2006)

BarrettByGrio.jpg
«Θυμήσου όταν ήσουν νέος, έλαμπες σαν τον ήλιο...»​
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,301
Αθήνα

Ένα ωραίο ζευγάρι!​

ANicePairUK.jpg

Το A Nice Pair είναι διπλό άλμπουμ-συλλογή που επανεξέδωσε τα δύο πρώτα άλμπουμ των PF μ' ένα καινούργιο εξώφυλλο από τη Hipgnosis, συνιστώμενο από τέσσερις πλευρές εννέα μικρών εικόνων, συμπεριλαμβανομένων μερικών προτεινόμενων, αλλά προηγουμένως αχρησιμοποίητων, σχεδιάσεων για εξώφυλλα.

ANicePairGR.jpg

Γύρω στο '81, όταν ήμουν σπουδαστής, άρα με περιορισμένο βαλάντιο, αγόρασα και εγώ την οικονομική ελληνική κοπή της EMIAL, για να αποκτήσω με μια κίνηση τους δύο πολύ επιθυμητούς δίσκους, που σημειωτέον, είναι ότι συνεχίζω να ακούω απαρέγκλιτα από Φλόιντ, μέχρι σήμερα. Στο εξώφυλλο, λοιπόν, και το οπισθόφυλλο της EMIAL, δύο εικόνες (αυτές που έχω σε κύκλο) είχαν αλλαχθεί/αντικατασταθεί, προφανώς λογοκριμένες! Σκέφτηκα να το βάλω κουίζ αλλά τελευταία στιγμή αναθεώρησα...

«Προσοχή μ' αυτό το τσεκούρι, Ευγένιε...»

PinkFloydInPink.jpg
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,301
Αθήνα

Όταν η απάντηση στην ερώτηση είναι εντελώς περιττή!​


Pink Floyd - Set The Controls For The Heart Of The Sun ('All My Loving' TV special, 28 March 1968 London)

Pink Floyd - Jugband Blues (London Line Promo Video, 1967 London)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,684
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
EΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ :SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:

Και απο μια εποχη τοσο πρωιμη (1968) ... που απλα ΔΕΝ γνωριζω τιποτα. :nounder:

Σπανια η αποθανατιση που ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ειναι μαζι :bigcry: ... πως μπορουμε να γυρισουμε τον χρονο σε εκεινη την στιγμη ? :nounder:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,840
Αθήνα-Κέντρο
Τροφή και μάλιστα μουσική για τους νεώτερους ,γέφυρα στο χάσμα ηλικιών και ηχοχρωματικές εντυπώσεις και επεξηγήσεις μιας εποχής πλούσιας σε παραγωγές,τότε που γινόντουσαν όλα με το χέρι.

Μπράβο για άλλη μια φορά Γρηγόρη..
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,301
Αθήνα
Θενκς γκαις!

AutumnBerriesAndLeaves.jpg
Φθινοπωρινά μούρα και φύλλα, 1963 - Barrett
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,684
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
12 Mαϊου 1967 :speechless-smiley-0 ....

pink_floyd_660.jpg


TI EINAI AYTOI ? :blink: ..... και ομως, ειναι Floyd (η αρχικη τετραδα) :rolleyes:

bced0530-51bf-4ae0-8afc-72d4d3ac64fb.jpg


Φημολογειται οτι οι πρωιμοι Floyd (Psych Rock) παρακολουθησαν την ηχογραφηση του Lovely Rita απο το Sgt. Pepper's Lonely Hearts
των Beatles (στα Abbey Roads Studios του Λονδινου) αφου το στουντιο ηχογραφησης των Floyd βρισκοταν μια πορτα παραδιπλα !!!!
Ετσι ειπε ο Mason (μην βαρατε :rolleyes:)
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Τι ακριβώς είναι ένα αστείο;

.......................

Είναι πραγματικά φανερό ότι ο Roger Waters αρχίζει να αναλαμβάνει τον ρόλο του ηγέτη της μπάντας, αφού το μεγαλύτερο μέρος της μουσικής γράφτηκε από αυτόν, και έχει ήδη αρχίσει να πραγματεύεται τα προσφιλή του θέματα, που θα απαντώνται και στις μεταγενέστερες δουλειές του. Το "Corporal Clegg" είναι ίσως το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα, καθώς είναι το πρώτο τραγούδι των Pink Floyd που θίγει θέματα πολέμου, κάτι που θα επαναληφθεί σ' όλη τη διάρκεια της καριέρας του, ως ένας από τους κύριους τραγουδοποιούς της μπάντας....

