Soul [Pixar]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    22

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά




Ελληνικός τίτλος ταινίας: Soul

Με τις Φωνές των: Τζέιμι Φοξ, Ντέιβιντ Ντιγκς, Τίνα Φέι, Αχμίρ Καλίμπ Τόμπσον, Φιλίσια Ρασάντ

Σκηνοθεσία: Πιτ Ντόκτερ

Διάρκεια ταινίας: x' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 18 Ιουνίου 2020

Disney+ | Imdb




Υπόθεση:
Ένας δάσκαλος και μουσικός της τζαζ που ονομάζεται Joe Gardner, μετά από μια επιτυχημένη ακρόαση κερδίζει
τη μεγάλη ευκαιρία που περίμενε στη ζωή του και… πεθαίνει. Η ψυχή του διαχωρίζεται από το σώμα του και
καταλήγει σε ένα μέρος που ονομάζεται “You, Seminar” όπου γενικότερα εκπαιδεύονται οι ψυχές. Εκεί θα
συναντήσει την 22, μια απαισιόδοξη ψυχή που βρίσκεται επίσης παγιδευμένη στο σεμινάριο.






 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά

Ακόμα μία πολυαναμενόμενη ταινία πέφτει θύμα της πανδημίας COVID19, καθώς η Disney ανακοίνωσε πως το Soul της Pixar δεν
θα κάνει πρεμιέρα τελικά στις κινηματογραφικές αίθουσες, αλλά θα το βρούμε αποκλειστικά στην συνδρομητική υπηρεσία Disney+
(ακόμα δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα) από τις 25 Δεκεμβρίου 2020 και έπειτα.​

Το Soul ήταν προγραμματισμένο αρχικά να κυκλοφορήσει τον περασμένο Ιούνιο, έπειτα πήρε αναβολή για τις 20 Νοεμβρίου 2020
και πλέον αφήνει τα κινηματογραφικά όνειρα για να περάσει στο Disney+. Δεν αποκλείεται, πάντως, να γίνει και κινηματογραφική
προβολή μέσα στο 2021 αν το επιτρέψουν οι συνθήκες.

[via]
 
Last edited:
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Ωραίο φαινεται.

Τρελή ήττα οι κινηματογράφοι παγκοσμίως. Βασικά τρελή ήττα μια παγκόσμια βαριά βιομηχανία.
Έχω την αίσθηση ότι δεν ισιωνει τέτοια κατάσταση ούτε σε 1 ούτε σε 2 χρόνια.....
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,578
Αθήνα
ΤΡΟΜΕΡΟ ! Οι άνθρωποι στην pixar ζωγραφίζουν. :SFGSFGSF::SFGSFGSF:
Έχουν πιάσει ακριβώς τον παλμό της jazz με τα κρυφά διαμαντακια στα υπόγεια στη Νέα Υόρκη απ' όπου ξεκίνησαν οι μεγαλοι θρύλοι της jazz. Το όνειρο κάθε μουσικού που δυστυχώς στην χώρα που ζουμε πολλοί λίγοι μπορούν να κανουν πραγματικότητα αφού οι περισσότεροι συμβιβάζονται με το να παίζουν στα σκυλάδικα ή να τους σπάνε τα νευρα τα δεκάχρονα στα ιδιαίτερα, για το προς το ζην.

Περιττό να πω ότι για τους λατρεις της jazz θα τους ταξιδέψει η ταινία και δεν θα θέλουν να τελειώσει.

Εσείς έχετε βρει το purpose of life ή είστε μια ακόμα lost soul ;
 
Είναι απίθανο πως μετά από τόσο λίγο καιρό από το Coco, έβγαλαν ξανά μια ταινία ύμνο στη μουσική. Μόνο που αυτή είναι περισσότερο ύμνος στη ζωή, όπως άλλωστε και κάθε Pixar ταινία στο βάθος.

Από που να ξεκινήσει κανείς... Απλά υπέροχη, δε θέλω να γράψω τίποτα αφού είναι καλύτερο να πάτε να τη δείτε χωρίς να έχετε την παραμικρή ιδέα για το τι θα δείτε, όπως έκανα κι εγώ.

Επειδή είναι η 2η ταινία μέσα σε λίγες μέρες που παρακολουθώ σε streaming πρεμιέρα, εδώ το Disney + σεβάστηκε το κοινό του πολύ περισσότερο από το HBOMax με τη WW84. Μιλάμε για απίθανη εικόνα, είμαι σίγουρος ότι με Α-Β σύγκριση με δισκάκι δε θα καταλάβαινε κανείς την παραμικρή διαφορά, και ήχος Atmos πεντάκαθαρος, γεμάτος, και μουσικός, εν τέλει, ατμοσφαιρικός. Ίσως να μιλάμε για paradigm shift τελικά, αν καταφέρουν οι εταιρίες να βρουν ένα οικονομικό μοντέλο που να είναι βιώσιμο.
 

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Ότι και να πω θα είναι λίγο. Η ταινία μπαίνει στην λίστα με τα τοπ Holywood animation...
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
κατ εμέ ίσως το καλύτερο animation.. από που να το πιάσεις και που να τελειώσεις !
Είχα χρόνια να ευχαριστηθώ έτσι !!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Πάνω που είχα ξεγράψει την Pixar μετά το μέτριο Upward, έρχονται και μας δίνουν άλλο ένα διαμάντι. Η καλύτερη Pixar μετά το Wall-E. Επιτέλους, επέστρεψε το εμπνευσμένο σκίτσο που γνωρίζαμε από παλιά. Δείτε την οπωσδήποτε!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Πάνω που είχα ξεγράψει την Pixar μετά το μέτριο Upward, έρχονται και μας δίνουν άλλο ένα διαμάντι. Η καλύτερη Pixar μετά το Wall-E. Επιτέλους, επέστρεψε το εμπνευσμένο σκίτσο που γνωρίζαμε από παλιά. Δείτε την οπωσδήποτε!