Kαι ειναι ευκατανοητο εαν σκεφτουμε οτι ο πατερς του σκοτωθηκε στην Μαχη του Αντζιο. Αυτη η σκεψη τον συνοδευει και στο Wall και κυριως στο Final Cut, μεχρι και τη γραφικη επιμελεια του εξωφυλου.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Τι ακριβώς είναι ένα αστείο;

.......Τα λόγια του αποπνέουν γνήσια θλίψη, διότι είτε ήταν ψυχικά άρρωστος είτε όχι....

...... Μ'αρεσει που υπαρχει αμφιβολια...
Δυστυχως γι'αυτον ηταν αρρωστος και μαλιστα σε προχωρημενο σταδιο. Σε αυτο οπου ηταν πια "μη διαχειρησιμος". Ακομα και οταν εμεινε στη μητερα του για να τον προσεχει. Εκει επενεβησαν οι υγειονομικες αρχες για να τον περιθαλψουν.

Εγινε παντως ο ιδιος εμπνευση, ωστε να γραψουν οι Pink Floyd ενα απο τα σπουδαιοτερα τραγουδια ολων των εποχων.

Οταν σκεφτομαι το shining, το φιλμ, σκεφτομαι αλλιως το shine on you...
Tωρα στην υποθεση (τελειως υποθετικα) εαν οι Φλοϋντ θα ηταν ακομα καλυτερα αν ηταν πεντε, εαν δηλαδη ο Μπαρετ δεν ηταν αρρωστος, το ερωτημα παραμενει ανιχτο. Καποιοι θεωρουν πως ναι γιατι υαρχει ενα ισχυρο cult για το προσωπο του. Εγω δεν εμπεριεχομαι σε αυτο το συνολο.
Πιστευω οτι οι Φλοϋντ βρηκαν την τελειωση τους και αυτο που προοριζονταν να ειναι σαν Φλοϋντ σαν φορμα, ηχος και δομη, με τον ερχομο του Γκιλμουρ.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,709
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Τι ακριβώς είναι ένα αστείο;

Πιστευω οτι οι Φλοϋντ βρηκαν την τελειωση τους και αυτο που προοριζονταν να ειναι σαν Φλοϋντ σαν φορμα, ηχος και δομη, με τον ερχομο του Γκιλμουρ.

Βρήκαν κάποια "τελείωση"...

Ωραία η φαντασίωση για το τι θα μπορούσαν να είναι οι Φλόυντ αν δεν έπαιρνε φωτιά το κεφάλι του Σιντ,αλλα δεν νομίζω ότι έχει κανένα νόημα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι άλλο πράγμα οι Φλόυντ του Σιντ και άλλο του Γουότερς.Προσωπικά,βρίσκω τους πρώτους πιο συναρπαστικούς και ταυτόχρονια πιο "εσωτερικούς",παρ'ολα αυτά,για να μην παρεξηγηθώ,οι Φλόιντ του...Νερά υπήρξαν επιδραστικότατη μπάντα,από τις σπουδαιότερες που έβγαλε το Νησί.

Btw το A Nice Pair έχω και γώ.Το βρήκα πριν μερικά χρόνια σε Γιαπωνέζικη έκδοση του '70 σε μιντ κατάσταση και το...χτύπησα.

Γρηγόρη για μια ακομα φορά :grinning-smiley-043
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,684
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Eγω παντως ειμαι της "εποχης" Waters (απο Dark Side και μετα).
Ελαχιστα με επηρεασε (αν με επηρεασε καν) η "εποχη" Barret.
Ημουν 2 με 6 ετων :nounder:

Aκομα και μετα που ακουσα το Piper at the gates of Dawn ... πολυ τροβαδουριστικο.
Και γκροτεσκος ηχος. Ομως ... ο πειραματισμος (το πως αλλαζε μουσικες κλιμακες)
ΠΟΛΥ μου αρεσε. Δυστυχως, η μουσικη ειναι συνολο και οχι επι μερους κορυφες.

Εδω πρεπει να προσθεσουμε και τα ΑΛΜΑΤΑ που εκαναν τα στουντιο ηχογραφησης μεχρι το The Wall.
K-B-A-N-T-I-K-A ! Δια να ειμεθα ηθικα ευλαβεις :rolleyes: ....
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Τι ακριβώς είναι ένα όνειρο;

Eγω παντως ειμαι της "εποχης" Waters ....

Aκομα και μετα που ακουσα το Piper at the gates of Dawn ... πολυ τροβαδουριστικο.....

Διαπιστωνω οτι συμφωνουμε σε μουσικα θεματα για δευτερη φορα ! :BDGBDGB53::AFADF0:

Το αισθητικο δρομο του Μπαρετ μπορουμε να τον καταλαβουμε ηδη απο τα σολο αλμπουμ του. Τα εχω ολα, και ειναι απο αυτα που εχουν μεινει στο πατρικο. Να πω την αληθεια δεν μου λειπουν και πολυ (γιαυτο εμειναν οι προτεραιοτητες μονο ταξιδεψαν :) )
Οπως λεει ο Μανος πολυ τροβαδουρικα και πολυ μπαλαντα η δουλια του Μπαρετ.
Για μενα λειπει η δυναμικοτητα, το ευρος η επιβολη ισχυρων μουσικων θεματων, που χαρακτηριζει τους Φλοϋντ ειδικα, και το Ροκ γενικοτερα.

Φυσικα, και για να ειμαι αντικειμενικος εχω ακουσει και τις δουλειες των αλλων Φλοϋντ χωριστα, και οφειλω να πω οτι και αυτοι απο μονοι τους ειναι πολυ υποδεεστεροι του συγκροτηματος ως ανσαμπλ. Πραγμα που βαρυνει υπερ της θεωριας μου περι αλχημιας των μελων οταν βρισκονται μαζι σε αυτο το ειδος μουσικης.
Και που συμβαινει και σε ολους τους αλλους μεγαλους του ειδους.
Με μονη εξαιρεση (στα ματια μου, η μαλλον στ'αυτια μου) του Τζαγκερ με τους δυο δισκους του που ειναι εφαμιλοι του γκρουπ.
Και του Wyatt με το Rock Bottom αν και η αντιληψη "περι γκρουπ" ειναι αρκετα πιο "χαλαρη" στην περιπτωση και περναει στους "μεγαλους" μονο για ενα πολυ ειδικο κοινο.

Το Piper ειναι ενα αριστουργημα φαντασιας πρ'ολα αυτα και νομιζω οτι οφειλεται και στους τρεις αλλους και σιγουρα σε καποιες επιμονες επεμβασεις τους για να σφιχτει λιγο το προτζεκτ.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,684
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Για εκεινη την εποχη (με επιφυλαξη) ισως το Piper να ηταν αρκετα σφιχτοδεμενο.
Δυστυχως, μεσολαβησαν τοσα πολλα μετα (με πρωτο και κυριαρχο τα synthesizers
και την ΤΡΟΜΕΡΗ επεξεργασια του ηχου απο τα κατοπινα studios).

Παντως, ο Syd (αν δεν ειχε κολυμπησει στο LSD) μπορει και να αποδεχοταν
τον στυλιζαρισμενο στουντιακο ηχο (*) των 70s. Ενδεχεται (δεν ειναι στανταρακι).
Οι αλλοι τεσσερεις ... μπορεσαν (και με απαραμμιλη δεινοτητα και επιτυχια).

* = μου διαφευγει η λεξη αλλα εχει να κανει τον ηχο που προκυπτει μεσα σε ενα studio
που ΠΟΤΕ δεν μπορει να αποδοθει με την ιδια χροια σε μια συναυλια σε υπαιθριο χωρο.
Το οποιο (μειονεκτημα) εφτασαν σχεδον να το αναιρεσουν, στις κατοπινες δεκαετιες,
οι ιδιοι οι Floyd μεσα απο συναυλιες που αφησαν εποχη !!!
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Τι ακριβώς είναι ένα όνειρο;

........
* = μου διαφευγει η λεξη αλλα εχει να κανει τον ηχο που προκυπτει μεσα σε ενα studio
που ΠΟΤΕ δεν μπορει να αποδοθει με την ιδια χροια σε μια συναυλια σε υπαιθριο χωρο.
Το οποιο (μειονεκτημα) εφτασαν σχεδον να το αναιρεσουν, στις κατοπινες δεκαετιες,
οι ιδιοι οι Floyd μεσα απο συναυλιες που αφησαν εποχη !!!

Modulation ισως ;
Γιατι πολυ aleatory για να παραξεις το ιδιο μεσα απο πειραματισμο. Αργοτερα νομιζω γινοταν recording και αποθηκευση του ηχου.

Λεω "ισως" για την εποχη, δεν ειμαι σιγουρος.