To onward λες. Πολυ καλό το βρήκα.
Περιμενω να βρω χρόνο και για το soul.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Πάνω που είχα ξεγράψει την Pixar μετά το μέτριο Upward, έρχονται και μας δίνουν άλλο ένα διαμάντι. Η καλύτερη Pixar μετά το Wall-E. Επιτέλους, επέστρεψε το εμπνευσμένο σκίτσο που γνωρίζαμε από παλιά. Δείτε την οπωσδήποτε!

Ρε μπράδερ, ούτε εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το onward, απλώς βλεπόταν, ωστόσο λίγο πριν είχαν κάνει το αριστουργηματικό coco ... εννοώ δεν είχαν πάρει και καμμιά χρόνια κατηφόρα ...πως τους ξεγράφεις έτσι για μια απλά καλή ταινία (onward) όταν οι άνθρωπο έχουν κάνει τόσα αριστουργήματα ... και βέβαια σε αυτά περιλαμβάνεται πλέον και το Soul ...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Ρε μπράδερ, ούτε εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το onward, απλώς βλεπόταν, ωστόσο λίγο πριν είχαν κάνει το αριστουργηματικό coco ... εννοώ δεν είχαν πάρει και καμμιά χρόνια κατηφόρα ...πως τους ξεγράφεις έτσι για μια απλά καλή ταινία (onward) όταν οι άνθρωπο έχουν κάνει τόσα αριστουργήματα ... και βέβαια σε αυτά περιλαμβάνεται πλέον και το Soul ...

Την ίδια απορία έχω και'γω και ας μην έχω προλάβει να δω το Soul.Μέχρι τώρα οι ταινίες της Pixar είναι ο μόνες που μπορούν να συγκριθούν με τα παλαι ποτέ αριστουργήματα του Γουόλτ Ντίσνευ.
Carefull with that axe Κώστα...:violent-smiley-008:
 
Last edited by a moderator:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Μου αρέσει που πλακώνεστε ,ενώ εγώ έχω μείνει ακόμα στο coco,το οποίο λάτρεψα φυσικά.Τέτοιες ταινίες είναι σπάνιες πια.

Οπότε πάω για onward και φυσικά Soul,Το ΣΚ συγκεκριμμένα που μας έρχεται.

Υ.Γ. Πάνε πίσω το Tenet και το WW 1984..
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Ρε μπράδερ, ούτε εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το onward, απλώς βλεπόταν, ωστόσο λίγο πριν είχαν κάνει το αριστουργηματικό coco ... εννοώ δεν είχαν πάρει και καμμιά χρόνια κατηφόρα ...πως τους ξεγράφεις έτσι για μια απλά καλή ταινία (onward) όταν οι άνθρωπο έχουν κάνει τόσα αριστουργήματα ... και βέβαια σε αυτά περιλαμβάνεται πλέον και το Soul ...

Ε κοίτα, δεν ήταν μόνο το Onward. Είχαν προηγηθεί τα μετριότατα σήκουελ του Νέμο, και Πρήκουελ του Monsters Inq, το Toy Story 4 που ήταν απλά καλό, το επίσης απλά καλό Inside Out, το Cars 3 που προσπαθώ να ξεχάσω, το Απίθανοι 2 που με εκνεύρισε τρομερά με την κορεκτίλα του...Εκεί που μας είχαν καλομάθει, αν το σκεφτείς, πριν το Coco ειχαν 7 χρόνια σχεδόν να γυρίσουν πραγματικά καλή ταινία, απο το Toy Story 3...


Μου αρέσει που πλακώνεστε ,ενώ εγώ έχω μείνει ακόμα στο coco,το οποίο λάτρεψα φυσικά.Τέτοιες ταινίες είναι σπάνιες πια.

Οπότε πάω για onward και φυσικά Soul,Το ΣΚ συγκεκριμμένα που μας έρχεται.

Υ.Γ. Πάνε πίσω το Tenet και το WW 1984..

Αυτό το τελευταίο μπορεί να πάει πολύυυυυ πίσω...
 
Last edited by a moderator:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
... και το WW 1984..

Aς το να πάει στο διάολο....



Τώρα για το Soul απλά εξαιρετικό.Αυτό που με τρελαίνει με την pixar είναι ότι σε κάθε ταινία της πετάει κάτι αστεία εντελώς out of script που σε στέλνει-η ατάκα που κοροιδεύει τους New York Knicks είναι απίστευτη, εκλαιγα από τα γέλια.
Kατά τα άλλα η συναισθηματική νοημοσύνη της ταινίας και η οπτικοποίησή της είναι αριστούργημα,οι σκηνές με το πιάνο ανατριχίλα,το σκίτσο της είναι από τα πιο original πράγματα που έχω δει σε ταινία τελευταία,η αιθέρια μουσική των Reznor και Ross θυμίζει σε κάποια-λίγα-σημεία το Girl with the dragon Tatoo,αλλά εξαιρετική κατά τα άλλα και οι Jazz ενορχηστρώσεις καταπληκτικές.
Μπαίνει άνετα στη δεκάδα με τις καλυτερες φετεινές ταινίες.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: opsim and Panoramix

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Πραγματικά σπουδαία!
Σε ταξιδεύει, ξεχνάς ότι βλέπεις animation.
Όντως στην ατάκα για τους Knicks εγώ με τον γιο μου λιωσαμε ενώ οι γυναίκες του σπιτιού κοιταζανε απορημενες!